Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 13:36   #981
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Ako napišem odlična reći će kako sam ustaša.
To ovisno ko Vam kaze da ste "ustasa".

Hrvatski povijesnicar koji ne lupeta, nece Vas tako nazvati jer je odavno Pavelic oslobodio sve ustase od ustaske zakletve, a nakon toga nije bilo novih. Kada hrvatski povjesnicari kazu ustase oni misle na one iz Drugog svjetskog rata kojih gotovo vise nema.

Jugoslavenski povjesnicari koji se ozbiljno bave povjescu ustasama nazivaju sve Branitelje koji su bili Domovinskom ratu, jer je to bila terminologija u dokumentima Jugoslavenske narodne armije tada.

Duhovni Jugoslaveni u Hrvatskoj ustasama nazivaju sve aktivne borce za vrijednosti Hrvatske kao samostalne drzava i Hrvata kao posebnog naroda. Velikodrzavne snage u Srbiji ih kolokvijalno smatraju Srpskim slugama.

Bosnjaci zanimljivo ustasama ne nazivaju pripadnike svog naroda koji su bili u znacajnoj mjeri zastupljemi u ustasama, nego ustasama nazivaju opcenito Hrvate koji nisu u kategoriji srpskih slugu. Abudulah Sindran cak i hrvatski jezik naziva ustaskim.

Posteni ljudi koji imaju znanje ustasama nazivaju pripadnike ustaskog pokreta od nastanka odnosno nakon sto su pobijeni i propucani hrvatski zastupnici u Beogradu (npr. Stjepan Radic) do 1945. odnosno sve one koji su bili u ustasama i prezivjeli, kakvih vise zbog biologije vise skoro da i nema. Oni ne nazivaju ustasama Hrvate koji su rodjeni nakom 1945. Npr. Mile Budak je postao ustasa nakon sto su ga kao uglednog odvjetnika Srbi zeljeznom sipkom udarili u potiljak u Ilici u Zagrebu. Nakon toga je dobio policijsku pratnju izgubio musterije, pa kada se oporavio otisao u ustase.

Uglavnom, termin ima u razlicitim jezicima razlicito znacenje.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 16:30   #982
@Nomen Nescio, vjerojatno si potrošio pola sata na pisanje svog relativno dugačkog odgovora na moj prethodni komentar. A ipak pritom se nisi potrudio u google utipkati barem "JUSP Jasenovac" i odmah bi vidio da tu postoji "Poimenični popis žrtava", te kad pogledaš na tu stranicu, vidjet ćeš sumarne podatke o broju žrtava, po nacionalnosti, te po godinama, spolu i dr.. treba za to pola minute. Tu je i spomenutih 4.255 Hrvata. Mislim da toliko treba svatko napraviti, da ne mora baš čekati gotov link.

Redovno čitam tvoje priloge o Istočnom frontu. Nisam te tražio reference, jer si spominjao imena autora i knjiga. Kad mi nešto privuče pažnju, obično malo proguglam, da provjerim osnove. Pa sam recimo vidio da je jedan od autora o toj temi koji piše na engleskom Walter S. Dunn, proguglao sam i našao na netu njegovu raniju knjigu "Hitler's Nemesis : The Red Army, 1930-1945, kao pdf, pa sam je skinuo i malo prolistao. Skinuo sam također i knjigu "SEXUAL VIOLENCE ON THE EASTERN FRONT DURING WORLD WAR II", koju si ti spominjao.

To je zadivljujuće što danas imamo, za razliku od onih vremena kad sam morao odlaziti u Sveučilišnu knjižnicu, listati po papirnom katalogu, naručivati knjige iz međubibliotečne razmjene i čekati do osam mjeseci… Treba to koristiti.

Neke elementarne stvari stvarno treba, IMHO, prvo malo sam istražiti, da se vide elementarne stvari, pa onda postavljati pitanja iza kojih ipak već stoji više informacija.

Recimo, ako dođeš na forum o šahu, nema smisla pitati ljude "ej, kako se zapravo kreće skakač?".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 07.12.2017. at 16:53.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 16:57   #983
Tvoj domet o povijesnim temama.

prvo malo sam istražiti,
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 17:02   #984
Tvoj domet o povijesnim temama.

Zoran Oštrić

“ Apeliram glede javnog istupanja, pa makar i pod nickom na Netu: Ispeci, pa reci! Triput mjeri, jednom sijeci! “

Što reći?
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 17:34   #985
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
@[B]Nomen Nescio

, prvo malo sam istražiti,

Tvoje reference.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 07:58   #986
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
@Nomen Nescio, vjerojatno si potrošio pola sata na pisanje svog relativno dugačkog odgovora na moj prethodni komentar. A ipak pritom se nisi potrudio u google utipkati barem "JUSP Jasenovac"
Moj izbor. Sorry. Ne volim kada mi neko nešto nameće, tek onda ne palim.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Redovno čitam tvoje priloge o Istočnom frontu. Nisam te tražio reference, jer si spominjao imena autora i knjiga. Kad mi nešto privuče pažnju, obično malo proguglam, da provjerim osnove. Pa sam recimo vidio da je jedan od autora o toj temi koji piše na engleskom Walter S. Dunn, proguglao sam i našao na netu njegovu raniju knjigu "Hitler's Nemesis : The Red Army, 1930-1945, kao pdf, pa sam je skinuo i malo prolistao. Skinuo sam također i knjigu "SEXUAL VIOLENCE ON THE EASTERN FRONT DURING WORLD WAR II", koju si ti spominjao.

To je zadivljujuće što danas imamo, za razliku od onih vremena kad sam morao odlaziti u Sveučilišnu knjižnicu, listati po papirnom katalogu, naručivati knjige iz međubibliotečne razmjene i čekati do osam mjeseci… Treba to koristiti.
Skinuo si 2 knjige? Dobar si. :klap: Ja sam od jula do danas skinuo 177 knjiga na ruskom jeziku i 452 na engleskom, plus 149 članaka. Samo istorija.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Neke elementarne stvari stvarno treba, IMHO, prvo malo sam istražiti, da se vide elementarne stvari, pa onda postavljati pitanja iza kojih ipak već stoji više informacija.

Recimo, ako dođeš na forum o šahu, nema smisla pitati ljude "ej, kako se zapravo kreće skakač?".
Recimo...ja nisam došao na temu i pitao gde je Jasenovac ili šta se desilo u Jasenovcu. To je ekvivalent tvoje analogije. Blic pitanje je takvo kakvo sam ga formulisao. Ja nisam tražio reference (iako sam zahvalan na njima), već diskusiju ili neki odgovor. To sam i dobio, doduše ukratko. Očekivao sam da neko nešto više zna.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 09:58   #987
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Moj izbor. Sorry. Ne volim kada mi neko nešto nameće, tek onda ne palim.
OK. Žao mi je što si tako izabrao.

Quote:
Skinuo si 2 knjige? Dobar si. :klap: Ja sam od jula do danas skinuo 177 knjiga na ruskom jeziku i 452 na engleskom, plus 149 članaka. Samo istorija.
Ali ja tebi ne pametujem o istočnom frontu i ne izlijećem s tezama o temi o kojoj malo znam.

Quote:
Ja nisam tražio reference (iako sam zahvalan na njima), već diskusiju ili neki odgovor. To sam i dobio, doduše ukratko. Očekivao sam da neko nešto više zna.
Zanimljiva mi je ta totalna diskrepancija u tvome odnosu prema dvije teme.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 14:30   #988
Zasto maltretirate covjeka, a postavio je jednostavno pitanje?
Nomen, mislim da si ovo trazio. Ako zelis nesto dodatno, samo pitaj.

Kontekst:
U travnju 1941 na vlast dolazi ekipa "iz vana". Zbog progona, Pavelic i drustvo prijeratne godine provode u izgnanstvu tako da u Hrvatskoj 1941. nemaju siru podrsku. Vladajuca politicka struktura iz stranke HSS se raspada, njihov vodja Macek izjavljuje lojalnost novoj vlasti i trazi od naroda da napravi isto (bude lojalan). U pocetku Pavelic je usmjeren na preuzimanje vlasti, a novi sustav vlasti se svodi na njegovu osobnu dikataturu i tako ostaje sve do kraja rata.

Prva faza:
U prvih tri mjeseca postojanja nove drzave, progon je usmjeren na ove skupine:
1. na sve one koji ometaju uspostavu nove vlasti, i tu nacionalnost ne igra nikakvu ulogu
2. Srbe, zbog ideologije koja predvidja progon Srba i zbog oruzane pobune tih istih Srba
3. Zidove, zbog rasnih zakona koje preuzimaju kao njemacki saveznici
U ovoj fazi se ne vrsi masovni progon Roma iako se rasni zakoni formalno odnose i na njih

Specificnost ove faze je da su komunisti i nacisti formalni i stvarni saveznici.

Druga faza:
Tri mjeseca nakon uspostave drzave, medjunarodne se okolnosti mijenjaju. Njemacka napada SSSR, i njihovi lokalni hrvatski pijuni preko noci dolaze u stanje oruzanog sukoba.

U ovoj fazi pocinje masovno hapsenja komunista. I to dvije vrste komunista. Samih komunista, kao npr. Ante Ciliga, poznati prijeratni komunist i ljevicar. Ironijom sudbine, Ciligu je od komunizma vec "izljecio" staljinov sustav logora, ali mu to ne pomaze i Ciliga preventivno, bez ikakve krivnje postaje jasenovacki "trogodisnjak". Detalji se mogu procitati u njegovim memoarima.
I druge skupine "komunista", kao npr. Milko Riffer koji nije bio komunist, ali je uhvacen zbog kontakta sa partizanskim kurirom. Takodjer je objavio knjigu sjecanja na Jasenovac.

Ustaska policijska sluzba je bila vrlo ucinkovita u hapsenju komunista i "komunista". Narocito u Zagrebu, koji je cijelo vrijeme rata bio miran grad. Vecina tih ljudi su u nacionalnom smislu bili Hrvati. Oni nisu hapseni i slani u logore po nacionalnoj osnovi, vec kao protivnici rezima.

U ovoj fazi, nacionalna podjela zrtva rezima se mijenja i izgleda ovako:
1. Srbi, iz stih razloga kao i prije, uz prosirenje liste za partizane srpske nacionalnosti (njih rezim u prvom redu gleda kao partizane, tj. komuniste, ali u nacionalnom smislu oni su Srbi)
2. Zidove, iskljucivo zbog rasnih zakona jer Zidovi nisu bili protivnici vlasti su niti dizali masovne oruzane pobune
3. Romi, u kratkom razdoblju u proljece 1942. traje progon katolickih i pravoslavnih Roma i oni nakon toga posve nestaju iz Hrvatske. Romi muslimanske vjeroispovijesti su, uz manje izuzetke, zasticeni od progona.
4. Partizani, tj. komunisti, tj. suradnici komunista, tj. bilo kakvi ljevicari, pojam se tumacio jako siroko kao u svakoj dikaturi. Vecina progonjenih Hrvata je progonjena po ovoj osnovi.
5. Neke manje skupine su progonjene po drugim osnovama, npr. masoni. Na ovaj nacin je opet dio Hrvata zavrsio u Jasenovcu.

To bi bile najzastupljenije nacionalne skupine na popisu jasenovackih zrtava.
Sto se broki tice, to je JAKO kontroverzna tema. Sluzbeni hrvatski popis je nacinjen na osnovi saveznog popisa iz 1964. godine (nesto manje od 50.000 zrtva svih nacinalnosti) sa prosirenjima koja su nastala prepisivanjem neprovjerenih podataka iz najrazlicitijih subnorovskih monografija.

Kad vec pitas za nacionalnost zrtava prema popisu, onda trebas biti svjestan da nacionalnost svake pojedine zrtve sa tog popisa moze promijenjiti u svakom trenutku. Ovaj se proces osobito odnosi na Hrvate i Rome. Nisam jos zavrsio usporedbu dvije verzije tog popisa (iz 2007. i 2017.), jer je rijec o ogromnom poslu, ali ovako odokativno mogu ti reci (kad vec pitas za Hrvate) da se razlike mogu mjeriti u tisucama ovisno o verziji popisa.
__________________
Već odavna bijaše Bjesomar zamrzio starca Vjesta. Zamrzio ga, kako pogana čeljad mrzi pravedna čovjeka, a mrzi ga ponajviše poradi toga, što starac bijaše na krčevini zaveo sveti oganj, da se nikad ne ugasi. A Bjesomaru se ljuto kašljalo od svetoga dima.
Starac Vjest is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 07:03   #989
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
OK. Žao mi je što si tako izabrao.
Meni nije.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ali ja tebi ne pametujem o istočnom frontu i ne izlijećem s tezama o temi o kojoj malo znam.
Nisam ni rekao da pametuješ, niti ja ovde pametujem. Malo i ja znam o Istočnom frontu, koliko god da ti se činilo drugačije. Veruj mi na reč. Imam samo ograničeno, fragmentirano i površno poznavanje nekih stvari. Najviše mi je poznat sam početak rata na istoku, možda staljingradska bitka, bitka za Moskvu, opsada Lenjingrada - i to takođe fragmentirano i površno. 1942-ga je zanimljiva godina na istočnom frontu ali to jako malo poznajem. Kao i 1943, a i 1944. Literatura o Istočnom frontu je toliko opsežna i opširna, da ako bih krenuo da čitam samo ovo što do sada imam, trebale bi mi godine i godine da sve iščitam.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Zanimljiva mi je ta totalna diskrepancija u tvome odnosu prema dvije teme.
Šta ćeš, jednostavno sam pitao. Šta je sad kome tu zanimljivo, stvar je lične interpretacije. :klap: Samo sam trebao da naglasim da me mrzi da guglam i stvar rešena.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 07:04   #990
Quote:
Starac Vjest kaže: Pogledaj post
Zasto maltretirate covjeka, a postavio je jednostavno pitanje?
Nomen, mislim da si ovo trazio. Ako zelis nesto dodatno, samo pitaj.

Kontekst:
U travnju 1941 na vlast dolazi ekipa "iz vana". Zbog progona, Pavelic i drustvo prijeratne godine provode u izgnanstvu tako da u Hrvatskoj 1941. nemaju siru podrsku. Vladajuca politicka struktura iz stranke HSS se raspada, njihov vodja Macek izjavljuje lojalnost novoj vlasti i trazi od naroda da napravi isto (bude lojalan). U pocetku Pavelic je usmjeren na preuzimanje vlasti, a novi sustav vlasti se svodi na njegovu osobnu dikataturu i tako ostaje sve do kraja rata.

Prva faza:
U prvih tri mjeseca postojanja nove drzave, progon je usmjeren na ove skupine:
1. na sve one koji ometaju uspostavu nove vlasti, i tu nacionalnost ne igra nikakvu ulogu
2. Srbe, zbog ideologije koja predvidja progon Srba i zbog oruzane pobune tih istih Srba
3. Zidove, zbog rasnih zakona koje preuzimaju kao njemacki saveznici
U ovoj fazi se ne vrsi masovni progon Roma iako se rasni zakoni formalno odnose i na njih

Specificnost ove faze je da su komunisti i nacisti formalni i stvarni saveznici.

Druga faza:
Tri mjeseca nakon uspostave drzave, medjunarodne se okolnosti mijenjaju. Njemacka napada SSSR, i njihovi lokalni hrvatski pijuni preko noci dolaze u stanje oruzanog sukoba.

U ovoj fazi pocinje masovno hapsenja komunista. I to dvije vrste komunista. Samih komunista, kao npr. Ante Ciliga, poznati prijeratni komunist i ljevicar. Ironijom sudbine, Ciligu je od komunizma vec "izljecio" staljinov sustav logora, ali mu to ne pomaze i Ciliga preventivno, bez ikakve krivnje postaje jasenovacki "trogodisnjak". Detalji se mogu procitati u njegovim memoarima.
I druge skupine "komunista", kao npr. Milko Riffer koji nije bio komunist, ali je uhvacen zbog kontakta sa partizanskim kurirom. Takodjer je objavio knjigu sjecanja na Jasenovac.

Ustaska policijska sluzba je bila vrlo ucinkovita u hapsenju komunista i "komunista". Narocito u Zagrebu, koji je cijelo vrijeme rata bio miran grad. Vecina tih ljudi su u nacionalnom smislu bili Hrvati. Oni nisu hapseni i slani u logore po nacionalnoj osnovi, vec kao protivnici rezima.

U ovoj fazi, nacionalna podjela zrtva rezima se mijenja i izgleda ovako:
1. Srbi, iz stih razloga kao i prije, uz prosirenje liste za partizane srpske nacionalnosti (njih rezim u prvom redu gleda kao partizane, tj. komuniste, ali u nacionalnom smislu oni su Srbi)
2. Zidove, iskljucivo zbog rasnih zakona jer Zidovi nisu bili protivnici vlasti su niti dizali masovne oruzane pobune
3. Romi, u kratkom razdoblju u proljece 1942. traje progon katolickih i pravoslavnih Roma i oni nakon toga posve nestaju iz Hrvatske. Romi muslimanske vjeroispovijesti su, uz manje izuzetke, zasticeni od progona.
4. Partizani, tj. komunisti, tj. suradnici komunista, tj. bilo kakvi ljevicari, pojam se tumacio jako siroko kao u svakoj dikaturi. Vecina progonjenih Hrvata je progonjena po ovoj osnovi.
5. Neke manje skupine su progonjene po drugim osnovama, npr. masoni. Na ovaj nacin je opet dio Hrvata zavrsio u Jasenovcu.

To bi bile najzastupljenije nacionalne skupine na popisu jasenovackih zrtava.
Sto se broki tice, to je JAKO kontroverzna tema. Sluzbeni hrvatski popis je nacinjen na osnovi saveznog popisa iz 1964. godine (nesto manje od 50.000 zrtva svih nacinalnosti) sa prosirenjima koja su nastala prepisivanjem neprovjerenih podataka iz najrazlicitijih subnorovskih monografija.

Kad vec pitas za nacionalnost zrtava prema popisu, onda trebas biti svjestan da nacionalnost svake pojedine zrtve sa tog popisa moze promijenjiti u svakom trenutku. Ovaj se proces osobito odnosi na Hrvate i Rome. Nisam jos zavrsio usporedbu dvije verzije tog popisa (iz 2007. i 2017.), jer je rijec o ogromnom poslu, ali ovako odokativno mogu ti reci (kad vec pitas za Hrvate) da se razlike mogu mjeriti u tisucama ovisno o verziji popisa.
E ovo se zove odgovor. Hvala ti! Ako imam pitanja, javiću se svakako.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 11:20   #991
Quote:
Starac Vjest kaže: Pogledaj post

U ovoj fazi pocinje masovno hapsenja komunista. I to dvije vrste komunista. Samih komunista, kao npr. Ante Ciliga, poznati prijeratni komunist i ljevicar. Ironijom sudbine, Ciligu je od komunizma vec "izljecio" staljinov sustav logora, ali mu to ne pomaze i Ciliga preventivno, bez ikakve krivnje postaje jasenovacki "trogodisnjak". Detalji se mogu procitati u njegovim memoarima.
Ciliga je bio (ako je uopce bio ), u Jasenovcu, godinu dana;Poslije toga je bio novinar u ustaskom listu "Spremnost", gdje je bio autor umiljatih ustaskih propagandnih tekstova.Njegovi "memoari" o Jasenovcu, su bazicno antisemitski pamflet.......Ili , Cligine price o tome kako Staljin moli Pavelica, da mu dopusti prolaz kroz "hrvatski teritorij"
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 15:36   #992
Tipican antifasisticki h/istoricar, nadrobio si gomilu besmislica iz nekog partijskog letka. Cisto da ne bi netko drugi ozbiljno shvatio ovo o cemu pricas:

Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Ciliga je bio (ako je uopce bio ), u Jasenovcu, godinu dana;
Odluci se. Je li bio ili nije bio?
I ne, nije godinu dana.

Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Poslije toga je bio novinar u ustaskom listu "Spremnost", gdje je bio autor umiljatih ustaskih propagandnih tekstova.
Vec je U Parizu prije rata pisao protiv komunizma. Zapravo je jedan od prvih ljudi koji su Zapadu otkrili brutalnost staljinizma. Njegova knjiga "U zemlji velike laži" izdana je 1938. u Parizu. U njoj je opisao kako je lijepo biti "trockist" u staljinizmu.
Na isti je naci nastavio pisati i nakon izlaska iz Jasenovca, kao i nakon rata, i zapravo je cijeli zivot ostao konzistentan po tom pitanju. Jasenovac je opisao brutalno naturalisticki u svojim memoarima. Nije bas puno ljudi ostavilo svjedocantsvo iz Logora IIIC. Knjiga ima i dodanu vrijednost da nije prosla komunisticku cenzuru jer je izdana u Italiji.

Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Njegovi "memoari" o Jasenovcu,
Njegovi memoari su memori bez navodnika. Ne znam sto ti se tocno mota u glavi kad koristis navodnike. Za razliku od bravara, sam je pisao svoje knjige.

Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Njegovi "memoari" o Jasenovcu, su bazicno antisemitski pamflet
Knjigu ocito nikada nisi ni drzao u ruci, a kamo li procitao. Njegova razmisljanja o Zidovima su kriticna, a ne antisemitska. U knjizi je eksplicitno naveo da NIJE antisemit.
Zapravo je jedan od rijetkih prezivjelih zatocenika koji otvoreno govori o klanovima u logoru. Narocito o sukobu zidovskog i srpskog klana. Na puno siroviji nacin, o tome govori jos jedino Milisa.

Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Cligine price o tome kako Staljin moli Pavelica, da mu dopusti prolaz kroz "hrvatski teritorij"
Jos malo antifasiticke historije koja nema veze sa Jasenovcem.

Ukratko ovaj tvoj pokusaj blacenja Cilige nema veze s nicim, ni s temom, ni s postavljenim pitanjem, niti s mojim odgovorom. Ciliga je u Jasenovcu zavrsio kao ljevicar, jedini mu je grijeh ideologija kojoj je pripadao, i dobar je primjer za postavljeno pitanje o tome zasto su etnicki Hrvati zavrsavali u tom logoru.
__________________
Već odavna bijaše Bjesomar zamrzio starca Vjesta. Zamrzio ga, kako pogana čeljad mrzi pravedna čovjeka, a mrzi ga ponajviše poradi toga, što starac bijaše na krčevini zaveo sveti oganj, da se nikad ne ugasi. A Bjesomaru se ljuto kašljalo od svetoga dima.
Starac Vjest is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 10:19   #993
Quote:
Starac Vjest kaže: Pogledaj post
Jos malo antifasiticke historije koja nema veze sa Jasenovcem.

Ukratko ovaj tvoj pokusaj blacenja Cilige nema veze s nicim, ni s temom, ni s postavljenim pitanjem, niti s mojim odgovorom. Ciliga je u Jasenovcu zavrsio kao ljevicar, jedini mu je grijeh ideologija kojoj je pripadao, i dobar je primjer za postavljeno pitanje o tome zasto su etnicki Hrvati zavrsavali u tom logoru.
Za Ciligu je Pavelić rekao:" Staljinisti, trockisti, antistaljinisti...sve je to isto, goni ga u Jasenovac". Ustaše nisu vjerovale u njegov sukob sa Kominternom, Staljinom, mislili su da se to radi o nekom opasnom fingiranju. Smatrali su da je Tito vojni predstavnik Kominterne a Ciliga politički. U logoru se Ciliga povezao sa prozapadnim pripadanicima ustaškog pokreta pa su ga oni zaštitili i kasnije oslobodili.

U WW2 se puno više bavim vojnom komponentom, nisam se puno bavio logorima, Holokaustom, genocidom...pa me zanima mišljenje onih koji su se time više bavili o ovom slučaju koji se širi FB, jel ovo povijesno točno, vjerodostojno:

Svjedočenje ustaše Jose Oreškovića o ženskom logoru u Metajni:
“Dovodili su pred nas zatočene djevojke, svlačili ih dogola i govorili da možemo uzeti koju hoćemo, ali da ih poslije akta moramo ubiti. Neki mladići opijeni vinom i zaneseni strašću počeli su tako ubijati. Ja nisam mogao. Gadilo mi se i to sam javno rekao. Nakon par dana došao je u logor neki viši funkcioner iz Zagreba. Zvao se Luburić. Došao je da pogleda rad logora. Tek tada je započelo pravo klanje. Sve more oko Paga bilo je crveno od krvi. Luburiću su referirali da ja i još neki nećemo da ubijamo.
Nato je Luburić sazvao sve ustaše, postrojio nas i održao govor u kome je rekao da su izdajice ustaštva oni koji ne mogu da ubijaju Srbe, Židove i komuniste. Na to je upitao ko je taj “usraša” koji ne može da ubija. Javio sam se ja i još nekoliko. Kako sam bio prvi po redu od tih koji su se javili, Luburić me je pozvao pred stroj i upitao me, kakav sam ja to ustaša kad ne mogu ubiti Srbina i Židova.
Rekao sam mu da sam spreman u svako doba dati život za Poglavnika, da mislim da bih mogao ubiti neprijatelja u borbi, ali da ne mogu ubijati ovako goloruke ljude, a osobito žene i djecu. On se na to nasmijao i rekao da je i ovo borba i da Srbi, Židovi i komunisti nisu ljudi, nego zvjerad i da je naša dužnost da očistimo Hrvatsku od te kuge, a tko to neće, da je neprijatelj Poglavnika i Hrvatske, kao i oni. Na to je pozvao jednog iz svoje pratnje i nešto mu šapnuo. Ovaj je otišao i donio dvoje male dvogodišnje židovske djece.
Luburić mi je predao jedno dijete i rekao mi da ga zakoljem. Odgovorio sam da ne mogu. Nato su svi oko mene prasnuli u smijeh, rugali mi se i vikali – usraša, a ne ustaša. Onda je Luburić izvadio nož i zaklao preda mnom dijete govoreći: “Evo ovako se radi”´. Kad je dijete vrisnulo i prsnula krv, oko mene se sve zavrtjelo. Skoro sam pao. Jedan me ustaša prihvatio. Kad sam se malo pribrao, rekao mi je Luburić da dignem desnu nogu. Digao sam, a on mi je pod nogu stavio ono drugo dijete. Onda je zapovijedio: ¸Udri! Udario sam nogom i zgnječio glavu djetetu. Luburić mu je prišao, potapšao me po ramenu i rekao: “Bravo! Bit ćeš ti još dobar ustaša!”
Tako sam - završio je svoj jezoviti iskaz Orešković - ubio prvo dijete. Nakon toga sam se opio do smrti. U pijanstvu sam zajedno sa drugovima silovao neke židovske devojke, a onda smo ih poubijali. Poslije se nisam trebao ni opijati. Kasnije, kad je Slano likvidirano i svi njegovi zatočenici pobijeni, poslan sam u kotar Korenicu na čišćenje Srba. Što sam tu radio, znate…”
Jadovno su zatvorile talijanske fašističke vlasti zgrožene ustaškom bestijalnošću. Posljednjih 2.123 zatočenika Jadovnog ustaše nisu uspjele pobiti, jer ih je u tome spriječila talijanska vojska - transportirani su u Jastrebarsko, Kruščicu i Jasenovac. Oni koji su dopremljeni u Jasenovac, bili su njegovi prvi logoraši. Zato se Jadovno spominje i kao preteča Jasenovca.
Samo sedmorica ljudi je suđena za logor Jadovno. Glavni organizatori Maks Luburić, Eugen Dido Kvaternik i Ivan Devčić Pivac, bježeći štakorskim kanalima, izbjegli su pravdi.

Izvor: FB grupa - Ustaše su najveća sramota Hrvata
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 16:28   #994
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
...Svjedočenje ustaše Jose Oreškovića o ženskom logoru u Metajni:
“Dovodili su pred nas zatočene djevojke, svlačili ih dogola i govorili da možemo uzeti koju hoćemo, ali da ih poslije akta moramo ubiti. Neki mladići opijeni vinom i zaneseni strašću počeli su tako ubijati. Ja nisam mogao. Gadilo mi se i to sam javno rekao. Nakon par dana....
Smijem li te pitati kad i gdje je to ustaša Joso Orešković svjedočio? Onako otprilike imaš li datum?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 17:04   #995
Quote:
Starac Vjest kaže: Pogledaj post

Ukratko ovaj tvoj pokusaj blacenja Cilige nema veze s nicim, ni s temom, ni s postavljenim pitanjem, niti s mojim odgovorom. Ciliga je u Jasenovcu zavrsio kao ljevicar, jedini mu je grijeh ideologija kojoj je pripadao, i dobar je primjer za postavljeno pitanje o tome zasto su etnicki Hrvati zavrsavali u tom logoru.
Divna knjiga. "Tko je tko u NDH"

Quote:
U SSSR odlazi 1926, a 1928. predaje na KUNMZ-u. Zbog potpore Trockom uhićen je 1929. i zatvoren u logor, ali je na temelju sporazuma Staljin-Mussolini, formalno kao talijanski građanin, 1936. pušten i uspijeva otići u Pariz. God. 1937. vraća se u Jugoslaviju, ali je opet uhićen i izgnan. Istodobno vrlo aktivno surađuje u listovima, a osobito su zami-jećeni njegovi tekstovi u Novoj Evropi, u kojima donosi prva svjedočanstva o sta-ljinističkom teroru. Odlazi u Pariz, gdje na francuskom jeziku objavljuje djelo Au pays du grand mensonge (1938.), puno istine o SSSR-u. Nakon sloma Francuske vraća se u domovinu. Na putu iz Dubrovnika (na Sipanu je živjela njegova prva supruga Lj. Volčeva), uhićen je potkraj 1941. u Sisku, na temelju starojugoslavenske tjeralice, te dopijeva u Jasenovac. U logoru piše Storice iz Proštine, knjigu pripovijedaka na zavičajnom proštinskom dijalektu. Kad je knjiga 1944. objavljena dobiva nagradu Matice hrvatske. U siječnju 1942. pušten je iz Jasenovca, postaje suradnikom Spremnosti i objavljuje političke analize i tekstove o sovjetskom komunizmu. God. 1944. odlazi na liječenje očiju u Beč, potom u Berlin, živi u poslanstvu NDH, te s osobljem poslanstva odlazi u Bad Abbach, gdje doživljava pad Trećeg Reicha. Kao politički emigrant nakon rata boravi u Rimu, gdje je tiskao povremenik Na pragu sutrašnjice, te nekoliko knjiga o Jugoslaviji i titoizmu koje su prevedene na više svjetskih jezika. Ciligina knjiga Sam kroz Evropu u ratu (Pariz, 1954.) dokumentarno je svjedočanstvo koje pokazuje kako je Ciliga bio vješt pisac. Tijekom rata tiskao je knjigu Deset godina u Sovjetskoj Rusiji (1943.); Komunistička stranka. Nacrt ustrojstva (suautori T. Mortigjija i M. Kus-Nikolajev) (1944.); Storice iz Proštine (pod pseudonimom Tone Valić) (1944.). God. 1952. u Parizu objavljuje Dokle će hrvatski narod stenjati pod srpskim jarmom? Nakon rata živio je u Rimu i Parizu, surađujući i uređujući antikomunistička i antijugoslavenska glasila, sve do povratka u domovinu, uoči smrti. (B. D.)
znaci, bio u Jasenovcu, godinu dana, napisao cak i knjigu , za koju dobiva nagradu (ostali logorasi nisu pisali knjige u Jasenovcu, i nagrade su bile finalne, obicno exitus letalis). I nakon toga jos kao nagradu dobiva da pise svoje umotvorine u elitnom ustaskom listu "Spremnost". Nakon toga lijeci oci na drzavni trosak, sa diplomatskim imunitetom...Malo cudno da Ustase toliko paze na njegovu dobrobit...Mora biti zato sto je "etnicki Hrvat", ili mozda zato sto je koristan rezimu; ili mozda zato sto je Ustasa, stavljen u Jasenovac zbog propagando-spijunskih razloga..
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 19:56   #996
Quote:
Za Ciligu je Pavelić rekao:" Staljinisti, trockisti, antistaljinisti...sve je to isto, goni ga u Jasenovac".
Tako nesto, ne mogu se sjetiti tocnog citata, ali sadrzajno to je otprilike ono sto je Pavelic rekao.
Ciliga je imao jednostavan izbor, ili sluziti novom rezimu kao propagandno piskaralo, ili snositi posljedice, tj. Jasenovac. Izabrao je biti dosljedan sebi i ne pristajati uz bilo koji rezim. Zauzvrat je dobio nagradu u vidu trogodisnje kazne u Jasenovcu. Jedan je od rijetkih "trogodisnjka" koji je izasao ziv iz logora. Iz njegovih memoara je jasno da ga je spasila cinjenica da se radilo o relativno poznatoj osobi.

Kritikom ljevicarskih staljinista pod vodstvom zagorskog bravara, navukao je na sebe odium onih koji nisu u stanju procitati niti jedan redak onoga sto je napisao, ali zato ne prezaju od ponavljanja lazi. Tipicna antifasisticka h/istorija.

Quote:
Svjedočenje ustaše Jose Oreškovića o ženskom logoru u Metajni:
Nikad nisam cuo za Josu Oreskovica, ali vec na prvi pogled vidim da je tekst propagandna budalastina. I prije nego sam procitao da tekst potpisuju likovi koji se predstavljaju sa "Ustaše su najveća sramota Hrvata", znao sam da je to opet neka reciklaza antifasticke guslarske snuff mitologije. Ovo je u razini jasenovackog sveca Vukasina.

Quote:
Smijem li te pitati kad i gdje je to ustaša Joso Orešković svjedočio? Onako otprilike imaš li datum?
30. veljace

Quote:
znaci, bio u Jasenovcu
Ipak priznajes da je bio u Jasenovcu? Ajde, bar si nesto naucio!

Quote:
godinu dana,
Antifasisticka literatura ti steti mentalnom zdravlju. Ovi likovi ne mogu posloziti niti osnovne cinjenice. Ciliga nije bio u Jasenovcu godinu dana. Da si ti ili netko od autora tog propagandnog letka procitao njegove memoare, znao bi barem ovaj detalj.
Iako je tocna brojka sadrzajno nebitna za njegovo logorovanje, ovdje je bitna jer je neki stari antifasist krivo izracunao ovaj podatak, i svi koji ovo ponavljaju se otkrivaju kao papagaji koji prepisuju propagandu umjesto da barataju cinjenicama. Ti si samo zadnji u dugoj listi antifa papagaja. Iako stvarate zaglusujucu buku, vrlo vas je lako identificrati.

Quote:
napisao cak i knjigu
Da, imao je povlasten status, i dozvoljeno mu je pisanje.

Quote:
I nakon toga jos kao nagradu dobiva da pise svoje umotvorine u elitnom ustaskom listu
Mislim da tebe ne muci "elitni ustaski list" vec cinjenica da je odbacio staljiniste na celu sa bravarom. I doslovno, kroz ponudu da im se priblizi, i kroz svoje pisanje.

Quote:
ili mozda zato sto je Ustasa, stavljen u Jasenovac zbog propagando-spijunskih razloga
Totalitaristi bilo koje vrste su paranoici kojima treba lijecenje. Ali od svih totalitarista/paranoika ja imam posebno mjesto u srcu za komuniste/antifasiste. Njihove nebuloze i paranoje me posebno zabavljaju, u isto vrijeme vesele i rastuzuju. Vesele jer tolika zatupljenost vodi do djecje naivnosti koja jednostavno zabavlja, a rastuzuje jer odrasli ljudi svjesno od sebe rade mentalne bolesnike.
Proglasiti Ciligu ustasom je mentalno stanje koje se ne lijeci knjigama, vec tabletama.

Postoji svijet i izvan antifasisticke paranoje/propagande, probaj ga istraziti. Djelovat ce terapeutski.
__________________
Već odavna bijaše Bjesomar zamrzio starca Vjesta. Zamrzio ga, kako pogana čeljad mrzi pravedna čovjeka, a mrzi ga ponajviše poradi toga, što starac bijaše na krčevini zaveo sveti oganj, da se nikad ne ugasi. A Bjesomaru se ljuto kašljalo od svetoga dima.
Starac Vjest is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 19:27   #997
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Smijem li te pitati kad i gdje je to ustaša Joso Orešković svjedočio? Onako otprilike imaš li datum?
Evo ovdje: http://www.zarez.hr/clanci/svjedocanstva

Devetnaestogodišnji ustaša Joso Orešković uhvaćen je od partizana 1942. godine. Svjedočanstvo je preneseno iz knjige Šime Balena "Pavelić", 1952. godina.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 20:09   #998
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post

Izvor: FB grupa - Ustaše su najveća sramota Hrvata
Ubuduće će se ovakvi postovi brisati. FB grupe nisu nikakav relevantan izvor podataka.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 12:04   #999
Zašto sam dobio crveni karton?
fordescort is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 12:08   #1000
Quote:
fordescort kaže: Pogledaj post
Smije li istina na forum čak i kada je potkrijepljena znanstvenim radovima i relevantnim svjedocima?
Da. Ali, ono što ti ovdje u nastavku pišeš, nema veze s istinom. Radi se o lažima, propagandi, proustaškoj mitomaniji i ideološkoj zasljepljenosti, koja negira upravo te potkrijepljene znanstvene radove i relevantne svjedoke, po kojima odlično znamo, da je Jasenovac bio logor smrti, u kojem je umoreno oko 80.000 ljudi.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:53.