Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2008., 13:18   #1
Napredak ili razmazena djeca?

Vjerojatno ste sreli negdje u medijima ovih dana kako se roditelji skolaraca zale da djeca moraju u skolu na + 30 stupnjeva, u ucionice bez klime.

WTF???

Necu ni pocinjati pricu kako je meni bilo 1992. ici u razrusenu skolu s miniranim igralistem... Svi znamo kakve smo uvjete imali u skoli.

Pitanje je: Jesmo li malo previse razmazili djecu? Imaju li previse slobode i premalo odgovornosti? Ili sam ja samo pocela govoriti kao i moji roditelji: "u moje vrijeme toga nije bilo..."

Najvaznije pitanje je ima li takvo "mazenje" djece veze s drogiranjem, promiskuitetom, cak i oruzanim nasiljem u osnovnim skolama?

I zasto su djeca sve manje pod nadzorom? Ne zagovaram fizicko niti psihicko nasilje nad djecom, niti npr. zakljucavanje u sobe i strogu kontrolu, samo se pitam nismo li kao drustvo malo previse popustili?
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 14:09   #2
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ste sreli negdje u medijima ovih dana kako se roditelji skolaraca zale da djeca moraju u skolu na + 30 stupnjeva, u ucionice bez klime.

WTF???

Necu ni pocinjati pricu kako je meni bilo 1992. ici u razrusenu skolu s miniranim igralistem... Svi znamo kakve smo uvjete imali u skoli.

Pitanje je: Jesmo li malo previse razmazili djecu? Imaju li previse slobode i premalo odgovornosti? Ili sam ja samo pocela govoriti kao i moji roditelji: "u moje vrijeme toga nije bilo..."

Najvaznije pitanje je ima li takvo "mazenje" djece veze s drogiranjem, promiskuitetom, cak i oruzanim nasiljem u osnovnim skolama?

I zasto su djeca sve manje pod nadzorom? Ne zagovaram fizicko niti psihicko nasilje nad djecom, niti npr. zakljucavanje u sobe i strogu kontrolu, samo se pitam nismo li kao drustvo malo previse popustili?

Isto mislim sto i ti. Problem je u tome sto se vremena mjenjaju, djeca su naprednija po tome sto sa 7 godina izgledaju kao da imaju 13 i tako se ponasaju. Danas klinci nisu zadovoljni sa nicim, ako nemaju XBOX ili Palystation 2 ili takve gluposti misle da cijeli svijet propada.
Sve su manje pod nadzorom jer roditelji su pre-zaposleni, danas je zivot super ubrzan, nemas vremena za nista.
Daleko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 14:13   #3
razmažena definitivno!! najbolje da imaju praznike od lipnja do prosinca, al u prosincu će možda snijeg pa će se smrzavat na putu do škole. ma daaj koje su to gluposti, to stvarno više nije normalno. klinci danas žive pod staklenim zvonima, ustvari mislim da ni roditelji više ne znaju kako odgajat djete jer su bombardirani razno raznim pričama dječjih psihologa. ne smiješ više ni povist ton na djete a da to automatski nije psihičko zlostavljanje
mirna1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 14:15   #4
kakva razmaženost, u njemačkoj, nizozemskoj i drugim normalnim zemljama, država propiše koliko ukupno treba biti tjedana nastave i koji su državni praznici, a svaka regija određuje koliko će biti ljetnih/zimskih/proljetnih praznika

zar nije besmisleno u splitu ili na visu imati 3 tjedna zimskih praznika, kad ih 99% ne ide ni na skijanje ni na sanjkanje ni na klizanje. eventualno možda na skitanje po buri, obijanje trafika i napušavanje. trebalo bi omogućiti da svaka županija naštima praznike kako želi, samo da ukupan broj sati u polugodištu bude jednak svugdje.
__________________
Wanna be your lover, lover
wanna be your lover, lover
loverboy
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 14:21   #5
Quote:
teniska loptica kaže: Pogledaj post
kakva razmaženost, u njemačkoj, nizozemskoj i drugim norlanim zemljama, država propiše koliko ukupno treba biti tjedan nastave i koji su državni praznici, a svaka regija određuje koliko će biti ljetnih/zimskih/proljetnih praznika

zar nije besmisleno u splitu ili na visu imati 3 tjedna zimskih praznika, kad ih 99% ne ide ni na skijanje ni na sanjkanje ni na klizanje. eventualno možda na skitanje po buri, obijanje trafika i napušavanje. trebalo bi omogućiti da svaka županija naštima praznike kako želi, samo da ukupan broj sati u polugodištu bude jednak svugdje.
Super prijedlog! Netko u nasoj vlasti ce ga se sjetiti vjerojatno pri kraju stoljeca, nazalost... bitno da su ta 3 tjedna zimskih praznika odredjena jer prosjecna hrvatska obitelj u kojoj djeca idu u skolu ide na skijanje svake godine. Ne znam s cim kad je potrosacka kosarica 30 % skuplja od prosjecne place.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 14:42   #6
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
Super prijedlog! Netko u nasoj vlasti ce ga se sjetiti vjerojatno pri kraju stoljeca, nazalost... bitno da su ta 3 tjedna zimskih praznika odredjena jer prosjecna hrvatska obitelj u kojoj djeca idu u skolu ide na skijanje svake godine. Ne znam s cim kad je potrosacka kosarica 30 % skuplja od prosjecne place.
pa naravno. nije problem u 35-40 tjedana nastave, koliko ih već ima. ali 1.9 je jednostavno šteta ići u školu, da bi 10.1 dijete umiralo od dosade na nekom otoku. (zagreb je jedini grad koji ima ljetne besplatne tečajeve jezike, zimske škole klizanja i ne znam čega)

na sjeveru europe ima regija i zemalja gdje škola počinje 15.8.
ali mi smo ipak - mediteran, zašto ubijati besplatnu zabavu (more i sunce) polovici hrvatske?
__________________
Wanna be your lover, lover
wanna be your lover, lover
loverboy
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 14:49   #7
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ste sreli negdje u medijima ovih dana kako se roditelji skolaraca zale da djeca moraju u skolu na + 30 stupnjeva, u ucionice bez klime........

WTF???
Svako djete, svake generacije ima svoj "playstation2" za koji misli , ukoliko ga nema da svijet propada!!!
Moja mama kaze: kupila sam ti komp kad si imala 13, jel si se toliko trgala za njega.. ehhh.. kao ja za gramofon!!!!

Svaka odrasla osoba ima svoje "u moje vrijeme toga nije bilo".
Pa ja mamu pitam.. jel ti misliš da je ok da sestricna od 14 godina vec razmislja kako bi ona skuter (i dobit ce ga s 16 sigurno jer vec uplacuju vozacki).. a ja sam s 18 sva bila u šoku kad mi je mama poklonila auto-školu za rođendan.

to je tako...
__________________
Samo oni koji dobro utabaju staze znanja, stečenom mudrosti se snalaze na svakom terenu i uvijek grabe naprijed.
bubamara988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 14:56   #8
vjerojatno zato sto nema smisla da djeca imaju kontinuiranu nastavu 9 mjeseci, i djeci treba predah od ucenja
smatram da je 2i pol mjeseca sasvim dovoljno da se djeca zabave
druga je stvar sto roditelji imaju problema kako ispuniti vrijeme svojoj djeci

tj sto djeca nisu naucena da se sama zabavljaju
nikakva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 15:08   #9
Quote:
nikakva kaže: Pogledaj post
vjerojatno zato sto nema smisla da djeca imaju kontinuiranu nastavu 9 mjeseci, i djeci treba predah od ucenja
smatram da je 2i pol mjeseca sasvim dovoljno da se djeca zabave
druga je stvar sto roditelji imaju problema kako ispuniti vrijeme svojoj djeci

tj sto djeca nisu naucena da se sama zabavljaju
ma daj molim te kako da naucis djecu da se sama zabavljaju Pa nisu ni tebe roditelji ucili kako da se igras, valjda si sama to naucila
Daleko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 16:50   #10
nisam ni mislila da me netko uci da se zabavljam ili igram
nego da pustimo djetetu to vrijeme. da mu bude i dosadno, pa ce se osvrnuti oko sebe i poceti nesto raditi. mozemo mu ponuditi neke ideje-ali to je sve
nikakva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 21:04   #11
Lančana reakcija Za to djeca nisu kriva. Kriva su onog dana kada tako odgoje svoju djecu. 60-ih, 70-ih je šibanje u školi bilo normalno. Problem je počea s napretkon, kako su se pomicale granice morala i ljudske slobode, tako su se pomicale granice u odgoju. Onda je krenija pad nataliteta s 4-5 dice kao prosjekom, sad smo spali na 2.
Djecu bi zadnju trebalo kriviti kad im roditelji daju krivi primjer. Čim otplate stari kredit, dižu novi. Normalno da će dite onda tražit novi plejstejšn ako je u bilo kakvoj prilici.

Nedavno gledam koliko prosvjeda srednjoškolaca je bilo u posljednjih godinu dana. Na jednom sam i sama sudjelovala i iskreno, opravdano i upućeno. Sad pogledam na vjestima, opet se prosvjeduje da školska godina ne počne 1.9. Mislin se wtf ??

Napredak nas je dovea do velikog broja ''takve'' dice
Aurelié is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 03:50   #12
Quote:
teniska loptica kaže: Pogledaj post
pa naravno. nije problem u 35-40 tjedana nastave, koliko ih već ima. ali 1.9 je jednostavno šteta ići u školu, da bi 10.1 dijete umiralo od dosade na nekom otoku. (zagreb je jedini grad koji ima ljetne besplatne tečajeve jezike, zimske škole klizanja i ne znam čega)

na sjeveru europe ima regija i zemalja gdje škola počinje 15.8.
ali mi smo ipak - mediteran, zašto ubijati besplatnu zabavu (more i sunce) polovici hrvatske?
da da, zato su u splitu prvi prosvjedovali kad se zeljelo tako uredit skolsku godinu, bilo je pred par godina....
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 20:02   #13
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post

Pitanje je: Jesmo li malo previse razmazili djecu? Imaju li previse slobode i premalo odgovornosti? Ili sam ja samo pocela govoriti kao i moji roditelji: "u moje vrijeme toga nije bilo..."
Postala si kao tvoji roditelji. Svi mi postanemo takvi i kenjamo po djeci kako su razmažena, a mi kao nismo bili.
Ako si normalan i staložen, postavit ćeš prave granice djeci i sve će biti u redu...ne volim prebacivanje odgovornosti za djecu na školu, ministra, društvo, televiziju, banke....za djecu su ipak najviše odgovorni roditelji.
Tužna istina je da su većina ljudi, pa time i roditelja, debili .
Jedina razlika između današnjih roditelja i naših roditelja je što ovi današnji imaju veće minuse i veći izbor u trgovinama.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 05:38   #14
Šta je to uopće razmaženost, ta šablona koja se povlači preko usta današnjih roditelja. Kakvi smo mi prema svojim odgovornostima, posvećujemo li dnevno 60min. isključivo svojoj djeci po njihovom izboru. Djeca su onakva kakvim smo mi. Uopće taj izraz, nagovještava da djecu netreba previše maziti jer to ispada loše. Baš suprotno, ne naučeni od naših roditelja, ne ispunjavamo svoje dužnosti (usredotočena pažnja) nego gledamo kako bi sebi ugodili ne misleći na druge. Joanna, ti uživaš na +30 ići u punom autobusu bez klime nakon osmosatnog zarađivanja za život, ili putuješ u gužvi sa autom bez klime 45 mi. do kuće a tamo te čeka još znojenja (skuhat, oprat, počistit'). Koliko djeca imaju stvarno slobode, izrazit se kako osjećaju? Već u parku ih učimo da nije pristojno odbrusit drugom djetetu TO JE MOJA IGRAČKA, nego ih forsamo da dijele (čupamo iz ruke) igračke, a ni sami nismo pripravni dijeliti svoje igračke (novac, aute, cd-ove, knjige)...

Granice? Treba ih bit', ali postavit' ih može samo onaj koji je svjestan svojih i tuđih granica. A to uključuje veliku dozu samopoštovanja koje ne nalazim u današnjem svijetu. Kvalitetno odgojena djeca mogu doću samo od kvalitenih karaktera.

Odgovornost? Dali je pravi način učiti dijete odgovornosti metodom ucjena i prijetnji. Ako ne pospremiš bit će ti tako i tako. Dali ga tjeramo da pospremi istovremeno govoreći mu da je neuredan (kritika) ili ga hvalimo i nusdimo pomoć? Itd....
Graham is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 07:47   #15
mislim da se djeci posvećuje premalo vremena i da se materijalnim stvarima želi nadoknaditi nedostatak pažnje.
djeca jednostavno ne primaju nikakav odgoj.
naša generacija je debelo zeznula s time.
nikakva odgovornost....djeca su razmažena i bezobrazna.
sve dobivaju na tanjuru.

mislim da nedostatak autoriteta i odgovornoati vodi sve skupa u kaos!
mikimiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 09:07   #16
Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
ne volim prebacivanje odgovornosti za djecu na školu, ministra, društvo, televiziju, banke....za djecu su ipak najviše odgovorni roditelji.
Tužna istina je da su većina ljudi, pa time i roditelja, debili .
Jedina razlika između današnjih roditelja i naših roditelja je što ovi današnji imaju veće minuse i veći izbor u trgovinama.
Na to sam i mislila... nije ministar taj koji se zalio u navedenom slucaju, nego roditelji. Samo sto oni rado prebacuju odgovornost jer je prilicno porazno priznati da si negdje nesto krivo napravio...
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 09:20   #17
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
... nije ministar taj koji se zalio u navedenom slucaju, nego roditelji. ...
nema ministar nis s tim. kuzim kako je tebi bilo ici u polurazrusenu skolu sta neznaci da danasnjoj djeci netreba biti bolje. uostalom prije 10tak godinica nisu ni bolnice bile klimatizirane. danas jesu. znaci u konkretnom slucaju radi se o promjeni klimatskih uvjeta koja trazi prilagodbu. to je sve. u konkretnom slucaju, velim.
__________________
and I was thinking to myself this could be heaven or this could be hell
:clint-ica: is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 09:21   #18
Quote:
Graham kaže: Pogledaj post
Šta je to uopće razmaženost, ta šablona koja se povlači preko usta današnjih roditelja.
Rekla bih da je razmazenost nacin odgoja koji u djeci ne stvara osjecaj odgovornosti, i nemaju ideje kako opstati u danasnjem svijetu. Sve im se dopusta u djetinjstvu, pa kad u "svijetu odraslih" nalete na nekoga tko im kaze "ne", ili kad shvate da nesto ne mogu dobiti bez napora (kao u djetinjstvu), postaju psihicki nestabilni, manipulatori, agresivci, kriminalci... Na tu razmazenost mislim.

Quote:
Kakvi smo mi prema svojim odgovornostima, posvećujemo li dnevno 60min. isključivo svojoj djeci po njihovom izboru. Djeca su onakva kakvim smo mi. Uopće taj izraz, nagovještava da djecu netreba previše maziti jer to ispada loše. Baš suprotno, ne naučeni od naših roditelja, ne ispunjavamo svoje dužnosti (usredotočena pažnja) nego gledamo kako bi sebi ugodili ne misleći na druge.
Pruzanje ljubavi je mazenje, za razliku od ovoga sto sam gore pisala. I neophodno je za normalan razvoj osobe.

Quote:
Joanna, ti uživaš na +30 ići u punom autobusu bez klime nakon osmosatnog zarađivanja za život, ili putuješ u gužvi sa autom bez klime 45 mi. do kuće a tamo te čeka još znojenja (skuhat, oprat, počistit').
Ne. Ne putujem toliko, a i ne koristim klimu iz zdravstvenih razloga. To nije razlog zasto sam postavila topic.


Quote:
Odgovornost? Dali je pravi način učiti dijete odgovornosti metodom ucjena i prijetnji. Ako ne pospremiš bit će ti tako i tako. Dali ga tjeramo da pospremi istovremeno govoreći mu da je neuredan (kritika) ili ga hvalimo i nusdimo pomoć? Itd....
Ti spominjes ucjene i prijetnje... mislim da nekoliko sati sjedenja u ucionici bez klime nije ni ucjena niti prijetnja.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 09:37   #19
jeje, svi smo razmaženi...
najbolje su mi kada starčeki "pa mi nismo imali kompjutore, i kaj sada, ni mi ih netrebamo?
pa da je vruče je, i ako imamo mogučnost i ako se to obečavalo zakaj nebi imali
a i ovo ako nemaju Xbox ili ps da če svjet propast
pa dots mojih frendova nema konzolu, žive normalno...
nije tu oko ti konzola rječ o razmaženosti nego o "trendu"
mom susjed je kat iznad kupio ps3 kada je bio skup da bi reko da ga ima, da je u trendu...
pa ja ču svojima u šk predložio da svaki učenik da 50 kn (djele se učionice) znači negdje 60 učenika = 3000 kn i kupimo si klimu...
sada najbolje zato kaj naši "Stari" nisu imali niš da i mi nemamo...
LazyBrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 09:43   #20
Nije loša ideja
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:35.