Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2011., 23:31   #161
Quote:
Oskar kaže: Pogledaj post
Pogledati prijašnje postove: škorpion u kupaoni, život na selu itd.
Hodaju li tata i mama uvijek i obvezno u nekoj obući?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 00:29   #162
Ja imam sina od 2 god. i par mj. Vrlo je živahan i tvrdoglav.
Dobio je seku.

Ostavili smo pelene. Međutim on ne želi oblačiti gaćice i sl. Nedavno je imao nekakvu upalu, bolila ga je piša. Čini mi se da je to dobro zapamtio i kad kažem da moramo čuvati pišu da se opet ne razboli, onda prihvati oblačenje.
Čarape volim da ima na nogama, jer u većem dijelu stana imamo pločice, i meni bude hladno ako sam bosa. Cipele za van zadnjih par dana bira on. Danas je išao u papučama.

Imamo jednu sobu u kojoj imamo madrac na napuhavanje i jedan s oprugama na podu. To će bit njegova soba, al sad nije opremljena. Tamo mu je dozvoljeno skakanje. I ja nekad skačem s njim. Samo kad počne izvoditi nešto opasno ja mu kažem da se ja bojim za njega da se ne udari. Kažem mu što se može dogoditi. Ako on baš ustraje, kažem da ću izaći jer ja to ne mogu gledati. Njemu nije zanimljivo da ga ne gledam, pa prestane. A nekad se i udari.

Hranjenje. On bi najradije pio kakao u svako doba dana i jeo čokoladu. Ili sok. Primjetili smo da ima određen kapacitet koliko može pojest ili popit (to imamo svi, jel). Ako popije pola čaše vode prije ručka, jednostavno neće imat mjesta za drugo. Ako pojede pun tanjur juhe, vjerovatno neće moći jesti glavno jelo. Čokoladu bi mogao uvijek, al manje ako je sit.
Ako nije ručao ne može dobit desert. Ni kad dođu gosti.
Danas je vozio jet ski po tanjuru. Pustila sam ga i pomogla da uhvati nešto u "svoju mrežu". (jet ski nema mrežu, ne lovi ribe ni pomidore, al bilo je zabavno)

Moja prijateljica je prilično kreativna u hranjenju djeteta koje ne želi jesti. Recimo kuha krem juhe koje mala voli i još stavi šarenu tjesteninu pa onda kao izvlače "koju si ti dobila". Pa mala ne voli povrće al ako je kao pire onda može proći. Tim pireom napravi kojekakve likove na tanjuru.

Nekad bi htio biti mali pa se malo igramo da je mali. Vozimo ga u sekinim kolicima, pustimo ga da se igra kao seka, nek dira njenu bočicu, namažem ga baby uljem nakon kupanja (kao nju), igramo se da se on kupa u njenoj kadici, stavimo ga u njen krevetić...

Spavanje. Ne zaspiva sam, osim ako je totalno umoran a to je bilo možda 3 puta. Ako po danu počne šizit, zapinjat na ravnom, plakat za svašta, stvarno je pospan. Spava u krevetu koji je spojen s našim bračnim. Voli kad može nekog dirati bar dijelom tijela npr. prebaci nogu preko noge MM, ili zagrli. Ja mu pričam priču a MM mu pusti crtić ili neku pjesmu na mobitelu. Zaspivanje je u mraku. Probudi se po noći i po danu, kao da provjerava jesmo li još tu. Ako jesmo nastavi spavati, ako nas nema, onda zove i razbudi se.

Udarila sam ga više puta po ruci kad napravi neku glupost.
Ne ponosim se time. To mi je vrlo nekreativno rješenje i gubitak kontrole.
Nastojim što više razgovarati s njim.
Mauna_Kea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 09:37   #163
prosli smo fazu nespavanja...trajala je ukupno 3 godine i danas postoji neki "ekces" pa se budi po noci ali manje...konacno mozemo reci da smo naspavani, naravno svak na svojoj strani scucureni na krajevima kreveta jer je dama zauzela veci dio kreveta al eto spavamo i s uspavljivanja na rukama, ljuljanja i sl. dosli smo do faze da jedno od nas legne i igramo igru "Tko ce biti pobjednik?" naravno pobjednik je onaj koji prvi zaspe ..prosli smo fazu bacanja po ducanu i fazu cipelarenja nakon sto bi je podigli s poda na slijedeci nacin; pokupili se iz ducana i objasnili da vise ne mozemo ici u ducan radi takvog ponasanja, nakon posla i vrtica isli smo pravca kuci..naravno onda se doma bacala na pod (tepisi su svugdje u kuci) a ja i mm smo je ignorirali i gledali TV, kad bi se prestala bacat i pocela plakat sjeli bi je na kauc i mirno razgovarali s njom. Uglavnom puuno zivaca treba i samokontrole da sjedis i gledas tv (citaj: pravis se da gledas TV) dok ona divlja ali poslije se to dugorocno isplati

Uglavnom evo dva linka koja Vam mozda pomognu...Ja sam nedavno procitala knjigu od Winkel R. – Djeca koju je teško odgajati, Educa, Zagreb ima tu svega od agresivnog djeteta, multifrenog, djeteta s epilepticnim napadajem, autizmom, od djeteta koje je "previse dobro i poslusno" uglavnom meni je to inace strucna literatura ali mislim da bi moglo dati par dobrih savjeta..
http://www.skole.hr/roditelji/odgoj?news_id=978
http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=155&Show=2557

Oskar oprostite ali moram Vas nesto priupitati; cijelo vrijeme iz Vasih postova citam o Vama i Vasoj curici, gdje je u toj prici majka? Koliko drugo dijete Vam ima? Mozda je ovo sada kuminacija zbog ljubomore zbog pridoslice doma. Znam slucaj gdje je cetverogodisnjak prilikom dolaska bebice u kucu poceo kakiti i piskiti u gace te traziti pelenu jer njegova seka je ima itd. Mozda je curica bila dosta vezana uz majku pa joj sada "fali" malo vremena koje ce samo one dvije provoditi same. Ili mozda vrijeme s Vama? Mislim da ne bi bilo lose da se "mijenjate" pa da odvojite pola sata samo za nju da se ne osjeca zakinuto. mislim malo je tesko napamet sagledati cijelu situaciju iz par postova ali mislim da bi se stvari trebale radikalno promijeniti. Ukljucujuci i prehranu. Iako mozda izgledaju nebuloze ali upravo autor gore navedenih knjiga pravi poveznicu prehrane sa porastom adrenalina, općim nemir i hipertonijom. Naravno ni ja sama ne smatram da bi sada svi trebali samo na kuhanoj blitvi i lesom mesu zivjeti, ali nekakav balans pronaci.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 23:30   #164
@maunakea i @nelazg, hvala na svemu što ste napisali. Prvo, izbacujemo gricke van.

@maunakea Drugo, mislim da joj se sviđaju igre s hranom, npr. vožnja aviona u garažu, traženje slova ili životinja u juhi itd. Al to ne koristimo dovoljno, pa ću probati tako. Modeliranje pire krumpira je dobra ideja!

@nelazg, Tri godine faze nespavanja, mila majko. Ajde, bar naša mala spava cijelu noć, kad zaspi, jel. Ja bi da faza završi, sad će tri evo je preko u svojoj sobi, još ne spava: umirivanje od 9, svjetlo ugašeno oko pol10. Prvo ja. Pa mama, pa baka. Objašnjavanje, pregovaranje, tiho pjevanje... Blabla, sami sebi idemo na živce, zajedno s njom.
Što se mame tiče, u priči smo zajedno i po meni dosta dobro se držimo dogovora. Npr. ako ne pojede ništa nema soka. Ako pojede zalogaj, može piti sok uz jelo. Držimo se oboje tog što izađe iz usta u njene male uši. I baš dobro pazimo da svatko po malo provodi vrijeme s bracom (8mj) i s njom. Ma na to pazimo stvarno najviše. Nekad imam osjećaj da u tom kolko voli bracu jedva čeka da drekne na njega zbog nečega. Da joj taj skoro idealan odnos smeta i da traži neki konflikt, ono, ne daj bože da zaplače pored nje, pa onda mu drekne u facu. Il takve stvari. Ma siguran sam da je dio zbog brace.

I možda ću sad ja zvučit nebulozno, al imam osjećaj da nismo ovolko hodali po špagici između njih dvoje i da smo otvoreno tražili od nje da bude velika jer je braco mali, a njega mazili dan i noć ko što smo npr. nju, dobili bi vjerojatno otvorenu ljubomoru s kojom bi onda lakše znali kako se nosit. A ako je fakat ovo sve reakcija na bracu, onda je puno suptilnija i zajebanija. Možda nakon par godina priznam svojoj staroj da su njene 'rn-d-rn!' metode bile bolje
__________________
Podržimo UDRUGU FRANAK!
Oskar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 10:31   #165
Quote:
Oskar kaže: Pogledaj post
mislim da joj se sviđaju igre s hranom
Mislim da su igre s hranom loše. Hrana je hrana, igra je igra.

Onog trenutka kad dijete shvati (a odmah će shvatiti, ako već i nije) da vas može cimati oko hrane, ucjenjivati nejedenjem i tako to, nadrapali ste.

Quote:
da smo otvoreno tražili od nje da bude velika jer je braco mali, a njega mazili dan i noć ko što smo npr. nju, dobili bi vjerojatno otvorenu ljubomoru s kojom bi onda lakše znali kako se nosit. A ako je fakat ovo sve reakcija na bracu, onda je puno suptilnija i zajebanija.
Ti ozbiljno žališ da problem nije puno veći, jer bi ga onda lakše riješio? Siguran si da ti "veličina problema" ne treba samo zato da bi lakše opravdao vaše eventualne "drastične mjere"?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 10:33   #166
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post

Onog trenutka kad dijete shvati (a odmah će shvatiti, ako već i nije) da vas može cimati oko hrane, ucjenjivati nejedenjem i tako to, nadrapali ste.
mislim da je mala to već odavno shvatila
jednako kao i sa spavanjem
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 12:11   #167
Quote:
OPTi Mystic kaže: Pogledaj post
Supruga i ja imamo trogodišnju kćer. Vrlo je pametna, ali i nestašna. Bar je tako bilo do neki dan... Zadnjih dana se ponaša kao da je u nju "ušao vrag".

Probudi se u 5 ujutro i istrese sve šampone, shower gelove, omekšivač, ... u WC i pusti vodu.
Prekjučer, dok sam joj pravio sok u kuhinji (cca. 2 min.) uzela je kremu za ruke, izgrabila pola i namuljala se.


To su samo neki primjeri...

Pokušali smo joj fino objasniti da to ne smije, zabranili slatkiše, morala je platiti štetu iz kasice, spremili smo joj igračke, istukli je, ... ali je večeras dokazala da ništa nije polučilo uspjeh i napravila novu glupost.

Jednostavno više nemamo ideja. Što da radimo????
Izgleda da sva djeca rade iste nestašluke Šampone i ostale stvari cuvam na najgornijim policama omekšivaci i deterđente pocela sam ih skrivati (na dnu korpe za prljavi veš) nakon što nam je prolio novo otvoreni omekšivac drito u wc školjke - mirisi (ljepo mu je mirišalo)
Nije bio kaznjen tipa batine ili vike, objasnila sam mu da to ne smije raditi te zašto ne smije raditi (nadam se da je razumijo) al za svaki slucaj sve sam to odmakla podalje od njegovih pogleda i dohvata.

Kada mi je dohvatio kremu za guzu (njegovu) te si je cijeli sadržaj naneo na licu, po kosi, po odjeci - ja sam zgrabila fotic i poslikala ga
a kaj da radim kada sam se povalja od smjeha skupa snjim na njegove gluposti
__________________
Kako oblikovati potpise
dostavapoklona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.