Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2005., 16:34   #21
šteta je to kuhati. priprema se na salatu kao i svaka druga salata.

ali može se i pirjati, dodati u neko varivo, umak...

ko i neko slično povrće...

a ako misliš na suhe i mljevene klice, onda ne znam... pretpostavljam da se stavljaju u jelo kao i npr. zobene pahuljice...
__________________
''Cijeli svijet je pozornica.''
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 16:37   #22
copy pejstano s nekog sajta:

Quote:
KLICE:

Kao što smo već naveli, osim vanjskog dijela (omotača) i unutrašnjeg dijela (endosperma) dakle zrno svake žitarice je sastavljeno i od klice.
Klica je izvor života i reprodukcije, u njoj su koncentrirani svi najvažniji sastojci zrna (bjelančevine, masti, vitamini). U procesu klijanja, kad zrno izložimo određenoj vlazi i toplini, pokrenu se životni procesi. Ustanovljeno je, da zrno u početnom stupnju klijanja sadržava mnogo više vitamina nego dok miruje. Stvara se vitamin C kojega klice pojedinih biljaka u stanju mirovanja uopće nemaju.
Klice žitarica i grahorica ubrajaju se u najbogatiju hranu za stanice ljudskog organizma. Pšenične klice predstavljaju za čovjeka prvorazredan izvor energije, bogate su vitaminima grupe B, vitaminom E (vitamin plodnosti) te karotinom (provitamin A).

KAKO SE DOBIVAJU KLICE

Da ne bi došlo do zabune, upozorimo! Klica je u anatomiji zrna njegov manji dio. Kad se zrno stavi u određene uvjete (vlaga i toplina), klica proklije te se taj izdanak opet naziva klica.
Ova dva oblika klice u prehrambenom pogledu sasvim su različiti.
Danas industrija izdvaja klice primjerice pšenice, u neproklijanom obliku i prodaje ih pod komercijalnim nazivom klice. Znači to su mehanički izdvojene klice iz zrna.

Sad ćemo vam opisat način za dobivanje proklijalih klica pšenice.
Manju šalicu čiste, probrane i oprane pšenice istresite u veću staklenku od 2 litre i do polovice prelijte običnom vodom. Otvor prekrijte čistom gazom i učvrstite je gumicom. Staklenku ostavite na mračnom mjestu na sobnoj temperaturi (optimalna temp.10- 15 stupnjeva C). Sutradan staklenku promućkajte, odcijedite vodu kroz gazu, dodajte svježu vodu i opet promućkajte i odmah je odcijedite.
Isprane sjemenke istresite na običan plitki tanjur te ih ravnomjerno raširite po dnu u tanki sloj. Dva do tri puta dnevno poprskajte zrnja vodom i pokrijte vlažnom krpom. Poslije otprilike 70 sati klice će narasti od 0,5 – 1,5 cm i tada su najbolje za upotrebu. Zadnji dan izložite tanjur sa klicama suncu da pozeleni.
Nakon toga klice možete spremiti u hladnjak kao svako drugo svježe povrće. Hladnoća će zaustaviti rast, a klice će zadržati svježinu nekoliko dana. No ipak najbolje ih je odmah potrošiti. Ako ste početnici u pripremanju klica i ako vam od prve ne uspiju, nemojte se razočarati i odustati od sljedećih pokušaja.

UPOTREBA KLICA

Pšenične klice mogu se jesti svježe u salatama. Mogu se samljeti i upotrijebiti kao dodatak juhama, povrću namazima i omletima kao i obrocima sa mlijekom i mliječnim proizvodima.
__________________
''Cijeli svijet je pozornica.''
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 11:00   #23
Hvala Globus, jedva cekam da dodem doma pa da ih stavim da se namakaju u vodi.
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2006., 20:56   #24
Klice (pšenične, alfa alfa, djetelina)

mama je kupila sjemenke te alfa alfa djeteline i napravila klice. sad imamo staklenku klica na prozoru. šta da radimo s njima?

(nada se da je dobro zapamtila da su alfa alfa, kaže da joj sad svemirski zvuči )
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2006., 02:32   #25
tu kod mene ih mecu u sendvice i ja sam si kupila neki dan u plasticnoj kutijici. Hitila sam ih u sendvic no nis bila bas odusevljena. Mozda neko nekaj pametnog predlozi. Ja cekam
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2006., 08:27   #26
u salatu s njima
ogroman tanjur salate (zelena,radic,rukola,paprika,krastavac,rajcica,src a articoka,jaje i na sve to klice,polit maslinovim i balsamicom , uz to baquet sa zacinskim maslacem ili kruh sa raznim semenkama .........
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2006., 10:57   #27
Quote:
Lisa kaže:
u salatu s njima
ogroman tanjur salate (zelena,radic,rukola,paprika,krastavac,rajcica,src a articoka,jaje i na sve to klice,polit maslinovim i balsamicom , uz to baquet sa zacinskim maslacem ili kruh sa raznim semenkama .........
Potpisujem, a moze i u bilo koju drugu salatu.

PS Travurina se inace zove alfalfa (iliti po naski lucerka, lucerna etc) Visegodisnja "djetelina" izvrsna kao izvor proteina za goveda, a i kao obogacivac zemljista dusicnim gnojivima.

PPS Puno bolje su mi psenicne klice kao dodatak za salatu.

PPPS Vec godinama sam prelijen za uzgajat klice, a nemreju se kupiti gotove u ducanu kao vani
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2006., 11:05   #28
Quote:
Juraj2 kaže:
a nemreju se kupiti gotove u ducanu kao vani
zna ih bit u mercatoru
o kvaliteti ne mogu suditi
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2006., 13:58   #29
bas sam ih jutros vidjela u mercatoru u kaptol centru
imaju i te i psenicne i sojine, u malim plasticnim kutijicama
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 19:48   #30
alfalfa

alfalfa su klice multivitaminske bombe, sadrze bjelancevine, folnu kiselinu, karoten, vlakna i klorofil, vitamine i minerale

sprjecavaju nastajanje osteoporoze, karcinoma, srcanih tegoba, te simptome menopauze

svježe na slatu, u juhe, na sendviče

uzgajanje klica u staklenkama kao trud nije vrijedno spomena, vise sam vremana potrosila pisući ovaj post
cvrkula is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 19:50   #31
klice alfalfa

ne kupovati gotove, tko zna kakvo je porijeklo sjemena

kupiti provjerene iz bio-uzgoja ( biovega, recimo), i sam napraviti
cvrkula is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 21:01   #32
jas kupila te iz mercatora i bile su fine.
sad me zanima kupim sjeme, posadim i žanjem?
to je sve?
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 21:09   #33
kolko pamtim upute iz vegetarijanske kuharice, nije to baš tako jednostavno
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 22:01   #34
Quote:
tilla kaže:
sad me zanima kupim sjeme, posadim i žanjem?
to je sve?
uspjela sam se odvuč po kuharicu

treba ti staklenka, gumica, gaza, voda i sjemenke
sjemenke namači 3 sata u mlakoj vodi (soju preko noći)
isperi sjemenke i prebaci u staklenku
preko staklenkenategni gazu i učvrsti gumicom
napuni staklenku vodom, protresi i ocijedi vodu preko gaze, doliti vodu
i tako 2-6 puta dnevno da se isperu gadosti koje pridonose kvarenju
staklenku drži u mraku na tem. od 15-18 stupnjeva, temp. iznad 24 pogoduju kvarenju i razvoju plijesni
dan prije berbe iznesi ih na svjetlo
alfa alfa klija 3-5 dana

voda od klijanja sjemenki je izvrsna za zalijevanje cvijeća
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 22:08   #35
tnx, mada pomislih da je malo manje posla.
odem do tog bio dućana vidjet za sjemenke, pa probat mogu uvijek.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 15:18   #36
Klice

čini mi se da se to lako može uzgojiti doma.
može li mi netko reći kako i koje su vrste najbolje?
 
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 22:46   #37
Quote:
creative kaže:
čini mi se da se to lako može uzgojiti doma.
može li mi netko reći kako i koje su vrste najbolje?
i ja bi to! :klap:
nekad davno (dok mi to nije padalo na pamet) sam negdje pročitala da se može to doma uzgajat, a sad sam pred možda tjedan dana tražila po guglu i ništa nisam našla
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 23:01   #38
Poli di si. : smajlić kekec koji jodla

ona je nešto pričala o pretepanju sjemenki u bocama od zimnice.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 23:03   #39
napisala sam kompletan postupak
ali ne sjećam se gdi, na kojem topicu
pisala sam tilli možda bu se ona sjetila
ona je ipak mlada puca a ne senilni babac kak ja
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 23:08   #40
ja sam pokušao uzgojiti pšenične klice, ali mi se to sve nakon 3 dana jako usmrdilo. ali sam čuo od mnogih ljudi da su uspjeli.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:58.