Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2016., 18:19   #1
Prava istina o "egzodusu Hrvata"?

Muči me jedno pitanje.
HDZ pogotovo Karamarko su čitavo vrijeme u kampanji govorili kako je u protekle 4 godine( 2011-2015.) iz Hrvatske iselilo 100 tisuća ljudi i još su naglašavali mladih ljudi i naravno školovanih.
Prije nekoliko dana u emisiji Otvoreno Ines Strenja Linić je otišla još dalje,ona je javno i bez ograde izjavila da je u navedenome razdoblju Hrvatsku napustilo 150 tisuća ljudi.
S druge strane ministri u odlasku Grčić i Mrsić takvo nešto negiraju i pozivaju se na službene statističke podatke.
E sad mene zanima pošto nisu prezentirani nikakvi podaci o stvarnome razmjeru iseljavanja)što je prava istina,da li je zaista posrijedi antologijski egzodus(koji se racionalizira time što se zbog zakona ljudi ne odjavljuju) ili je to još jedan hrvatski mit?
milanović is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 18:27   #2
di si Zoki?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 19:37   #3
Najbolje podatke imati ćemo 2021. na sljedećem popisu stanovništva, dotad je sve manje-više špekulacija. Nadam se samo da se nećemo (jako) (ne)ugodno iznenaditi.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 19:54   #4
Quote:
milanović kaže: Pogledaj post
Muči me jedno pitanje.
HDZ pogotovo Karamarko su čitavo vrijeme u kampanji govorili kako je u protekle 4 godine( 2011-2015.) iz Hrvatske iselilo 100 tisuća ljudi i još su naglašavali mladih ljudi i naravno školovanih.
Prije nekoliko dana u emisiji Otvoreno Ines Strenja Linić je otišla još dalje,ona je javno i bez ograde izjavila da je u navedenome razdoblju Hrvatsku napustilo 150 tisuća ljudi.
S druge strane ministri u odlasku Grčić i Mrsić takvo nešto negiraju i pozivaju se na službene statističke podatke.
E sad mene zanima pošto nisu prezentirani nikakvi podaci o stvarnome razmjeru iseljavanja)što je prava istina,da li je zaista posrijedi antologijski egzodus(koji se racionalizira time što se zbog zakona ljudi ne odjavljuju) ili je to još jedan hrvatski mit?
Nije to točno, brojke su sulude, ali ne možemo znati konkretno koliko ljudi zato jer se svi ne odjave kad odu, a ti koji se ne odjave možda se vrate, možda se nikad ne vrate, a možda se odjave tek za nekoliko godina, ostalo je poznato jer zavod za statistiku daje podatke na početku nove godine o broju odseljenih sa odjavljenom adresom i doseljenih, u prošloj godini radilo se o 20 i nešto tisuća odseljenih i 10 tisuća doseljenih, dakle bilans je negativan za najmanje 10 tisuća. Treba napomenuti da je za razliku od nataliteta koji je negativan zadnjih 15tak godina, tek prije 3-4 godine počeo negativan omjer iseljenih/useljenih.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 20:23   #5
Nekakvih 100.000 - 150.000 ljudi/mladih/školovanih/mladih školovanih koji su napustili Hrvatsku su samo još jedan u nizu mitova koji se često čuje u medijima i od javnih osoba. Vanjska migracija stanovništva RH prema Državnom zavodu za statistiku:

http://i.imgur.com/jRDjeJI.jpg

Podaci njemačkog zavoda za statistiku, stanovništvo sa stranim državljanstvom (u to ulaze i rođeni u Njemačkoj, naši državljani koji nisu imali prebivalište u Hrvatskoj, a koji su se doselili u Njemačku, itd.):

http://i.imgur.com/K3Kc7mr.png

https://www.destatis.de/EN/FactsFigu...TimeSerie.html
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 20:39   #6
Quote:
milanović kaže: Pogledaj post
Muči me jedno pitanje.
HDZ pogotovo Karamarko su čitavo vrijeme u kampanji govorili kako je u protekle 4 godine( 2011-2015.) iz Hrvatske iselilo 100 tisuća ljudi i još su naglašavali mladih ljudi i naravno školovanih.
Prije nekoliko dana u emisiji Otvoreno Ines Strenja Linić je otišla još dalje,ona je javno i bez ograde izjavila da je u navedenome razdoblju Hrvatsku napustilo 150 tisuća ljudi.
S druge strane ministri u odlasku Grčić i Mrsić takvo nešto negiraju i pozivaju se na službene statističke podatke.
E sad mene zanima pošto nisu prezentirani nikakvi podaci o stvarnome razmjeru iseljavanja)što je prava istina,da li je zaista posrijedi antologijski egzodus(koji se racionalizira time što se zbog zakona ljudi ne odjavljuju) ili je to još jedan hrvatski mit?
brojke su prenapuhane u izborne svrhe ali ljudi odlaze i odlazit će i više


svejedno, nijedna opcija neće zaustavit iseljavanje sad kad smo ušli u EU. a iseljavanje će se još pojačat onog trenutka kad nam GB širom otvori vrata, a i kad ovi "neodlučni" skupe malo hrabrosti, nauče jezike i slično

prirodan proces koji su prošle sve države "nove evrope" nakon ulaska u EU, poljski je posta drugi jezik valjda u pola država evrope. svi idu za boljim uvjetima i plaćama,
papundek1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 20:55   #7
min pristojnosti bi bio odredit definiciju "iseljenih".

šta se smatra iseljavanjem ?
studenti magisterija i doktorata, ljudi na sezonskom radu ?

grozim se ljudi koji otvaraju teme o kojima niti osnovnog pojma nemaju.
ili definiraj o čemu se ovdje priča, ili ključaj.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 21:35   #8
Quote:
milanović kaže: Pogledaj post
Muči me jedno pitanje.

HDZ pogotovo Karamarko su čitavo vrijeme u kampanji govorili kako je u protekle 4 godine( 2011-2015.) iz Hrvatske iselilo 100 tisuća ljudi i još su naglašavali mladih ljudi i naravno školovanih.

Prije nekoliko dana u emisiji Otvoreno Ines Strenja Linić je otišla još dalje,ona je javno i bez ograde izjavila da je u navedenome razdoblju Hrvatsku napustilo 150 tisuća ljudi.

S druge strane ministri u odlasku Grčić i Mrsić takvo nešto negiraju i pozivaju se na službene statističke podatke.

E sad mene zanima pošto nisu prezentirani nikakvi podaci o stvarnome razmjeru iseljavanja)što je prava istina,da li je zaista posrijedi antologijski egzodus(koji se racionalizira time što se zbog zakona ljudi ne odjavljuju) ili je to još jedan hrvatski mit?

Točne brojke se nikad nece znati jer se velik broj ljudi nije odjavio. U odjavi trebaš napisati zemlju i prebivalište boravka sto smatram suludim. Koji klinac MUP mora znati gdje živim


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 21:45   #9
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
min pristojnosti bi bio odredit definiciju "iseljenih".

šta se smatra iseljavanjem ?
studenti magisterija i doktorata, ljudi na sezonskom radu ?

grozim se ljudi koji otvaraju teme o kojima niti osnovnog pojma nemaju.
ili definiraj o čemu se ovdje priča, ili ključaj.
zna se što su iseljeni,oni koji su otišli u zemlje EU i druge zemlje da tamo rade, dakle u potrazi za radnim mjestom.
milanović is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 22:58   #10
Quote:
milanović kaže: Pogledaj post
zna se što su iseljeni,oni koji su otišli u zemlje EU i druge zemlje da tamo rade, dakle u potrazi za radnim mjestom.
ne. ne zna se tko su iseljeni.
gdje se npr. ubrajaju studenti, specijalizanti, oni koji rade internship ?

kad definiraš tko se smatra iseljenim, javi se. do tada je sve mlaćenje prazne slame.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 23:03   #11
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
ne. ne zna se tko su iseljeni.
gdje se npr. ubrajaju studenti, specijalizanti, oni koji rade internship ?

kad definiraš tko se smatra iseljenim, javi se. do tada je sve mlaćenje prazne slame.
Pa ne mora se sve crtat, misli se na ljude koji su iz ekonomskih razloga iselili, jako ih je puno otislo, iz mog okruzenja sigurno 50tak, brojke je tu tesko izvuc i priblizno tocne.
amex22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 23:11   #12
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
min pristojnosti bi bio odredit definiciju "iseljenih".

šta se smatra iseljavanjem ?
studenti magisterija i doktorata, ljudi na sezonskom radu ?

grozim se ljudi koji otvaraju teme o kojima niti osnovnog pojma nemaju.
ili definiraj o čemu se ovdje priča, ili ključaj.
Kada bi ono što ja znam bilo prosjek RH , onda bi se radilo o 50-60 000 osoba.
Naime ja znam oko 120 radno sposobnih ljudi iz svoje okoline i radnog mjesta.
Otišlo ih je vani 6 osoba. Ali nisu svi mladi. Ima jedna i od 56 godina.
Dakle, 5 % radnog stanovništva na milion.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 23:35   #13
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
ne. ne zna se tko su iseljeni.
gdje se npr. ubrajaju studenti, specijalizanti, oni koji rade internship ?

kad definiraš tko se smatra iseljenim, javi se. do tada je sve mlaćenje prazne slame.
što znači da pplitičari, točnije karamarko i strenja, mlate praznu slamu obzirom da nema konkretnog navoda koji su to "iseljeni"

a pretpostavka - na što svi misle - je da su to oni koji su otišli iz Hrvatske trbuhom za kruhom

na linku koji je stavio zajedničar od 2005 do 2010 ukupno je iseljeno skoro 50.000 ljudi, prosječno 8300 godišnje recimo
a od 2011 do 2014 61,500 prosječno 15,000 godišnje

a po njemačkim statistikama u Njemačkoj od 2008 do 2014 ima više - 40.000 Hrvata

ali zato je sa Kosova 2008 bilo u Njemačkoj 32.000 a 2014-te 184.000
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 07:33   #14
koliko je pitanje brojki relevantno?

prije 30 godina su odlazili gastarbajteri ciji odlazak je ekonomija osjecala tako sto su slali novac kuci...
danas odlaze ljudi koji nisu samo zidari i vozaci, nego strucnjaci. Ako iz Hrvatske ode npr. 100 anesteziologa, situacija bi bila losija nego sada (trenutno ih imamo 650, a nedostaje ih 150-200 da bi stvari normalno funkcionirale).
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 07:50   #15
Quote:
amex22 kaže: Pogledaj post
Pa ne mora se sve crtat, misli se na ljude koji su iz ekonomskih razloga iselili, jako ih je puno otislo, iz mog okruzenja sigurno 50tak, brojke je tu tesko izvuc i priblizno tocne.
Moje okruženje je uglavnom visoko obrazovano , a i ono što ima samo srednju školu je inteligentno i sposobno i znanjem i radom se svi bore za sebe i svoje obitelji.
Svi su radnici, stručnjaci svatko u svojoj branši i poslu i inteligentni i sposobni ljudi.
Znam zbog prirode poslova koje sam u životu obavljao poprilično velik broj ljudi i to različitih profila. Od seljaka do profesora na fakultetima.
Zajedničko im je svima da su svi pošteni i vrijedni ljudi, jer ja drugačije u svojoj blizini ne trpim.

U zadnjih 5 godina broj mojih poznanika u hr se bukvalno prepolovio.

A unazad dvije godine čak i oni koji su do prije dvije godine govorili "ma di si lud ići negdje" sada gledaju kako otići negdje i pokupiti svoje obitelji sa sobom.
Dobna starost je uglavnom između 30 i 45 godina.

Od 100% ljudi koje sam ja upoznao kroz život, 50% ih je već vani, 20% je u fazi da traži posao već vani i da će otići u sljedećih 6 mjeseci sigurno, 20% ih ozbiljno razmišlja o tome...a onih 10% preostalih nema kapaciteta ni kompetencija da ode van. Iako nije da ne bi i oni.

Uglavnom, tko ima neki svoj "network" na linkedin-u može unazad dvije godine pratiti gotovo na dnevnoj bazi kako ljudi mjenjaju statuse o poslodavcima i prebivalištima , i svi odlaze iz hrvatske.

Tako to izgleda u mom privatnom i poslovnom okruženju, ma što govorile statistike DSZ-a.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 07:58   #16
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
koliko je pitanje brojki relevantno?

prije 30 godina su odlazili gastarbajteri ciji odlazak je ekonomija osjecala tako sto su slali novac kuci...
danas odlaze ljudi koji nisu samo zidari i vozaci, nego strucnjaci. Ako iz Hrvatske ode npr. 100 anesteziologa, situacija bi bila losija nego sada (trenutno ih imamo 650, a nedostaje ih 150-200 da bi stvari normalno funkcionirale).
Pitanje brojki uopće nije relevantno.

Da bar iz ove države sutra iseli 200 000 parazita uključujući političare i sve njihove prijatelje i poznanike, ova bi država procvjetala.

10 000 stručnjaka koje je otišlo unazad godinu dana vrijede više za državu nego svi gore spomenuti zajedno.

Odlaze ljudi koji su jedina šansa i jedina nada da se išta ovdje primjeni da bi svima bilo bolje.

I trebaju otići i neka idu. Zašto bi oni svoj život dali za one koji to ničim ne zaslužuju.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 10:00   #17
Iseljavanja ima, ali mediji preuveličavaju i pumpaju te brojke

Evo recimo za Irsku, mediji tvrde "samo iz Osijeka je 3000 otišlo", dok Irska, uređena država koja prati sve to, za cijelu Hrvatsku daje manje brojke;

Koliko ukidanje ograničenja utječe na rast broja radnika iz Hrvatske, jasno pokazuje primjer Irske, koja tradicionalno nema radnike iz Hrvatske, pazite razliku prije i poslije ulaska;

Hrvatski useljenici u Irsku;
2011. 60 (ŠEZDESET)
2012. 86 (OSAMDESET I ŠEST)
2013. (ušli tek u 7. mjesecu) - 486
2014. - 2093
2015. 984 (u prvih 6 mjeseci)

Za Irsku vam postoje službeni podaci na ovoj stranici:
http://www.welfare.ie/en/Pages/Perso...rs-Issued.aspx
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 10:08   #18
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Iseljavanja ima, ali mediji preuveličavaju i pumpaju te brojke

Evo recimo za Irsku, mediji tvrde "samo iz Osijeka je 3000 otišlo", dok Irska, uređena država koja prati sve to, za cijelu Hrvatsku daje manje brojke;

Koliko ukidanje ograničenja utječe na rast broja radnika iz Hrvatske, jasno pokazuje primjer Irske, koja tradicionalno nema radnike iz Hrvatske, pazite razliku prije i poslije ulaska;

Hrvatski useljenici u Irsku;
2011. 60 (ŠEZDESET)
2012. 86 (OSAMDESET I ŠEST)
2013. (ušli tek u 7. mjesecu) - 486
2014. - 2093
2015. 984 (u prvih 6 mjeseci)

Za Irsku vam postoje službeni podaci na ovoj stranici:
http://www.welfare.ie/en/Pages/Perso...rs-Issued.aspx
S tim da u slučaju Irske ne vrijedi ona tipična izreka - ''koliko ih je samo otišlo, a nisu se odjavili u MUP-u'' zato što svatko tko dođe u Irsku mora se prijaviti irskim institucijama kako bi dobio PPS broj.
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 11:00   #19
Quote:
Zajedničar kaže: Pogledaj post
Nekakvih 100.000 - 150.000 ljudi/mladih/školovanih/mladih školovanih koji su napustili Hrvatsku su samo još jedan u nizu mitova koji se često čuje u medijima i od javnih osoba. Vanjska migracija stanovništva RH prema Državnom zavodu za statistiku:

http://i.imgur.com/jRDjeJI.jpg
To nije nikakav mit, puno ljudi ne odjavi boraviste jer se time nista ne dobiva. Npr. ja sam ga odjavila (iako sam samo na studiranju) i nisam mogla napraviti vozacku.
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 11:25   #20
Ne razumijem zašto svi škicaju statistiku Njemačkog zavoda? Što je s najpopularnijom Irskom?
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:05.