Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2003., 11:04   #21
Re: Re: Re: Ekologija

Quote:
Vojky kaže:
Staklo je prirodan materijal... U biti, nešto kao kamen... Plastici treba par tisuća godina da se raspadne.

A da ne spominjem kad se smeće spaljuje...
Dijelim mišljenje sis-a i mislio sam ga i sâm zapisati. Naime - tu nema podjele crno - bijelo!
Staklo jest dijelom prirodan materijal, ali on se javlja na strogo određenim mjestima (mislim vulkani) nikako ne u zemlji. Staklo se ne raspada tisućljećima, pa tako imamo staklene posude iz predantičkog vremena (tu možda griješim, ali prije Rimljana - sigurno!) . PET se s druge strane - raspada za 700 godina.
Koliko je meni poznato niti staklo, niti plastika, kemijski ne zagađuju tlo - znači da iskrcaš kamion (higijenski čistog) stakla i kamion (higijenski čiste) plastike na vodocrpilište - ta voda će i dalje biti pitka.
Spomenuo si spaljivanje, Prema nekom izvoru kojeg sam našao na internetu, PET pri spaljivanju najmanje zagađuje zrak od svih plastičnih materijala komercijalnoj upotrebi. Istovremeno, staklo možeš grijati dok se ne rastopi, ali neće izgoriti, i ostaje u istom volumenu nakon spaljivanja!
Oba materijala se daju reciklirati i jedina prednost stakla za koju ja znam jest da se većina stakla u kontejneru razbije pa u kamion istog volumena stane više tona stakla nego PET-a.
Drugi je problem "čistoća" samog procesa prerade i potrošnja energije pri tome. O tome ne znam ništa, pa ne mogu govoriti.
A kada svako zbrinjavanje zakaže, pa izletnici u prirodu bace flašu Voćko ledenog čaja i flašu pive, daleko je manje opasno kada dijete ili pas naleti na PET flašu nego na komad razbijenog stakla.
No staklo ima jednu prednost koju PET nema - PET flaša se ne može više puta iskoristiti - a staklena može! I to me dovodi do nove teme... Ali ona je za Odvajanje otpada II (Svijet oko nas)
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 14:02   #22
Nisam mislio na to što bi bilo kad bi bilo, tj. kada bi se stvarno sva ta plastika reciklirala, nego na de facto stanje gdje se ipak većina te plastike samo baca na deponije gdje osim toga često dolazi do vatre i polaganog izgaranja mase smeća.
__________________
BLOG (sadrži izbor iz IMF topica u kojima sam pisao) -> http://sanherib.blog.hr
Sanherib is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 18:02   #23
ima pivo u plastici i u Europi.
a ima i vino u tetrapaku
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 20:13   #24
bezbeze

Ma koja plastika..cccc....
Kako sad kad se potučeš u kafiću, naravno radi ženske-zar treba napominjati radi čega-,kako ćeš mu plastičnu bocu razbiti o glavu...bezveze...
Neka stakla,neka....

Svaka sličnost sa stvarnošću je staklena ....
Marakana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 21:38   #25
Re: bezbeze

Quote:
Marakana kaže:
Ma koja plastika..cccc....
Kako sad kad se potučeš u kafiću, naravno radi ženske-zar treba napominjati radi čega-,kako ćeš mu plastičnu bocu razbiti o glavu...bezveze...
Neka stakla,neka....

Svaka sličnost sa stvarnošću je staklena ....
Zato imas odlicnu zamjenu u obliku pepeljare. Veca efikasnos i manji nered. Savrseno. Ko Japan.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 22:52   #26
Red face

Eh, iskustvo iz Norveške: uđeš u dućan, tražiš pivu. Nema ono na policama ništa. Gledaš u gajbe. Evo pive u smeđoj flaši. Plastičnoj. Tvrda ko kamen. Znači, ako hoćeš razbit kome glavu, moraš prije nego popiješ sadržaj. A sadržaj: 1,25 lit. Cijena prava sitnica: cca 60 kruna/kuna. Slikal sam se uz pivicu.
Mislim da su oni, Norvežani hendikepirani - kad ih policajac zaustavi, nemre reć čak niti da je popil jednu pivicu.
 
Odgovori s citatom
Old 25.10.2003., 14:35   #27
Re: Re: bezbeze

Quote:
illegale kaže:
Zato imas odlicnu zamjenu u obliku pepeljare. Veca efikasnos i manji nered. Savrseno. Ko Japan.
A ne!...S pepeljarom bi mogao popušit desetku minimum,bez mogućnosti žalbe..
Marakana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 14:30   #28
Evo negdje sam nacul da mi frend radi u garfickoj djelatnosti i tiska Ozujce za jednolitarske plasticne flase. Eto to vise nije nova ideja, a kada ce biti na trzistu, kazu uskoro, dakle, cekajmo barem mjesec dva pa mozda bude neka velika reklama uoci Bozica!

Postoji piva u PVC flasi i to od 1 litra! Zivjeli! Strpljen spasen.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 18:10   #29
Pa nije to losa ideja Posto radim u Heniken pivari dao si mi ideju

online.hr navrati obavezno
 
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 22:15   #30
Cool u večernjaku...

EVO!!! Došao je i taj dan...
Žuja u plastičnoj flaši!!!

Izgleda veliko....

I može se reciklirati!.... nepovratna je!!! huraaa
dosta je žicanja za gajbu!
 
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 17:46   #31
ajme ,,,, pivo u plastici,,,,, a oce skoro biti i bezalkoholnog?
 
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 10:29   #32
Quote:
Enaa kaže:
ajme ,,,, pivo u plastici,,,,, a oce skoro biti i bezalkoholnog?
Ena, bezalkoholnog piva već ima. Ali sve je to za mene bogohuljenje. Piva u plastičnoj boci
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 13:05   #33
pa znam da ima bezalkoholnog, ali da li ima u plastici?
 
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 00:54   #34
drago mi je da se u Hrvatskoj događaju neke stvari isto kad i u ostatku razvijenog svijeta .... prije nekih 10 godina svi veliki proizvođači gaziranih sokova (čitaj Coca Cola i Pepsi) su prešli sa PET flaše ... danas je nezamislivo kupovati Colu u staklenci, ne?! (osim onih za kafić ) ....
neko je spomenuo da su PET flaše nepovratne ... nije istina, imaš u Austriji i Njemačkoj (tamo sam barem vidio) PET flaše koje su povratne ....
__________________
Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi
by Grunf
dras_l is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:16.