Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2006., 18:14   #61
Ah, fanatasticni hrvatski zakoni: jasno ko' pekmez i uvijek nepovoljno za malog covijeka, pa to nije ni 600 eura mjesecno. I onda pricaju u tome kako bi ljudi trebali imati djecu.
Arslan is offline  
Old 03.08.2006., 14:13   #62
Novi zakon za isplatu naknada za komplikacije u trudnoći i...

Dakle od danas na snagu stupa Novi zakon za isplatu naknada za komplikacije u trudnoći i porodiljne naknade. (NN 85/2006)

Po ovome, naknade ne isplaćuje HZZO već poslodavac i onda on traži refundaciju troškova od strane Zavoda. Članak 31, 33 ovog zakona.

Na Zavodu još nisu dobili prave informacije o svemu, pa još se ne zna što, gdje i kako.

Ovo je gadan udarac na onako nezaštićenu trudnićku populaciju, jer vrlo malo poslodavaca će sada pogotovo zadržati trudnicu u radnom odnosu , pogotovo manje firme.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 03.08.2006., 14:18   #63
Nešto sam o tome danas čitala na RODI.
Žene koje su zvale HZZO rečeno im je da se porodiljna naknada i dalje isplaćuje preko HZZO-a ali bolovanje ide preko poslodavca, pa onda poslodavac traži povrat.
Navodno zbog suzbijanja "nepotrebnih" bolovanja.
Čudno da ništa od toga nije još dospjelo u javnost, nego sve saznajemo na dan stupanja na snagu. Uglavnom već su upućene prosvjedne note.
mandy is offline  
Old 03.08.2006., 17:38   #64
pa, to je grozno, fakat ce trudnice postat endemska vrsta
magic blue is offline  
Old 04.08.2006., 10:28   #65
e pa baš krasno, znači sad su mi još veće šanse da ne dobijem produženje ugovora...
chiara is offline  
Old 04.08.2006., 21:22   #66
ček, nešto mi nije jasno
zar ne piše u Zakonu o radu da trudnica ne smije dobit otkaz za vrijeme trajanja bolovanja ili porođajnog? Šta se onda mijenja? Sve ostaje isto osim što pare ne dobijaju iz jedne kese nego iz druge?
Tija is offline  
Old 04.08.2006., 23:38   #67
Quote:
Tija kaže:
ček, nešto mi nije jasno zar ne piše u Zakonu o radu da trudnica ne smije dobit otkaz za vrijeme trajanja bolovanja ili porođajnog? Šta se onda mijenja?
Sve ostaje isto osim što pare ne dobijaju iz jedne kese nego iz druge?
pa evo prva promjena je da ti poslodavac daje lovu, a onda predaje zahtjeve za povrat i najvjerovatnije će čekati povrat pa onda vršiti isplatu....posebno se odnosi za male firme...i onda će se morati čekati do 45 dana (da HZZO refundira) ili 60 dana (zakonski poslodavcu ništa ne možeš ako ne islati plaću bez obzira na tužbe i sl.) za isplatu.

druga stvar (sada vidila na Rodama) za komplikacije tj. bolovanje sada je potrebno 12 mjeseci neprekidnog staža ili 18 mjeseci u dvije godine...ako se ima manje pojma nemam što onda.

ja npr. sam radila od 11.mj. prošle godine honorarno sa ugovorom o djelu do 5.mj. i od 2 mjeseca ove godine sam zaposlena u drugoj firmi s ugovorom o radu...na neodređeno.
od kraja 3 mjeseca sam trudna, komplikacije od 6 mjeseca, tj. sa 9 tjedana.

e sada prije toga imam oko 3mj. staža..........sada je neću imati naknadu iako
imam komplikacije jer više nemam staža, a ovaj staž od honorarnog ne računaju iako su mi uplaćeni svi doprinosi....na posao ne mogu,
nisam korisna, plaću nemam a izgleda i naknadu.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 04.08.2006., 23:47   #68
evo npr.
Quote:
Članak 37.

U slučaju kada osiguraniku pravna, odnosno fizička osoba nije utvrdila naknadu plaće na način i u visini utvrđenoj ovim Zakonom i provedbenim propisom donesenim na temelju ovoga Zakona u roku od 60 dana, osiguranik ima pravo uložiti prigovor Zavodu. Zavod će obračunati naknadu plaće i obračun dostaviti osiguraniku i pravnoj, odnosno fizičkoj osobi u roku 30 dana.
Pravna, odnosno fizička osoba dužna je osiguraniku isplatiti naknadu plaće u roku od 30 dana sukladno obračunu koji je dostavio Zavod.
kad zbrojiš jedno 120 dana možeš čekati naknadu za jedan mjesec...baš fino
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 06.08.2006., 12:47   #69
evo izgleda da će mi naknada za vrijeme komplikacija biti 850kn, jer nemam 12mj neprekidnog staža
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 06.08.2006., 16:35   #70
kako znaš? jel ti to potvrdio netko od struke (hzzo) ili si sama skontala?
Što je s trudnicama koje ne idu na komplikacije nego rade do 45 dana prije termina i odmah otvaraju porodiljni, iz kojeg fonda njima ide lova?
Jadne trudnjače, baš mi ža'
Tija is offline  
Old 06.08.2006., 18:03   #71
rodiljni dopust je odvojen i tu je minimalac od 1600kn, sve isto kao i dosada...
ovo se odnosi na bolovanje (sve vrste, na samo komplikacije) i to je iz zakona, na HZZO su mi rekli da su dobile nalog da ne uzimaju nove doznake jer je došlo do promjene zakona, pa se još nezna tko pije a tko plaća...ne znaju kako će sa starim slučajevima koji su otvorili bolovanje prije stupanja ovog zakona na snagu (od 3.8.).
ma nisam sama skontala baš...knjigovđa mi je rekla da je to najvjerovatnije to.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 06.08.2006., 19:22   #72
Pa ja to baš i ne kužim, piše

Članak 33.
Naknada plaće za vrijeme bolovanja iz članka 31. točke 3. do 7. ovoga Zakona isplaćuje se osiguraniku na teret sredstava Zavoda od prvog dana korištenja prava.

Tu stoji da naknadu plaća Zavod ( komplikacije su u čl 31 točka 6) gdje piše da plaća poslodavac
Lavica02 is offline  
Old 06.08.2006., 19:34   #73
evo:

Quote:
Članak 33.

Naknada plaće za vrijeme bolovanja iz članka 31. točke 3. do 7. ovoga Zakona isplaćuje se osiguraniku na teret sredstava Zavoda od prvog dana korištenja prava.
Naknadu plaće iz članka 31. točke 8. do 13. ovoga Zakona Zavod isplaćuje osiguraniku na teret sredstava državnog proračuna.
Naknadu plaće za vrijeme bolovanja iz članka 32. točke 1. i 2. ovog Zakona od 43. dana, odnosno 8. dana bolovanja, te točke 4., 5. i 6. članka 31. ovoga Zakona od prvog dana bolovanja obračunava i isplaćuje pravna, odnosno fizička osoba – poslodavac, s time da je Zavod obvezan vratiti isplaćenu naknadu u roku od 45 dana od dana primitka zahtjeva za povrat.
Provedbene propise o načinu ostvarivanja prava na naknadu plaće donijet će Zavod.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 06.08.2006., 19:40   #74
To sebi daju odgodu od 45 dana...suhi su, love nema ... prasci jedni
Lavica02 is offline  
Old 07.08.2006., 10:21   #75
mary, pozitivo razmisljati! ja imam ugovor do 31.08. i svi znaju da sam trudna i hebe mi se zivo. muz ima placicu i nekako cemo izgurat! zato glavu gore i jebo drzavu i HZZO!
magic blue is offline  
Old 07.08.2006., 11:52   #76
ma znam, ali gade mi se
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 07.08.2006., 19:35   #77
PO ovom jadna li sam ga ja!
Kuku nama ,meni i svim trudnjačicama u neodređenim situacijama!!!
grrrrrrrr...
__________________
milo moje
moja volja is offline  
Old 08.08.2006., 11:21   #78
hm, pa to je stvarno loše, čim se dogodi baby bum, oni idu ljudima komplicirati živote, pa neko nek ide praviti i rađati djecu kako bi popravio natalitet u ovoj državi, kad nas njihov sistem koji je i onako u sranju samo još više zakopava, pa onda pitaju zašto su ljudi nezadovoljni,
pandora098 is offline  
Old 08.08.2006., 11:23   #79
hm, ja na porodiljnom i u 8 mjesecu sam trudnoće, ugovor imam potpisan do 31.08. ove godine, zna li mi tko reći kaj će dalje biti s menom, ps. kaj moram napraviti kad rodim i kad mi istekne ugovor, termin mi je u 9 mjesecu
pandora098 is offline  
Old 08.08.2006., 11:43   #80
pa ako si na porodiljnom, trbela bi imati istu naknadu prvih 6mjeseci od rođenja, a onda onaj umanjen dio sljiedećih 6.)ono 4250 => 2500kn)

ispravak:

porodiljnu naknadu i dalje isplaćuje HZZO, trebaš se odjaviti od poslodavca i odnjeti radnu knjižicu na HZZO, koji ti isplačuju naknadu do isteka rodiljnog dopusta.
Ali ti svejedno zovni svoj HZZO i pitaj

Mislim da se moraš u roku od 30 dana prijaviti na Zavod za zapošljavanje.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:18.