Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2012., 21:29   #1
SRB - Republika Srbija (zbirno - dio II)

Ok često čitam na forumu o Srbiji i ljudi iz Srbije pišu o njihovoj proizvodnji, tvornicama i poslovima sa drugim zemljama, a onda ko grom iz vedra neba dođe naslov o recesiji i ekonomskim problemima, pa bi me zanimalo kakvo je stvarno stanje u Srbiji.
Mislim čisto sa razine osobe, kolike su šanse da netko tko završi faks nađe danas posao u Srbiji? I dali je danas više ljudi kaj gube posao ili kaj se zapošljavaju?
Kako se prosječni građanin Srbije snalazi danas ako upadne u ekonomske probleme(mislim da li se otvaraju socijalne trgovine za najsiromašnije i koliko se koriste, da li se živi na kredit, da li se masovno otvaraju otkupi zlata itd.)
Tko vodi glavnu riječ u vezi državne ekonomije i kome se najviše vjeruje u prognozama(ministar, guverner, netko treći)?
Koga ljudi u Srbiji najviše krive za ovo stanje politiku trenutne ili bivše vlasti ili nekog trećeg?









Mod edit:

Ovo mi se čini kao prigodan uvodni post u novu opću temu o Srbiji, stara je postala prevelika tako da ćemo raspravu nastaviti ovdje.

Vjerujem da su većini forumaša poznata pravila podforuma Svijet vezano uz ove naše top-teme, ali ipak evo malo pojašnjenje:

Ukidanjem podforuma Ex Yu, glavna tema o unutrašnjoj i vanjskoj politici republike Srbije nalazi se ovdje.
Zamolio bih vas da se glavna rasprava o svemu vezano za Srbiju odvija na njoj te da se ne otvaraju nove teme za svaku stvar vezanu uz ovu državu. Tako da probamo ne zagušiti podforum Svijet raznim temama kojih može biti poprilično, drugim riječima da ne napravimo od Svijeta novi podforum Ex-Yu. Za teme i rasprave o odnosima Hrvatske i Srbije će i dalje služiti prostor glavne stranice Politike.

Hvala i želim vam svima ugodnu raspravu.

Link na staru temu: Srbija - unutarnja i vanjska politika, glavna tema
__________________
Dreams we dreamed at night, were never meant to come to life;
This time in my life, I was hurt enough to care.

Zadnje uređivanje posmatrač : 09.08.2012. at 22:47.
Krik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 10:16   #2
Quote:
Krik kaže: Pogledaj post
Ok često čitam na forumu o Srbiji i ljudi iz Srbije pišu o njihovoj proizvodnji, tvornicama i poslovima sa drugim zemljama, a onda ko grom iz vedra neba dođe naslov o recesiji i ekonomskim problemima, pa bi me zanimalo kakvo je stvarno stanje u Srbiji.
Mislim čisto sa razine osobe, kolike su šanse da netko tko završi faks nađe danas posao u Srbiji? I dali je danas više ljudi kaj gube posao ili kaj se zapošljavaju?
Kako se prosječni građanin Srbije snalazi danas ako upadne u ekonomske probleme(mislim da li se otvaraju socijalne trgovine za najsiromašnije i koliko se koriste, da li se živi na kredit, da li se masovno otvaraju otkupi zlata itd.)
Tko vodi glavnu riječ u vezi državne ekonomije i kome se najviše vjeruje u prognozama(ministar, guverner, netko treći)?
Koga ljudi u Srbiji najviše krive za ovo stanje politiku trenutne ili bivše vlasti ili nekog trećeg?
1)Stanje u Srbiji je loše po pitanju proizvodnje. Groblja industrije nalaze se posvuda.
2)Zavisi koji faks. Ako je mašinski - mrka kapa, elektrotehnički - posla ima. Dobro se kotiraju medicina, stomatologija... Najbolje se kotira pripadnost političkoj stranci.
3)Teško se snalazi onaj ko upadne u kredite. Socijalne trgovine za najsiromašnije ne postoje. Kreditna zaduženost jeste velika, ali ne tako izražena kao u HR.
4)Glavnu riječ vode najmoćniji (političari) i najbogatiji (tajkuni). Simbioza kao i u svim drugim državama. U prognozama se ne vjeruje nikome.
5)I bivše i trenutne i treće . Ma ljudi su več oguglali na političke priče, realno, niko se više ni ne obazire kad neko iznese nekakav, kao, plan i program oporavka, i sl.
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 13:42   #3
Quote:
krkan11 kaže: Pogledaj post
1)Dobro se kotiraju medicina, stomatologija...
Salis se zar ne?
phanatique is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 14:47   #4
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Salis se zar ne?
Taman posla.
U medicini doduše nije tako jednostavno, ipak je potrebno dostići neke više domete (kakav specijalista ili najbolje hirurg), ali stomatologija je jedna od popularnijih djelatnosti, jer za opravljanje zuba je dovoljan samo "običan" fakultet.
Razlog je jednostavan - velike mogućnosti za vatanje para od pacijenata.
Naravno, nije sve tako jednostavno, medicinski traje 6 godina, pa specijalizacije, ko uspije, naravno (a većina upisanih brucoša na našim fakultatima nikad ni ne dočeka drugu godinu).

U posljednje vrijeme popularni su i razni menadžmenti (svih vrsta) mada ne vidim gdje će se toliki menadžeri zaposliti kad završe.


Ne kažem ja da je završavanjem bilo kog faksa posao zagarantovan, ali šta da kažu oni koji idu na istoriju, srpski jezik, matematiku. Kad završi, može da bude profesor u osnovnoj ili srednjoj školi, a djece je sve manje.
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 16:09   #5
Quote:
krkan11 kaže: Pogledaj post
Taman posla.
U medicini doduše nije tako jednostavno, ipak je potrebno dostići neke više domete (kakav specijalista ili najbolje hirurg), ali stomatologija je jedna od popularnijih djelatnosti, jer za opravljanje zuba je dovoljan samo "običan" fakultet.
Razlog je jednostavan - velike mogućnosti za vatanje para od pacijenata.
Naravno, nije sve tako jednostavno, medicinski traje 6 godina, pa specijalizacije, ko uspije, naravno (a većina upisanih brucoša na našim fakultatima nikad ni ne dočeka drugu godinu).

U posljednje vrijeme popularni su i razni menadžmenti (svih vrsta) mada ne vidim gdje će se toliki menadžeri zaposliti kad završe.


Ne kažem ja da je završavanjem bilo kog faksa posao zagarantovan, ali šta da kažu oni koji idu na istoriju, srpski jezik, matematiku. Kad završi, može da bude profesor u osnovnoj ili srednjoj školi, a djece je sve manje.
Ja sam po struci stomatolog i veruj mi da je nalazenje posla u stomatologiji uzasno tesko, cak se moze reci i da nikad nije bilo teze nego sad. Usudio bih se reci da je stomatologija na samom dnu sto se tice mogucnosti zaposlenja.
Tacno je da posle faxa mozes popravljati zube i praviti proteze, ali za druge stvari je potrebna specijalizacija.
phanatique is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 19:52   #6
Selja i Mrki i prica oko neostvarenog Koridora 11

http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...ridora+11.html

Quote:
"Ja sam resorni ministar za Koridor 11 i neću da mi niko više ulazi u posao i smeta. To neću dozvoliti, ili će me dovesti u situaciju da obustavim sve radove", upozorava Velimir Ilić.
Ministarstvo za Koridor 11?
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 19:00   #7
EXIT završen, Guča je u toku, a sledeći na redu je Bir fest. Od ta tri najveća festivala ipak mi je najdraži festival piva na koji idem svake godine. Pa ide li još neko?

Inače ne znam ni ko nastupa, niti me interesuje. Bitno je dobro i veliko društvo i luda atmosfera.
Nixma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 19:47   #8
Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
EXIT završen, Guča je u toku, a sledeći na redu je Bir fest. Od ta tri najveća festivala ipak mi je najdraži festival piva na koji idem svake godine. Pa ide li još neko?

Inače ne znam ni ko nastupa, niti me interesuje. Bitno je dobro i veliko društvo i luda atmosfera.
Zrenjaninski beer fest, Nisville...i to su festivali koji su imali renome (poslednji je medjunarodni),ali valjda zato sto nemaju adekvatnu medijsku podrsku su ostali u zapecku, pa je ispalo da Srbija nudi samo trube i beat.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 20:12   #9
p
Pa ima i ovaj novi "Beograd zove" i puno drugih festivala po Beogradu i širom Srbije. Sveke godine se pojavi po neki.. Ali sam naglasio da su ovo tri najveća i jesu. Koliko je nagrada dobio EXIT ne treba ni da spominjem, Guča je isto nagrađivana, evo juče je proglašena najboljim festivalom world music-a na svetu, a Bir fest poseti milion ljudi godišnje.
Nixma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 20:26   #10
Quote:
Krik kaže: Pogledaj post
.
Mislim čisto sa razine osobe, kolike su šanse da netko tko završi faks nađe danas posao u Srbiji?
Zavisi. Često je potrebna veza, a to ne mora biti partijska knjižica već i neko srodstvo ili poznanstvo, što govori da smo mi i dalje konzervativno društvo.

Ali moguće je uspeti i bez toga. Zapravo zavisi šta znači uspeti, ali živeti normalno i zaposliti se, je moguće i bez veza. Na čelo nekog JP ili nešto slično je nemoguće doći bez veze, ali neki "manji zalogaji" su itekako mogući.



I
Quote:
dali je danas više ljudi kaj gube posao ili kaj se zapošljavaju?
Pa, kao i svugde u Evropi više je ovih prvih.

Quote:
Kako se prosječni građanin Srbije snalazi danas ako upadne u ekonomske probleme(mislim da li se otvaraju socijalne trgovine za najsiromašnije i koliko se koriste, da li se živi na kredit, da li se masovno otvaraju otkupi zlata itd.)
Pa snalažljivi smo. Živelo se i u znatno težim vremenima za vreme izolacije, daleko težim. Živelo se i preživelo. Teško jeste, dosta se kuka, ali opet većina sebi na kraju priušti sebi ono potrebno za život.


Quote:
Tko vodi glavnu riječ u vezi državne ekonomije i kome se najviše vjeruje u prognozama(ministar, guverner, netko treći)?
Najviše se veruje katastrofičarima koji predviđaju propast EU, propast Srbije, masovnu bedu itd. Od državnih činovnika ne veruje se nikome i postoji jedna, gotovo, urođena odbojnost prema političarima, sasvim opravdano. Ankete pokazuju da građani najviše poverenja imaju u Vojsku.

Quote:
Koga ljudi u Srbiji najviše krive za ovo stanje politiku trenutne ili bivše vlasti ili nekog trećeg?
Sve. Najviše ove posle 5. oktobra. Znači Tadića, Koštunicu, Dinkića, Dačića, a ubrzo će i Vučića i Nikolića. Đinđića niko ozbiljan ne kritikuje, niti postoji neka opozicija njemu u javnosti. Kritikuje se naravno i Milošević, kao i Josip Broz Tito i svi ostali komunisti. Neki marginalci kritikuju i Karađorđeviće.

Sad kad malo bolje razmislim Đinđić je zapravo jedini naš "vladar" koji nema ozbiljnu kritiku u zadnjih 70ak godina.
Nixma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 06:10   #11
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Medije Hrvatske
najbolje ne čitati medije, vesti su uglavnom negativne. Kriza ,nezaposlenost, dugovi, suša, obavezno ubace crnu hroniku. I još začine s Talibanima íl Irakom. Nekad se dan počinjao čitanjem novina, danas to samo moze pokvarit raspoloženje.
Matrix@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 06:44   #12
Inače rasprava o politici je glupa sama po sebi jer na nju više i nemamo uticaja. Postali smo sluge Zapada, toliko zavisni da ne mozemo smeniti ni guvernera banke bez da Zapad to komentarise. Niti bi Nikolić došao na vlast da Zapad nije bio saglasan.
Matrix@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 06:59   #13
Quote:
Matrix@ kaže: Pogledaj post
. Niti bi Nikolić došao na vlast da Zapad nije bio saglasan.
ako se sećate, do zadnjih izbora Zapad je bio na strani demokratskih stranaka, da bi sada rekao kako može pobediti i Nikolić. Kad je narod to cuo normalno da će glasati za promene, kao u Hrvatskoj.
Matrix@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 13:55   #14
Da je pravde on bi morao da se boji za fotelju u DS-u, a njegovi ostali strahovi ne treba da nas zanimaju.
Nixma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 21:59   #15
Srbi su sami krivi za sve sto ih je snaslo i za situaciju u kojoj se nalaze.
Mentalitet prosecnog Srbija je tek koji metar dalje od turskog i meni uopste nije jasno zasto se Srbi zale na stanje u kome su:
zele promene a mole boga da se ne dese, da se sve nastavi po starom.
Ne verujem da postoje vece lenstine na svetu a zele lepo da zive, evropskim standardom.
Pre neki dan su hteli zemlju da sruse jer im je onemoguceno da se svercuju u gradskom prevozu vec zamisli, moraju da placaju kartu, kao i sav civilizovani svet.
Cath is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.08.2012., 14:31   #16
Novi kragujevački fićulence se konačno zakotrljao! Prvi automobilii z Fiatove fabrike u Kragujevcu krenuli put kupaca u Italiji.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/337...-iz-Kragujevca
VrangeL_1917 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 15:59   #17
Dobri stari fića.
Nixma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 16:02   #18
Inače, od vaših medija jedino bacam pogled na b92, i dosada sam ga smatrao jednim od rijetkih ajmo reć normalnih medija.
Ali nakon ove gluposti + broja komentara definitivno mi se zgadio. Još da ima pokoja pravopisna greška, bio bi taman u rangu indexa.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 16:40   #19
Pa da li to stvarno piše u Slobodnoj dalmaciji?
Nixma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 18:36   #20
Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
Pa da li to stvarno piše u Slobodnoj dalmaciji?
Koga bre briga za Dubrovnik. Bitno da se Fićko prodaje.
VrangeL_1917 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:56.