Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2012., 14:37   #1
Vaše mišljenje o gimnazijama

Nekako gledajući gimnazijalce stekla sam jako loš dojam o njima.
Poznajem ih hrpu što moje generacije, što sada mlade koji su završili gimnaziju, nisu upisali željeni fakutet (što zbog ocjena što zbog velikog broja učenika) i sada gljivare.
Ne znam kako bih sada to drugačije nazvala kada gledam ljude od sada 30 godina s nikakvom budućnošću.
Ja recimo nisam pobornik gimnazija, možda ću biti i grozna majka jednog dana jer neću dati svom djetetu makar imao sve 5.0 da upiše gimnaziju. Da, stvar je njezina izbora ali ne želim da joj dođe u nekoj fazi srednjoškolskog obrazovanja da odustane i od škole a onda i od fakulteta.
Ta djeca dođu na zavod za zapošljavanje i gdje da se zaposle?
Nemaju nikakvo zanimanje? Bar nešto.
Istom smo logikom išli i kod sina. Ide u strukovnu školu - 4 - godišnji program pa ako će biti dobar- odličan učenik - naravno - ima opet mogućnost studiranja.
Što vi mislite o tome?
Ja sam na kraju vidjela previše žalosnih situacija gdje ljudi od 30 godina žive na teret starcima...i to baš masovno gimnazijalci..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 15:55   #2
Mi smo baš nedavno imali situaciju u kojoj je mlađi brat bio u dilemi koju srednju školu izabrati. Ocjene su mu bile dostatne za gimnaziju, međutim dvoumio se između nje i ugostiteljske škole koju je htio pohađati jer mu se sviđala ideja da bude kuhar.
Ja sam, savjetujuć' ga, bila naklonjenija gimnaziji. I sama sam istu završila i dojma sam da sam u toj školi jako puno dobila što se znanja i usmjeravanja tiče. Dakako, ljudima koji se ne namjeravaju nakon srednje škole dalje obrazovati u smislu fakulteta ili viših škola gimnazija nije dobar izbor, ali svakome tko želi na fakultet predznanje iz gimnazije će itekako koristiti.
Pouzdano recimo znam da je ljudima koji su na medicinskom, strojarskom, građevinskom, i tehničkom faksu bilo lakše upisati i studirati nakon završene gimnazije nego nakon završene medicinske, strojarske, građevinske ili tehničke škole.
Također vidim da si pisala samo o jednom dijelu statistike. Možda doista jest istina da među bivšim gimnazijalcima ima popriličan broj jebivjetara koji do tridesete čame na roditeljskoj grbači. Pretpostavljam da je stvar u tome da mnogi gimnaziju upisuju "jer ne znaju gdje bi" pa se taj "ne znam gdje bi" modus operandi prenosi i dalje te su onda ti isti ljudi generalno nezainteresirani za fakultet koji su upisali jer se u principu nigdje baš ne pronalaze. Međutim, ne možeš zanemariti ni činjenicu da su s druge strane najuspješniji studenti najčešće upravo gimnazijalci (na neke se, uvjetno rečeno, "teške" fakultete gotovo samo gimnazijalci i upisuju).

Ograničiti djetetu upis u srednju školu kategoričkim "nećeš tamo!" samo zbog svog dojma je po meni prilično nebulozno i nefer.

Uostalom, pa ne napravi gimnazija od marljive i amiciozne djece mlohave jebivjetre - to najčešće naprave njihovi roditelji koji dopuštaju da im tridesetogodišnje "dijete" glumi ukras u dnevnom boravku.
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 17:52   #3
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ja recimo nisam pobornik gimnazija, možda ću biti i grozna majka jednog dana jer neću dati svom djetetu makar imao sve 5.0 da upiše gimnaziju.
Neces joj dati? Hm, ne bih se htjela previse mijesati ali mislim da to nije pravi nacin. (javi se tu za nekih 5-6 godina ...)
Istina, kad zavrsis gimnaziju i ne upises (i zavrsis) fax, po tom pitanju si niko i nista....dok oni iz srukovne ipak nesto (mozda) znaju raditi.
Ako netko zeli biti frizer, tokar ili stolar meni je to sasvim ok, tj. super je to..
Quote:
Da, stvar je njezina izbora ali ne želim da joj dođe u nekoj fazi srednjoškolskog obrazovanja da odustane i od škole a onda i od fakulteta.
Ta djeca dođu na zavod za zapošljavanje i gdje da se zaposle?
Nemaju nikakvo zanimanje? Bar nešto.
I starno mislis da ces svojoj odlikasici koja se moze i zeli upisati u gimnaziju to nekako zabraniti?
Quote:
Istom smo logikom išli i kod sina. Ide u strukovnu školu - 4 - godišnji program pa ako će biti dobar- odličan učenik - naravno - ima opet mogućnost studiranja.
Što vi mislite o tome?
I njemu ste odredili sto i kako ...nije decko imao nikavih ideja, zelja...
Quote:
Ja sam na kraju vidjela previše žalosnih situacija gdje ljudi od 30 godina žive na teret starcima...i to baš masovno gimnazijalci..
Tu si sasvim u pravu i razumijem te...ali natjerati odlikasa da ne upisuje gimnaziju nego da na silu odabere neko zanimanje koje mu se ne svidja je isto promasaj, imo. Kako sa 14-15 godina znati sto bi htio...ne mogu odabrati strukovnu skolu jer ih ne zanima, pa idu u gimnaziju i imaju jos 4 godine da se smisle...
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 18:07   #4
sto se tice burze gimnazijalci mozda jesu srednje strucno nista, ali ambicioznije se recimo preusmjeruje na uredske poslove a manje ambiciozne na blagajne u konzum. nije bas da ce do konca zivota brojati ljubicice u parku jer su nekvalificirani, raditi mogu, i rade.

eh sad, sta se fakulteta i gimnazija tice to vam opet ovisi, ja sam recimo na tekstilnom i bilo bi mi lakse da sam zavrsila primjenjenu ili tekstilnu srednju, ne vidim bas nikakvu prednost gimnazije, barem u mojem slucaju. no to je to - moj slucaj. i ne pada mi na pamet djetetu ili bilokome govoriti - nemoj u gimnaziju ili - moras u gimnaziju, kao sto su meni govorili.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 18:24   #5
Činiš mi se kao malo previše praktičan roditelj. Najbolje da svi završe srednju i zaposle se. Nije to loše, ali cijenim visoko školovanje, znanje i usavršavanje općenito i ne bih tako olako odbacila gimnazijski program, koji ipak daje malo šire obrazovanje i mogućnosti.

Iako kažeš da on, eto, ima teoretsku mogućnost studiranja, opet je pitanje u kakvoj su vezi ta škola i fakultet. Daje li mu ta škola temelj za daljnje studiranje, je li navikao vremenski puno učiti...itd.

A i mislim da kratkoročno razmišljaš. Istina, ako se s 18 zaposli, bit će određeni broj godina u prednosti pred vršnjacima koji to vrijeme ulažu u studiranje, ali zaboravljaš da će neki od njih sa svojim fakultetima kasnije moći ostvarivati veće prihode.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 18:32   #6
Imam jedno mišljenje o zabrani djetetu da samo bira srednju školu.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:03   #7
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Imam jedno mišljenje o zabrani djetetu da samo bira srednju školu.
A to je ?
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:20   #8
Moja mama je razmišljala upravo kao autorica teme.

Ja sam nakon osnovne škole željela u gimnaziju, a nakon toga za profesoricu matematike.

Ali je mama kvocala tako dugo da sam na kraju završila u srednjoj ekonomskoj. Njezini argumenti su bili: "Nakon gimnazije nemaš zanimanje, možeš na fakultet i sa srednjom ekonomskom, ako nećeš htjeti na fakultet imaš siguran posao, bla bla bla.

I što se je dogodilo? Prošla sam ja tu srednju bez da sam ijednom pogledala u knjigu ili bilježnicu (u 3. i 4. nisam ni imala bilježnice, samo jedan rokovnik u koji sam povremeno nešto zapisala). Slušni sam tip i ono što mi je bilo potrebno za prolazak s vrlo dobrim (u moje vrijeme jako je malo bilo odličnih učenika) pohvatala sam na samim satima. Pored toga sam iz dna duše mrzila sve strukovne predmete (knjigovodstvo, gospodarsko poslovanje) osim poslovne matematike.

Nakon srednje upisala sam ekonomski fakultet (jer su sve ono o mogućnosti upisivanja čak 11 fakulteta o kojima su nam govorili na informativnom danu bile bajke) i odustala nakon par mjeseci. Prvo zato jer ekonomija definitivno nije zame, a drugo zato jer jednostavno nisam znala učiti (ne znam ni danas).

Ja ću svoje poduprijeti u bilo kakvoj odluci. Neću im zabraniti gimnaziju, nit ću ih tamo tjerati. Bit će mi iznimno drago ako će sa 15 godina imati nekog pojma što u onom trenu žele. Veći problem su oni što nemaju pojma.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:26   #9
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Nakon srednje upisala sam ekonomski fakultet (jer su sve ono o mogućnosti upisivanja čak 11 fakulteta o kojima su nam govorili na informativnom danu bile bajke) i odustala nakon par mjeseci.
O kojem sistemu/dobu govoris...unazad dvije godine, od kada je matura imo mozes prijaviti 10 fakulteta.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:32   #10
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
O kojem sistemu/dobu govoris...unazad dvije godine, od kada je matura imo mozes prijaviti 10 fakulteta.
Maturirala sam 1991. godine.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:51   #11
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
onaj tko ima ikakovg interesa ili talenta za neko područje (bilo to uređivanje interijera, odnosi s javnošću, kuhanje ili, štajaznam, knjigovodstvo) do 30 je mogao steći dovoljno radnog iskustva i naučiti sve o tom poslu radeći,
A gdje bi mogao raditi ako ga nitko nece zaposliti...pogotovo takve koji niti maju struku, niti radnog iskustva?
Quote:
a ako mu je bitna - u životu ili za posao - formalnu kvalifikaciju steći na nekim tečajevima/seminarima ili svim silnim jedno-dvo-trogodišnjim privatnim visokim školama kojih ima (da, znam, puno koštaju, ali ne više no što bi ih koštalo da su odstudirali redovno).
Redovno studiranje je prije bilo besplatno...
Kako da netko tko nema prihoda plati te tecajeve/seminare i dvo ili trogodisnje privatne visoke skole za koje kazes da puno kostaju. Da radi nesto drugo i stedi? Sto tocno? Koji posao moze dobiti?
A sto ako recimo ima vec 30 -tak godina i zenu/muza i bar jedno dijete otvorenog kljuna.
Quote:
(tu su, naravno, izuzetak one djelatnosti u kojima se ne može raditi bez formalne kvalifikacije, tipa medicina ili pravo, ali nije nemoguće ni upisati faks u kasnim dvadestima. ili u tridesetima.
Upisati medicinu ili pravo u tim godinama? Hm..a tko da to financira..tesko netko moze studirati medicinu i raditi usput da zaradi za fax.
Quote:
onaj tko je završio gimnaziju i sa svojih 30 još ne zna zapravo što bi sam sa sobom nit ga išta posebno zanima nit se i u čemu posebno našao - e, tom je gimnazija najmanje kriva što sa 30 ima nikakvu budućnost pred sobom.
Istina, ima nesto u tome. Ali ima i u okolnostima...mogucnostima koje se (ne) nude. U poslu kojeg nema. U sansi koju ti nitko ne pruzi...jer si pre mlad i nemas iskustva, ili nemas jos djecu (sigurno ces skoro), ili imas malu djecu (tko ce ih cuvati) ili si onda vec i pre star a (cudno) nemas radnog iskustva..
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Maturirala sam 1991. godine.
I? Kako je tada bilo? Nekako mi se stvarno ne cini da si mogao birati 10-11 fakulteta... Znam da je prije bilo da mozes dva (ili tri) i to je to..
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:47   #12
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
O kojem sistemu/dobu govoris...unazad dvije godine, od kada je matura imo mozes prijaviti 10 fakulteta.
ali nakon strukovne škole ne možeš bilo koji faks nego samo one koji su imalo vezane uz tu škole, bar je bilo tako kad sam se ja upisivala
jer u nekim školama nema predmeta koji se boduju kod upisa na taj faks

dobro, to ne vrijedi sad s državnom maturom, pretpostavljam
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:54   #13
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ali nakon strukovne škole ne možeš bilo koji faks
Mozes sto got hoces, ako polozis maturu i i mas dovoljno bodova za upis. Ali samo sa cetverogodisnjom strukovnom.
Quote:
dobro, to ne vrijedi sad s državnom maturom, pretpostavljam
Tako je.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:32   #14
Kod mene je bilo obrnuto, htjela sam u ekonomsku, a oni su htjeli da idem u gimnaziju. Još su se i nastavnici snebivali i sazivali roditelje da im kažu kako ja nipošto ne smijem igdje drugdje nego u gimnaziju

I otišla sam u gimnaziju i na faks jer sam sama skužila da je tako na kraju bolje, bitku smo bili do vožnje u autu na jutro upisa.

Međutim, brat je želio u ekonomsku, i tamo je i otišao.
Priznao je, kad je upisivao faks, da bi mu život bio nešto lakši da nije sam sebe morao učiti 4 godine fizike , ali je nekako izgurao.


Istovremeno, sa mnom su se u gimnaziju upisali potpuni jebivjetri koji nisu imali blage veze što će sa svojim životom niti što rade u gimnaziji, i takvi su ostali i nakon završetka iste, dok je isto tako hrpa ljudi upisala gimnaziju s planom i željom da nastavi s visokim obrazovanjem, te je većina to i završila/zaposlila se u željenoj branši/pravnici su i ekonomisti. Prema tome, moje je mišljenje da bih zatukla roditelje koji djeci nešto zabranjuju ili brane po pitanju upisa u srednju ili na faks

To nije vaš život, nisu vaše želje i nećete vi živjeti s tim zanimanjem i zvanjem, koje niste htjeli, do kraja života. Manite se ćorava posla.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 21:23   #15
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
To nije vaš život, nisu vaše želje i nećete vi živjeti s tim zanimanjem i zvanjem, koje niste htjeli, do kraja života. Manite se ćorava posla.
Evo, ovo je i moje mišljenje.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:31   #16
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ne znam kako bih sada to drugačije nazvala kada gledam ljude od sada 30 godina s nikakvom budućnošću.
ti koji imaju 30, završenu gimnaziju i neupisan ili nezavršen fakultet imaju točno onakvu budućnost kakvu si sami mogu napraviti
onaj tko ima ikakovg interesa ili talenta za neko područje (bilo to uređivanje interijera, odnosi s javnošću, kuhanje ili, štajaznam, knjigovodstvo) do 30 je mogao steći dovoljno radnog iskustva i naučiti sve o tom poslu radeći, a ako mu je bitna - u životu ili za posao - formalnu kvalifikaciju steći na nekim tečajevima/seminarima ili svim silnim jedno-dvo-trogodišnjim privatnim visokim školama kojih ima (da, znam, puno koštaju, ali ne više no što bi ih koštalo da su odstudirali redovno).
(tu su, naravno, izuzetak one djelatnosti u kojima se ne može raditi bez formalne kvalifikacije, tipa medicina ili pravo, ali nije nemoguće ni upisati faks u kasnim dvadestima. ili u tridesetima.

onaj tko je završio gimnaziju i sa svojih 30 još ne zna zapravo što bi sam sa sobom nit ga išta posebno zanima nit se i u čemu posebno našao - e, tom je gimnazija najmanje kriva što sa 30 ima nikakvu budućnost pred sobom.

ja ću svojoj djeci pustit da sama izaberu u koju će srednju školu ići. sve dok je to klasična gimnazija
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 15:42   #17
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
svim silnim jedno-dvo-trogodišnjim privatnim visokim školama kojih ima (da, znam, puno koštaju, ali ne više no što bi ih koštalo da su odstudirali redovno).
Kako si to izračunala? Ako nemaš školarine i troškova stanovanja, što te košta 100 i više tisuća kuna? Ni 50, a kamoli 5 godina studija.
Savjetnik FFZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:55   #18
Bas smo muz i ja neki dan pricali o tom dalekom danu naseg jos nerodenog djeteta
On naravno podrazumjeva da ce mali ici u Mioc (ne znam koja je to danas gimnazija) i onda na Fer - kao i on
Velim mu ja da postoji migucnost da ce djete htjet bit frizer ili maler ili automehanicar
Izgvorio je rijeci: ok, knda ce bit sta hoce
Al njegov pogled je govorio da kaj sam ja poludila, nema valjda mogucnosti da njegov sin bude frizer
Mda

Sigurno je da necu forsat djete, ako zeli u gimnaziju nek ide, ak zeli u frizersku nek ide

Mene su isto (odlikasicu) natjerali u ekonomsku koja me apsolutno nije zanimala i u kojoj se ne stekne dovoljno znanja ni iz hrvatskog ni iz matematike za upis na neki fax osim ekonomskog
Da, moze se naravno, ali uz svog jako puno dodatnog angazmana
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:26   #19
Ne možeš upisati nijedan faks bez državne mature.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:42   #20
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ne možeš upisati nijedan faks bez državne mature.
Akademiju dramske umjetnosti možeš (ili to nije fakultet? )

To znam jer je moje drago dijete prije tri godine odlučilo da će ona biti glumica i da će napraviti sve da bude glumica, a onda je pročitala u novinama da ni maturu ne treba za to i to svima nama jako radosno objasnila.

Edit: krivo, išla sam provjerit na stranicu ADU-a i traži se i ovdje položena državna matura. Znači, kriva informacija u novinama (kao da bi me trebalo čuditi).
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:02.