Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2017., 15:16   #5421
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post



Employment rate, age group 20-64

Hrvatska 60,5 %
Madjarska 69 %
http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/tab...20_10&plugin=1



]
Moram kvotati sam sebe da kolega kocar bude blazi sa mobingom u slijedecem odgovoru.
klapalo is offline  
Old 25.04.2017., 18:35   #5422
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Moram kvotati sam sebe da kolega kocar bude blazi sa mobingom u slijedecem odgovoru.
Evo zadnji upis o Mađarskoj, da ne patiš zbog mobinga

A mogfao si barem pročitati što piše u linku

2016
Hrvatska 61,4
Mađarska 71,5

S time da zaposlenost u Mađarskoj brže raste nego u HR

A stbvarno neznam što se može zaklčjučiti iz spoznaje da m,ađari imaju nešto nižu prosjećnu plaću

To je kao da saznam da rezervoar Audija 4 stane 50 lit goriva a u Škodu Fabiju 40 lit.
#kocar# is offline  
Old 25.04.2017., 19:29   #5423
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Ne radi se samo o visini prosjećne plaće.
Mađarska ima daleko manje umirovljenika, manju nezaposlenost a veću zaposlenost radno aktivnog stanovništva.
Nezaposleno je cca 25% mladih prema naših 50%.

Mađarska minimalna plaća veća je u odnosu na prosjećnu nego u HR.

Sve su to pokazatelji da je standard i jednakost mađarskih građana veća od ove u HR.
Kad si već u prethodnom postu kasniji ulazak HR u EU naveo kao neki opravdajući podatak, onda se isto tako može navesti niži start Mađarske kod promjene društrvenog sustava. Za njih smo mi tada imali standard koji je njima bio samo san.

A da ne spomenem da se u Mađarskoj stanje u gospodarstvu do dolaska Orbana nije bitno razlikovalo od ovog u HR i da ima vanjski dug sličan kao i hrvatski.

Možda ti ne uvažavaš podatke koje iznose mađarski građani , niti osobno iskustvo ti nije nešto značajno nego vjeruješ samo suhoparnom statistićkom podatku, koji izvučen iz konteksta kao takav malo govori o stanju u nekoj zemlji.

Statistika može pružiti određeni uvid u stanje ali se nesmije sa njom manipulirati, jer se stvari iskrivljuju.

Zato ja ipak radije vjerujem nekim forumašima , koji žive u Mađarskoj i iznose činjenice iz realnosti a ne samo statistike (iako i to iznose)
Zahvaljujem kolega kocar.
Ne znam da li se sjećaš, ali donedavno smo imali već raspravu o Mađarskoj. Dijelom sam definitivno promijenio mišljenje (nisam pojma imao da je Orban od Budimpešte napravio ovakav centar korporacija istočne Europe, ovdje se firme doslovno trgaju da dođu s početnim plaćama oko hrvatske prosječne plaće....naglašavam riječ početne plaće). I isto tak ovo da je 25% nezaposlenih mi se jako nabrijana brojka čini. Ne znam, imaju svega 200 000 nezaposlenih na toliko stanovnika i na toliku radnu snagu, jedino ako su baš debela većina tih mladih neobrazovani mogu povjerovat donekle u to. Pa strane korporacije ovdje imaju same više zaposlenih nek cijeli zagrebački privatni sektor. Hrvatska od stranih korporacija je zasad jedino privukla IBM i to je dočekano ko svjetsko čudo.

Ali Mađarska ima brdo loših strana koje uopće ne treba ignorirati. Poštena i radna neškolovana obitelj van glavnog grada može jedino živit loše. Nešto bolje od Slavonaca jer će posao imati svi, ali ne puno bolje. Slavonija je trenutno definitivno najsiromašniji dio EU.
Isto tako Orban je vrlo sličan Tuđmanu prema vladanju, s razlikom da ovaj čak i nešto daje i doprinosi narodu i ne sere o žutim i zelenim vragovima. Čovjek je definitivno najveći diktator, ako postoji kakav diktator u EU.
Isto tak u glavnom gradu za uočiti je bolestan broj beskućnika i bez obzira što su otprilike bezopasni kao i u Zagrebu, svejedno nije to ni lijepo ni ugodno nekad vidjeti. A tužna je stvarnost da se problem beskućništva u Mađarskoj kakva je sad vrlo lagano riješi. Osiguraš im privremene državne stanove, obleku, hranu, tuš i štogod i kao takvi do posla bar nije problem doć. Problem je upravo u prvom dijelu, trenutno se jedino bave protjerivanjem beskućnika s ulica, a ne da ih se nekako i učini korisnima. Mađarska ima problem premalog broja radne snage gotovo svih sektora, a ne previše ljudi kao Hrvatska (u većini zanimanja ) i stvarno ne mogu skontat da netko ovdje nemre do posla ako je donekle normalan.
Recimo za zagrebačke beskućnike to ne bi nikada rekao. Pernar ih je intervjuirao i na stranu tko što mislio o Pernaru, iz njegova intervjua je bilo dosta jasno da su naši beskućnici skroz drugačija klasa ljudi. Potpuno normalni ljudi koji su završili na ulici svi redom radi ekonomskih situacija. Od tog da nisu mogli do posla i da su izbačeni na ulicu, do tog da ih je franak uništio. Ne znam kakva je situacija bila sa frankom u Mađarskoj, to bi recimo isto bilo zanimljivo čuti. Imam dojam da smo mi po tom pitanju najizmuljanija nacija Europe.

Tko nije normalan, a dosta beskućnika nažalost nije, njih treba u neke druge ustanove zbrinut.
Mađarska, tj. Orban i njegova klika na čelu grada je već na slučaju cigana pokazao da ih zna donekle zbrinuti jer je Budimpešta do prije samo 5 godina bila divlji zapad. To mi kažu svi koji ovdje žive dugo vremena. Cigani su bili užasan problem, a danas su uspješno getoizirani u 2-3 ulice jedne četvrti i s obzirom da imam kolege koji čak i tamo žive, osim nekih nelijepih scena njihova načina života, nisu nekih problema imali. Dakle uspješno je od velikog problema napravio ono kaj i Bandić sa njiima u Zagrebu, samo sa jedno 50x puta većim brojem istih.
Inače ja i dalje imam oduševljenje Estonijom radi ovakvih stvari. Cigana nema uopće( dobro, to je i logično), nema problem emigranata, nema problem s nasilnim Rusima(kojih je mnogo) i beskućnika je užasno malen broj. S obzirom da u 2 sata udaljenom Helsinkiju beskućnika vrvi na sve strane, očito je tu netko dobru politiku imao.
A plaće smo već ustvrdili da su u prosjeku 200tinjak eura veće nego u Hrvatskoj. I to ta ista Estonija koja je 96. godine (provjerit ću još točnu godinu kad se za vikend vratim kući, imam malu knjižicu s brojkama o ekonomskoj situaciji nekad) imala BDP per capita kao Afganistan. Nije zajebancija.

Ja sam već napisao jednom i opet ću to napisat. Mađarski mama i mađarski tata mogu ovdje bez problema reć svojem sinu da će ili učit ili bit bijeda. Nauči jedan strani jezik (drugi ako naučiš si bog), prođi nekakav faks da se uvališ u kakvu korporaciju i već nakon jedne odrađene prakse od par mjeseci imat ćeš plaću s kojom možeš samostalno živit.
Normalno možeš i ne učit, čak i ne znat jezike i radit fizičke radove, al ja da sam Mađar to ne bi ovdje nikad radio jer hvala Bogu zato postoji Njemačka. Doduše ne bi me čudilo i da tu ima ljudi koji ozbiljne novce tuku (uostalom kao i kod nas).
Siguran sam jedino da nošenje tacni nikad nije profitabilno niti pametno. Niti ima toliko kafića.
Meni je to najveća razlika Hrvatske i Mađarske jer to se u Zagrebu nemre tak reć. Može se jedino reć ak ćeš završit FER (makar i tu sam čuo slučajeve stručnog osposobljavanja), eventualno kakvo strojarstvo ili tako nešto. Ak završiš ekonomiju slijedi ti mukotrpno i vrlo iscrpno traženje posla godinama za bilo kakve novce ako nemaš veze. A veze stvarno ne bi volio uključit u cijelu ovu priču.
Završiš za učitelja-još gore. U Mađarskoj su manje plaće u školama nek kod nas, al kog briga kad učitelj povijesti u Mađarskoj ima, a u Hrvatskoj nema zagarantirani posao. Pa je tu ozbiljne usporedbe nemoguće činiti.

Mene i dalje zapravo najviše upravo interesira prosječna plaća privatnog sektora u Mađarskoj naspram javnog. Stvarno bi me šokiralo da je manji, ali neću ništa tvrditi jer i ovdje ima korupcije, kriminala i svega kolko oćeš. Jedino što nema je vozača tramvaja koji plaćaju 100 000 kuna da dobe posao od 10 000 kuna.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 25.04.2017., 19:44   #5424
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Sada si vec dosadan kolega kocar sa ponavljanjem floskula .

Dali je tebi jasno da ja oko usporedbe Hrvatske i Madjarske ne raspravljam i ne iznosim nikakve podatke koji ne sluze demantiraju neistinitih tvrdnji kolega koje usporedjuju.

Neistina je da Prag zaradi vise od turizma nego Hrvatska, da Madjari sa 1.800 eura benefita imaju prosjecnu godisnji neto placu pribliznu Hrvatima i da je PPS u Irskoj potreban samo zaposlene osobe, tj da je broj emigranata dva, tri puta veci od broja dobivenih PPS-a. Istina je suprotna, da je broj useljenih nekih dva, tri puta manji od broja dobivenih PPS-a.

Jeli tebi jasno da sam linkao Madjarsku stopu zaposlenosti i dohodak per capita, koji ukljucuje sve dohotke, bilo u novcu, bilo u naturi, jedino iz razloga koji potvrdjuju podatak o bitno nizim prosjecnim placama nego kod nas, i dodatno demantieaju tvrdnju koja je napisana velikim slovima u ovom postu.[/B]
Ranije si napisao ovo, odluči se više. I sam si sad napisao da to nije isto:

Quote:
I da, place nam nisu nesto vece...ukupno su nominalno 29%, odnosno sa II MSom 34% vece. Sto je nakon desetogodisnjeg hrvatskog kasnjenja u EU prilicna razlika.
I usput, zašto je Hrvatska "kasnila u EU". Ili još bolje, zašto fucking Mađar s tolikom nižom plaćom može putovat bez vize u Ameriku, a moj frend ima odbijenu vizu i sad mu je praktički zagrantirano da Ameriku neće nikad u životu vidjet ?

Ozbiljno te pitam. Ajde ignoriraj ovaj dio kasnila u EU, ali kak to Mađar može u SAD iz zajebancije sutra otić, a ti i ja nemremo ?
Inžinjer ekonom is offline  
Old 25.04.2017., 21:35   #5425
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Evo zadnji upis o Mađarskoj, da ne patiš zbog mobinga

A mogfao si barem pročitati što piše u linku

2016
Hrvatska 61,4
Mađarska 71,5

S time da zaposlenost u Mađarskoj brže raste nego u HR

A stbvarno neznam što se može zaklčjučiti iz spoznaje da m,ađari imaju nešto nižu prosjećnu plaću

To je kao da saznam da rezervoar Audija 4 stane 50 lit goriva a u Škodu Fabiju 40 lit.
Zbog toga sto sam u postu usporedio podatke iz istog vremenskog razdoblja, ne iz razlicitih, zadnjih dostupnih vremenskih razdoblja, ti mislis da nisam procitao sto pise u linku?


Nakon sto si me u zadnja dva kvotanja optuzio za manipuliranje statistikom i selektivno prikazivanje podataka i u trecem postu za redom me pitas zasto sam spomenuo prosjecne place u Hrvatskoj?

Umjesto da mi odgovoris zasto si me vise puta optutio za manipuliranje?





Quote:
Zagreb nije nikome privlačan u tom pogledu jer je Hrvatska užasno skupa zemlja

Moram li i spomenuti da Budimpešta ima duplo jeftiniji mjesečni gradski prijevoz


E i da, ak si sumnjao, Prag i Budimpešta su otprilike 30-50% jeftiniji gradovi od Zagreba
Dakle Kocar, mozes li odgovoriti na pitanje zasto me tri puta kvotas sa istom optuzbm zbog toga sto sam nakon ovih, gore kvotanih, napisanih recenica od strane sugovornika stavio link na usporedbu prosjecnih neto placa i nakon sto sam u daljnoj raspravi jedio demantirao tvrdnju da eurostat podaci o prosjecnoj neto placi za Madjarsku nisu tocni.
klapalo is offline  
Old 25.04.2017., 21:45   #5426
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post


Dakle Kocar, mozes li odgovoriti na pitanje zasto me tri puta kvotas sa istom optuzbm zbog toga sto sam nakon ovih, gore kvotanih, napisanih recenica od strane sugovornika stavio link na usporedbu prosjecnih neto placa i nakon sto sam u daljnoj raspravi jedio demantirao tvrdnju da eurostat podaci o prosjecnoj neto placi za Madjarsku nisu tocni.
Oprosti i molim te sad reci kakve faking veze ima prosječna neto plaća sa time koliko je Hrvatska skupa ? Da li uspijevaš povezat najosnovnije stvari ili ti treba kakva pomoć ?

Ranije izjednačavaš medijalni dohodak sa prosječnom plaćom, sam napišeš da nije isto, pa napišeš da je isto, a sad pišeš o prosječnoj neto plaći i tome što sam rekao na temelju mog posta gdje kažem da je Zagreb neprivlačna vukojebina koja je skuplja vrlo ozbiljan postotak od Budimpešte i Praga. U čemu je točno problem ?
Jedino sam pretjerao s ovih 50% čak i kad ignoriram trošak smještaja. Ali mene recimo fascinira da pola litre Heinekena u limenki ovdje dođe 260 forinti, a u Hrvatskoj 10 kuna. To je nevjerojatna razlika, otprilike 3,5 kune. Za uvozno pivo, ne usporedba nekih domaćih sranja ! Za boce Heinekena je nešto manja razlika, 6.5 kuna naspram 5 za 0,4 litre, ali i to je nevjerojatna razlika.
Neću čak ni spominjati koliko ovdje dođe domaća hrana naspram naše domaće hrane jer mi ionako ne bi nitko vjerovao. Piletina je otprilike 2,5 puta jeftinija- eto toliko.

Isto tak ako malo bolje opet pročitaš napisano, ja sam pisao o Budimpešti, ne Mađarskoj. Ajde i to pokušaj utuviti u glavicu. Nije isto. Budimpešta ima veće plaće od Zagreba (ne puno, gotovo zanemarivo zbog užasno nabrijane plaće u državnom i javnom sektoru koji je u Budimpešti sirotinjski), ali Mađarska nema. Koliko puta treba ponoviti ?

Zato te i kolega kocar optužuje da stavljaš potpuno irelevantne podatke koje nemaju veze sa raspravom. Ja napišem da je Zagreb skuplji grad od Budimpešte i Praga i da je vukojebina koja ima veće plaće od prosjeka Hrvatske samo zbog hercegovačkog lobija, a ti na to odgovaraš o prosječnim neto plaćama zemalja. To nisu iste stvari.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 25.04.2017., 22:00   #5427
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Zbog toga sto sam u postu usporedio podatke iz istog vremenskog razdoblja, ne iz razlicitih, zadnjih dostupnih vremenskih razdoblja, ti mislis da nisam procitao sto pise u linku?


Nakon sto si me u zadnja dva kvotanja optuzio za manipuliranje statistikom i selektivno prikazivanje podataka i u trecem postu za redom me pitas zasto sam spomenuo prosjecne place u Hrvatskoj?

Umjesto da mi odgovoris zasto si me vise puta optutio za manipuliranje?

Dakle Kocar, mozes li odgovoriti na pitanje zasto me tri puta kvotas sa istom optuzbm zbog toga sto sam nakon ovih, gore kvotanih, napisanih recenica od strane sugovornika stavio link na usporedbu prosjecnih neto placa i nakon sto sam u daljnoj raspravi jedio demantirao tvrdnju da eurostat podaci o prosjecnoj neto placi za Madjarsku nisu tocni.
Kad sam počeo sa diskusijom na ovoj temi rekao sam da je nisam pratio od početka.
Zato se izvinjavam ako si napisao napisao da je život u Budimpešti 30-50% jeftiniji.
To onda daje sasvim drugu sliku o standardu mađarskih građana , što sama visina prosjećne plače nemože.

Za manipulaciju podacima optužio bi svakog tko ih selektira i navodi one koje podržavaju njegove teze.

Drago mi je da si u prethodnom upisu iznio i neka svoja zapažanja o promjenama u Budimpešti i Mađarskoj.
Od dolaska Orbana Budipešta je doživjela vbeliko uljepšavanje i restaurirani su brojni povijesni objekti a parlament blista u novom ruhu.
Za informaciju
ne samo da je duplo jeftiniji mjesećni jasvni prijevoz, nego svi stariji od 65 godina imaju bespklatan prijevoz u svom javnom prijevozu i bez obzira dali su građani Budimpešte ili Mađarske.

No niej tema o Mađarskoj i da ne potežemo za rep modove ako želiš možeš diskusiju nastaviti na temi o Mađarskoj.

p.s.
nisam napisao da je nezaposlenost u Mađarskoj 25 %, nego je to cca nezaposlenost među mladima.
Inače Mađarska je nezaposlenost smanjila na niske grane i trenutno je ona cca 4,5 %, što je za nas usprkos svoj migraciji nedostižan san.

https://www.google.hr/#q=nezaposlenost+u+ma%C4%91arskoj
#kocar# is offline  
Old 25.04.2017., 22:04   #5428
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Kad sam počeo sa diskusijom na ovoj temi rekao sam da je nisam pratio od početka.
Zato se izvinjavam ako si napisao napisao da je život u Budimpešti 30-50% jeftiniji.
To onda daje sasvim drugu sliku o standardu mađarskih građana , što sama visina prosjećne plače nemože.


Za manipulaciju podacima optužio bi svakog tko ih selektira i navodi one koje podržavaju njegove teze.

Drago mi je da si u prethodnom upisu iznio i neka svoja zapažanja o promjenama u Budimpešti i Mađarskoj.
Od dolaska Orbana Budipešta je doživjela vbeliko uljepšavanje i restaurirani su brojni povijesni objekti a parlament blista u novom ruhu.
Za informaciju
ne samo da je duplo jeftiniji mjesećni jasvni prijevoz, nego svi stariji od 65 godina imaju bespklatan prijevoz u svom javnom prijevozu i bez obzira dali su građani Budimpešte ili Mađarske.

No niej tema o Mađarskoj i da ne potežemo za rep modove ako želiš možeš diskusiju nastaviti na temi o Mađarskoj.

p.s.
nisam napisao da je nezaposlenost u Mađarskoj 25 %, nego je to cca nezaposlenost među mladima.
Inače Mađarska je nezaposlenost smanjila na niske grane i trenutno je ona cca 4,5 %, što je za nas usprkos svoj migraciji nedostižan san.

https://www.google.hr/#q=nezaposlenost+u+ma%C4%91arskoj
Boldano je moja izjava i malo je nabrijana. Više sam taj postotak naglasio u smislu koliko je Zagreb selo i uopće tad nisam ništa ni mislio na plaće. Kolega sigurno nije napisao da je Zagreb neprivlačan grad, bez brige budi. Sve je tamo savršeno, a i vjerojatno mu iz državne ili gradske uprave solidan kolačić svaki mjesec stiže.

Znam da nisi napisao da je nezaposlenost u Mađarskoj, nek mladih, al ja iskreno mislim da je i tih 25% nekak previše. To je čini mi se nekakav EU prosjek, a Mađarska ima uz Češku najmanju nezaposlenost u EU od ne-minijaturnih zemlji. Nije mi logično.

Mađarska je na početku 2017. imala 200 000 nezaposlenih, a Hrvatska malo manje od 250 000 prema izvorima nacionalnih državnih statistika. To nije ni tragedija od podatka, a cijela rasprava je zapravo počela jer sam napisao da će Hrvatska izgleda napokon uspjeti doseći češku i mađarsku brojku nezaposlenih (u apsolutnim brojkama, relativno neće ama baš nikada) do 2020 što je kolegi klapalu uspjeh vrijedan slavlja.
Nije rasprava počela zbog onog što je citirao i onda opet pokušao manipulirat napisanim, nego upravo zbog nezaposlenosti di je i sam skužio da slavi katastrofu, pa je neuspješno pokušao prebaciti temu i usput otprilike 20 puta napisati laži koje kad ih se demantira-ignorira i pravi se ludim.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 26.04.2017., 08:48   #5429
Gospodarstvo se "ubrzano oporavlja" na konto deranja kože s leđa poreznih obveznika

"Naime, kada se detaljnije pogledaju podaci, vidljivo je da stabilizacija javnih financija nije rezultat manje državne potrošnje, racionalizacije, nego su porezni obveznici uplatili više novca."

"Da država uzima sve više novca pokazuju i podaci o prihodima države prikazani kao postotak BDP-a. Oni su prošle godine porasli na čak 47,6 posto BDP-a. dok su 2015. iznosili su 45,2 posto BDP-a.


Za usporedbu, prihodi države prikazani kao postotak BDP-a u Irskoj, koji mnogi u Hrvatskoj odabiru kao zemlju u kojoj žele živjeti, iznose tek 27,5 posto BDP-a."


http://www.index.hr/vijesti/clanak/o...vi/965775.aspx


Toliko o oporavku i statistikama.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 26.04.2017., 10:48   #5430
http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/...nt_net&lang=en

Annual net earning (zadnji podatak o prosjecnim godisnjim neto placama)


Single person without children, 100% of average worker

Hrvatska 8,841 eur (+ 5% stednje u osobni MS)

Slovacka 8,169 eur
Madjarska 6,702 eur
Litva 6,651 eur
Rumunjska 5,119 eur
Bugarska 4,333 eur



Two-earner married couple, one at 100%, the other at 100% of AW, with two children 

Hrvatska 18,983 eur (+ 5% stednje u osobni MS)

Slovacka 17,417 eur
Madjarska 15,208 eur
Litva 13,519 eur
Rumunjska 10,713eur
Bugarska 8,667 eur


Napomena:
drzava koja se nalazila pod ekonomskim sankcijama jer je integrirana u zajdnicko trziste sa deset godina zakasnjenja na popisu je oznacena masnim slovima
klapalo is offline  
Old 26.04.2017., 11:18   #5431
Latest update


HNB, financijski racuni




Financijska imovina kucanstva:

2016g:

417 milijardi kuna


2008g:

294 milijardi kuna
klapalo is offline  
Old 26.04.2017., 11:23   #5432
šta je uračunato u toj financijskoj imovini kućanstva?
štednja u banci ili?

ovako po narodnoj banci ispada da smo svakim danom sve bogatiji i bogatiji
homosapiens is offline  
Old 26.04.2017., 11:33   #5433
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post

Kad sam počeo sa diskusijom na ovoj temi rekao sam da je nisam pratio od početka.
Zato se izvinjavam ako si napisao napisao da je život u Budimpešti 30-50% jeftiniji.
To onda daje sasvim drugu sliku o standardu mađarskih građana , što sama visina prosjećne plače nemože.
Zato je jedino ispravno uspoređivati kupovnu moć.

100 eura u Kanadi, 100 eura u Kini, 100 eura u Tanzaniji ne vrijede isto.

U jednoj zemlji sa 100 eura možeš živjeti nekoliko mjeseci, u drugoj nekoliko dana.

Zato prosječna plaća ne govori ama baš ništa.
mravac8 is offline  
Old 26.04.2017., 11:36   #5434
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
šta je uračunato u toj financijskoj imovini kućanstva?
štednja u banci ili?

ovako po narodnoj banci ispada da smo svakim danom sve bogatiji i bogatiji
Stednja, fondovi, sve financije...osim skrivenih po inozemstvu.

Ne moze lova od zadnjih xy godina gotovo dvostruko vecih placa nego prosjek nove EU samo tako ispariti.
klapalo is offline  
Old 26.04.2017., 11:42   #5435
Kakve su fondove uzeli u obzir kad su ih naveli u povećanje financijske imovine kućanstva?
Da nisu ove mirovinske iz drugog stupa?

ipak je to povećanje od 123 milijarde kuna u 8god.
homosapiens is offline  
Old 26.04.2017., 11:49   #5436
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Kakve su fondove uzeli u obzir kad su ih naveli u povećanje financijske imovine kućanstva?
Da nisu ove mirovinske iz drugog stupa?

ipak je to povećanje od 123 milijarde kuna u 8god.
Da i II MS.
Tu stednju hrvatski radni narod ne zeli drzati kod sebe. Glasuju na izborima da se ta stednja drzi u fondovima na rok do umirovljenja.
klapalo is offline  
Old 26.04.2017., 12:09   #5437
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Da i II MS.
Tu stednju hrvatski radni narod ne zeli drzati kod sebe. Glasuju na izborima da se ta stednja drzi u fondovima na rok do umirovljenja.
Da se ukine 2 stup lova bi isla direktno u proracun tako da ljudi opet ne bi dosli do tog novca. Nakon toga bi deficit drzave opet bio isti jer bi politika napumpala rashodovnu stranu. A i o 2 stupu i njegovoj realnoj vrijednosti bi se dalo raspravljat ali to cemo ostavit za neka grublja vremena koja ce sigurno doci, hint obveznice
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 26.04.2017., 12:17   #5438
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Latest update


HNB, financijski racuni




Financijska imovina kucanstva:

2016g:

417 milijardi kuna


2008g:

294 milijardi kuna


uz prosjecnu godisnju inflaciju od 3% ja dodjem na 372mrd kuna u 8 godina, u smislu da za ono sto je 294mrd kuna moglo kupit 2008, 2016 ti treba 372mrd kuna. dakle efektivno povecanje ajmo rec cca 50mrd kuna. ako se zadrzim samo na 2016toj to je sta, 11-12% (50mrd bez korekcije na inflaciju, cisto ovako drito kako jest, inace bilo manje, 5-6-7%) ? mislim, nije lose, ali daj neke druge zemlje za usporedbu. i ima li nekakav break down po imanju financijske imovine, u smislu u 417mrd je uslo 10 posto ekipe sa toliko i toliko para (dohodak, pokretna/nepokretna imovina, privatnici/radnici, privatna/javna poduzeca ?), 12 posto ekipe sa toliko, 24 posto sa toliko, itd a 2008 je islo tako i tako, itd, pa da usporedimo ko nam to dize prosjek.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 26.04.2017., 12:27   #5439
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
uz prosjecnu godisnju inflaciju od 3% ja dodjem na 372mrd kuna u 8 godina, u smislu da za ono sto je 294mrd kuna moglo kupit 2008, 2016 ti treba 372mrd kuna. dakle efektivno povecanje ajmo rec cca 50mrd kuna. ako se zadrzim samo na 2016toj to je sta, 11-12% (50mrd bez korekcije na inflaciju, cisto ovako drito kako jest, inace bilo manje, 5-6-7%) ? mislim, nije lose, ali daj neke druge zemlje za usporedbu. i ima li nekakav break down po imanju financijske imovine, u smislu u 417mrd je uslo 10 posto ekipe sa toliko i toliko para (dohodak, pokretna/nepokretna imovina, privatnici/radnici, privatna/javna poduzeca ?), 12 posto ekipe sa toliko, 24 posto sa toliko, itd a 2008 je islo tako i tako, itd, pa da usporedimo ko nam to dize prosjek.
http://www.dzs.hr/app/rss/stopa-inflacije.html

Prosinac 2008 do 2016, ukupna inflacija je 10,2%.
klapalo is offline  
Old 26.04.2017., 12:37   #5440
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
http://www.dzs.hr/app/rss/stopa-inflacije.html

Prosinac 2008 do 2016, ukupna inflacija je 10,2%.
Ja mislim da od 2008 nismo ni imali inflaciju
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:23.