Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2010., 23:24   #81
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
heh, stvar je u tome što se 'sudjelovanje krsne kume u životu djeteta' različito definira
Pa evo, ja da se prokatoličim i odlučim krstiti dijete, za kumu bih uzela poznanicu koja je hardkor katolkinjica i znam da bi ga vodila na mise kad sam ja bolesna, kupovala mu biblijske priče za djecu i Bibliju i vodila ga na Trsat za Gospu i na sastanke franjevačke mladeži. To mi je nekako smisao krsnog kuma, i krštenja.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:09   #82
mene je krstila moja najbolja prijateljica,tada smo imale obe 19 godina

ja nikada nisam bila neki vernik,ono islo se u crkvu samo na vencanja,ali ona jeste i bas drzi do toga

i jednom prilikom sam ja tako kroz salu prokomentarisala kako bih volela da smo sestre ili bar u nekakvom srodstvu,a ona isto kroz salu uzvratila :"pa ajde da ti budem kuma"

i ja se tu odusevim,jer mi to nikada nije niti palo na pamet

krstenje je bilo prekrasno,intimno i jako dirljivo,i sad ne znam da li je to neka autosugestija ali je jos vise dozivljavam clanom porodice

mnogo mi to znaci

na vencanju ce mi biti kuma druga prijateljica,jer osim niih dve ja nemam nikog drugog
i ne mogu nikog drugog ni da zamislim da mi bude kuma na vencanju,i jako me veseli to da ce mi dve najdraze i najvaznije zenske osobe u zivotu biti kume i da cemo stvarno biti povezane citavog zivota

eto meni licno to mnogo znaci,makar u nekom emotivnom smislu

samo kad pomislim da ce jednog dana moja deca poznavati dve tako prekrasne osobe...odmah mi je toplo oko srca
sonea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 01:41   #83
huh , meni je tata birao kuma..
a vidila sam ga..za krstenje i za pricest..
i nikad vise a ni prije !
bezimenoime is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 09:21   #84
Quote:
bella ragazza kaže: Pogledaj post
Što kad kum/kuma zaboravi na svoje kumče ?
Nista!

...
zapnem uvijek za ovu temu vim dodjem na rid.. pa nikako da ostavim komentar..
pa eto ga!
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 12:46   #85
Quote:
Lorie kaže: Pogledaj post
Tily13, ocigledno da ste se udaljile od momenta od kad je ona zasnovala svoju porodicu. To je zamka za prijateljice jer odjednom zive dva razlicita zivota. Najprije vrlo malo vremena za provesti zajedno i tesko ga uskladiti. Ona ne kapira da ti imas svoje obaveze i ispunjen zivot ali ni ti ne kapiras koliko njena porodica njoj ostavlja malo vremena.
Drugo, neki ljudi se pogube u svemu tome (porodica, djeca), ne zele sazaljiv pogled prijateljica, pa krene izbjegavanje. To naravno nije ispravno.
Potpuno si pogodila!
Još davno prije, kad je upoznala današnjeg muža, nastali su problemi, jednostavno je svo slobodno vrijeme provodila s njim, uz komentar "meni je on dovoljan"

Govorila sam joj tada-nemoj to raditi, izgubit ćeš prijateljice; nije slušala....dok za par godina nije rekla-imala si pravo....

znaš kaj mene smeta, boli...ona mene smatra gostom...."primamo goste samo preko vikenda"....a kaj si Kraljica? trebam molbu i biljege da mogu doći?

A ja bih joj došla tamo, poigrala se s djecom pa neka ona skuha ili se skrbi o baki ili kaj već treba....

Ali htjela bih dotaknuti i jedan drugi slučaj. Najbolja frendica se davno u srednjoj dogovorila sa dvije frendice da će joj jedna biti vjenčana, a druga kuma djetetu....od srednje do svadbe prošlo nešto godina, odnosi se promjenili ali ona je smatrala da treba poštovati dogovor. Mi u međuvremenu intenzivirale prijateljstvo i zadnjih 10ak godina smo si super.

I sad ja NISAM kuma njenoj malenoj.....ali....

- kad joj se mama vratila na posao poslije poroda, ja se preselila k njoj na dva tjedna da joj pomognem

- mene je zvala na posao, dođi pričuvaj malu, moram to i to....

- kad su, malena imala mjesec dana, išli na svadbu, ja je čuvala

- kad je malena krenula u vrtić, ja sam je svakih par dana pokupila i čuvala

- od mene je dobila prve prave cipelice

- ......

Zaključak: Ja nisam zvanično kuma, ali veli mi frendica "Tily moja, ti si joj tisuću puta bliža i važnija i tebe voli sto puta više od kume"

Dakle, jeb....papir, nekaj je drugo važnije!!!
__________________
Bolje šutjeti i biti smatran glupim, nego progovoriti i odstraniti svaku sumnju...
Tily13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 14:56   #86
Quote:
Tily13 kaže: Pogledaj post
A što kad se roditelj dotičnog kumčeta ponaša ko debil i prca kumu u zdrav mozak?

Ja sam kuma curici od skoro dvije godine, nisam ju vidjela zadnjih par mjeseci....njena mama mi je bivša (očito) prijateljica....trebala sam joj biti kuma na svadbi ali "tad nisi imala novaca", naime, tad sam studirala i samo povremeno radila pa je smatrala da si ne mogu priuštiti biti njena vjenčana kuma...ok, bilo, prošlo....

u prvoj trudnoći je bio dogovor ako bude cura, ja sam kuma, rodio se sin....a u drugoj sam kuma bez obzira na spol....

I tako ja postadoh kuma!

Ona je tip žene koja se zatvorila u kuću i posvetila obitelji, ne radi već godinama...

zovem da bih došla, ne može, veli....drugi put mi kaže da tad nije bila doma, išli su u Konzum u veliki shoping....

zovem opet da bih došla, nemrem u ponedjeljak, nemrem u utorak, u srijedu joj muža nema, u četvrtak je....

šaljem sms u petak da bih u ponedjeljak došla sa trudnom šogoricom, nek si malo popričaju o bebama, veli-primamo goste samo preko vikenda...wtf?

onda mi je jednom rekla (par dana prije nove godine) da ima pripreme za novu kod sestre pa ne mogu doći....

ok, odustala ja od moljakanja....šalje sms da nije znala da je izabrala tako osjetljivu kumu.....

rekoh da mi uvijek vele da sam dobro došla, a nikad ne mogu doći...

i onda me izvrijeđala, ugl. ispalo je da ja ne valjam zato kaj nemam obitelj i djecu, da mi želi da se jednog dana u životu moram brinuti za bolesnu osobu (ona ima doma bolesnu baku, mi imali doma i baku i dedu, znam kaj je to, ali pazi ti prekrasne želje), onda ćemo moći razgovarati....

Mučilo me to dosta dugo, nije to dijete krivo kaj ima takvu mamu ili ako baš hoćete, kaj ima takvu kumu....

srela njenu mamu prije par tjedana, šetala sa šogicom i nećakom i pita ona mene kad ćeš si doći vidjeti kumče....rekoh joj, dovedite je k sebi i doći ću svaki dan....

eto, možda sam sve napisala naopačke i nije to tu tema, znam....ako je bed, maknite post...ugl, imala sam to potrebu napisati....

da, radim i imam još nekaj ispita na faxu, obaveze doma, dečka, malog nećaka i našla bih vremena i za nju....radim za dva i pol soma kuna, znači nisam našla super plaćen posao i zaboravila svoje obaveze.....moj je život isti ko i prije godinu dana....kad sam valjala....

Što bi napravili na mom mjestu? razapnite me, ali dotičnu mamu više ni na slici ne želim vidjeti!
Mogu se kladiti da je ona onaj tip mama "ja sam savršena mama. žena i kućčanice i svi vi koji svako dan ne kuhate ručak u slijedu i nemate barem 2 djete ništa ne vrijedite". Kumstvo bi kao i sve ostalo trebalo biti davanje i primanje. Meni je glupo od kumova očekivati da oni stalno skaču oko nas i stalno dolaziti samo oni k nama. Nekad odemo mi k njima, nekad oni k nama, nekad odemo zajedno u šoping ili šetnju... a skupe poklone sam odavno zabranila-dovoljan je poklončić za rođendan i Božić-važnije mi je da klinci vole svoje kumove.
Dodagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:56   #87
Quote:
Dodagoda kaže: Pogledaj post
Mogu se kladiti da je ona onaj tip mama "ja sam savršena mama. žena i kućčanice i svi vi koji svako dan ne kuhate ručak u slijedu i nemate barem 2 djete ništa ne vrijedite". Kumstvo bi kao i sve ostalo trebalo biti davanje i primanje. Meni je glupo od kumova očekivati da oni stalno skaču oko nas i stalno dolaziti samo oni k nama. Nekad odemo mi k njima, nekad oni k nama, nekad odemo zajedno u šoping ili šetnju... a skupe poklone sam odavno zabranila-dovoljan je poklončić za rođendan i Božić-važnije mi je da klinci vole svoje kumove.
Tak je ispalo, ja valjda ne valjam jer nisam udana i nemam kikače. Tako je u poruci implicirala....kasno sam fax upisala i dragog upoznala, ok, malo je sve zbrkano, ali jesemu miša, kaj ljude po tome vrednujemo?

zadnji put smo bile na kavi i u shopingu nekaj prije krstitki, ima dakle već godina i pol....imala sam čajanku za rođendan, skupila se ekipica, zovem i njih, ne može doći jer joj muž radi (dečko moj radi isti posao, znam kak im radno vrijeme varira, najkasnije u 15h doma)...da nisu mogli doći na kavu i kolače....ajde...zovem za par tjedana, ajmo se bar na piću naći, da platim kavu za rođendan...ne, ne mogu na piće zato kaj netko nešto...ne sjećam se više...dođi k nama....ma tko je tu mutav.....mama joj živi tu u mojoj zgradi pa da ne nazove kad je tu - ajmo đir po kvartu....

Jesam, jesam, odvratna sam osoba zato kaj mi je kamen sa srca pao kad sam se riješila "prijateljstva" koje me tlačilo.....a ono kaj sam u prvom postu napisala da joj nisam bila vjenčana kuma jer nisam imala para...mislim, ona je to meni rekla tim riječima, misleći kako mi je učinila uslugu jer studiram i ne delam, umjesto da je rekla-ma jeb...pare, pa važno je prijateljstvo i želim da mi budeš kuma! ja budućoj kumi rekla da će mi ona biti kuma pa makar joj ja morala kupiti obleku i cipke za svadbu
__________________
Bolje šutjeti i biti smatran glupim, nego progovoriti i odstraniti svaku sumnju...
Tily13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 22:59   #88
Quote:
Tily13 kaže: Pogledaj post
ja budućoj kumi rekla da će mi ona biti kuma pa makar joj ja morala kupiti obleku i cipke za svadbu
Tacno tako. Ja sam buducem kumu mog sina (koji trenutno ne radi) rekla "Bices kum. Ti javi kad" (Posto kod pravoslavaca krstenje moze i kasnije ne mora odmah po rodjenju. Obicno na 1 rodj).
__________________
14.04.2010 :)
Lorie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 23:07   #89
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Nista!

...
zapnem uvijek za ovu temu vim dodjem na rid.. pa nikako da ostavim komentar..
pa eto ga!
baš tako! ništa!
__________________
Ljudi će zaboraviti što ste rekli, zaboravit će i što ste učinili, no nikad neće zaboraviti kako su se osjećali zbog vas.
plagra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 23:25   #90
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
ja gledam ovu temu već par dana i matere mi mile ne kužim... čemu drama?
Ni ja.

Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 21:39   #91
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Jesi sigurna da ti nisi kuma od Belle Ragazze?
Palo mi je na um

Al nijesam
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 22:04   #92
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Pa dobro, ja ne razumijem ni čemu krštenja i kumstva ako svi uključeni ne shvaćaju to krštenje i kumstvo vrlo ozbiljno. .......
Izvrsno zapažanje al je teško to komentirat i sažet čitavu svitu ljudi i njihovih shvaćanja u jedan zaključak. Sto ljudi sto ćudi.

Uostalom svako selo ima svoje običaje i uvjerenja.

Mogu samo kazat u svoje osobno a to je da meni osobno religija uistinu nešto znači, međutim moja prijateljica to očigledno neshvaća oziljno (nego eto ajd da i to odradimo)....

Ja najiskrenije smatram da su jedine dužnosti krsnog kuma/kume pomagat roditeljima u vjerskom odgoju djeteta i odgoju općenito (naravno po roditeljskim smjernicama-ipak je roditelj autoritet kad je dijete u pitanju).

Jedine smjernice koje sam ja dobila su bile, citiram "kuma triba odrišit kesu".
Kuma je kupila po jedan poklon za svaku prigodu(božič, n.g.,rođendan i sitnice s putovanja) i to svoj njezinoj djeci (četvero). I to je sve što će od mene dobit.

I nakon svih godina sazrela sam za raskinut 15-godišnje prijateljstvo, samo da netrpim maltretiranja (jer meni je to maltretiranje). Pa nek melje po "selu" šta hoće
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 14:15   #93
ja sam krsna kuma,i ona je mom sinu krsna kluma.ja sam nju uzela samo zato što smo si toliko dobre prijateljica da bolju ne bi mogla nać!nisam ju uzela ni zato što ima novaca ni zato da mom djetetu kupuje poklone nego zato što znam da bilo šta trebam,makar to bilo i sitnica mogu doć k njoj.imam totalno povjerenja u nju,ostavim joj djete kad zaškripi i znam da ništa ne traži zauzvrat.bile smo zajedno u dobru i zlu,i ja ju nebi nikad mjenjala.volim njenu dijecu kao da su moja i to je prava dužnost krsne kume-voljeti djecu,bez obzira na sve!ništa drugo!zaboravite sve poklone i sve ono šta vi nabrajate,kad sve to nestane ostane samo to.ljubav!i to je poanta svega!mojoj kumi!
ivicazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 18:18   #94
kad sam pročitala naslov teme, sjetila sam se svoje "kume"... grrrr...
mogu samo reći da ja nikad ni na koji način nisam osjetila da imam krsnu kumu. ne mislim tu na poklone i sl, već na neku vrstu brige i povezanosti ili čega god. ja jednostavno imam kumu tek na papiru. često sam zavidjela sestrama na njihovim kumama, a brat i ja smo izvisili.
reda radi sam ju pozvala na vjenčanje (jer bi moje roditelje bilo stid da nisam, a ja ih toliko poštujem da im to nisam htjela priuštiti). da ne govorim da sam prije gotovo 3mj rodila (nedonošće,inkubator,respirator,vježbice... sto briga) a "kuma" nije ni mene ni bilo koga drugoga pitala kako smo ja i maleni.

pokretačici teme-jednostavno se pomiri s tim da tvoje dijete više nema kumu, a i dijete će to s vremenom shvatiti

btw. moja "kuma" cijeli život živi 5 km dalje od mene
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 18:26   #95
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Pa evo, ja da se prokatoličim i odlučim krstiti dijete, za kumu bih uzela poznanicu koja je hardkor katolkinjica i znam da bi ga vodila na mise kad sam ja bolesna, kupovala mu biblijske priče za djecu i Bibliju i vodila ga na Trsat za Gospu i na sastanke franjevačke mladeži. To mi je nekako smisao krsnog kuma, i krštenja.
Meni je isto logićno da bi krsna kuma trebala biti aktivna vjernica, međutim kad sam pročitala ovo došla sam do zaključka da ipak ne bih željela da netko ovako ispire mom djetetu mozak.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 15:27   #96
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Meni je isto logićno da bi krsna kuma trebala biti aktivna vjernica, međutim kad sam pročitala ovo došla sam do zaključka da ipak ne bih željela da netko ovako ispire mom djetetu mozak.
Ne brini previše, ipak je tvoje djete u pitanju i treba bit onako kako ti kažeš a ne onako kako kum/kuma hoće. Ako ti kažeš da je peviše onda se to treba poštovat.
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 21:36   #97
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Meni je isto logićno da bi krsna kuma trebala biti aktivna vjernica, međutim kad sam pročitala ovo došla sam do zaključka da ipak ne bih željela da netko ovako ispire mom djetetu mozak.
Ni ja ne bih željela da mom djetetu netko ispire mozak. Zato bi mi inzistiranje potencijalnog oca djeteta mi na krštenju i vjeronauku bilo jako dobar razlog za prekid s njim prije trudnoće.

Ali, da želim da mi dijete primi sakrament, valjda bih željela i da krsna kuma jako vodi računa o tome da mi dijete bude odgojeno u vjeri.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:01.