Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2004., 22:52   #21
Normalno = prosječno

Zamisli skup geometrijskih oblika, znači trokut, četverokut etc pa tako do, ne znam, deseterokuta.

Prosjek računamo zbrajanjem svih dijelova i onda dijeljenjem s brojem dijelova.

52 : 8 = 6.5

Znači, u tom skupu je prosječno imati 6.5 stranica. Takav oblik ne postoji, ali je najbliži normali.

Recimo, škrtost je 3, predarežljivost 7, normala je 5.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 10:21   #22
Možemo sistematizirati stvar. Postoje tri vrste normalnosti:

1) statistička normalnost; po kojoj je normalno ono ponašanje koje odgovara većini. Pa tako ako većina krade i laže, ti nisi normalan ako si pošten i iskren.

2) idealna normalnost; po kojoj je normalno ono što odgovara situaciji kakva bi TREBALA biti. Znači, ti si normalan koji si pošten i iskren, a ne većina koja je u banani.

3) kulturalna normalnost; ona koja ovisi o tome što kultura propiše da se smatra normalnim. Kad bi kod nas netko razgovarao sa svojim pokojnim djedom rekli bi: "čovjek nije normalan!", ali u nekim indijanskim plemenima je takvo ponašanje u svakom pogledu normalno.

Eto, ovo je najjednostavniji mogući prikaz i ograničen je na norme koje propisuje društvo.

Ali, naravno, postoje i individualne norme prema kojima si svaki čovjek sam određuje što je normalno (ovisno o datoj situaciji), čime se pojam normalnosti relativizira i daje mogućnosti manipulacije i zloupotrebe.
Proka Pronalazač is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 13:13   #23
..normalno je meni jedan jako relativan pojam.
..isto kao i pitanje perverznosti.

..jadno je što je ''normalno'' nešto što su nametnuli ljudi, po principu - ''takva je većina ljudi,to je ono kakva je pretežno okolina.''

..oni vide kako se okolina pretežno nosi, pa se tako i oni ravnaju po tome.

..po meni jako primitivno.
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:53.