Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2006., 12:18   #21
Firenza

Ako ste bili, kako ste putovali (iz ZG): vlakom, busom, autom... ? Koja opcija je najisplativija? Kakve su cijene? Koliko dana bi bilo OK da prodjem i vidim ono kaj se mora?

Tnx

Nick Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 12:23   #22
Bio sam prije par godina, ali organizirano. Nisam stigao ništa vidjeti. Za Firenzu treba puno vremena i po mogućnosti ne ići ljeti. Možemo na pm malo više o tome.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 13:51   #23
Zašto ne ljeti, kasno ocvali? A ja baš namjeravam ići ljeti...
Nick Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 13:58   #24
gužva, stari moj, vruće...
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 14:05   #25
Moj 3. post!

Nick Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 14:22   #26
Firenze
Posebno je lijepa za ljubitelje umjetnosti!
Bila sam dva puta i sigurno ću još...
Ja sam išla vlakom iz Trsta (dnevno ima dosta linija) i voziš se negdje oko 6-7 sati. Ako te zanima ta opcija možeš pogledati na www.treniitalia.com

Firenze = renesansa, umjetnost, arhitektura, tako da se pod obavezno mora pogledati:
- Il Duomo – Katedrala sa Brunelleschijevom kupolom – (preporučam ti da se popneš do vrha kupole jer je pogled na grad divan) -tu je još i Giottov toranj (tu se isto može do vrha)
- crkve - Santa Maria Novela – Santa Maria del Fiore – San Lorenzo (meni najljepša, odmah do nje je i njihov svakodnevni sajam svega i svačega
- u blizini San Lorenza su i Capelle Medicce (muzej grobnica Medičejaca, Michelangelovih skulptura itd. ) ; u blizini je i Biblioteca Laurenziana (prva javna biblioteka iz 16.stoljeća, da vidiš kako su nekad knjižnice izgledale sa knjigama koje su bile pričvršćene željeznim lancima za klupe ; tu je i poznato Michelangelovo stepenište)
- Piazza(Trg) della Signoria i Palazo (palača) Vecchio (politički centar u srednjem vijeku) danas trg prepun turista, kipova na otvorenom, golubova ..
- odmah do trga nalaze se Galerie Uffizi – svjetski poznati muzej u kojem dominiraju djela talijanskih renesansnih slikara
- Uffizi se nalaze odmah uz rijeku Arno koja je kao i većina gradskih rijeka prljava i mutna, no tu je nezaobilazan Ponte Vecchio (most) zbog kojeg i rijeka ima neku draž
- obavezno pogledati Michelangelovog Davida (original se nalazi u Galleria dell' Accademia dok je njegova kopija na Trgu Signoria)
- Palazo Pitti i galerija Palatina
- i dalje još puno toga... sve ovisi o afinitetima ..
Eto to mi sad pada na pamet. Što se tiče drugih zanimacija u gradu tipa bestbuy, noćni provod i slično nemam pojma, nisam imala vremena za to…

Inače sve je skupo, od hrane, noćenja do ulaznica za muzeje, crkve i sl. Ulaznice su u prosjeku 8-10 eura.
Inače Firenze nije velik grad, sve znamenitosti su relativno blizu tako da možeš dosta toga pogledati u 3-4 dana, mislim ako si unaprijed planiraš i dobro organiziraš dan.
Nadam se da sam malo pomogla… i da ljeti zna biti baš vruće, ja sam bila jednom u lipnju i bilo je poprilično vruće
arte is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 14:28   #27
Quote:
Nick Nick kaže:
Moj 3. post!




kava zna biti 7-8 ojro u centru
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 17:27   #28
U Firenci sam bila prije 3 godine, bila sam tamo mjesec dana (dobila sam stipendiju za tečaj talijanskog).
Obožavam Firenzu!! Taj me grad tolko oduševio da se jednostavno moram ponovno vratit jednog dana. Prije toga sam bila isto jednom, ali samo na jedan dan, na putu do Rima.
Išla sam vlakom od Zagreba do Firenze (presjeda se u Trstu), karta mi je bila oko 800 kn (povratna) - s tim da je to bilo prije 3 godine, a za danas nemam pojma kolko košta, nažalost, možda da probaš na stranici od HŽ-a? Mislim da je najbolje ići vlakom, autobus je preneudoban za tako dugo putovanje (u vlaku se bar možeš dići i prošetati), a avion bi bio preskup, a i nisam sigurna da ima direktna linija.
I najbolje ti je NE ići po ljeti, jer je strašno vruće, a i u gradu tada nema baš puno stanovnika, jer su svi izvan grada na odmorima. Tad su u gradu skoro samo turisti... Ja sam bila u 9. mjesecu u bilo je SAVRŠENO - vrijeme je bilo super (nije bilo prevruće), a tad se i stvarno osjeti kako žive Fiorentinci, taman je počinjala škola i grad je bio baš živ.
Inače, u Firenzi ima tolko toga za pogledati, a dosta ti je toga već nabrojala Arte.
Najvažnije (ako voliš umjetnost) su 2 stvari:
1. pogledati originalnog Michelangelovog Davida (nalazi se u Galleriji dell' academia). Inače ima još 2 Davida u gradu - jedan je na Piazzi della Signoria (ispred Palazzo Vecchio), a jedan na Piazzali Michelangelo - lijepo je pogledat pred večer, jer ima pogled na panoramu grada, pa još uz zalazak sunca - prekrasno.
2. Galleria degli Ufizi - to ti je jedan od najznačajnijih svjetskih muzeja i ako odeš u Firenzu, a ne u Ufizi, to ti je kao da si bio u Parizu, a nisi išao u Louvre ili kao da si išao u Rim, a nisi posjetio Vatikan.
Pa imaš i puno crkava za pogledat: Duomo, Santa Maria Novela, Chiesa di Santa Croche itd. (ispravak za Arte: Duomo = Santa Maria del Fiore). Super se popeti na kupolu, vidi se cijeli grad, a odmah do Duoma je i Giottov toranj, isto jako lijepo za vidjet.
Pa Palazzo Vecchio (političko središte) i Palazzo Pitti (ovdje su živjeli Medici, a sad je tu nekoliko muzeja). Iza palazzo Pitti se nalazi veliki vrt Giardino dei Boboli, isto jako zgodno za pogledat.
E da, meni je bila zanimljiva i Casa Michelangelo - Michelangelova rodna kuća. Fora je da se možeš poslije hvaliti da si bio u njegovoj kući, iako nema baš puno njegovih djela unutra.
Ima i Casa di Dante, ali bila je zatvorena kad sam ja bila. A čula sam da i nije baš prava oriđiđi njegova (dok Michelangelova je).
Naravno i Ponte Vecchio (obavezno) na kojem su jedno vrijeme u srednjem vijeku bile mesnice, a danas su same zlatarnice (jako skupe btw.)
Inače ti je Firenza jako skup grad, ako kupuješ u centru. Za jesti se može naći po raznim restoranima bezbroj vrsta tjestenina i pizza od 5-15 eura, ali sendviče, sokove, vodu i sl. nemoj nipošto kupovati po centru, jer je PRESKUPO. Ja se sjećam da sam jednom kupila 0,5 l vode u centru za 2,5 eura, dok u samoposluživanjima (COOP - ko naš Konzum) ima 1,5 l za manje od 1 eura. Tako da je takve stvari bolje kupiti u običnim dućanima. Problem je jedino to što ih baš nema previše po centru - sjećam se da je bio jedan na kolodvoru, koji nije baš daleko od centra.
Eto, nadam se da sam ti pomogla bar malo.
Lijepo se provedi!
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 18:44   #29
Quote:
Nick Nick kaže:
Ako ste bili, kako ste putovali (iz ZG): vlakom, busom, autom... ? Koja opcija je najisplativija? Kakve su cijene? Koliko dana bi bilo OK da prodjem i vidim ono kaj se mora?

Tnx

Dodji u Split, pa trajektom do Ancone, tamo ujutro sjedneš na vlak i za dva sata eto te u Firenzi Kažem Split jer sam ja išla tim putem... Iz Zagreba će ti vjerojatno Rijeka, Trst itd biti možda bliže.

Obavezno se učlani u Hrvatski hostelski i ferijalni savez http://www.hfhs.hr i s njihovom ćeš iskaznicom dosta jeftino odsjest u firentinskom hostelu koji je, btw, jako lijep. Sav je u miru i zelenilu i sliči na dvorac, hrana je dobra, cijena ok, bus-stanica nije predaleko, kao ni središte grada.

Uzmi bar 3 dana za obilazak grada, to je minimum. Toliko je toga što se mora vidjeti... Rodna kuća Michelangelova, crkva u kojoj je ilegalno secirao , Danteova kuća, Arno... Ako si ljubitelj umjetnosti, teturat ćeš od sreće hodeći tim gradom, jer gdje god pogled padne, to je nekakvo remek-djelo kiparstva, arhitekture, krajobraza...

Meni najljepši grad na svijetu. OK, tu je negdje i Dubrovnik...

enjoy
Barbra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 11:05   #30
Puno hvala na opširnim odgovorima!
Firenze je u planu za 9. mjesec!

Nick Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 11:15   #31
Računaj da se svako mjesto u koje misliš ući plaća ulaz i to od 5-10 EUR. Cura i ja ostavimo za vikend po 100 EUR samo na razgledavanje.

Ali vrijedno je svakog eura
kuku is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 11:54   #32
Quote:
Nick Nick kaže:
Ako ste bili, kako ste putovali (iz ZG): vlakom, busom, autom... ? Koja opcija je najisplativija? Kakve su cijene? Koliko dana bi bilo OK da prodjem i vidim ono kaj se mora?
Zivjela sam u Frineci jedan duz period. Tjedan dana ti je neki minimum za vidjet grad, jer zaista imas sto i vidjeti. proljece je najbolje vrijeme, kad mozes gustat u mostićima i trgovima, a nema previse turista kao ljeti. Ne idi autom ako en vozis kao luđak
a kad si pjesak, pazi se auta. najbolje ti je putovat vlakom. najbrza opcija za po Italiji.
Odsjedni u nekom jeftinom hostelu, a ako imas nekog tamo da je u studentskom domu, moze ti rijesiti sobu za goste, koja je predivna
a studentski dom nalazi se na Piazzi Dalmazia
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 12:22   #33
Zlatna ribice hvala na ispravku ... da, naziv Duoma (katedrale) je Santa Maria del Fiore, a treća crkva na koju sam mislila je Santa Croce

I kako sam mogla zaboraviti na Piazzale Michelangelo...
Kad sam prvi put došla u Firenzu zaustavili smo se najprije upravo na tom vidikovcu i taj prvi pogled na grad koji me fascinirao nikad neću zaboraviti...
arte is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 23:17   #34
Quote:
arte kaže:
Kad sam prvi put došla u Firenzu zaustavili smo se najprije upravo na tom vidikovcu i taj prvi pogled na grad koji me fascinirao nikad neću zaboraviti...
Točno!

Svi oni mostovi, katedrala, borghelo, parkovi, ma sve!
Barbra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 12:18   #35
gdje se moze spavati u hostelu, tj. ima li netko neki link ili info o tome? pls
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 19:56   #36
toskana

htjela bih u 4.mjesecu otići na nekih 10-ak dana do toskane. pretpostavljam da je sličnih tema bilo, ali me zanima konkretno ako je netko krenuo u toskanu autom, bez nekakvog plana, bez hotelskih rezervacija...
naime, ja sam to zamislila da sjednemo u auto i krenemo. gdje nam se zasviđa ostanemo dan-dva... sve odlučujemo na licu mjesta...
ali htjela bih okvirno čuti i neka takva iskustva...
KAELA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 20:04   #37
mislim da ti je bolje busom...dobijaš na vremenu a možeš se oblokavat onim zgodnim vinom a'la prošek u kog umaćeš one suhe keksiće !
 
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 20:30   #38
Mi smo prošle godine u svibnju napravili to kaj ti planiraš. Točnije sjeli smo u auto i zapalili za Italiju. Smještaj smo si ipak našli unaprijed preko neta u jednom zgodnom bed&breakfeast u nekom neugledom selu između Firence i Pise (blizu brze ceste FI-PI). Nije bilo skupo, cijele dane smo se vozikali od jednog do drugog Borga, od jednog pitoresknog gradića do drugog, klopali, navečer pili domaći chianti i uživali. Bilo je super.

Ne preporučam autobus, osim ako nije riječ o organiziranoj grupi (a ja to ne volim) jer je jako bitno biti mobilan, a na lokalni se prijevoz ne bi oslonil (kao niti na talijanske putokaze).

Uz to, par dana smo bili kod moje frendice u Padovi pa smo od tamo vlakom bili u Veroni i Veneciji, a i sama Padova je cool (ludi studentski grad).

Smještaje se da naći na www.tuscany.net, put i cestarine snimi s www.viamichellin.com (imaš i drugih servisa). Uglavnom cestarina do Firence te košta, ako se dobro sjećam, otprilike kao od ZG do ST, a put je skoro duplo dulji.

Uglavnom, Italija, tj. Toskana rules. Stvarno je divno. Mislio sam prije da je to spika i krenuo s određenom dozom skepse, ali kad vidiš kako se zelena, brežuljkasta polja prošarana makovima povijaju pod toplim suncem, a na vrhu svakog brdašca je mali akropolski gradić u terakota boji - rastopiš se.

Pozdrav i sretan put! :-)
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 09:31   #39
Kako uzvesti vozikanje po Toscani ako nemas svoj auto... Vlakovi, busevi? ili lokalni traktori?
Planiramo u 9 mjesecu na nekih 10 dana obici TOscanu, ali nije nam cilj vidjeti svu umjetnost svijeta (jedino uhvaitti dobar kadar Davida )... pa eto pitam pomalo...
__________________
...............high...speed..train..
night_train is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:42   #40
Quote:
Sdrafac kaže: Pogledaj post
mislim da ti je bolje busom...dobijaš na vremenu a možeš se oblokavat onim zgodnim vinom a'la prošek u kog umaćeš one suhe keksiće !
nisam ti ja baš za te varijante busom jer volim biti mobilna i ići kad i kud hoću.
KAELA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:23.