Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2011., 12:05   #121
Lagestremija, Kineski jorgovan (Lagerstroemia indica)

Lagestremija se u angloameričkim zemljama zove i crape myrtle, ponegdje čak i crepe myrtle.


Evo prekrasnog primjekra nježnog prijelaza iz bijele u ružičastu boju



Jasno vam je da kod mene neće proći bez drveta ceste


Soliterno drvo:






Grmoliki oblici:

_____

Cvjetni detalji:

_____
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 13:17   #122
Lagestremija, Kineski jorgovan (Lagerstroemia indica)

Lagestremija crvena!!!

Najučestaliji varijetet crvenih lagestremija sam izguglala pod imenom Crepe Myrtle "Dynamite", a naišla sam i na Crepe Myrtle "Victors" i Crepe Myrtle "Red Siren".








__________


__________


_________


Jedino moram sa žaljenjem primijetiti da su najljepše fotografije kandidatkinje za ovaj topic zaštićene autorskim pravima ili ih se mora kupiti . Zato vam savjetujem da upišete sve inačice imena koje ovdje upisujem, pa da vidite ljepote
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 09:37   #123
Lagestremija, Kineski jorgovan (Lagerstroemia indica)

A sada kineski jorgovan u nama najpoznatijim nijansama boja:








______


______
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 00:27   #124
Lagestremija, Kineski jorgovan (Lagerstroemia indica)

Nevjerojatno kako je teško pronaći sličicu uobičajenog izgleda drveta, mislim sa zelenim lišćem. Ili je bezbroj fotografija drveta u cvatu ili, pak, u jesenjim bojama. A onakvo, kavim najduže izgleda - a najčešće zeleno, jedva koja. Bogami sam se nasurfala dok sam pronašla nekoliko sličica. Ali, nije mi žao

Nježno i prozračno u parku:



'Kišobranasta' krošnja...


...ili, pak, 'grmolika'


A ovako bi lagestremija mogla izgledati u vašem dvorištu:



Evo jedan dobar vodič za početnike s kineskim jorgovanom
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 22:44   #125
pored sve ove divote koje ste tu stavili počasna mjesta u dvorištu, koje je ogromno, dobila su slijedeća stabla : s lijeve strane ulaznih vrata u kuću točno ispred balkonskih vrata blagovaone Magnolija.
; s desne strane ulaznih vrata odnosno točno ispred klizne stijene dnevnog Japanska trešnja

draga Fermina, Waterlily i ostali hvala na toliko puno informacija, poezije, savjeta, slika itd,...
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 11:01   #126
Je li ovo java ili samo san

da u moje grane netko nogom kroči

Što bilo da bilo: Dobar tebi dan!

srce mi od sreće čak do neba skoči



Drago mi je da ti se dopadaju 'naše' grane. Hajde ti stavi sličice svojih, pa da se zajedno veselimo njihovoj ljepoti
__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 09.02.2011. at 11:10.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 11:23   #127
Lagestremija, Kineski jorgovan (Lagerstroemia indica)

I kada pomislite da nakon svih lagestremijinih ljetnih boja, bolje ne može , pogledajte je kojom se ljepotom zaogrće u jesen





_____



_ _
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 10:33   #128
Lagestremija, Kineski jorgovan (Lagerstroemia indica)

Zima ogoljuje stabla i to nekako sjetno zvuči. No, lagestremija, tako nježne, gotovo srebrnaste boje, djeluje i graciozno i gracilno...



A kada drvored ispreplete svoje grane, to onda izgleda poput čipkaste lepeze...



Snijegom zaogrnute grane...



_____




A ovdje možete doći do imena lagestremije koja vam se najviše dopada i naručiti ovo prelijepo drvo
__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 16.02.2011. at 10:40.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 16:56   #129
joj što volim ovu temu,šteta što se dugo nije javljao sa novim sličicama jer
su sve predivne
ja sam prošle godine uzela lagestremiju ljubičaste boje i sad kad nema cvijeta
listovi su žarko crvene boje i preeedivna jejoš ljepša nego sa cvijetom,al htjela
sam reći da je napokon došla crvena boja kod mene i sutra idem po njui jedva čekam,imam jednu sličicu sadašnje lagestremije al neznam kako da ju uploadam
roska is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 12:59   #130
Iman male biljčise jacarande mimosifolije i listići su mi pobjelili i padaju ća. Da li netko morda zna zač? Da li su prepečeni od sunca ili od previše zaljevanja ili nešto treće
leano is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 16:37   #131
Iako je to bilo 2009., u pocetnom postu trazi se listopadno drvo koje u jesen ima crveno lisce; mnoge ste rekli, no niste spomenuli Taxodium distichum - mocvarni taksodij, koji je listopadna cetinjaca i u jesen poprima narancasto-crvenu boju. Pa evo i tog primjera da se jos malo prosiri lista
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 23:19   #132
Močvarni taksodij (Taxodium distichum)

Znaš zbog čega ga nismo spomenuli? Zbog toga je uspijeva u močvari. A močvarno dvorište imaju samo trenutačno poplavljeni. Najviše što netko ima u svom vrtu je neko umjetno jezerce ili, ima li sreće, kroz vrt mu teče potočić. Sve premalo za taksodij.

S druge strane, kako je ova tema na neki način postala moja moram priznati da četinjače nisam ni uzimala u obzir jer ih ne volim vidjeti u vrtovima. Kad vidim kako se naslanjaju na fasadu kuća po okućnicama u gradu malo je reći da mi je muka. Najčešće su toliko blizu kuće da prozori iza njih uopće ne vide sunca i svjetla. Isto tako, to drveće daleko nadraste kuću, izgubi grane s te strane, te često djeluje prilično ofucano.

Kako imamo temu o četinjačama, možda bi informacije o močvarnom tisodiju bolje tamo odgovarale.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 01:20   #133
Pa ono i nije to bas tako, znam dosta informacija o njemu pa i kakvo mu staniste odgovara tako da ne govorim napamet kako se meni svidi, zato mislim tj. znam da nije bas tocno da ne bi uspio na nekom prosjecnom tlu koje nije mocvarno ili posebno mokro. Ja sam posadio svojeg ove godine i nema u blizini nikakvu vodu ili nesto narocito vlazno tlo i svejedno se lijepo razvija, bar za sada. Ima kod nas u Hr primjera te vrste koji su se dobro razvili i lijepo narasli usprkos nedostatku mocvarnog terena, neki cak i s pneumatoforama. Ima ih u parkovima, arboretumima, u nekoliko gradova u Hr. Moze se kod nas poprilicno uspjesno uzgajati kao dekorativna vrsta.

"Zanimljivo je da stablo ne zahtijeva vlažne položaje kako bi preživjelo. Tako može uspijevati i na područjima čija je površina cijele godine bez vode. Može doživjeti visoku starost, čak i višu od 1000 godina." ...Močvarni taksodij poznata je ukrasna vrsta... U parkovima i vrtovima njegova estetska vrijednost dolazi do izražaja zbog svjetlozelenih iglica tijekom vegetacije i njihove zlatnožute boje u jesen. Stoga je vrlo prikladan, osobito u parkovima, za sastavljanje grupa i pojedinačnih stabala. U Hrvatskoj se može uspješno uzgajati kao dekorativna vrsta te u manjim kulturama na naplavnim, vlažnijim staništima. Pojedinačna stabla i manje grupe nalaze se u više parkova u okolici Varaždina, u Zagrebu i Samoboru, Našicama, Slavonskome Brodu, Slatini, Đurđevcu, Dugom Selu i dr." HŠ broj 210, lipanj 2014.
Kratak i zanimljiv odlomak, ali puno toga govori.

Jasna stvar da on na takvom nasem stanistu ne moze postici onakav habitus kao sto ga ima u svojem prirodnom arealu, ali da se moze sasvim solidno razviti, postici lijepu visinu i oblik - moze definitivno.

To je ok, tvoje misljenje, ti ih mozda toliko ne volis, svatko nesto preferira i to je normalna stvar, ali da cetinjace mogu biti i jesu lijepe na takvim mjestima to je svakako istina. Jako krasno one mogu izgledati u vrtovima, parkovima itd. samo treba bar otprilike znati gdje sto posaditi. Pojedino drvo negdje moze jako dobro pasati, negdje drugdje nesto manje. Ima dosta i cetinjaca i razne su mogucnosti oko toga sto posaditi, tako da vjerujem da bi se za svaku okucnicu mogla naci neka vrsta koja bi mogla jako dobro pasati. Vecina kucanstava imaju neke smreke ili jele, ali to je samo dio price o cetinjacama, druge vrste cetinjaca mogu imati veliku estetsku vrijednost u okucnicama, vrtovima, parkicima... a i realno dosta su popularne neke od njih.

__________________
The Truth Is Out There

Zadnje uređivanje Aeternus : 23.10.2015. at 01:30.
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:57.