Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2017., 15:59   #1
Bruto/neto davanja državi...

Poštovani , imam jedno pitanje/izračun koje će mi možda neki knjigovođa moći odgovorit ...radi se o sljedećem - osoba je bila do sada prijavljena 8 godina na 3200 kn šta je brutto iznosio nekih 4100 kn...zbog većeg limita kredita je poslodavac digao prijavu na 4000 kn Netto (5200 kn Brutto) tri mjeseca (3 zadnje platne liste) s dogovorom da će mu se vratit RAZLIKA novaca na ruke...kako dotični knjigovođa od poslodavca nije baš "najpouzdaniji" pitam ovdje jel moguće da je razlika 1500 kn po mjesecu?? (tako mi je rećeno) . jel ja kako god raćunam ispada mi razlika oko 1000 kn mjesecno..
maxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:05   #2
Razlika između čega točno?
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:10   #3
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Razlika između čega točno?
valjda između troška redovne plaće i troška uvećane plaće za ta tri mjeseca da se podigne kreditna sposobnost

nisam knjigovođa, ali osnovna matematika mi kaže da po navedenim brojkama imaš razliku u bruttu od 1100 kn mjesečno, razlika od 800kn bi trebala biti u netu, ali u računici nema razlike doprinosa na brutto razliku plaće
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:18   #4
Ako je prirez 18% (Zg), onda je razlika nekih 1370kn (bruto2), pa ne vidim po kojoj matematici je 1500kn super?
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:22   #5
prijava je dignuta samo iz razloga da se kao može dobit vise kredita...i nakon 3 platne liste od vece prijave (4000kn netto) je opet vraceno na 3200 kn netto...s tim da se kao razlika novaca (u ovom slucaju bi to bilo 800 kn plus davanja drzavi)mora vratit poslodavcu na ruke , poslodavac je kao ucinio uslugu zaposlenom..ja ako sam dobro shvatio na netto placu od 3200 kn su davanja nekih 900 kn jel brutto se uvjek vrti oko 4100 kn... a na netto od 4000 kn (sta je bilo 3 mjeseca) je brutto bio oko 5300 kn , znaci davanja su bila 1300 kn... i ako sad inace svakako poslodavac placa davanja oko 900 kn mjesecno a sad je placao oko 1300kn zar tu nije razlika 1300 - 900 = 400 kn plus 800 kn (veca placa) = 1200 kn /mjesecno ! ? zato pitam vas od te struke kako je knjigovođa dosao na 1500 kn mjesecno!? mozda ce neki sad rec da se ode kod knjigovođe ali vjerujte mi da se ne moze s njim bas "tako lako" pricat a ni poslodavac nije puno bolji...
maxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:22   #6
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Ako je prirez 18% (Zg), onda je razlika nekih 1370kn (bruto2), pa ne vidim po kojoj matematici je 1500kn super?
SPLIT
maxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:27   #7
Poslodavac za višu plaću izdvaja 1370kn više nego prije. Po tome bi bilo logično da se vrati 1370kn. Ako knjigovođa nije u stanju objasniti 1500kn, onda mi to izgleda kao 130kn naplate usluge povećanja plaće
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:28   #8
[QUOTE=Opal Zg;62214147]valjda između troška redovne plaće i troška uvećane plaće za ta tri mjeseca da se podigne kreditna sposobnost

da
maxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:30   #9
Opet dođeš na cca 1370kn. Pa pitaj knjigovodstvo. Ako nisu izmislili iznos, moraju ga znat objasnit.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:32   #10
ako se ne varam prirez u Splitu je bio 10% pa se diglo na 15 %..nisam siguran 100 %...
maxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:35   #11
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Opet dođeš na cca 1370kn. Pa pitaj knjigovodstvo. Ako nisu izmislili iznos, moraju ga znat objasnit.
s pokušajem razgovora s knjigovođom je bio odgovor " pa jesam rekao 1500 kn po mjesecu"... meni je bilo prvo sumnjivo kako tako okruglo..onda cesto radi "greške" itd..itd,..zato sam postavio pitanje ovdje
maxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:38   #12
Knjigovođa ti je naplatio novi obračun plaće. Nek ti plati cugu sada
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 15:09   #13
Slutim novu temu o ovrhama na pravu.

Ako netko nema kreditnu sposobnost , onda ju nema. I točka.
Ne kužim to muljanje s fiktivnom plaćom radi kredita.
Ovršni zakon je takav kakav je... (o tom bi se dalo raspravljat)... al ako netko nema prihode dovoljne za otplatu kredita.. onda čemu to fiktivno podizanje plaće.

Koliko god ovršni zakon bio strog, ovakav, onakav... on štiti i onoga tko diže kredit. Postavlja granice. Čemu te granice fiktivo podizati samo za kredit. Treba kredit poslije i vraćati.

Mislim... radim na obračunu plaća, godinama .
Nagledala sam se svega i svačega. I dan danas se, radi nekih bisera, dopisujem s bankama i objašnjavam im zaštićena primanja i ovršni zakon.
Čak sam tražila (i dobila), službeno mišljenje Ministarstva financija oko kredita čija rata prelazi 1/3.

Na koji način osoba misli otplaćivati kredit? Ovrhom na plaću, trajnim nalogom?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 16:14   #14
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Slutim novu temu o ovrhama na pravu.

Ako netko nema kreditnu sposobnost , onda ju nema. I točka.
Ne kužim to muljanje s fiktivnom plaćom radi kredita.
Ovršni zakon je takav kakav je... (o tom bi se dalo raspravljat)... al ako netko nema prihode dovoljne za otplatu kredita.. onda čemu to fiktivno podizanje plaće.

Koliko god ovršni zakon bio strog, ovakav, onakav... on štiti i onoga tko diže kredit. Postavlja granice. Čemu te granice fiktivo podizati samo za kredit. Treba kredit poslije i vraćati.

Mislim... radim na obračunu plaća, godinama .
Nagledala sam se svega i svačega. I dan danas se, radi nekih bisera, dopisujem s bankama i objašnjavam im zaštićena primanja i ovršni zakon.
Čak sam tražila (i dobila), službeno mišljenje Ministarstva financija oko kredita čija rata prelazi 1/3.

Na koji način osoba misli otplaćivati kredit? Ovrhom na plaću, trajnim nalogom?
Pa i nije sve tako crno bijelo. Ja sam imala slučaj tog podizanja kod osobe koja je digla kredit i može ga otplaćivati i uobičajenom plaćom, ali banka jednostavno traži tu neku granicu, valjda radi rizika. Imala sam i slučaj gdje žena uzme kredit a zapravo ga otplaćuje suprug iz svojih nekih izvora prihoda...znam i gdje roditelj djetetu (punoljetnom ) otplaćuje kredit jer sam nije mogao podići unatoč visini svog dohotka iz razloga što je neki jamac opet tamo nekome i to ima utjecaj....
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 16:46   #15
To su sve kombinacije razno razne.
Al kad dođe do toga da onaj tko je potpisao više nema za ratu, onda bude svega.
Vjeruj mi .... svakojakih priča sam čula. Al sami su potpis stavili, sami odgovaraju... nek se bore.
Ali nabijat fiktivno plaću radi kreditne sposobnosti, to mi je van svake pameti.
Uvlačit poslodavca u cijelu priču, mislim...

Onaj tko to želi nek mulja kako zna i umije , al uvlačit poslodavca u sve to.. ono... nemam riječi.
Čisto sumnjam da bi neka veća firma na to pristala. One male koje pristaju.. njima na dušu. Nek čitaju sitna slova.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 00:14   #16
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
To su sve kombinacije razno razne.
Al kad dođe do toga da onaj tko je potpisao više nema za ratu, onda bude svega.
Vjeruj mi .... svakojakih priča sam čula. Al sami su potpis stavili, sami odgovaraju... nek se bore.
Ali nabijat fiktivno plaću radi kreditne sposobnosti, to mi je van svake pameti.
Uvlačit poslodavca u cijelu priču, mislim...

Onaj tko to želi nek mulja kako zna i umije , al uvlačit poslodavca u sve to.. ono... nemam riječi.
Čisto sumnjam da bi neka veća firma na to pristala. One male koje pristaju.. njima na dušu. Nek čitaju sitna slova.
Ma rizik bude uvijek pa i kada si kreditno ultra sposoban nema pravila, ali shvaćam što kažeš, nema puno smisla kad tako gledaš. Ja isto mislim da u velikim firmama takve stvari ne dolaze u obzir al drugačije je sve u velikim, ko zna...
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:23.