Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2017., 00:14   #1
Pobuna Hrvata u Slavoniji

Zanima me Vaše viđenje na pobunu Stjepana Lacković Čakovečki, Ivana Pažlina i braće Horvat u Slavoniji.

Lacković je bio uz Horvate za Karla Dračkog protiv Nikole Gorjanskog i Elizabete. Kakvo mišljenje imate o Lackoviću, da li je zaslužio smrt u križevačkom saboru? Što bi bilo da je Drački ostao kralj? Što mislite o sukobu Frankopana/Kurjakovića i Pažline? Tko je tu good guy a tko bad guy po Vama? Gorjanski ili Horvati/Pažlina/Lacković? pre-Ladislav ekipa ili pre-Žigmund ekipa?

No prvenstveno me zanima ubojstvo Nikole I Gorjanski i zarobljavenje Elizabete i Marije kod Gorjana. Pažlina, Lacković i Horvati, iako je ubijen Drački, oni se ne predaju. Koje je Vaš viđenje cijele ove situacije?
Sve ban do bana. Da li je puppet master bio zagrebački biskup Horvat koji je pozvao Dračkog za kralja? Ide za Rim a svratio u Napulj. Da li je istina da je pobjegao u Dubrovnik? Navodno je bio i savjetnik Ladislava u Napulju. Dok su Drački, Ivan Horvat i Lacković ubijeni. Što ne čudi s obzirom da su ubijeni i Elizabeta i Nikola Gorjanski te Nikoplje i sl.

Zadnje uređivanje Mikolaj : 12.02.2017. at 00:39.
Mikolaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 16:22   #2
Nije to bilo samo u Slavoniji, ne zaboravi da su Marija i ELizabeta bile zatočene kod Zadra a da su i bosanski velikaši se sukobljavali sa Žigmundom.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 21:50   #3
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nije to bilo samo u Slavoniji, ne zaboravi da su Marija i ELizabeta bile zatočene kod Zadra a da su i bosanski velikaši se sukobljavali sa Žigmundom.
Što ti misliš o cijeloj toj situaciji koju sam naveo u OP?
Mikolaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 17:47   #4
Quote:
Mikolaj kaže: Pogledaj post
Što ti misliš o cijeloj toj situaciji koju sam naveo u OP?
Žigmund je bio prejak, a slavosnki, mađarski i hrvatski plemići su sve karte stavili na nekoliko slabih protukandidata.

Bilo bi zanimljivo što bi bilo da je Žigmund doista poginui kod Nikopolja, to bi dramatično utjecalo na povijest i Hrvata i Mađara.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2018., 09:23   #5
Quote:
Mikolaj kaže: Pogledaj post
Zanima me Vaše viđenje na pobunu Stjepana Lacković Čakovečki, Ivana Pažlina i braće Horvat u Slavoniji.

Lacković je bio uz Horvate za Karla Dračkog protiv Nikole Gorjanskog i Elizabete. Kakvo mišljenje imate o Lackoviću, da li je zaslužio smrt u križevačkom saboru? Što bi bilo da je Drački ostao kralj? Što mislite o sukobu Frankopana/Kurjakovića i Pažline? Tko je tu good guy a tko bad guy po Vama? Gorjanski ili Horvati/Pažlina/Lacković? pre-Ladislav ekipa ili pre-Žigmund ekipa?

No prvenstveno me zanima ubojstvo Nikole I Gorjanski i zarobljavenje Elizabete i Marije kod Gorjana. Pažlina, Lacković i Horvati, iako je ubijen Drački, oni se ne predaju. Koje je Vaš viđenje cijele ove situacije?
Sve ban do bana. Da li je puppet master bio zagrebački biskup Horvat koji je pozvao Dračkog za kralja? Ide za Rim a svratio u Napulj. Da li je istina da je pobjegao u Dubrovnik? Navodno je bio i savjetnik Ladislava u Napulju. Dok su Drački, Ivan Horvat i Lacković ubijeni. Što ne čudi s obzirom da su ubijeni i Elizabeta i Nikola Gorjanski te Nikoplje i sl.
Kad netko kaže da Slavonci nisu Hrvati a pobunu u Slavoniji 1384. godine vode Lacković od Čakovca i braća Horvat.
uzkul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:31.