Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2011., 10:47   #1
Sova

Obožavam sove. Čula sam da ih se može držati kao kućnog ljubimca pa bih voljela nabaviti jednu. Može li mi netko reći gdje ju mogu nabaviti, koliko košta i čime se hrani?
Endor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 10:56   #2
Sove su zakonom zaštićena vrsta i ne smiju se držati kao kućni ljubimci. Niti su za to prikladne.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 11:10   #3
Uslikaš si sovu ili skineš sliku sa neta pa ju držiš na zidu! Jaoooo; što ljudi sve nebi "držali" za šiju, vrat, nogu, kljun! Šta će ti sova pobogu? Jel to utjecaj gledanja Herija Potera?! Znaš ti kaj i kak sova jede; i koliko jede! I jel znaš da ima tako jake kanđe i kljun da te može ozlijediti vrlo gadno?! Ne namjerno naravno i ne zato kaj sove jedu malu djecu već zato kaj ne zna drugačije i tako živi!
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 17:57   #4
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Sove su zakonom zaštićena vrsta i ne smiju se držati kao kućni ljubimci. Niti su za to prikladne.
Malo sam pretraživala po internetu i vidjela sam da mnogo ljudi ima sovu za kućnog ljubimca.
Endor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 18:00   #5
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Uslikaš si sovu ili skineš sliku sa neta pa ju držiš na zidu! Jaoooo; što ljudi sve nebi "držali" za šiju, vrat, nogu, kljun! Šta će ti sova pobogu? Jel to utjecaj gledanja Herija Potera?! Znaš ti kaj i kak sova jede; i koliko jede! I jel znaš da ima tako jake kanđe i kljun da te može ozlijediti vrlo gadno?! Ne namjerno naravno i ne zato kaj sove jedu malu djecu već zato kaj ne zna drugačije i tako živi!
Imam sliku. Sove su mi se sviđale i prije nego sam gledala Harryja Pottera.
Znam da me može ozljediti. Može i mačka. :P
Endor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 01:57   #6
Quote:
Endor kaže: Pogledaj post
Malo sam pretraživala po internetu i vidjela sam da mnogo ljudi ima sovu za kućnog ljubimca.
Pa ljudi svašta uzimaju za kućne ljubimce iz nekog svog hira i sebičnosti. Sova je divlja životinja i kao takvoj mjesto joj je zna se - u prirodi. Tamo je najsretnija. Ne znam kako čovjek može ptici tog kalibra pružiti život kakav zaslužuje, pogotovo ako živi u stanu ili ju drži u malom kavezu.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 02:35   #7
Sokolar sam i imala sam između ostalog dosta spašenih sova kod sebe.
Sokolarstvo je kompleksna vještina i disciplina.
Od svih grabljivica sove su najteže za podignuti od stanja ptića do odrasle ptice, ali su i divne.
Savjetujem ti da se javiš u Sokolarski centar u Šibeniku kod gospodina Emilija Menđušića, prođeš obuku, da znaš kako brinuti o takvoj ptici, koje su joj potrebe, a nakon toga dr. Bati u Azil za divlje životinje i ako ti prođeš obuku i ona ima pticu koja radi neke ozljede ili zato što je postala in-print ptica ne može se vratiti u prirodu, možda možeš legalno nabaviti sovu. Ali te molim nemoj niti pokušavati uzimati sam sovu iz prirode, jer je takvih puno jadnih i kolabrirnih završilo kod nas, neke smo uspjeli spasiti, neka na žalost ne, a sve su namjerno uzete iz prirode jer si je netko zaželio imati sovu.
Niti ne sanjaj da ćeš je držati u kavzu.
Za takvu pticu moraš imati volijeru i svaki dan je letjeti, a tu ti opet dolazi praćenje letne težine, izrada opreme, učenje leta i slijetanja i milion drugih stvari, za koje moraš biti dobro obučen tj. educiran.
Sova te neće ozlijediti, ali ponavljam trebaš imati dosta znanja, iskustva i opreme da bi imao takvu pticu kod sebe.

__________________
"Kuća bez dlaka i cvijeća nije dom!"

Zadnje uređivanje Arvena : 27.07.2011. at 02:42.
Arvena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 09:58   #8
Quote:
Arvena kaže: Pogledaj post
a nakon toga dr. Bati u Azil za divlje životinje i ako ti prođeš obuku i ona ima pticu koja radi neke ozljede ili zato što je postala in-print ptica ne može se vratiti u prirodu, možda možeš legalno nabaviti sovu.
Arvena, lijepo je čuti nekog tko se bavi sokolarstvom i poznaje stvari malo detaljnije ali........

Nedugo smo spasili ozljeđenu rodu s ceste, kod nas je bila tri dana i onda su je preuzeli iz Azila za zaštitu divljih životinja gdje radi gospođa veterinar Bata. U ta tri dana sam čula svega i svaćega o našem zakonu i glupostima. Sažetak bi bio : Ne, ne može se legalno držati divlja životinja jer zakon to zabranjuje. Mi smo se ponudili da ćemo rodu, ukoliko nebude za puštanje, trajno udomiti jer imamo prostornih mogućnosti.No, ni to nije bilo moguće. Zakon nam je totalno glup ali zaista piše da je zabranjeno imati divlje životinje za kućne ljubimce pa makar oni bili ozljeđeni i trajno nesposobni voditi daljnji normalni život. Osobno, protiv sam uzimanja divljih životinja iz prirode, za to bi uvela velike kazne; dok smatram da bi se zakon trebao prilagoditi po pitanju životinja koje su ozljeđene! Naravno, za svaku takvu životinju treba proći neku obuku jer sova nije isto što i vrabac ili papigica!
I nama je knedla zastala malo u grlu kad smo čuli da odrasla roda pojede do kilu ribe dnevno; pa ajde ti nju hrani! Preko ljeta bi mogla i sama, kod nas ima gdje; ali što je sa zimom!!! Treba biti razuman i senzibiliziran kad se radi o divljim životinjama jer njima u zatočeništvu ne možemo pružiti život kakav oni zaslužuju!
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 10:49   #9
Mislim da možeš udomiti ranjenu i nesposobnu životinju ukoliko imaš za to uvijete i dozvolu. Bar je meni tako rečeno. Koga tražiš dozvolu i tko odobrava uvijete ne znam, valjda ministarstvo. Znam da neki pojedinci imaju spašene divlje životinje (srne, lisice, vuka...) pa toga očito ima. Ima i onih koji drže medvjedei izlažu ih u privatnom "zoo-vrtovima" (bilo nedavno tu na forumu) u prilično jadnim uvijetima. Valjda za to imaju dozvolu kad mogu javno. Mi smo kao klinci imali sovu par dana, tata ju je donio našao ju je zapletenu u žice na tavanu od frenda i to je bila muka živa za jadnu sovu. Naravno, pustili smo je jer je bila sposobna letjeti i nije bila ozlijeđena, no znam da je tih par dana kod nas neizmjerno patila iako nije bila u kavezu već se slobodno mogla kretati po stanu. Isto sam protiv uzimanja divljih životinja za kućne ljubimce osim ako životinja nije spašena i ako joj se ne pruže uvijeti (i znanje!) koje je Arvena navela, a to malo tko ima, pogotovo u gradovima.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 11:24   #10
A dobro, hvala na odgovorima.
Endor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 14:42   #11
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Znam da neki pojedinci imaju spašene divlje životinje (srne, lisice, vuka...) pa toga očito ima.
Nama su rekli da jedino lovci ( oni legalni naravno ) smiju "držati" legalno divlju životinju; sve ostalo je zabranjeno i ilegalno, ali naravno da ima svega! Ti koji drže medvjede su nekako doskočili zakonu, vjerojatno!
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 15:42   #12
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Arvena, lijepo je čuti nekog tko se bavi sokolarstvom i poznaje stvari malo detaljnije ali........

Nedugo smo spasili ozljeđenu rodu s ceste, kod nas je bila tri dana i onda su je preuzeli iz Azila za zaštitu divljih životinja gdje radi gospođa veterinar Bata. U ta tri dana sam čula svega i svaćega o našem zakonu i glupostima. Sažetak bi bio : Ne, ne može se legalno držati divlja životinja jer zakon to zabranjuje. Mi smo se ponudili da ćemo rodu, ukoliko nebude za puštanje, trajno udomiti jer imamo prostornih mogućnosti.No, ni to nije bilo moguće. Zakon nam je totalno glup ali zaista piše da je zabranjeno imati divlje životinje za kućne ljubimce pa makar oni bili ozljeđeni i trajno nesposobni voditi daljnji normalni život. Osobno, protiv sam uzimanja divljih životinja iz prirode, za to bi uvela velike kazne; dok smatram da bi se zakon trebao prilagoditi po pitanju životinja koje su ozljeđene! Naravno, za svaku takvu životinju treba proći neku obuku jer sova nije isto što i vrabac ili papigica!
I nama je knedla zastala malo u grlu kad smo čuli da odrasla roda pojede do kilu ribe dnevno; pa ajde ti nju hrani! Preko ljeta bi mogla i sama, kod nas ima gdje; ali što je sa zimom!!! Treba biti razuman i senzibiliziran kad se radi o divljim životinjama jer njima u zatočeništvu ne možemo pružiti život kakav oni zaslužuju!
Nije baš nemoguće, treba se obratiti Ministarstvu kulture, oni su nadležni za izdavanje dozvola. Znam ljude koji ju imaju (dozvolu) tako da ništa nije nemoguće. Ali naravno, samo u krajnje ekstremnim slučajevima, da ne bi nekom palo na pamet ići vaditi sovu iz prirode. Informacije koje imam su za zmije, ali vjerujem da je ista stvar i sa pticama.
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 15:47   #13
Ma okej, da, slažem se Kimi, svašta se može! No, zakon nam je totalno glup i po pitanju toga; kad već govorimo! Svaka divlja, ranjene životinja, koja se ocjeni da je nemoguće kako bi opstala u prirodi, ostaje u azilu. Takva životinja je registrirana i tako dalje; pitam se zašto nebi bilo moguće , isključivo za ljude koji imaju mogućnosti, takvu životinju udomiti; naravno uz popratnu papirologiju i sve kaj tome ide! Očito, previše pisakaranja za naše državne ustanove; ionako se ubijaju od posla ! Rečeno nam je da se forsira puštanje u prirodu; lovci su zaduženi za to a nerjetko se dešava da nakon nekog vremena ta ista životinja ponovo nastrada jer nije ni bila spremna za normalan život! Mah, sve kod nas naopako!
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 00:48   #14
Pozdrav!

Danas sam našla malu sovu... tj. moj psa je na "nešto" počeo lajati, a kad sam pogledala vidjela sam da laje na malu sovu koja je vjerojatno negdje ispala iz gnijezda. Pokušavala sam pronaći gnijezdo s kojeg je drveta ispala, ali nisam nigdje vidjela gnijezdo al pošto sam je našla na igralištu (naći mjesto gdje se dosta ljudi, pa čak i životinja kreće) ne znam kako bi prošla i da sam je ostavila tamo, pa sam je odlučila ponijeti kući, ona oče jesti s čačkalice na koju joj nabodem (sad sam je nahranila salamom, dala sam joj sam malo) i oče piti i vodu iz šprice, sad moje pitanje je pošto bi je naravno pustila kad malo poraste (po mojoj procjeni za nekih 2 tjedna već) dali bi ona mogla preživjeti u prirodi kad bi je pustila ako nije učena sama loviti??? i s čim bi je trebala hraniti ? (znam da bi trebala jesti zmije,žabe,manje ptice, miševe ali kako to nabaviti) znate li ima li možda što u pet centru za sove (tj. hrane za njih, mesa)bilo kakav savjet bih mi dobro došao
Ellany-Haski is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 01:04   #15
Da
mesom

Imaš gore dva jako dobra izvora u Arveninom postu (post br7)
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 01:20   #16
Quote:
Ellany-Haski kaže: Pogledaj post
Danas sam našla malu sovu... tj. moj psa je na "nešto" počeo lajati, a kad sam pogledala vidjela sam da laje na malu sovu koja je vjerojatno negdje ispala iz gnijezda. Pokušavala sam pronaći gnijezdo s kojeg je drveta ispala, ali nisam nigdje vidjela gnijezdo al pošto sam je našla na igralištu (naći mjesto gdje se dosta ljudi, pa čak i životinja kreće) ne znam kako bi prošla i da sam je ostavila tamo, pa sam je odlučila ponijeti kući, ona oče jesti s čačkalice na koju joj nabodem (sad sam je nahranila salamom, dala sam joj sam malo) i oče piti i vodu iz šprice, sad moje pitanje je pošto bi je naravno pustila kad malo poraste (po mojoj procjeni za nekih 2 tjedna već) dali bi ona mogla preživjeti u prirodi kad bi je pustila ako nije učena sama loviti??? i s čim bi je trebala hraniti ? (znam da bi trebala jesti zmije,žabe,manje ptice, miševe ali kako to nabaviti) znate li ima li možda što u pet centru za sove (tj. hrane za njih, mesa)bilo kakav savjet bih mi dobro došao
Jao, jao ...ne davati sovi salamu!
Piletinu ili junetinu - i to ne sa čaćkalice nego iz prstiju.
Vodu joj nemoj davati, osobito ne na špricu jer je možeš ugušiti, vodu dobiva iz mesa.
Ne možeš je vratiti u prirodu samo tako jer neće preživjeti.
Molim te javi se u AWAP doktorici Bati i zamoli je da je preuzmu.
Oni imaju Azil za divlje životinje i posebnu obuku kojom osposobljavaju ptice za povratak u prirodu.
Broj dr. Bate je: 091 230 2215
__________________
"Kuća bez dlaka i cvijeća nije dom!"
Arvena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:25   #17
hvala puno na savjeti Mislim da ću onda nazvati te ljude koji se razumiju pa im predati do bi svakako bilo najbolje, nego gdje se to nalazi? kako ću je odvesti do tamo?
Ellany-Haski is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:41   #18
a to ćeš se valjda s njima dogovoriti
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 16:54   #19
PRONAŠAO MALU SOVU POMOĆ (kako je održati na životu)..:S

Pozz....pronašli smo malu sovu na poslu na terasi....dosta visoke zgrade..i nismo mogli naci gnezdo.Sova(bar mislim) stalno zmiri i ne znam dali je progledala,ali ima na sebi perije.....Jako je mala...ali sam je pokušao hraniti crvima i davati joj vodu kroz spricu i pojela je 2 crva i uzela je vode.Držim je u kartonskoj kutiji na prozoru na suncu da joj bude toplo.Koliko često je hraniti, trebam li je držati na toplom ili hladnom kada je dobila perije.Nikad nisam držao pticu ikakvu tako da molim pomoc...
SF90X is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 17:19   #20
Javi se ovoj udruzi što prije i pitaj što i kako sa sovicom:

AWAP - udruga za zaštitu divljih životinja
[email protected]
+385 1 339 2795
Jablanska 17A, 10 293 Kraj Gornji, Zaprešić
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:41.