Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2017., 19:01   #1
Rad i zarada u Americi

Isprika ako postoji slična tema.

Ovako, hrvatski sam državljanin, u 30-ima, nezaposlen, IT struka, prijavljen sam u (RPO) registar poreznik obveznika ovdje i uglavnom radim honorarne poslove preko autorskih ugovora.

Nudi mi se prilika da odem u SAD raditi za jednu Američku tvrtku na kraći / duži ugovor.

Zanima me sljedeće:

Da li moram ostvariti neke posebne uvjete za boravak u Americi na taj način?

Ako odem i kada se jednom vratim nazad, da li dio tog zarađenog novca moram dati Hrvatskoj?

Zahvaljujem na bilo kakvim korisnim savjetima!
tomislavPeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 18:02   #2
Nadam se da nisam zakomplicirao pitanje, ali pitanje je isto šta bi bilo da odem raditi u Njemačku za neku firmu naprimjer, samo što je ovdje riječ o Americi.
tomislavPeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 18:22   #3
Nije ni blizu isto. Za USA trebaš radnu dozvolu, za Njemačku ne trebaš. Ovo za poreze, USA nema potpisan ugovor sa Hrvatskom o dvostrukom oporezivanju, pa ako si porezni rezident Hrvatske, idu ti porezi dva puta. U slučaju Njemačke, platio bi samo razliku poreza.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 23:13   #4
Da znam za dvostruko oporezivanje HR - USA, pa su me zanimala iskustva jel se to može na neki način izbjeći, legalno naravno (ili u prijevodu kako da prestanem biti porezni rezident Hrvatske dok radim tamo)

A za radnu dozvolu slobodno napišite šta i kako
tomislavPeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 01:58   #5
Za poreznog rezidenta, nije problem ako si vani 183+ dana i ako nemaš ženu i klince u Hrvatskoj. Ako imaš, jebiga.

Za radnu dozvolu, bolje pitaj na dijaspori, mene osobno nikad USA nije nešto pretjerano zanimala.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 03:27   #6
Imaš dvije teme na podforumu Emigracija u kojima razgovaramo o radnim vizama i dajemo savjete mi koji živimo i radimo u SAD-u:

USA- Život i zaposlenje

USA-Useljenicke vize, green card, emigracija...


Pa, potraži odgovore na tim temama ili upitaj nas tamo...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 17:12   #7
Da treba ti radna viza, koju tvoj poslodavac treba izganjati za tebe. Ja sam u IT i da bi dobio tu HB1 vizu potrebno je da imas ja mislim fakultet zavrsen. Barem je tako za ove iz Indije. S obzirom da dolazis i EU, dobijanje 'green card' nakon toga bi ti islo mnogo lakse.

Drugi mozda moguci nacin je da ovdje otvoris firmu, sto kao strani drzvaljanin mozes. Ali nisam siguran za uvjete kako bi to tocno islo.
enonenam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 02:29   #8
Quote:
enonenam kaže: Pogledaj post
Da treba ti radna viza, koju tvoj poslodavac treba izganjati za tebe. Ja sam u IT i da bi dobio tu HB1 vizu potrebno je da imas ja mislim fakultet zavrsen. Barem je tako za ove iz Indije. S obzirom da dolazis i EU, dobijanje 'green card' nakon toga bi ti islo mnogo lakse.

Drugi mozda moguci nacin je da ovdje otvoris firmu, sto kao strani drzvaljanin mozes. Ali nisam siguran za uvjete kako bi to tocno islo.
Za H1B fakultet nije nužan ali jeste poželjan. Do zelene karte se dosta teško dolazi. Za dobivanje zelene karte preko otvaranja firme gleda se investicijski i to zna biti limitirano na barem milijun dolara (pola milijuna u par država, npr. Montana).
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 23:20   #9
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Imaš dvije teme na podforumu Emigracija u kojima razgovaramo o radnim vizama i dajemo savjete mi koji živimo i radimo u SAD-u:

USA- Život i zaposlenje

USA-Useljenicke vize, green card, emigracija...


Pa, potraži odgovore na tim temama ili upitaj nas tamo...
Evo krenuo sam s čitanjem tema pa se javim kada budem imao neka pitanja
tomislavPeg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.