Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2017., 13:39   #21
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Upravo to. Ne znaš dok ne probaš.
Kad jednom osjetiš blaženstvo dano od Boga, više ti se ne da probavat ništa drugo
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 13:54   #22
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kad jednom osjetiš blaženstvo dano od Boga, više ti se ne da probavat ništa drugo
Ja, ja, die Religion ist das Opium des Volkes.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 13:55   #23
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
A čuj, tu sigurno treba biti dosta kreativan

No pod paganizam si navela tu nekakvu mističnu povezanost sa svime, što je savršeno spojivo sa kršćanstvom po onim a i nekim drugim citatima. To se jednostavno može interpretirati tako da osjećaš kraljevstvo božje, ili Boga koji je po kršćanstvu i tako sveprisutan.
U oba duhovna puta se može naći sličnost, nisu iznimka i ostale religije (islam, judaizam, bidizam..).
Stvar je tome koju tradiciju želim pratiti određeni dan ili dane. Nije isto čitati Bibliju i moliti se Isusu i Mariji, ili osjećati privlačnost prema duhovima prirode, crpiti energiju iz kristala, imati potrebu napraviti mali ritual iz zahvalnosti prema životu i onom božanskom u njemu, osjetiti promjenu u godišnjim dobima, izmjeni dana i noći. Ne znam to osjećati u okviru kršćanstva.

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
No paganizam je i tako širok pojam, na što točno pod time misliš? što te točno privlači? pa da vidimo što je spojivo a što nije. Jasno mi je da ne želiš spajati, ali bilo bi zanimljivo probati.
Ne želim probati

Kad kažem paganizam mislim na wiccu jer ona nekako najviše spaja evropsku tradiciju starih vjerovanja iako je sama nastala nedavno i svi znamo kako (preko Gardnera i mističnih društava 19.st.).
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 13:58   #24
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ja, ja, die Religion ist das Opium des Volkes.
Nećeš vjerovati, ali slažem se s tobom.

Nama ne treba religija nego znanost o Bogu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 14:00   #25
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nisam od tih, ali da takvih ima - ima ih.

http://christianwicca.org/
Hvala ti na preporuci, al to je upravo ono što ne želim. Netko se, poput mene, nije mogao odlučiti, pa je spojio u christian wiccu.
Nikad nisam osjetila smisao tome.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 14:26   #26
Kako sa godinama racionalnost preuzima primat nad instinktima tako mi i kod religiozosti interna logicka/filosofska konzistentnost igra vecu ulogu od osobnog svidjanja i mogucnosti proiciranja vlastitih psiholoskih potreba na ovaj ili onaj mitoloski scenario koji se nudi.

Sjecam se kako mi sa 20 (iz danasnje perspektive) nista nije bilo jasno. Nit sam poznavao povijesni kontekst nastanka razlicitih konkretnih religija, niti socio-psiholoski religioznosti generalno, niti bio u stanju dovoljno razionalno vagati stvari pa bi ekipa i ja isli u svojevrsni "vibration mongering" po duhovnim grupama cisto po nekom osjecaju za filing. Odnosno, da budemo realni, po tome koju emotivno-psiholosku rupu je u datom renutku ispunjavalo.

Sada je prica drugacija pa iako je Hinduizam srcu najdrazi (i najblize nekoj "predackoj" religiji buduci je prva sa kojom se upetljah, bivajuci odgojen nereligijski) primat ima sto mi je Budizam intelektualno prihvatljiviji, posebno njegova skepticnija/agnosticnija struja. Za razliku od ranijih odabira po osjecaju za filing ovo je bio razumski odabir necega sto moze pruziti logisticku podrsku meditativnoj i inoj praksi, a da se ne mora glavu zabiti pod pijesak. Stoga nije u pitanju samo budizam nego i to da konkretna zajednica dozvljava skepticko propitivanje bas svega, pa i vlastitih temelja (nije slucaj sa svima, ima i dosta religioznih i fanaticnih budista).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 14:33   #27
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Znam za sinkretizam, znam da se može i da to ljudi rade. Al ja ne želim miješati jedno i drugi. Tako bih postala 'christian witch', i spojila nespojivo kako ja vidim.
Nisu svi krscani katolici.

Kvekeri se recimo i dalje ubrajaju u krscane, iako su uz unitariste najblizi nekom modernisticko / relativisticko / intuitivno-misticnom pristupu.

Takodjer je dostupna hrpa sinkretistickih pristupa. Okultisticka scena na zapadu je velikim djelom takva, cijeli moderni neo-hinduizam je sinkretisticki itd.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 14:38   #28
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
to je supermarket..uzmi sta ti paše i šta ti je oku primamljivo(osjetila) i tvom novcu dostupno(razum)..
sad jel to najbolje za tebe,ne znaš..ili bar misliš da znaš..
Sve je supermarket na otvorenom trzistu.

Kad trziste nije otvoreno onda ima da prihvatis sto ti mali obiteljski caca ili veliki feudalni caca nalozi - pa dobijes dominantne drzavne religije.

Osobno mi se vise svidja financijski motivirana super-market od autoriarno-politicki motivirane manipulacije masama. Ako nista barem je vise rascjepkana zakonom slobodnog trzista pa sprjecava davanje prevelike monopolisticke snage pojedinom brendu.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 14:40   #29
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Kako sa godinama racionalnost preuzima primat nad instinktima tako mi i kod religiozosti interna logicka/filosofska konzistentnost igra vecu ulogu od osobnog svidjanja i mogucnosti proiciranja vlastitih psiholoskih potreba na ovaj ili onaj mitoloski scenario koji se nudi.
Da, i ja volim vjerovati da sam više racionalna u godinama u kojim jesam, pa tako možda i ta neodlučnost između dva puta. Sad uočavam i priznajem si ono što tad nisam. U prošlosti sam to rješavala tako da sam u jednom trenutku jednostavno isključila ovo drugo, bez previše razmišljanja. Iako, u ranijim danima sam bila puno više paganka nego kršćanka.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Sada je prica drugacija pa iako je Hinduizam srcu najdrazi (i najblize nekoj "predackoj" religiji buduci je prva sa kojom se upetljah, bivajuci odgojen nereligijski) primat ima sto mi je Budizam intelektualno prihvatljiviji, posebno njegova skepticnija/agnosticnija struja.
Dakle ti si hinduist - budist, i u miru si s tim (vjerojatno). Super, hvala ti na napisanom
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 14:47   #30
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Da, i ja volim vjerovati da sam više racionalna u godinama u kojim jesam, pa tako možda i ta neodlučnost između dva puta. Sad uočavam i priznajem si ono što tad nisam. U prošlosti sam to rješavala tako da sam u jednom trenutku jednostavno isključila ovo drugo, bez previše razmišljanja. Iako, u ranijim danima sam bila puno više paganka nego kršćanka.



Dakle ti si hinduist - budist, i u miru si s tim (vjerojatno). Super, hvala ti na napisanom
Problem je sto postoji i taj sukob racija i instinkata, u neku ruku je bilo udobinije kad se covjek nije time zamarao... ali nakon nekog vremena klackanja kako godine prolaze racionalno-liberalni (u smislu poistovjecivanja sa skupinama i ideologijama) prevagne pa je opet ok Sto Nemruth rece, neke stvari razrijesi vrijeme i biologija.
Naravno nije jedini nacin da se razrijesi disonanca, fundamentalizam je takodjer opcija.


Skeptiko-budist. Leteci brdonosni majmuni su ipak folklor koji ne mogu shvacati doslovno, a advaita, joga isl su samo (ne uvijek najbolje) uzurpacije sramana konkurencije (budizam, jainizam, ajivaka itd) u hinduisticki inkluzivizam (u zelji odrzavanja kulturne dominacije, kao sto i u bhakti pravcima ima islama, plemenskih kulteva itd) ). Da nisu tako neprakticno ekstremni sa nenasiljem i jaini bi bili vrlo zanimljivi, imaju neke jako napredne filozofsko-logicke modele.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 14:59   #31
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ne mogu to razdvajati (ili postoji jedno ili drugo), duhovne sile, šumska bića, uzajamna povezanost i isprepletenost, itd... sve to može postojati zajedno sa Bogom stvoriteljem.
Ne razdvajam ni ja. Mene muči tradicijski put koji slijedim u okviru tog vjerovanja. Iako sve ove prirodne sile mi prirodnije idu uz paganizam.

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
"Gubitnici"... zapravo ne volim tu riječ, recimo oni koji su obuzeti životnim problemima i teško ili nikako izlaze s njima na kraj.
Razumijem ih, moj prvi svojevoljni susret sa vjerom bio je u takvim okolnostima.
Nisu li svi ljudi obuzeti životnim problemima, neovisno o religiji? Svatko ponekad teško izlazi na kraj sa svojim problemima i pametno postupi ako se tad obrati Bogu za pomoć. Tako može samo dobiti, dakle nije gubitnik.
Ako nitko drugi, Bog ga razumije.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:07   #32
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nećeš vjerovati, ali slažem se s tobom.

Nama ne treba religija nego znanost o Bogu
Kojom bi se metodologijom služila ta znanost?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:12   #33
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Problem je sto postoji i taj sukob racija i instinkata, u neku ruku je bilo udobinije kad se covjek nije time zamarao... ali nakon nekog vremena klackanja kako godine prolaze racionalno-liberalni (u smislu poistovjecivanja sa skupinama i ideologijama) prevagne pa je opet ok Sto Nemruth rece, neke stvari razrijesi vrijeme i biologija.
Naravno nije jedini nacin da se razrijesi disonanca, fundamentalizam je takodjer opcija.
Da, biologija. Kao bakica, nekako se prije vidim u crkvi na misi, nego u šumi do koje pitanje kako ću doći. Možda je ipak kršćanstvo definitiv na kraju, kad više ne bude vremena ni prostora za biranje. Time mu uopće ne umanjujem vrijednost, čak dapače.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Skeptiko-budist. Leteci brdonosni majmuni su ipak folklor koji ne mogu shvacati doslovno, a advaita, joga isl su samo (ne uvijek najbolje) uzurpacije sramana konkurencije (budizam, jainizam, ajivaka itd) u hinduisticki inkluzivizam (u zelji odrzavanja kulturne dominacije, kao sto i u bhakti pravcima ima islama, plemenskih kulteva itd) ). Da nisu tako neprakticno ekstremni sa nenasiljem i jaini bi bili vrlo zanimljivi, imaju neke jako napredne filozofsko-logicke modele.
Zvuči komplicirano. Al ja ionako ništa ne znam o tome, tj. svemu što si nabrojao. Samo ponekad, uslijed težine života, hindo-budističkim jezikom rečeno, poželim da mi je ovo zadnja inkarnacija, i da odem u nirvanu (ili jednostavno iščeznem).
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:14   #34
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Kojom bi se metodologijom služila ta znanost?
Citiranjem Prabupadinog citiranja Baktisidantinog komentara Baktivinodinog tumacenja Bagavatama

Proglasis spis znanoscu i oma imas znanost, ko da je to u religiji problem i da se zamara metodologijom
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:16   #35
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Obično me kršćanstvu privuče težina života, obitavanje u ovom svijetu općenito, patnje bližnjih, moja vlastita patnja. I onda vidim smisao u križu, u Božjoj objavi u Bibliji, u strukturi koja postoji, posežem za literaturom te tematike, i to me ispuni.
Nekad, ali rijetko, odem stvarno na misu, ili jednostavno u crkvu se pomoliti i biti u miru.

Paganizmu sam privučena kad osjetim puninu života, lepršavost, dodir prirode koji je upravo božanski, povezanost sa svime u mističnom smislu, sa svemirom, vječnosti. Osjećam misteriju života i smrti i te promjene koja je stalno prisutna. Vidim ljepotu u svakoj i najmanjoj stvari u prirodi oko sebe. Osjećam to božanstvo koje pagani zovu božicom i bogom.
Sve mi odjednom ima smisla, i iako nemam sve odgovore, ne opterećujem se time. Osjećam magiju u svakoj stvari.
U kojem bi od ova dva stanja željela provesti ostatak života?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:18   #36
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Citiranjem Prabupadinog citiranja Baktisidantinog komentara Baktivinodinog tumacenja Bagavatama

Proglasis spis znanoscu i oma imas znanost, ko da je to u religiji problem i da se zamara metodologijom
Pa to je čisti poststrukturalizam, bogati.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:21   #37
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Na temelju proučavanja, došao sam do zaključka da su prvi kršćani zapravo vjerovali u gnostičkog Nebeskog a ne fizičkog Krista. A kasnije je literatura postala shvaćena kao povijesni dokument/kronika. To je, naravno, moje mišljenje... koje može i ne mora biti točno, jer nemamo dovoljno podataka za presudni zaključak.
Misliš li da im se, kao nebeski Krist nekako objavio, kako su komunicirali s njim? Pretpostavljam na ezoteriskoj razini, putem možda starih spoznaja i znanja.
Isus je živio među ljudima, i to je jasno (kako su komunicirali s njim).
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:25   #38
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Zvuči komplicirano. Al ja ionako ništa ne znam o tome, tj. svemu što si nabrojao. Samo ponekad, uslijed težine života, hindo-budističkim jezikom rečeno, poželim da mi je ovo zadnja inkarnacija, i da odem u nirvanu (ili jednostavno iščeznem).
Svatko nesto nekad pozeli, pitanje je koliko takva privremena emotivna stanja ima smisla praviti temeljima svjetonazorskih sustava.

Htjedoh reci da imam vise problema sa religijom koja se u krajnjoj redukciji svodi na mitologiju od one koja se u krajnjoj redukciji svodi na filozofiju. Sve u pravilu ima svega, ali kod nekih pristupa ako odbacis sve rituale, mitove, tekstove, drustvene pritiske, uvjerenja itd i dalje dovoljno opstaje i srz je u filozofskom djelu, dok kod drugih taj dio biva samo apologetskim pokusajem opravdanja "vjer-pur-vjerizma".

Npr ako usporedjujemo sa krscanstvom filozofska redukcija bi bila cisti teizam. No tradicionalno krscanstvo poput katolickog ne zivi na filozofskom teizmu nego mitu, ritualu, drustvenoj koheziji i psiho-drami, ostalo je samo njihova racionalizacija.

Stoga je moguce biti budistom koji ne vjeruje da je Buda povijesna osoba, ne vjeruje da su spisi njegoa doslovna rijec, misli da je veliki dio povijesti laziran i dovodi u pitanje onih par misticnih aspekata koji izlaze iz cisto logicke sfere, a temeljni su (za razliku od rituala, duhovnih bica isl koji u startu nisu temeljni) poput karme i reinkarnacije.

Nije moguce biti katolikom i odbacivati povijesnog Isusa, izvornost Biblije, uskrsnuce, svete duhove, crkvene dogme itd. Stovise, takav stav prema kanonskom zakoniku podrazumijeva automatsku ekskomunikaciju.

To je ta razlika. Mogao bih bit kvekerom (iako su oni intelektualno slabi i ne zanima ih previse teologija i filozofija, recimo neki spoj kvekerizma sa aristotelijanskom skolastikom neopterecenom ritualisticno-mitoloskim aspektima), ali tesko katolikom jer mi je neprihvatljivo ogranicavanje sobode misljenja i zdravorazumskog odlucivanja u ime odrzavanja dogme i time organizacije.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:28   #39
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
U kojem bi od ova dva stanja željela provesti ostatak života?
Ha! Ti si toliko pronicljiva, da ne kažem pametna
Odlično pitanje.
Ne nameće li se logičan odgovor?
Quote:
Paganizmu sam privučena kad osjetim puninu života, lepršavost, dodir prirode koji je upravo božanski, povezanost sa svime u mističnom smislu, sa svemirom, vječnosti.
Druga je stvar što život na ovoj zemlji NE dozvoljava ovakvo trajno stanje, to su trenuci sreće.
Ipak smo izgnani iz Raja, ne?
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:44   #40
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nije moguce biti katolikom i odbacivati povijesnog Isusa, izvornost Biblije, uskrsnuce, svete duhove, crkvene dogme itd. Stovise, takav stav prema kanonskom zakoniku podrazumijeva automatsku ekskomunikaciju.
Ne odbacujem to, nego se pokušavam uklopiti, svoj duh uskladiti s tom materijom. Problem je što bih teško mogla biti fizički u nekoj kršćanskoj zajednici, družiti se s njima.
Ako se to i dogodi najčešće mi idu na živce

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
To je ta razlika. Mogao bih bit kvekerom (iako su oni intelektualno slabi i ne zanima ih previse teologija i filozofija, recimo neki spoj kvekerizma sa aristotelijanskom skolastikom neopterecenom ritualisticno-mitoloskim aspektima), ali tesko katolikom jer mi je neprihvatljivo ogranicavanje sobode misljenja i zdravorazumskog odlucivanja u ime odrzavanja dogme i time organizacije.
Mnogi katolici nemaju problem s tim. Jednostavno uzmu što im odgovara, što ne, zanemare. Al znam da ne pričaš o takvom pristupu stvarima.
Hm, i ja sam tad više 'katolik', nego katolik jer ne primam sakramente (iako sam krštena, primila pričest i svetu potvrdu), i živim u skladu sa svojim uvjerenjima, a ne onima crkve. Ne znam dal to što cijenim papu Franju, divim se kršćanskom nasljeđu, kulturi, arhitekturi, knjigama, osjećam puninu Božje objave, čitam sveto pismo, molim se ponekad poznatim molitvama... me čini katolikom.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:40.