Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2006., 18:11   #21
[QUOTE=husmilj]Ne, bolje je nego sto smo imali, vjeruj mi najvecu gresku Posavine su ucinili Hrvati.Bosnjaka je bilo veoma malo u Bosanskom Brodu i Derventi, a da Franjo nije izdao 50 000 Hrvata tih krajeva, znas to je vase, niko vam ne brani.Znaci, zna se cija je greska, a
Franjo je izdao masu Hrvata od Samca do Broda, Alijini vojnici su jedno vrijeme presjecali koridor, samo im nije bilo ljubazno uzvracena potpora, kada su to ucinili, pa su se par puta povlacili
Franjo je imao logiku prodaje Hrvatskih prostora, i uzimanju Drvara umjesto toga, sad nije nista dobio
Da je Franjo mislio 6/10/1992, bila bi drugacija prica, ostavi Aliju na miru

ajme niza gluposti.
kao prvo, jedini koji jesu branili posavinu bili su hrvati. hvo i hv su u jednom momentu bili došli do doboja. nikakve, ali baš nikakve akcije armije bih s juga nije bilo, jer je ista 1992. bila u opštoj bežaniji, sve dok se nije sjetila da bi mogla napast hrvate u srednjoj bosni. 6. 10. 1992. ti isti hrvati su se povukli pred nadolazećom srpskom ofanzivom "proboj koridora", što možda jest, a možda i nije bilo pametno, ali je nebitno za ovu raspravu.
u daytonu je upravo franjo tražio da se što veći dio posavine da federaciji, i nudio područje drvara i glamoča, međutim, alija je bio protiv toga kako bihaćko područje ne bi bilo odvojeno od ostatka federacije i , jelte, previše orjentirano na hrvatsku. o tom su i granić i hoolbruke pisali u svojim knjigama.
ono što franjo nije htio: presjeći srbima koridor. hrvatska u svojim vojnim operacijama nikada nije provodila potpuno okruživanje srba, već im je uvijek ostavljala jednu vezu da mogu svi skupa ljepo pobjeć i živjet u jednoj državi, što oduvijek žele. od "otkosa" 1991. do "oluje" 1995., pa i u nastavku operacije u zapadnoj bosni uvijek je primjenjivan isti princip-okružit srbe sa tri strane i ostavit jedan put kojim mogu bježat u majku srbiju.
potvrda za ovo može se naći u knjizi "stenogrami o podjeli bosne" koju su izdali tuđmanofobi gdje tuđman na sto mjesta ponavlja da treba tražiti što veći dio bosanske posavine, citiram: "od broda do orašja", ali isto tako da srbima ispod toga ostane koridor od doboja do brčkog. jer jebiga, nekuda moraju i ić u srbiju, zar ne? šta misliš kuda su prošli srbi iz onih sela koje atif onako junački popali u zapadnoj bosni? PREKO KORIDORA naravno.
naravno da bošnjaci nisu krivi što je posavina pala, ali jelte, nisu krivi ni što se uopće branila.
to uopće nije bila tema o kojoj sam raspravljao, već samo to je li srbima pametnije ostavit koridor ili nije. i da je hv 1995. ušla u banjaluku, i tamošnji bi srbi morali nekuda bježat.
srbima uvijek treba ostavit dovoljno širok koridor za put do beograda
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 19:05   #22
Quote:
GoTo kaže:
Protiv koga bi to muslimani krenuli?

Da nije, možda, protiv Međunarodne zajednice!!?
Srbi iz RS nemaju podrsku MZ (osim ako to mz ne znaci mjesna zajednica ) za nezavisnost.
Ali nije lose ni ovako kako je sada. Vise od daytona nam ne treba.
balkanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 19:36   #23
Quote:
GoTo kaže:
Priznavanje faktičke realnosti na terenu, dolazi od MZ.

Protivljenje takvom priznavanju jeste ujedno protivljenje onome koji je takvo stanje verifikovao.

Međutim, mislim da su bosanski muslimani dovoljno pametni da to ne učine, već da mirno sačekaju svoje parče kolača - kalifat u središtu Bosne!
mozes da se nadas takvom raspletu samo u slucaju 3 nekog svetskog rata i da na celo Zapada zasednu nacosi kao u Srbiji. Inace nema sanse, mislis da su oni priglupi i da ce priznati za drzavu entitet ciji su svi civilni i vojni rukovodioci zavrsili u zatvoru ili na poternicama zbog genocida i masovnih zlocina i kojima se sudi u jednoj od zapadnih zemalja btw (a verifikacija se dogodila iz drugih tada vaznijih razloga). Evo ovde prekjuce bila reportaza o Omarskoj i konstatacija da Srbi i dalje nemaju pojma sta su tamo i po Prijedoru radili pre 15 godina (u stvari jos uvek ih zabole ili pocnu sa relativizacijom).

Ali ima Zapad iskustva sa takvim stvarima iz proslosti i zna sta znaci denacifikacija i izostanak iste kod Srba a ovde samo od "balkanca" koju realnu da cujes

A koliko je meni poznato Bosnjaci ne zele nikakav kalifat (mozda neka klika oko SDA ali to nije vecina niti ce ikada biti)
fransiskol is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 19:39   #24
Quote:
balkanac kaže:
Srbi iz RS nemaju podrsku MZ (osim ako to mz ne znaci mjesna zajednica ) za nezavisnost.
Ali nije lose ni ovako kako je sada. Vise od daytona nam ne treba.
To je druga prica, ovde smo predpostavili eventualni dobar posao nasih lobista, bez toga naravno da nemamo nista.
Dejton je ok.
Srbija od Prijedora do Zvecana je zaokruzena prica.
Levak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 19:47   #25
Quote:
fransiskol kaže:
mozes da se nadas takvom raspletu samo u slucaju 3 nekog svetskog rata i da na celo Zapada zasednu nacosi kao u Srbiji. Inace nema sanse, mislis da su oni priglupi i da ce priznati za drzavu entitet ciji su svi civilni i vojni rukovodioci zavrsili u zatvoru ili na poternicama zbog genocida i masovnih zlocina i kojima se sudi u jednoj od zapadnih zemalja btw (a verifikacija se dogodila iz drugih tada vaznijih razloga). Evo ovde prekjuce bila reportaza o Omarskoj i konstatacija da Srbi i dalje nemaju pojma sta su tamo i po Prijedoru radili pre 15 godina (u stvari jos uvek ih zabole ili pocnu sa relativizacijom).
Kada to kaze pripadnik naroda koji je etnicki OCISTIO jednu evropsku metropolu, citavo vreme rata plasirao jezive lazi o 250.000 poginulih sunarodnika, koji je sa istoka dovodio krvolocne zivotinje da bi ostao "cistih" ruku i ciji generali bez trunke srama naredjuju paljenje srpskih sela, zaista o cemu dalje govoriti.
Levak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 20:00   #26
Quote:
Levak kaže:
To je druga prica, ovde smo predpostavili eventualni dobar posao nasih lobista, bez toga naravno da nemamo nista.
Dejton je ok.
Srbija od Prijedora do Zvecana je zaokruzena prica.
Slazem se...
Granice su nacrtane i zacrtane i tamo su gdje jesu (s izuzetkom kosova ),
ajmo sad probati za sve napraviti sto bolji zivot na prostorima izmedju njih.
balkanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 20:26   #27
Ko je taj Brčko? Što je to Dodik?
__________________
minirat Tunel Učku i poslati sve u PM
meat katie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 00:17   #28
Quote:
GoTo kaže:
kalifat u središtu Bosne!
klasicno lupanje srpskih nacionalista koji se hvataju teme "islamizam" koja ja taman u modi da bi sa tim svoj cevtverogodisnji fasizam opravdali.
Zenicanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 09:15   #29
Quote:
Zenicanin kaže:
klasicno lupanje srpskih nacionalista koji se hvataju teme "islamizam" koja ja taman u modi da bi sa tim svoj cevtverogodisnji fasizam opravdali.
Lijepo ti prizivas suradnju izmedju naroda nazivajuci nas fasistima.
balkanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 13:47   #30
Quote:
fransiskol kaže:
mozes da se nadas takvom raspletu samo u slucaju 3 nekog svetskog rata
Ma kakav svetski rat!

Sasvim je dovoljno je da Zapad krene u sveobuhvatnu i konkretnu borbu protiv t-e-r-o-r-i-z-m-a.

A s obzirom na ovo što se upravo danas dešava u Londonu, nećemo baš mnogo čekati na to.
__________________
Ko visoko leti, nisko zimi.
GoTo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 14:27   #31
Quote:
balkanac kaže:
Lijepo ti prizivas suradnju izmedju naroda nazivajuci nas fasistima.
jos jednom procitaj pa razmisli jesam li sve srbe nazvao fasistima.
Zenicanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 14:31   #32
Quote:
Zenicanin kaže:
jos jednom procitaj pa razmisli jesam li sve srbe nazvao fasistima.
sta je lose u nacionalizmu ako nije negativno usmjeren prema drugim nacijama?
Istina, u svakom slucaju sam pogresno protumacio tvoj post.
balkanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 14:59   #33
Quote:
balkanac kaže:
sta je lose u nacionalizmu ako nije negativno usmjeren prema drugim nacijama?
Istina, u svakom slucaju sam pogresno protumacio tvoj post.
ne postoji dobar nacionalizam, mozda mislis na patriotizam. to je sigurno nesto drugo i nesto sto i ja osjecam. mada obadvoje kod mnogo ljudi i donese jedan virus kroz koji vecina oslijepi pa ne gleda svoje vise normalno nego iznad svega. to vecinom dovodi do stagnacije.
Zenicanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 15:04   #34
Quote:
Zenicanin kaže:
ne postoji dobar nacionalizam, mozda mislis na patriotizam. to je sigurno nesto drugo i nesto sto i ja osjecam. mada obadvoje kod mnogo ljudi i donese jedan virus kroz koji vecina oslijepi pa ne gleda svoje vise normalno nego iznad svega. to vecinom dovodi do stagnacije.
Patriotizam je ljubav prema otadzbini, nacionalizam je ljubav prema naciji (iako je nacionalizam dobio ruzan prizvuk zbog desavanja, ne smatram ga nuzno losim ako je ispoljen na pravilan nacin)
balkanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 15:07   #35
Quote:
Zenicanin kaže:
ne postoji dobar nacionalizam, mozda mislis na patriotizam. to je sigurno nesto drugo i nesto sto i ja osjecam. mada obadvoje kod mnogo ljudi i donese jedan virus kroz koji vecina oslijepi pa ne gleda svoje vise normalno nego iznad svega. to vecinom dovodi do stagnacije.
Nacionalizam je kada voliš svoju naciju.

Patriotizam je kada voliš svoju državu.

A ono na šta ti misliš kada kažeš da je loše, jeste ili šovinizam ili ksenofobija!?
__________________
Ko visoko leti, nisko zimi.
GoTo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 15:07   #36
Quote:
Zenicanin kaže:
ne postoji dobar nacionalizam, mozda mislis na patriotizam. to je sigurno nesto drugo i nesto sto i ja osjecam. mada obadvoje kod mnogo ljudi i donese jedan virus kroz koji vecina oslijepi pa ne gleda svoje vise normalno nego iznad svega. to vecinom dovodi do stagnacije.
Tako sam i ja mislio nekada... ali naprotiv, pogledaj Hrvatsku.
Levak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 15:14   #37
Quote:
Levak kaže:
Tako sam i ja mislio nekada... ali naprotiv, pogledaj Hrvatsku.
Početni uzlet je manje-više pravilo kod svih novih država.
__________________
Ko visoko leti, nisko zimi.
GoTo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 15:18   #38
Quote:
GoTo kaže:
Početni uzlet je manje-više pravilo kod svih novih država.
balkanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 15:20   #39
Quote:
divizija kaže:
ajme niza gluposti.
kao prvo, jedini koji jesu branili posavinu bili su hrvati. hvo i hv su u jednom momentu bili došli do doboja. nikakve, ali baš nikakve akcije armije bih s juga nije bilo, jer je ista 1992. bila u opštoj bežaniji, sve dok se nije sjetila da bi mogla napast hrvate u srednjoj bosni. 6. 10. 1992. ti isti hrvati su se povukli pred nadolazećom srpskom ofanzivom "proboj koridora", što možda jest, a možda i nije bilo pametno, ali je nebitno za ovu raspravu.
Slažem se s većim dijelom posta, no rekao bih ipak da jedini koji se zaista i istinski tamo borio je bio HV, a ne HVO. HV kad god se povukao, HVO je u roku keks izgubio sve što je zauzeo HV. Sjetimo se Modriče samo za primjer.
Nije baš da se u blizini Muslimani nisu borili, Gradačac su krvnički branili i obranili.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 15:38   #40
Quote:
banderas kaže:
Slažem se s većim dijelom posta, no rekao bih ipak da jedini koji se zaista i istinski tamo borio je bio HV, a ne HVO. HV kad god se povukao, HVO je u roku keks izgubio sve što je zauzeo HV. Sjetimo se Modriče samo za primjer.
Nije baš da se u blizini Muslimani nisu borili, Gradačac su krvnički branili i obranili.
Recimo da je ovo generaliziranje neupućenog a ne zlonamjernog.
Ako već znaš da su Muslimani 'krvnički' obranili Gradačac, mogao bi znati da je i Oraško - šamački džep obranjen vrlo krvavo i prilično samostalno.

Osim pomoći u amortiziranju prvog srpskog udara (svaka čast Slavoncima), obrana je bila u cijelosti HVO-ova. Skupa sa onim najžešćim udarom u proljeće - ljeto '95. poslije Bljeska i Oluje kad su Mladić i Karadžić osobno obećavali da će uskoro doći popiti kavu u Orašju .

Također, na tom su ratištu cijelo vrijeme bile aktivne i Bosansko-brodska, Odžačka i Derventska brigada - nisu se raspale poslije pada svojih općina.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.