Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2007., 20:07   #1
dali imam problema sa secerom

Imam 16 godina i cesto se zapitam da li imam problema s asecerm razmislam da odem na analizu krvi ali nebi voleo da idem.

Sumljam pre svega zato sto sam uvek jako zedan nakon obroka(osim dorucka) popijem po 2 do 3 case vode, Cesto mokrim unosim 2-3 litre vode dnevno pogotovo uvece, a ujutro gotovo da uopste nisam zedan a u popodnevnim satima, a pogotovo uvece pocnu da mi se suse usta. Pogotovo cesto mokrim nocu redovno se bar jednom budim nocu da bi mokrio( i to svaki put posteno se ispisam), a mokrim i pre spavana i posle spavanja.

Imam veoma dobar apetit.

e sada ovako ceo zivot se bavim sportom, nemam dijabeticara u porodici zadnih 2 godina sam malo poco da pazim sta jedem pa sam unosio dosta voca. pre 9 meseci sam kranuo u teretanu i tamo naucio jos o zdravoj prehrani. pre 3 meseca sam skoro pa skroz sredi prehranu vise lici na zdravu nego na bildersku.

u odlicnoj sam kondiciji, a zbog teretane pollako dobijam na kilazi. struk mi veoma uzan a sala gotovo i da uopste nemam. Posekotine i povrede mi brzo zarastaju.

ali me stalno brine ta zedj i mokrenje neki ludi iz teretane su mi rekli da proverim secer pa sada pitam vas dali je neophodno da to uradim.

Izvinite ako sam vas smorio i mislite da je glupo pitanje
"ja" is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 20:08   #2
Quote:
"ja" kaže: Pogledaj post
razmislam da odem na analizu krvi ali nebi voleo da idem.
ha, onda nemoj
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 21:00   #3
nije da se plasim vedjena krvi nego moram da ustanem u pola sedam i platim 20 eura e toga se plasim. I takodje me je nekako sramota.
"ja" is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 21:27   #4
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
ha, onda nemoj
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 21:30   #5
Quote:
"ja" kaže: Pogledaj post
nije da se plasim vedjena krvi nego moram da ustanem u pola sedam i platim 20 eura e toga se plasim. I takodje me je nekako sramota.
sorry, al' ako si troll: nemoj srat'.

a sto se tice sramote, tu rijec treba izbrisat' kad je rijec o zdravlju. sramota je sramit' se takvih stvari. a ti lijepo i dalje pij i uriniraj do mile volje ako se tesko 1x ustat' u pola7 ... e a stvarno si proziran, trebao si bolje napuhat' pa rec' da ti je polidipsija tol'ko jaka da popijes 5 litara, a ne samo 2-3.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 21:49   #6
Za ustajenje u pola sedam sam hteo malo da se nasalim ali ostatak sam bio ozbiljan mozda sam malo hipohonder nezam pitam vas i molim da mi lepo odgovorite.

Ali nema veze sutra cu dati krv vec je zakazan i kasno da otkazem.

a nije mi tesko ustati u pola sedam nego idem u teretenu i bavim se sportom treba dosta da spavam zbog toga a ja iovako nespavam duze od 7-8 sati dnevno sa prekidima da bi mokrio.
"ja" is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 21:51   #7
Imaš li jaki osjećaj suhoće u ustima? Imaš li vrtoglavice? Grčeve? Vid je OK, ne muti se?
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 21:59   #8
odi izvadit' krv, ak' glukoza bude fajn, onda bi mozda trebao napraviti i GTT. naravno, pojacano zedjanje moze biti i psihogene prirode ili se mozda puno znojis (ili pijes kakve lijekove?), al' ovo ucestalo nocno mokrenje je jos jedan argument da odes izvaditi krv.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 22:02   #9
Quote:
"ja" kaže: Pogledaj post
nije da se plasim vedjena krvi nego moram da ustanem u pola sedam i platim 20 eura e toga se plasim. I takodje me je nekako sramota.
Kod liječnika opće prakse nisam siguran. Izvadi ti kap krvi za mjerač, očita ga u par sekundi, i onda dobiješ uputnicu ako je potrebna. Druga stvar ako si se naručio u labos, ali baš 20 €? Gdje to?
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 22:04   #10
Quote:
BluesCat kaže: Pogledaj post
Gdje to?
tamo gdje 16. godišnjaci ne plaćaju takve stvari isto kao niti kod nas
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 22:05   #11
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
tamo gdje 16. godišnjaci ne plaćaju takve stvari isto kao niti kod nas
Nisam tebe pitao
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 00:15   #12
Quote:
BluesCat kaže: Pogledaj post
Imaš li jaki osjećaj suhoće u ustima? Imaš li vrtoglavice? Grčeve? Vid je OK, ne muti se?
Ej,ej,ej,šta je ovo?
Simptomi su to čega?
Imam sve od navedenog.
starr* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 08:14   #13
izvadio sam krv rezultate cu dobiti posle 3. Pogresio sam 20 eura je kompletna krvna slika a secer je dosta jeftiniji.

Od siptoma imam samo osecaj suhoce u ustima pogotovo posle jela ali ponekad jabuka uspe nekakko da mu ugasi taj osecaj.

pole jela pijem i do 3 case vode a kasnije sam stalno zedan a cim popijem jedan mali gutlaj vode zedj nestane i opet se pojavi za 5 minuta, i onda tako celo popodne nosim vodu za sobom i pijem je gutlaj po gutlaj.

od ostalih siptoma nemam bas nista grceve nemam ni blizu, vid je odlican.
Vrtoglavicu nemam jedino sto mi se lako zavrti u glavi kada naglo ustanem, a imam losu naviku da redovno iskacem iz fotelje ili kreveta.
"ja" is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 10:58   #14
Quote:
starr* kaže: Pogledaj post
Ej,ej,ej,šta je ovo?
Simptomi su to čega?
Imam sve od navedenog.
Simptomi povišenog šećera.
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 11:00   #15
Sa secerom se ne treba saliti, a pogotov ga se ne treba sramiti.
Ja sam secereras, imam 27 godina (tip 1, bodem se četiri puta dnevno), živim normalno kao i svi drugi ljudi, osim sto moram jako paziti šta i koliko jedem, moram se pojačano baviti nekom fizičkom aktivnošću (to mi najteže pada jer sam totalno sjedilački tip osobe) i redovito moram ici na kontrole. Kad sve to pogledate i nije tako loše jer bi tako svi trebali zivjeti (sport, zdrava prehrana, kontrole). Jedna simpatična definicija dijabetesa kaze da to nije bolest vec način života. A može postati bolest ako se zanemari. Ok, ovo je malo preoptimistično ali ima nešto u toj definiciji. Osobno poznajem djedicu koji ima 76 godina, seceraš je od svoje 29. godine!!!! Još uvijek ima obje noge, iznimno je aktivan i pokretan, vidi (ok ima veliku dioptriju ali ipak vidi), ima nevjerojatnu životnu snagu i optimizam. Kad sam ga priupitao kako je uspio tolike godine proživiti bez nekih velikih komplikacija odgovorio mi je "Imao sam ustaljeni život, svaki dan sam imao obroke u isto vrijeme, puno sam šetao, redovito išao na kontrole, pridržavao se dijete, pokušavao smanjiti stres na minimum, punooo čitao i educirao se, te uvijek bio optimista". Evo i ja pokušavam živjeti takav život i nadam se doživjeti pristojne godine.

P.S. Da bi bio 100% siguran najbolje je napraviti pretragu Hb1Ac (prosjek šećera u zadnjih tri mjeseca), jedno vađenje krvi može dati trenutno "normalan" rezultat.
Eht is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 11:08   #16
Ja sam izbjegao bockanje, sa DM2. Koristim Gluformin i Novonorm, i da, to je način života. Kao vic, mogu samo reći da su mi (kolegice) rekle da sam - presladak.

Jedino još, obzirom na posao, nisam uspio sasvim iskontrolirati stres.
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 15:34   #17
Quote:
BluesCat kaže: Pogledaj post
Simptomi povišenog šećera.
Jel mi se može to događati od antidepresiva?
starr* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 17:14   #18
Što uopće uzrokuje dijabetes? hvala
__________________
Oh, What A Rat Race...
Fijubriju is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 20:58   #19
Quote:
Fijubriju kaže: Pogledaj post
Što uopće uzrokuje dijabetes? hvala
Uf teško pitanje.

Uzrok dijabetesa tip 1 (inzulin ovisan - gušterača uopće ili vrlo malo proizvodi inzulin) još nije u potpunosti otkriven, može biti više faktora (genetska predispozicija, stres, organizam jednostavno sam sebe napadne i uništava gušteraču, negdje u litearaturi sam pronašao da čak i jake virusne infekcije npr. gnojna angina, virusni meningitis,... mogu biti okidač - no to uzimam sa rezervom), uglavnom za tip 1 se ne može sa sigurnošću reći točan uzrok.

Uzrok dijabetesa tipa 2 (gušterača proizvodi inzulin ali organizam ga ne može iskorisiti, odnosno imun je na vlastiti inzulin) su prekomjerna težina, neispravna i prekomjerna prehrana, nedostatak fizičke aktivnosti odnosno sjedilački način života.

Uglavnom pridržavanjem pravilne prehrane i dijete, te uz svakodnevnu fizičku aktivnost i naravno lijekove dijabetes se može prilično dobro držati pod kontrolom.
Eht is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 09:58   #20
Slušaj vidio sam blog o iskustvu šećeraša ako te interesira pogledaj na http://sladaksam.blogspot.com/
bulik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:35.