Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2007., 00:55   #41
znači, vi držite da je moguće predvidjeti sve? to se zove finalizam, je li tako? ah, meni to više nije fora
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 00:57   #42
Quote:
dataX kaže: Pogledaj post
simulacija će uvijek biti aproksimacija
da, sad negdje sa zanemarivom pogreškom, negdje ne...opet je to memorijski sustav na temelju kojeg činimo prediktivni...dakle nije slučajnost nego model ponašanja
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:02   #43
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
znači, vi držite da je moguće predvidjeti sve? to se zove finalizam, je li tako? ah, meni to više nije fora
pa ak je moguće predvidjeti da ja dođem tebi lupim šamar , ti trčeći mami okrzneš nekog kineza, koji živčan zbog toga nevidi auto koji ga zgazi, njegova kćer uzrujana zbog sprovoda neda dečku 2 mjeseca, on je zbog toga ostavi, ona od tuge počne žderat te se udeblja, nemajući dečka izgubi zanimanje za faks, prestane se kretati, postane pretila, i umre od infarkta..

dakle lupio sam ti šamar i zbog tog je umrla debela kineskinja..zanimljivo...

vjerojatnost tog događaja nemožeš izračunati sa svojim z80 procesorom već nečim drugim što još nepostoji...
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:07   #44
strukturom vlada sličnost fraktala
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:10   #45
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
pa ak je moguće predvidjeti da ja dođem tebi lupim šamar , ti trčeći mami okrzneš nekog kineza, koji živčan zbog toga nevidi auto koji ga zgazi, njegova kćer uzrujana zbog sprovoda neda dečku 2 mjeseca, on je zbog toga ostavi, ona od tuge počne žderat te se udeblja, nemajući dečka izgubi zanimanje za faks, prestane se kretati, postane pretila, i umre od infarkta..

dakle lupio sam ti šamar i zbog tog je umrla debela kineskinja..zanimljivo...

vjerojatnost tog događaja nemožeš izračunati sa svojim z80 procesorom već nečim drugim što još nepostoji...
dakle, vjeruješ u sudbinu čime direktno negiraš slobodnu volju čovjeka?
a vidiš, ja bih slobodnu volju poistovjetio sa sustavom (mozak) koji je toliko kompliciran da je kaotičan, i otuda slobodna volja.
mozak se ne da svesti na milijardu elektroničkih elemenata. to je teška aproksimacija. mozak je analogna stvar i na njega utječe strahovito puno stvari.
recimo, za prijenos živčanog impulsa, mora se dogoditi strašno puno reakcija, broj pomnožen s deset dignut na neku dvoznamenkastu potenciju.
a opet, nikad nije točno toliko. nije egzaktno toliko, zato jer na reakciju utječe još užasno puno drugih faktora, recimo temperatura. milikelvin gore ili dolje, i eto ti razlike. strašno male, ali tu je.
ne, ne vjerujem da je moguće sve predvidjeti ma kakav mi imali kompjuter.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:14   #46
deterministički kaos
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:20   #47
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
dakle, vjeruješ u sudbinu čime direktno negiraš slobodnu volju čovjeka?
a vidiš, ja bih slobodnu volju poistovjetio sa sustavom (mozak) koji je toliko kompliciran da je kaotičan, i otuda slobodna volja.
mozak se ne da svesti na milijardu elektroničkih elemenata. to je teška aproksimacija. mozak je analogna stvar i na njega utječe strahovito puno stvari.
recimo, za prijenos živčanog impulsa, mora se dogoditi strašno puno reakcija, broj pomnožen s deset dignut na neku dvoznamenkastu potenciju.
a opet, nikad nije točno toliko. nije egzaktno toliko, zato jer na reakciju utječe još užasno puno drugih faktora, recimo temperatura. milikelvin gore ili dolje, i eto ti razlike. strašno male, ali tu je.
ne, ne vjerujem da je moguće sve predvidjeti ma kakav mi imali kompjuter.
Moguće je da bi se teorijski to i moglo,ali smećete sa uma još jeednu bitnu stvar;polaznu osnovu koja se stalno mijenja.
Točnije,kada bi i imali takav komp,tko bi uspio unijeti cjelokupni odnos molekula u jednom trenu?
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:22   #48
a i inače mi nije draga pomisao da nisam gospodar svojih postupaka...
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:30   #49
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Moguće je da bi se teorijski to i moglo,ali smećete sa uma još jeednu bitnu stvar;polaznu osnovu koja se stalno mijenja.
Točnije,kada bi i imali takav komp,tko bi uspio unijeti cjelokupni odnos molekula u jednom trenu?
pa ne unosiš odnos molekula u jednom trenu, već model ponašanja jedne, itd.. iz toga se zaključi njihov odnos
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:33   #50
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
dakle, vjeruješ u sudbinu čime direktno negiraš slobodnu volju čovjeka?
a vidiš, ja bih slobodnu volju poistovjetio sa sustavom (mozak) koji je toliko kompliciran da je kaotičan, i otuda slobodna volja.
mozak se ne da svesti na milijardu elektroničkih elemenata. to je teška aproksimacija. mozak je analogna stvar i na njega utječe strahovito puno stvari.
recimo, za prijenos živčanog impulsa, mora se dogoditi strašno puno reakcija, broj pomnožen s deset dignut na neku dvoznamenkastu potenciju.
a opet, nikad nije točno toliko. nije egzaktno toliko, zato jer na reakciju utječe još užasno puno drugih faktora, recimo temperatura. milikelvin gore ili dolje, i eto ti razlike. strašno male, ali tu je.
ne, ne vjerujem da je moguće sve predvidjeti ma kakav mi imali kompjuter.

ajd onda sinomire objasni mi fraktale...godinama se mislilo da nastaju slučajno, a sada svaki fraktal možeš opisati diferencijalnom jednadžbom stanje...slučajnosti a opet definirane jednadžbama?? čudno zar ne?? e pa vidiš zato se i vladimir paar pozvao na boga jer mu nije jasno kako je to moguće..al je ipak moguće.. ak neznaš ko je on, ko te je..
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:38   #51
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Moguće je da bi se teorijski to i moglo,ali smećete sa uma još jeednu bitnu stvar;polaznu osnovu koja se stalno mijenja.
Točnije,kada bi i imali takav komp,tko bi uspio unijeti cjelokupni odnos molekula u jednom trenu?
e svaka čast, netko se i toga sjetio
nemogućnost saznavanja podataka, jer samim zadiranjem u sustav, mijenjamo ga.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:41   #52
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
a i inače mi nije draga pomisao da nisam gospodar svojih postupaka...
A želiš reći kako jesi? ; )
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:42   #53
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
ajd onda sinomire objasni mi fraktale...godinama se mislilo da nastaju slučajno, a sada svaki fraktal možeš opisati diferencijalnom jednadžbom stanje...slučajnosti a opet definirane jednadžbama?? čudno zar ne?? e pa vidiš zato se i vladimir paar pozvao na boga jer mu nije jasno kako je to moguće..al je ipak moguće.. ak neznaš ko je on, ko te je..
ne možeš saznati sve podatke. točka.
i znam tko je paar. saznao sam s kojih 7 godina, kad sam pročitao onu njegovu knjigu o atomskoj jezgri.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:46   #54
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
pa ne unosiš odnos molekula u jednom trenu, već model ponašanja jedne, itd.. iz toga se zaključi njihov odnos
Objasni mi u praksi primjenu te eventualne mogućnosti.
Izračunaš kakav će biti odnos dvaju molekula koje nikada više neće biti u istoj korelaciji i iz toga saznaš šta?U kakvom su BILE odnosu!
I iskoristiš superkompjutor da saznaš PROŠLOST...

Ispravi me ako griješim...
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:47   #55
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ne možeš saznati sve podatke. točka.
i znam tko je paar. saznao sam s kojih 7 godina, kad sam pročitao onu njegovu knjigu o atomskoj jezgri.
kako ne bi mogao?? sutra ću ti dati jednadžbu stanja amortizera automobila kada prelazi preko rupe..iako svaki put pređe guma drugačije preko rupe, i svaki puta je rupa drugačija, postoji savršena jednadžba koja opisuje ponašanje amortizera...
sad idem spavat jer netko se mora i obrazovati sutra ujutro..
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:49   #56
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Objasni mi u praksi primjenu te eventualne mogućnosti.
Izračunaš kakav će biti odnos dvaju molekula koje nikada više neće biti u istoj korelaciji i iz toga saznaš šta?U kakvom su BILE odnosu!
I iskoristiš superkompjutor da saznaš PROŠLOST...

Ispravi me ako griješim...
primjer jednostavnog modela ponašanja nečega u prošlosti, kako bi znali kako će se ponašati u budućnosti evo ti upravo iznad ovog posta
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:50   #57
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
A želiš reći kako jesi? ; )
Pretpostavljam da i ni ti ni ja nikada nećemo to moći sa sigurnošću znati,ali ako znaš čitati ja sam samo rekao da mi nije draga ta pomisao,a to je subjektivni doživljaj,a ne decidirano mišljenje...
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:57   #58
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
kako ne bi mogao?? sutra ću ti dati jednadžbu stanja amortizera automobila kada prelazi preko rupe..iako svaki put pređe guma drugačije preko rupe, i svaki puta je rupa drugačija, postoji savršena jednadžba koja opisuje ponašanje amortizera...
sad idem spavat jer netko se mora i obrazovati sutra ujutro..
ne, ne postoji savršena jednadžba za amortizer. postoji jednadžba koja ga aproksimira. točka.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:58   #59
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
primjer jednostavnog modela ponašanja nečega u prošlosti, kako bi znali kako će se ponašati u budućnosti evo ti upravo iznad ovog posta
Jebote,tada će loto izgubiti smisao...po toj teoriji,svaki put kada bi kuglice upale u bubanj pod apsolutno istim uvjetima,uvijek bi bili isti brojevi,jel mi to hočeš reći?
Ja ti želim objasniti da NIKADA više neće biti isti uvjeti...
Uvijek ćeš moći izračunati samo kako bi bilo da je bilo...
A to možeš znati i danas.
Ja,recimo znam i bez superkompa da ne bi sad išao spavati da sam spavao do sad...
noć...
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 02:00   #60
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da i ni ti ni ja nikada nećemo to moći sa sigurnošću znati,ali ako znaš čitati ja sam samo rekao da mi nije draga ta pomisao,a to je subjektivni doživljaj,a ne decidirano mišljenje...
Baš zato, što znam čitati, sam napisao ono. A ima i neki mali smajlek koji namiguje tamo....
No, ako želimo nastaviti raspravu, trebamo definirati, vladanje svojim postupcima, u smislu, ako digneš kredit, postaneš još više ovisan o svom poslu, jel? E, onda ti jedan dan dodje šef i kaže daj guze ili letiš s posla. Ti činiš što? I vladaš svojim postupcima ili daš guze, opet "vladaš" svojim "postupcima" Ili se prilagodjavaš situaciji.
Ili...previše filozofije za 2 ujutro.....
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.