Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2011., 22:05   #1
grožđe i ose

Imam brajdu sa grožđem iznad terase na kojoj puno boravimo.Zna li netko kako da se riješim osa ili umanjim njihov broj jer su več počele napadat grozdove a i nemoguče je sa djecom sjediti na terasi pa i opasno.Godinama imamo taj problem a možda postoji neki način
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 00:47   #2
Quote:
dharma108 kaže: Pogledaj post
Imam brajdu sa grožđem iznad terase na kojoj puno boravimo.Zna li netko kako da se riješim osa ili umanjim njihov broj jer su več počele napadat grozdove a i nemoguče je sa djecom sjediti na terasi pa i opasno.Godinama imamo taj problem a možda postoji neki način
U flašu staviš malo vina ili piva i staviš pod brajdu ili u blizinu iste i one bu ti išle na to i utapat če se jer nebu mogle izači van iz flaše...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 10:27   #3
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
U flašu staviš malo vina ili piva i staviš pod brajdu ili u blizinu iste i one bu ti išle na to i utapat če se jer nebu mogle izači van iz flaše...
Evo več sam stavila ali su totalno nezainteresirane jer im više miriši grožđe .To je ona mirišljiva vrsta izabela .Jel postoji nešto ko muholovka možda?
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 11:35   #4
joj i mene ose zivciraju! ove godine ih uzasno puno ima! meni se redovito skupljaju na mocvari i jezeru, i stvarno ih zna bit jako puno! na jezeru ih tamane zabe, ali ove na mocvari nema tko napadat, pa stvarno ne znam sta da radim! :S
Sarracenius is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 14:02   #5
Quote:
dharma108 kaže: Pogledaj post
Evo več sam stavila ali su totalno nezainteresirane jer im više miriši grožđe .To je ona mirišljiva vrsta izabela .Jel postoji nešto ko muholovka možda?
Čuj ose su inače vrlo korisne životinje pa treba izbjegavati njihovo uništavanje...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 14:24   #6
pa da... ubijaju raznorazne stetnike po vrtu i njima hrane svoje licinke... sve je to ok, ali ne mozes bas trpit ogromne rojeve koji su konstantna opasnost... nama su se znale skupljat i na ulazu na vratima od kapije, sto je bilo jako nezgodno, jer moras proci tamo kad ulazis/izlazis iz dvorista... bilo bi ih besmisleno istrijebit, ali bar da im se broj malo kontrolira... meni ih je znalo bit sigurno 100tinjak na jezeru za vrijeme najtoplijih i najsusnijih dana...
Sarracenius is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 22:19   #7
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Čuj ose su inače vrlo korisne životinje pa treba izbjegavati njihovo uništavanje...
Oprosti ali tvoj savjet sa flašama je isto tako uništavanje.Ako su mi rojevi pčela na ulazu u kuču a uz to imamo malu djecu ne mogu razmišljati o njihovoj korisnosti.
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 22:22   #8
Quote:
dharma108 kaže: Pogledaj post
Imam brajdu sa grožđem iznad terase na kojoj puno boravimo.Zna li netko kako da se riješim osa ili umanjim njihov broj jer su več počele napadat grozdove a i nemoguče je sa djecom sjediti na terasi pa i opasno.Godinama imamo taj problem a možda postoji neki način
trebaš li ti to grožđe s brajde? znam da je šteta, ali ako ništa ne pomaže - poreži ga!
i tako je vjerojatno već zrelo
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 00:47   #9
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
trebaš li ti to grožđe s brajde? znam da je šteta, ali ako ništa ne pomaže - poreži ga!
i tako je vjerojatno već zrelo
Je slažem se i o tome sam razmišljala.Malo mi žao jer imam par prijatelja i susjeda koji jako vole tu vrstu pa po mjesec dana ga režemo.Ove godine morat ću ga nažalost porezat več sad.
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 13:42   #10
Ajde ti malo prati te ose.
Očito da ti je osinjak u blizini.
Preseli/uništi osinjak, one će novog napraviti negdje drugdje.
One žive a vi veseli.

Svaka čast osama ali nije zgodno kad je osinjak blizu kuće (a zna biti i u kući).
Rezati grožđe s brajde je bedasto ako ne radiš vino. Što s njim napraviti, ne možeš ga pojesti više nego što možeš . Zato ljudi i imaju brajdu da postepeno jedu koliko ih je volja.

Ajde im probaj negdje blizu brajde (ili čak NA njoj) staviti relativno veliku posudu sa jako zašećerenom vodom (možda čak i sa zgnječenim grožđem). Pretpostavljam da neće imati potrebu doći s donje strane brajde na grožđe.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!

Zadnje uređivanje NitkoPoseban : 13.09.2011. at 13:48.
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 23:01   #11
Evo mene nakon par godina ponovno sa istim problemom Zanima me jel netko probao ispod brajde staviti onu zelenu mrežu jer ose čini mi se dolaze odozdo. Susjeda mi je rekla da je to negdje vidjela.

Lijepo molim savjet vezano za mrežu .
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 00:03   #12
Quote:
dharma108 kaže: Pogledaj post
Evo mene nakon par godina ponovno sa istim problemom Zanima me jel netko probao ispod brajde staviti onu zelenu mrežu jer ose čini mi se dolaze odozdo. Susjeda mi je rekla da je to negdje vidjela.

Lijepo molim savjet vezano za mrežu .
svakaj szsjede pričaju....
nema zaštite osim klopki za smanjenje broja istih
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 11:24   #13
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
svakaj szsjede pričaju....
nema zaštite osim klopki za smanjenje broja istih
Ja mislila da možda imam riješenje
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:21.