Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2009., 10:01   #1
Anticroatizmom protiv antisemitizma

Anticroatizmom protiv antisemitizma. Naslov bi mogao biti "Nekultura kritike".

Naime, u Večernjakovu Obzoru u rubrici KULTURA KRITIKE, svudanazočni nezaobilazni Žarko Puhovski pod naslovom "Tragedija kod nas postala farsa", piše o revivalu antisemitizma u Europi (piše: u Evropi), ali je posebno ošinuo dvije zemlje. Evo Puhovskog:
" Utkanost antisemitizma u niz suvremeno aktivnih svjetonazorskih tvorbi razvidna posebice u sredinama (poput Hrvatske ili Poljske) u kojima - osobito u usporedbi sa stanjem u tridesetima - Židova gotovo da i nema; svojevrstan metafizički antisemitizam može, naime, i bez Židova."

Kud je našao pored Poljske baš Hrvatsku kao primjer utkanosti antisemtizma u Europi ?!

Polazeći od slučaja Vedrane Rudan koja je svojom nespretnom duhovitošću izazvala bijes među čuvarima židovske časti, Puhovski je nastavio:
"I pripovijest se nastavlja, baš na hrvatskji način - red primitivizma, red neznanja, red nebrige, pa red manipulacije itd."

Eto, anticroatizma u svom intenzitetu " ...baš na hrvatski način - red primitivizma, red neznanja, red nebrige, pa red manipulacije itd."

U daljnjem tekstu je u raspravu unio i Marxa, Inoslava Beškera i među inim ustvrđuje da se "načelno može izjednačavati svako govor mržnje usmjeren na pojedince kao pripadnike kolektiva, razlika je u povijesnm tretiranju Židova i Dalmatinaca ipak drastična: ovi drugi jednostavno nisu bili žrtve genocida".

Otkuda mu to da Židove uspoređuje s Dalmatincima ? Gdje su mu Hrvati ? Bole ga židovsje žrtve, a beščutan je na hrvatske. Ne da nema suosjećanja za hrvatske žrtve, nego ih zapravo - negira, prešućuje - što je još gore nego ne imati suosjećanja za hrvatske žrtve.
vbureti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 10:09   #2
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Anticroatizmom protiv antisemitizma. Naslov bi mogao biti "Nekultura kritike".

Naime, u Večernjakovu Obzoru u rubrici KULTURA KRITIKE, svudanazočni nezaobilazni Žarko Puhovski pod naslovom "Tragedija kod nas postala farsa", piše o revivalu antisemitizma u Europi (piše: u Evropi), ali je posebno ošinuo dvije zemlje. Evo Puhovskog:
" Utkanost antisemitizma u niz suvremeno aktivnih svjetonazorskih tvorbi razvidna posebice u sredinama (poput Hrvatske ili Poljske) u kojima - osobito u usporedbi sa stanjem u tridesetima - Židova gotovo da i nema; svojevrstan metafizički antisemitizam može, naime, i bez Židova."

.
semitizam i antisemitizam

citat iz nacionala, pisac se prisjeca kad je bio mali

<<Uostalom - znate li da su Palestinci, baš kao i Židovi, u etnološkoj nomenklaturi pripadnici iste, semitske skupine naroda? Moja generacija to je učila u srednjoj školi (doduše, to je bilo u ona davna vremena kad su i pučkoškolci znali gdje je Stradun i kad je otkrivena Amerika, premda ni u Dubrovniku ni u Americi nikad nisu bili) i ponekima iz nje sve do danas nije jasno zbog čega:::<<
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 10:10   #3
Quote:
I pripovijest se nastavila, baš na hrvatski način – red primitivizma, red neznanja, red nebrige pa red manipulacije itd.
U svijetlu gornjeg citata bi me zanimalo ono sto me rijetko kada zanima - kako se nacionalno izjasnjava Puhovski. Kako danas, a kako prije 20-30 godina. Ako se izjasnjava kao Hrvat, onda je u jednom clanku nanio sva cetiri reda, primitivizma, neznanja, nebrige i manipulacije.
gubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 10:21   #4
Quote:
WeM kaže: Pogledaj post
semitizam i antisemitizam

citat iz nacionala, pisac se prisjeca kad je bio mali

<<Uostalom - znate li da su Palestinci, baš kao i Židovi, u etnološkoj nomenklaturi pripadnici iste, semitske skupine naroda? Moja generacija to je učila u srednjoj školi (doduše, to je bilo u ona davna vremena kad su i pučkoškolci znali gdje je Stradun i kad je otkrivena Amerika, premda ni u Dubrovniku ni u Americi nikad nisu bili) i ponekima iz nje sve do danas nije jasno zbog čega:::<<
Koliko je meni poznato u semite spadaju i Židovi i Palestinci. Paotac im je biblijski Sem, pa otuda im ime.

Wikipedia:
Sem, Sim ili Šem (hebrejski: שֵׁם, Standardni Šem Tiberijski Šēm ; grčki: Σημ, Sēm ; arapski: سام ; Ge'ez: Sham ; "ugled; blagostanje; ime") bio je jedan od sinova Noe u biblijskoj tradiciji. Najčešće se opisuje kao najstariji sin, iako ga neke tradicije navode kao drugog sina.
Djeca Sema su bili Elam, Ašur, Aram, Arpahšad i Lud, kao i kćeri. Abraham, patrijarh Hebreja, bio jedan od Arpahšadovih potomaka.
Sem se tradicionalno smatra praocem nekoliko naroda Bliskog Istoka koji potječu od njegovih sinova - Elamiti, Asirci, Hebreji, Arapi), Lidijci i Sirijci).
Od Sema dolazi izrazi semitski narodi i semitski jezici.
vbureti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 10:28   #5
ma već su dosadni s tim antisemitizmom....samo kme,kme,kme....više ni vicevi o židovima ne izlaze....???kud spadaju vicevi???....jel i to antisemitizam???....a i Žarko P.???
DesnaX.Ofenziva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 10:32   #6
Quote:
gubica kaže: Pogledaj post
U svijetlu gornjeg citata bi me zanimalo ono sto me rijetko kada zanima - kako se nacionalno izjasnjava Puhovski. Kako danas, a kako prije 20-30 godina. Ako se izjasnjava kao Hrvat, onda je u jednom clanku nanio sva cetiri reda, primitivizma, neznanja, nebrige i manipulacije.
Koliko mi je poznato dotični se nakada izjašnjavao kao jugoslaven. Pa kao Židov, iako je po svim njegovim javnim istupanjima ateist. Tako da meni i nije poznat njegov identitet.

Opet, koliko mi je pozato, uvijek je bio borac protiv hrvatskog nacionalizma, ma što to značilo.
vbureti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 10:32   #7
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post

Koliko je meni poznato u semite spadaju i Židovi i Palestinci. Paotac im je biblijski Sem, pa otuda im ime.

.

pa o kojem antisemitizmu spikaju ovi koji znaju na cenu nebo stoji?

o tomu da mi okrecemo glavu na izraelsko divljanje po palestincima?

ILI, spustamo glavu kad profi zidovi prostituiraju termin antisemitizam?

__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 10:35   #8
Istina židovi ko židovi stalno se furaju na nekakvu ugroženost ako se ne varam to je glavna odlika FAŠIZMA
MINTON is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 10:37   #9
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Koliko mi je poznato dotični se nakada izjašnjavao kao jugoslaven. Pa kao Židov, iako je po svim njegovim javnim istupanjima ateist. Tako da meni i nije poznat njegov identitet.

Opet, koliko mi je pozato, uvijek je bio borac protiv hrvatskog nacionalizma, ma što to značilo.
Ž.P.-dnevnopolitičkimutikaša
DesnaX.Ofenziva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 10:41   #10
Quote:
DesnaX.Ofenziva kaže: Pogledaj post
Ž.P.-dnevnopolitičkimutikaša

korektana procijena, za razliku od goldsteinovih koji jesu spletkarosi!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 10:54   #11
Židovi su veoma talentirani narod. Imaju ono što nema ni jedan drugi narod na svijetu: kult knjige. Imaju nevjerojatni sposobnost da se međusobno povezuju i da se bave najunosnijim zanimanjima: kulturom, znanošću, novcem, trgovinom, politikom.
Radi tih njihovih osobina kod domicilnog stanovništva nerijetko izazivaju zavist i neprijateljstvo. Iako se često stapaju s domicilnim stanovništvom i nisu nimalo manji domoljubi od matičnih naroda u pojedinim zemljama.
Držim da je svaki antisemitizam štetan za zemlju koju zahvati ta histerija.

Hrvatska je, rekao bih već davno zaboravila na nametnuti joj "službeni antisemitizam" u vrijeme NDH, ali da je stalno žrtva i danas aktualnog anticroatizma. To treba otvoreno reći i sticati na svaku njegovu pojavu. Nažalost, on je gotovo vladajući svjetonazor na našoj javnoj sceni. Tako je moderno i poželjno, te unosno, pisati i govoriti protiv Hrvatske i Hrvata.

Bi li trebalo zabraniti Mletačkog trgovca Williama Shakespearea ? Uzeo je bezdušnog židovskog lihvara kao primjer ljudske zloće.

U Veneciji u 16. st. živi Židov Shylock sve samo ne omiljeni lihvar okružen kršćanima koji ga ismijavaju nastojeći mu zagorčati život. Njegova je profesija u očima vjerskih suparnika griješna što ne spriječava brojnu klijentelu da kod njega potraži pozajmicu.

Među njima je i Antonio, ugledni kršćanin i građanin koji se nevoljko obraća Shylocku za pomoć. Novac mu treba za prijatelja Bassania u kojeg je zaljubljen. On ne zna da Bassanio tih 3000 dukata namjerava potrošiti na prosidbu prelijepe Portie. Lihvar mu pozajmljuje novac bez kamata uz nagodbu da, ukoliko mu ga ne vrati u roku od tri mjeseca, polaže pravo na jednu funtu njegovog mesa. Mesa s njegove butine !

"Kako se đavo na Evanđelje
Poziva kad mu treba?"

Mudra izreka iz drame. Zanimljivo, u Srba lik legendarnog škrca tumači Kir Janja, Grk. U Francuza je to Harpagon. Čini mi se da je taj Francuz. U nas, u Hrvata, je li to možda Dundo Maroje ?

Evo hrvatskih suprotnosti u Dundu.

"U ovom djelu u največem su kontrastu sin i otac. Dundo Maroje je veoma škrt i voli novac, a njegov sin Maro za kojega novac i nema neku veliku vrijednost.
Po mom mišljenju ovo je djelo prikazuje likove koji su u kontrastu jer nije dobro biti kao Dundo Maroje veliki škrtac, a ni kao Maro veliki rasipnik. Mislim da nam je tu poruku htio prenijeti i sam pisac okarakterizirajući ova dva lika i njihove postupke da i sami shvatimo da treba voljeti i čuvati novac do neke mjere."

Nisam zapazio autora citiranog.

Skinuto s http://www.maturski.com/radovi.html

Zadnje uređivanje vbureti : 09.02.2009. at 11:01.
vbureti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 12:57   #12
http://hr.wikipedia.org/wiki/Dodatak..._među_narodima

Koja je zemlja prva sebe proglasila Juden frei ? Nije li neka zemlja poslala Hitleru depešu s tom porukom ? U toj zemlji nisu ubijali Židove. Ubijali su Jevreje.

Ne poričući zlodjela prema Židovima u Hrvatsko tijekom rata, treba ipak ustvrditi da hrvatski narod kao cjelina nije bio protužidovski raspoložen.

Već sam rekao da su Židovi veoma talentiran narod. Ja im se divim. U meni nema ni trunke antisemitizma.

Stope se sa svakim narodom s kojim žive i ostaju svoji upravo po svojoj iznimnosti. U Hrvatskoj će se zvati Ljudevit, u Srbiji Aleksandar, u Italiji Michele itd., ali uvijek ostaju Židovi. I povezuju se neovisno o državnim granicama. Kad hrvatski Židov treba talijanskog stručnjaka za neko područje, naći će ga među svojim sunarodnjacima u toj zemlji, dotičnog Michelea. Po tome su slični Šiptarima. Pomažu jedan drugoga.
vbureti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 13:35   #13
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
http://hr.wikipedia.org/wiki/Dodatak..._među_narodima

Koja je zemlja prva sebe proglasila Juden frei ? Nije li neka zemlja poslala Hitleru depešu s tom porukom ? U toj zemlji nisu ubijali Židove. Ubijali su Jevreje.

.
ne, to je bio grad beograd kao simbol nepoznatog drzavnog uredjenja.

vezano za mozgalicu u naslovu teme: postavio sam je kao jednadzbu i s obadvi strane izbacio anti. al to bi moglo biti rjesenje
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 13:48   #14
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Židovi su veoma talentirani narod. Imaju ono što nema ni jedan drugi narod na svijetu: kult knjige. Imaju nevjerojatni sposobnost da se međusobno povezuju i da se bave najunosnijim zanimanjima: kulturom, znanošću, novcem, trgovinom, politikom.
Radi tih njihovih osobina kod domicilnog stanovništva nerijetko izazivaju zavist i neprijateljstvo. Iako se često stapaju s domicilnim stanovništvom i nisu nimalo manji domoljubi od matičnih naroda u pojedinim zemljama.
Držim da je svaki antisemitizam štetan za zemlju koju zahvati ta histerija.
Slazem se s tobom u potpunosti s ovime sto si gore napisao, dok s druge strane isto tako ne smijemo samo gledati i prihvacati kao normalnu pojavu, da zbog zlocina koje su u proslosti/ povijesti neki narodi, pojedinci i drzave ucinili spram drugih naroda, drzava i pojedinaca, u ovo danasnje, moderno vrijeme, dakle vise od pola stoljeca od toga sto se dogodilo, isti ti narodi i drzave ciji su pretci pocinili zlocine, moraju patiti i osjecati konstantno teret krivnje te uvijek sebe prikazivati kao politicki korektnima da bi mogli prezivjeti u modernom liberalno-globalistickom uredjenju svijeta. Pogromi i genocidi su se dogadjali i prije 2 svj. rata u minulim stoljecima nad mnogim narodima, ukljucujuci i Zidove. Katolici su izvrsili genocid nad Katarima, onda je doslo doba strahovlade jedne inkvizicije, te su se u medjuvremenu dogodili i mnogi drugi slucajevi gdje su narodi i drzave te njihove maticne religije, pokreti i sljedbe kroz stoljeca (da ne idem u detalje ovdje previse) tlacili i podjarmljivali druge narode,grupe, drzave i pojedince. Poanta je da naucimo iz povijesti a ne da konstantno nastavljamo s potezanjem proslosti u politicke svrhe ili u neciju dobrobit usput stvarajuci u drugima gnjev koji se kad tad mora ispoljiti i puknuti (sto smo vec imali prilike vidjeti mnogo puta u povijesti).
Da ne spominjem da moderna globalna politicka situacija nalikuje sve vise i vise na politicku ekonomsku situaciju s pocetka prosloga stoljeca. Mrznje i netrpeljivosti, neredi, nemiri, socijalna i teska ekonomska kriza trese globalno zemaljsku kuglu. Povrh toga tu je jos i faktor ekologije i globalnog zatopljenja koji stvara dodatnu zbrku i probleme.

Nije me briga za Puhovskog, ni njegove napise, kolumne, knjige ni njegovo osnovno ne-shvacanje zdravoga nacionalizma (vjerujem da u zivotu nikada nije niti citao knjige od Dr. Ive Korskog (koji je gle, bio Zidov rodjenjem, a ujedno jedan od najvecih Hrvatskih domoljuba, cija je knjiga ''Hrvatski nacionalizam'' jedno od vjerovatno najboljih politickih djela napisano u razdoblju poslije 2 svj. rata) kao sto nije cuo niti za Dr. Orsanica, kao sto me nije briga ni za jednoga Dezulovica (neka pisu sto zele jer sam ih osobno vec davno prestao citati kao i Drakulicku koja se poneki puta javi u Engleskim novinama i koju isto tako ne citam), no bit demokracije je upravo taj, da mozes ukazati i komentirati sto zelis, sto volis, kao i ono sto te smeta i sto ne volis, naravno pod uslovom da se taj komentar nalazi u jednom demokratskom i civiliziranom okviru, uz to ne nalikuje na pljuvanje jednoga gladijatora u Rimskoj areni za koga se odlucuje hoce li palac biti prema gore ili dolje, dakle hoce li biti zivot i smrt. Cini mi se da neki puta kolumnisti naprosto uzivaju u moci koje im pruzaju stanoviti mediji, ne bi li zapravo pokazali kolika je njihova moc i koliko su nedodirljivi kako oni, tako i mediji koji iza nih stoje, kao i naravno i oni koji stoje iza tih medija. Smatram to uzivanje u moci jadnim, primitivnim i neciviliziranim za 21 stoljece. Najgore od svega je da su takvi ini kolumnisti odgojeni na samoupravnom socijalizmu i teoriji i praksi istoga, te kod njih rijec demokracija znaci isto sto i samoupravni socijalizam ( zapadna ljevica i liberalizam = Tito i Zavnoh), jer druge skole i nauka nisu imali, a kamoli su htjeli uciti ili obrazovati se, pa onda po ostatcima razrusenih sistema traze otpatke koje onda serviraju nama kao siromasima u nekoj puckoj kuhinji, kroz njihove blagoglagoljive i dubokoumne napise i komentare. Nazalost nesto sto je stubokom ukorijenjeno u nekome vise desetljeca, ne moze se promijeniti preko noci ili pak ostaje podsjecati nas kroz takve ljude, kao spomen na te ''stare i derutne'' dane tzv. socijalizma i prividnoga blagostanja multietnickih zajednica.
Ako zelim citati neko kvalitetno stivo, onda citam Tomislava Jonjica ili Dr. Tomislava Sunica, jer su ti ljudi neoptereceni teretom proslih, derutnih pokreta i rezima, mada ih komentiraju kao uostalom svi.

Mene konkretno daleko vise brine jedna netrpeljivost Slovenske javnosti spram Hrvatske ili to sto ljudi u Hrvatskoj nemaju za jesti ili platiti njihove mjesecne racune, ili kako se pojedine drzave odnose glede Hrvatske, kao da im je Hrvatska naprosto otirac za njihove zmazane cipele.Vrijeme je promjena, stize nam nevrijeme, no mi moramo kao zemlja stvarno i napraviti promjene te zakoraciti u buducnost na taj nacin da nasi potomci ne zale sto smo se uobce i rodili.

Zadnje uređivanje Waldteufel : 09.02.2009. at 14:59.
Waldteufel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 14:16   #15
HAjde da neko optuzi Hrvate za anti-srpstvo, jos bih i razumio, s obzirom na nedavnu povijest, iako smatram da je i to nategnuto, Hrvati od Srba traze samo da ih osatve na miru, inace o Srbima ne bi ni razmisljali.
Ali Zhidovi, pa prosjecnog Hrvata Zhidovi zanimaju kao lanjski snijeg, niti ikakav anti-semitizam postoji medju Hrvatima u nekom znacajnijem obliku.
Ali cinjenica nepostojanja ne znaci da se anti-semitizam u Hrvata ne moze izmisliti i propagandno iskonstruirati. To je i namjera Puhovskog i cijele te bratije. Jos udrobis malo endehazije i mozes da zamijesis sta hoces.
A ovo sa usporedbom Dalmatinaca i Zhidova mogu shvatiti samo kao pokusaj stvaranja razdora u hrvatskom narodu.
Bulmez is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 14:59   #16
Čudno- objaviše moj komentar. Pa što im je to trebalo, mogli su ga i cenzurirati ?
http://blog.vecernji.hr/puhovski/200...postala-farsa/
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 15:55   #17
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Čudno- objaviše moj komentar. Pa što im je to trebalo, mogli su ga i cenzurirati ?
http://blog.vecernji.hr/puhovski/200...postala-farsa/
ne mogu naci nikakav komentar. izgleda da su poslusali tvoj prijedlog.
gubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 16:15   #18
Quote:
gubica kaže: Pogledaj post
ne mogu naci nikakav komentar. izgleda da su poslusali tvoj prijedlog.
Postoji moj komentar, ja sam Paško Patak.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 16:24   #19
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Postoji moj komentar, ja sam Paško Patak.
Hvala. Prije pola sata nisam mogao naci ni jedan komentar.

Netko je prije par dana napisao da je Rudanica dobila nogu iz istog razloga zbog kojeg je dovedena na TV. Posve tocno. Doveli su ju da jede govna, vrijedno je jela govna, ali se je na kraju precjenila. Za razliku od Puhovskog. On uglavnom igra na sigurno - sere po Hrvatima.
gubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 17:54   #20
Quote:
Bulmez kaže: Pogledaj post
HAjde da neko optuzi Hrvate za anti-srpstvo, jos bih i razumio, s obzirom na nedavnu povijest, iako smatram da je i to nategnuto, Hrvati od Srba traze samo da ih osatve na miru, inace o Srbima ne bi ni razmisljali.
Ali Zhidovi, pa prosjecnog Hrvata Zhidovi zanimaju kao lanjski snijeg, niti ikakav anti-semitizam postoji medju Hrvatima u nekom znacajnijem obliku.
Ali cinjenica nepostojanja ne znaci da se anti-semitizam u Hrvata ne moze izmisliti i propagandno iskonstruirati. To je i namjera Puhovskog i cijele te bratije. Jos udrobis malo endehazije i mozes da zamijesis sta hoces.
A ovo sa usporedbom Dalmatinaca i Zhidova mogu shvatiti samo kao pokusaj stvaranja razdora u hrvatskom narodu.
Upravo se o tome radi. Izmišljenmi antisemitizam se koristi radi govora mržnje protiv Hrvata, kao razlog za anticroatizam.

Navodno da dotični ide još i u Hag svjedočiti protiv Hrvatske.
vbureti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:47.