Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2002., 13:45   #1
sele propada i a gradski covek jaja cese

zakaj naprimejr ja neprem barem 600 eura od Vlade dobiti poticaja.ali ne same ja gde su drugi poljoprivrednici. a u Nemacke seljak dobije 10000 eura ja agrara i grunta delati.na kaj dolazi to stanje da sele naocigled propada.susedi prodaju kravice i ostalu zivinu i bedaki idelu u grad i grunta zapustaju.

ak se bu to tak nastavile da Vlada nis nebu napravilabu cijela poljoprivreda propala. vic a da vi znate kulike je to izvor,na sele mislim,izvor domace hrane i svgea kaj ti srce zeli

ne,al seljat ni tak glup kak ti onaj u gradu kaj muci. bu se buna digla bu te vi to vidli
cemu je to ozrok toga stanja, dajte da vas pitam.bok
__________________
rooook...
The Vepar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 21:02   #2
Čuj to ti je stvar mentaliteta; dok god bu se mislilo da je biti selak nekaj nedolično i da sam ovi v gradu nekaj valjaju, dotle ti poticaja dobil ne buš. I dok god nebu razbijena ta iluzija da u gradu teče med i mleko, dok god buju na vlasti malograđani koji su pobegli iz istih takvih sela da bi glumili gospodu, ti poticaja videl ne buš. Dok god bu primera da se lakše može zaraditi na neki "drugi" način, a ne teškim radom, deca buju bežala v gradove.
Paradoksalno je to kaj neka gradska deca beže na selo i počinju se baviti poljoprivredom i uzgojem zdrave hrane. Takvi bi trebali biti neki poticaj i primjer da se na selu da lepo živeti.
Sve se mijenja, al' Hrvat najsporije...
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 17:50   #3
da
SLAP is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 00:37   #4
Cuj, to ti je stvar globalnog i lokalnog imperijalizma, ne samo grupe ljudi vec cijele drzavne strukture i organizacije, institucije i mehanizmi prisile, u medjusobnom saveznistvu, povodjene interesom ciste dominacije i exploatacije drugih grupa/nacija/naroda/regija, svejedno, izravno uzrokuju takva stanja kakvo si ti opisao u svojim interesnim sferama.

Pa ucilo se to u skoli, zar ne.

"bu se buna digla bu te vi to vidli " ===> nego, ova ti je dobra.

Revolucija brale, revolucija!!!!!!
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 14:03   #5
Seljak nit je zakinut nit je glup. Kao dokaz tome sluzi i cinjenica da ce od 2003. godine poljoprivrednici placati PDV.
__________________
Teško je pobjeći od gamadi.
lebowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 17:33   #6
Ja imam jednu teoriju s kojom se niko ne slaze.
Sto znaci seljak ?
Seljak ili ratar je osoba koja zivi na selu u koja kruh zaradjuje ratarstvom.
Sto znaci seljak u uzem smislu. Osoba koja nije cool.

E sada dolazi moja teorija. Nekad su u grad sa sela selile osobe koje su imale "samo svoje okove". Proleterijat. Kasnije su oni postali pokretacka snaga za stvaranje socijalizima. Seljaci su bili kulaci ili sto ti ja znam.
U svim drzavama komunistickog bloka je bitno zivjeti u gradu. I sto blize u centru. Sjecam se jedne ruske kokosi koja je rekla da zivi u samom centru Pariza.
Medjutim na zapadu bogatiji ljudi zele da imaju svoju kucu i da su izolirani od susjeda. Nesto tu ne stima.
Ako "moram" izabrati izmedju kuce na selu i biti seljak i stana na osmom katu i biti gradjan ja sam za selo.
Ova moja teorija jos nije patentirana pa bih Vas zamolio da mi ne oduzmete prava.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2002., 00:09   #7
Kaj se cudite? dodjes u ducan i cesnjak je iz Kine, hajdinska i slicne kase iz Ukrajine, i jos tisucu primjera ... sve zivo uvozimo.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 23:28   #8
Lightbulb

nudim zemlju za raditi, izmedju Zagreba i V.Gorice. može i pomoč. ak nekom treba nek se javi
 
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 21:49   #9
eto

Prije rata smo imali suficit u poljoprivredi a sad imamo deficit u potrosni hrane, vise uvozimo od izvoza, u vrijednosti turizma. Pojedemo koliko nam poseru na moru.
 
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 06:12   #10
U Hrvatskoj je seljak ridikuliziran odvajkada. Pa i danas, kada se nekome zeli reci da je primitivac i glup kaze mu se da je seljak. Nerado Hrvat u seljake ide.

Dakle, to je prvi problem. Nacin na koji ljudi dozivljavaju selo, seljaka i poljoprivredu.

Slijedeci, a namjerno necu reci drugi problem jest to sto ima puno ljudi koji posjeduju zemlju, ali male komade na puno mjesta tako da je to nedovoljno za pokretanje proizvodnje za trziste. Nije dosta imati nekoliko gredica zasadjenih paradajzom i staru babu koja bu to nosila na plac u subotu. Jer poljoprivredna proizvodnja je kao i svaka druga. Ekonomija obujma, koeficijenti obrtaja, profitabilnost, produktivnost, troskovi, sve su to termini koji se moraju koristiti i primjeniti kada se razgovara o poljoprivredi.

Najprije treba stvoriti gazde. Ljude poduzetnike koji bi posjedovali ogromne kolicine zemlje i koji bi znali pokrenuti proizvodnju hrane na toj zemlji. Takvi seljaci, poljoprivrednici, proizvodjaci bi onda mogli zaposliti ljude sa sela koji znaju raditi u poljoprivredi. Oni bi mogli otvoriti farme. Pa i na farmama zaposliti ljude. Sve to kosta. Koji seljak danas ima par milijuna dolara gotovine za takve projekte? Treba kupiti strojeve, strojeve odrzavati i konacno, svoje proizvode dopremiti na trziste. Koliko znam, banke nisu pretjerano zainteresirane za kreditiranje takvih projekata. Jer su oni dosta rizicni. Jer osim oscilacija na trzistu, na proizvodnju utjece i bozja volja. A kao sto znamo, bog je the boss i on radi po svojem. Zasadis vocnjak, potrosis stotinjak tisuca maraka, pa ti prvu godinu voluharice pojedu korijenje na 30 posto zasada. Pa druge godine lupi mraz i unisti prinos. Pa tuca potrga cvijet. Pa si ulozil nofce, a jabuku nisi ubral, a kredit moras vratit. I tako dalje.

Ako si i proizveo te ubrao ne znam koliko vagona jabuke primjerice, trebas je negdje uskladistiti. To se obicno radi u hladnjacama. Kojih u Hrvatskoj ili nema ili ih ima nedovoljno. Tako da i infrastruktura mora postojati. Hladnjace su uzasno skupe. Tko ce ih graditi ako nema korisnika? Catc 22.

Ali gdje ima volje ima i nacina! Hrvatska je relativno cista zemlja. Nezagadjena. Idealna za organsku proizvodnju. Organski uzgojena jabuka, ona bez pesticida, izlozena u kiosku u Grazu, malena, neugledna i posuta kojekakvim tockicama i flekicama kosta pet puta vise od sjajne, ulastene jabucetine na istom mjestu. To bi mozda moglo biti proizvedeno i u manjim serijama.

Ali nista bez novaca.
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 08:28   #11
Očekuješ da ti država da poticaj, a ne znaš pisati književnim jezikom?!

Tvoju molbu vjerovatno nisu ni uzeli u razmatranje.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 16:19   #12
Knjizevni jezik ili ne knjizevni jezik, to je ionako sada nebitno. Jedan od puteva kojim seljak moze pokrenuti gospodarstvo je poceti od maloga, saditi luk i paradajz i kajaznam kaj pa to furat na Dolac. I tako se moze zaraditi. Ali mi sad cini mi se govorimo o o malo vecim stvarima, na razini drzave. Da bi se postepeno stvarala velika seoska imanja na taj nacin bile bi potrebne generacije, jer neke stvari jednostavno ne idu preko noci. Zato mislim da mora postojati drzavna strategija kojom ce se ne poticati, nego doslovno pokrenuti takvi veliki projekti. Mislim da su prije bili PIK-ovi nesto kao poljoprivredne kompanije koje su imale puno zemlje, strojeva i mogucnosti za malo vecu i ozbiljniju proizvodnju. Ali bojim se da je jednostavnije uvesti staklenku ukiseljene paprike nego financirati njezinu proizvodnju. Kratkorocno. Na dugi rok, mislim da bi svi imali koristi od domace proizvodnje, jer hrana je nesto za cime potraznja ne oscilira u tolikoj mjeri koliko recimo za krznenim kaputima. Ljudi moraju jesti. I da su serije u kojima se proizvodi hrana vece, i cijena domaceg proizvoda bila bi niza. To je barem tako jednostavno.

Slika sela danas je katastroficna. Umiru nam gradovi, a kako nece sela. Mladi ljudi iz sela bjeze glavom bez obzira, po mnogim selima svaka druga kuca zjapi prazna, stari ljudi umiru i bas se sada dogadja velika smjena generacija. Volio bih cuti razmisljanja drugih o ovoj tematici.
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 07:22   #13
Ako niste dobro procitali...

Evo onda jos jednom:

Cuj, to ti je stvar globalnog i lokalnog imperijalizma, ne samo grupe ljudi vec cijele drzavne strukture i organizacije, institucije i mehanizmi prisile, u medjusobnom saveznistvu, povodjene interesom ciste dominacije i exploatacije drugih grupa/nacija/naroda/regija, svejedno, izravno uzrokuju takva stanja kakvo si ti opisao u svojim interesnim sferama.

Pa ucilo se to u skoli, zar ne.

Znaci do daljnjega od hrvatskog seljaka jednostavno nema nista. Malo nesto u EU zakasnismo tako da nam nema tko subvencionirati proizvodnju, a i da smo nekim slucajem stigli, kako ono bjese, prvih desetak godina imas *ovno u papiru.

I na kraju, pa kome bi onda oni prodavali svoje usljive proizvode?
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 19:05   #14
Re: sele propada i a gradski covek jaja cese

Quote:
The Vepar kaže:


bu se buna digla bu te vi to vidli
A ovo je rješenje koje će sve vaše probleme riješit. BUM BUM i nema problema.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2003., 11:55   #15
Quote:
darko kaže:
nudim zemlju za raditi, izmedju Zagreba i V.Gorice. može i pomoč. ak nekom treba nek se javi

I darko : jeli bilo zainteresiranih ??

btw>> samo pitam, P.S. ja nisam za motiku
JaBitTe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2022., 08:50   #16
Ljudi su iz sela bjezali u gradove radi lakseg zivota. Zivot na selu je jebacki tezak i nije nimalo romantican kako si neki zamisljaju. Ima da grbacis od zore do sumraka.
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2022., 07:48   #17
@XeiX

Rjesenje problema koji opisujes (koji RH ima) jest nacionalizacija poljoprivrede. Osvjestavanje, edukacija i poticanje malih, rascjepkanih i u svakom pogledu potkapacitiranih pojedinacnih poljoprivrednika je gubitak energije i novaca.

Neka drzava otkupi zemlju, okrupni ju, poveze poljoprivrednu znanost s operativom, uspjesne poljoprivrednike neka postavi za menadžere (na više pozicije), a manje uspješne za fizicki rad (na niže pozicije). K tomu bi čitavu poljoprivrednu proizvodnju trebalo urediti/propisati kao ekolosku. Mozda ces imati nesto nize prinose (iako uz primjenu svih ekoloskih tehnika koje su danas poznate to se i ne bi nuzno dogodilo), ali ces imati i nize ''drustvene'' troskove u smislu štete za okolis i za zdravlje ljudi koju izaziva konvencionalna poljoprivreda.

Jos bih dodao da bi se dio poljoprivredne proizvodnje mogao preseliti u same gradove kada se prijevoz u istima ne bi temeljio na osobnim automobilima koji i u kretanju i parkirani zauzimaju ogromne količine prostora. To bi nam omogucio bolji i jeftiniji/besplatan javni prijevoz te bolja infrastruktura za različite oblike mikrobilnosti (pješačenje, bicikliranje, romobiliranje). Uzasno mi ide na zivce ukorijenjena predodžba da su gradovi zagađeni, bucni, stresni itd. Nije problem u gradovima kao takvima, problem je u automobilima.

https://www.youtube.com/watch?v=CTV-wwszGw8
Ace Rimmer13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2022., 09:02   #18
Quote:
The Vepar kaže: Pogledaj post
zakaj naprimejr ja neprem barem 600 eura od Vlade dobiti poticaja.ali ne same ja gde su drugi poljoprivrednici. a u Nemacke seljak dobije 10000 eura ja agrara i grunta delati.na kaj dolazi to stanje da sele naocigled propada.susedi prodaju kravice i ostalu zivinu i bedaki idelu u grad i grunta zapustaju.

ak se bu to tak nastavile da Vlada nis nebu napravilabu cijela poljoprivreda propala. vic a da vi znate kulike je to izvor,na sele mislim,izvor domace hrane i svgea kaj ti srce zeli

ne,al seljat ni tak glup kak ti onaj u gradu kaj muci. bu se buna digla bu te vi to vidli
cemu je to ozrok toga stanja, dajte da vas pitam.bok
Seljak je opasan.
Opasan je jer je samodostatan. Ako ima svoju zemlju i uzgaja svoje povrće, voće i meso te pokraj kuće ima bunar taj čovjek je najbliže idealu slobode. Jedina stvar koju dobiva iz "civilizacije" a da je esencijalna je struja a čak i bez struje seljak može preživjeti za razliku od čovjeka u gradu.
Sve revolucije počele su na selu, u vrijeme kriza i ratova svi bježe na selo. U vrijeme gladi svi opet idu na selo.
Seljak je uistinu slobodan čovjek koliko se to u današnjem sistemu može biti.

I upravo zato već par stotina godina elita nastoji ljude nagurati u gradove. Jer čovjek u gradu je rob. Rob sustava. Bez poslušnosti u gradu ne možeš preživjeti. Treba ti lova za vodu, struju, hranu i stanovanje.

Na sreću, ljudi sve više shvaćaju kako stoje stvari i malo pomalo, ljudi se vraćaju na selo. Ovoga puta pametniji, sa više znanja i sviješću o tome što život na selu znači uistinu. To su sada pojedinci, tu i tamo čitamo kako je netko ostavio sve, karijeru i udoban stan u gradu i otišao na selo, često sa cijelom obitelji. Taj trend će se pojačavati i nadam se da će se sa vremenom na selima i u pustim krajevima vratiti život.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2022., 09:03   #19
Quote:
XeiX kaže: Pogledaj post
Knjizevni jezik ili ne knjizevni jezik, to je ionako sada nebitno. Jedan od puteva kojim seljak moze pokrenuti gospodarstvo je poceti od maloga, saditi luk i paradajz i kajaznam kaj pa to furat na Dolac. I tako se moze zaraditi. Ali mi sad cini mi se govorimo o o malo vecim stvarima, na razini drzave. Da bi se postepeno stvarala velika seoska imanja na taj nacin bile bi potrebne generacije, jer neke stvari jednostavno ne idu preko noci. Zato mislim da mora postojati drzavna strategija kojom ce se ne poticati, nego doslovno pokrenuti takvi veliki projekti. Mislim da su prije bili PIK-ovi nesto kao poljoprivredne kompanije koje su imale puno zemlje, strojeva i mogucnosti za malo vecu i ozbiljniju proizvodnju. Ali bojim se da je jednostavnije uvesti staklenku ukiseljene paprike nego financirati njezinu proizvodnju. Kratkorocno. Na dugi rok, mislim da bi svi imali koristi od domace proizvodnje, jer hrana je nesto za cime potraznja ne oscilira u tolikoj mjeri koliko recimo za krznenim kaputima. Ljudi moraju jesti. I da su serije u kojima se proizvodi hrana vece, i cijena domaceg proizvoda bila bi niza. To je barem tako jednostavno.

Slika sela danas je katastroficna. Umiru nam gradovi, a kako nece sela. Mladi ljudi iz sela bjeze glavom bez obzira, po mnogim selima svaka druga kuca zjapi prazna, stari ljudi umiru i bas se sada dogadja velika smjena generacija. Volio bih cuti razmisljanja drugih o ovoj tematici.
To je bio globalistički plan zadnjih 20 godina da se svi ljudi presele sa sela u veći grad kako bi lakše kontrolirali sve ljude.

Zato danas imate 5G tornjeve na svakih 500 metara

Zovu ga Smart City

Quote:
Za uspješnu realizaciju koncepta pametnog grada nužan preduvjet je robusna, visokodostupna i dugoročno osigurana digitalna infrastruktura (kontrolirati stanovništvo), koja predstavlja temelj na kojem se grade sve napredne pametne usluge današnjice i budućnosti.
https://smart-city-zagreb-zagreb.hub.arcgis.com/

To je i razlog zašto se u Zagrebu gradi toliko novih stanova jer je plan isprazniti sva sela i preseliti stanovništvo u jedan veliki grad gdje će lakše kontrolirati cijelo stanovništvo
Kaksikaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2022., 10:02   #20
Quote:
Kaksikaj kaže: Pogledaj post
To je bio globalistički plan zadnjih 20 godina da se svi ljudi presele sa sela u veći grad kako bi lakše kontrolirali sve ljude.

Zato danas imate 5G tornjeve na svakih 500 metara

Zovu ga Smart City



https://smart-city-zagreb-zagreb.hub.arcgis.com/

To je i razlog zašto se u Zagrebu gradi toliko novih stanova jer je plan isprazniti sva sela i preseliti stanovništvo u jedan veliki grad gdje će lakše kontrolirati cijelo stanovništvo
Plan je bio baš obrnut - da ljudi ostanu na selu jer su onda raštrkani na velikom području, razjedinjeni i lakše ih je kontrolirati. To se jasno vidi iz tajnih dokumenata koje nismo nikada vidjeli, što dokazuje da postoje.

Međutim, taj plan da se ljude zadrži na selu je propao. Ljudi su krenuli u gradove pa je sada tajni plan da što više ljudi bude u gradovima i da plaćaju plave kese za smeće, a one koji to neće treba kazniti.
__________________
Bilo je i većih problema pa ih nismo riješili.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.