Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2016., 13:14   #1
zašto NE osnovati doo na adresi stanovanja

Imam malu dilemu oko negativnih aspekata osnivanja tvrtke na adresi stana.
Da li mogu očekivati da mi poreznici ili bilo koji drugi organi uprave vršljaju po kući kad god netkome padne na pamet da radi nekakvu kontrolu?
Da li bi imali pravo da mi upadaju u stan i vršljaju i po dječjem lap topu da vide ima li ne licenciranih softvera?
Šta bi mogao još očekivati?
Da li je to uopće tako?

Kad sve to uzmem u obzir, radije ću za 50eura da iznajmim garažu u zgradi i napravim kancekariju.
za kalendar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 13:42   #2
Mislim da poreznici nisu toliko strašni. Neki se najave prije nadzora, neki dođu bez najave, ali na kraju krajeva, neće vam raditi pretres stana. Vjerojatno bi došli, predstavili se, rekli što nadziru, vi ih uputite kod knjigovođe. Mogu tražiti na pregled računala koja su vam kupljena na firmu, i gledati da li je software licenciran, pa ako niste dječiji laptop uzeli na firmu, nemate se čega plašiti.
:Rain! is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 16:08   #3
Ako se ne varam, jedini koji bez najave ili sudskog naloga , smiju ulaziti u prostor su carina i inspekcija rada.
Što je i logično, jer da njima treba nalog nikad nikog ne bi u prekršaju ulovili.
Čak niti policija nema te ovlasti. Oni moraju imati nalog.

Porezna inspekcija se mora najavit . Oni nemaju ovlasti kao carina ili inspekcija rada. I gledaju samo ono što je vezano uz poslovanje tvrtke. Dakle, poslovne knjige.
Ako na račun firme kupiš djetetu laptop, onda je to dio imovine firme pa tu mogu vršljat Al ti to nećeš napravit, naravno. I nemaš se čega bojat.

Ako ti se firma bavi trgovinom trošarinskih proizvoda, tipa alkoholna pića, cigarete, i slično... (što je u nadležnosti carine), onda bi, eventualno, mogao očekivati kontrolu carinske inspekcije bez najave.
Ili ak te netko prijavi da zapošljavaš nekog na crno. U ostalim slučajevima ne.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 01:30   #4
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam, jedini koji bez najave ili sudskog naloga , smiju ulaziti u prostor su carina i inspekcija rada.
Što je i logično, jer da njima treba nalog nikad nikog ne bi u prekršaju ulovili.
Čak niti policija nema te ovlasti. Oni moraju imati nalog.

Porezna inspekcija se mora najavit . Oni nemaju ovlasti kao carina ili inspekcija rada. I gledaju samo ono što je vezano uz poslovanje tvrtke. Dakle, poslovne knjige.
Ako na račun firme kupiš djetetu laptop, onda je to dio imovine firme pa tu mogu vršljat Al ti to nećeš napravit, naravno. I nemaš se čega bojat.

Ako ti se firma bavi trgovinom trošarinskih proizvoda, tipa alkoholna pića, cigarete, i slično... (što je u nadležnosti carine), onda bi, eventualno, mogao očekivati kontrolu carinske inspekcije bez najave.
Ili ak te netko prijavi da zapošljavaš nekog na crno. U ostalim slučajevima ne.
Porezni nadzor može biti i bez prethodne najave.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 16:30   #5
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Porezni nadzor može biti i bez prethodne najave.
U iznimnim slučajevima, ako se svrha nadzora ne može postići drugačije, inače je darsey u pravu...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 01:03   #6
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
U iznimnim slučajevima, ako se svrha nadzora ne može postići drugačije, inače je darsey u pravu...
Da. Htjela sam samo naglasiti da je postoji ta mogućnost, Darsey ju je bila isključila.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:32.