Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2017., 19:18   #41
Priroda kreacije je sado mazohistička no zato ljudi imaju svjest da to izmjene no ne ide im baš nešto pa imamo hebavanje i onda kajanje i tako u krug.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 19:39   #42
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Priroda kreacije je sado mazohistička no zato ljudi imaju svjest da to izmjene no ne ide im baš nešto pa imamo hebavanje i onda kajanje i tako u krug.
Kajanje o kojem pričaš nije dio ljudske prirode nego abrahamskih religija.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 19:47   #43
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Mjesec je nekada imao svoj sopstveni sjaj svoju vatru kao i sunce i bili su jedan s drugim kao dva jajeta zajedno,tada su ljudi bili hermafroditi.
Tek odvajanjem sunca od mjeseca je započeo proces odvajanja polova na zemlji.
A onda je došao svizac i zamotao čokoladu. Odakle izvlačiš takve nebuloze? Toga nema čak ni u Bibliji.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 19:51   #44
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Slažem se da i u katoličkom konceptu Isusa smatraju otkupiteljem,
Nije htio se žrtvovati za spas svih ljudi od škripe zubima u paklu, ali natjerao ga je Bog Otac na to, unatoč Isusovu preklinjanju i plaču 3 x.

Quote:
ali protestantski koncept to smatra težištem i glavnom dogmom, čak idu tako daleko da je najbitnije vjerovati u to da je Isus otkupitelj i da je to jedina mogućnost spasa
Isto kao i katolici. Katolicima je vjerovanje u Isusa Boga jedini način spasa od pakla. Od toga neke spašava po teologiji samo ako nikada u životu nisu čuli popa da im naviješta Isusa Krista. A takvih nema baš puno, a i nisu bitni, i ne pune Vatikanske riznice novcem.

Quote:
(makar mi ovaj pojam spasa nije baš prihvatljiv ali da sad ne širim temu).
Znam što je tebi prihvatljivo. Instant spas uz nula truda. Jesam li pogodio?

Quote:
A vjera u Boga radi raja i pakla je trgovina,
Znači vjera u Boga jest trgovina, jer vjernicima Bog koji ih ne pretvara u vječne supermene je kita labudova.

Quote:
tu ne možemo govoriti o duhovnosti, ali opet trebamo početi od toga da smo živi i sebi želimo dobro, a usput izbjeć sve ono što bi nas moglo ugroziti, u skladu sa svojim uvjerenjima!
Sebi želimo dobro ... (pssst mogao si reći da smo sebični egomanijaci) pa smo si takvoga Boga i zamislili.

Quote:
Neko vjeruje u cjepiva, neko u Boga, neko u mantru, neko u Isusa...
Onaj tko negira pozitivan učinak cjepiva, neuka je i sebična budala. Štetnik koji na osnovu vlastite kratkovidne sebičnosti i neuke zalupanosti, ugrožava svoju i tuđu djecu.

Dakle cjepivo je daleko korisnije nego i Bog i Isus Krist i mantre i tantre.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:13   #45
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Kazes da navodni Bog voli bica? Ako kojim slucajem postoji nesto kao ''Bog'' i da je svestan svega sto se desava u ovom prokletom univerzumu,onda je on potpuno krvolocni sadisticki gad.Jednostavno u tako nesto zastrasujuce i mracno ne zelim da verujem,jer ne zelim da verujem da postoji takav sadista.
Sve što ti se dešava je tvoja krivica i posljedica je tvojih djela.

Jebiga, ne možeš nekog opljačkat i očekivat da sve bude u redu

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Zanimljivi upisi vidim, pa moram i ja još malo pisati na temi, daklem:

Slažem se da sveti spisi nisu udžbenici, već duboka simbolika ukoliko su vjerodostojni ili bi se moglo reći, da su neki ljudi svoja promišljanja napisali na jedan poetičan način. Da li ti spisi trebamo smatrati svetim, pa ako u nama razvijaju promišljanje, onda bi trebali biti sveti...

Rečeno je da je Sunce bliže Mjesecu, očito pisac nije mislio na astronomiju, već na ono što Mjesec i Sunce predstavljaju, a Sunce predstavlja intelekt koji sve osvjetljava, Mjesec je simbol uma (riječ lud, mona, munjen dolazi od riječi luna moon. Karakteristika mjeseca je njegova periodičnost, um je sad u euforiji sutra u depresiji.

Čak i indijski horoskop više gleda Mjesec nego Sunce, naime, kažu da koja korist od toga što čovjek zna (intelektualno) da alkohol i cigarete nisu dobre, ako um kaže suprotno.


Jedan detalj iz Rajskog vrta, šetao Bog i tražio Adama, a Adam kaže da se sakrio jer je gol. Pazite, Adam i Eva su bili cijelo vrijeme goli.

Kao što rekoh, do jednog nivoa je dobro Boga spustiti na čovjekoliko biće, međutim to nije puna Istina o Bogu

Dakle, Adam je shvatio da je gol, jerbo je pojeo jabuku (ili što već) sa drva spoznaje!

Zaključio bi da je želja za iskustvom na neki način stvaranje svijeta ili bolje reći igra Svijesti
Evo došao je majavad

Božju riječ možeš čitati samo onakvu kakva jest.

Božje riječ možeš interpretirati, ali ne možeš mećat riječi koje nisu izgovorene.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pod "pomoći konkretno", aludirao sam da u "svetim" spisima nema ništa što ljudima nije poznato iz napora i znoja znastvenika i istraživača. Niti jedan Bog nije ljudima pružio konkretnu informaciju koja konkretno pomaže u nevolji na "ovome" svijetu (zaštita npr. djece od smrtonosnih bolesti i opasnosti).
Što kaže znanost gdje ideš nakon smrti tijela

Koja je znanstvena forumla da nikad ne umreš i da živiš vječno?
Bog ima tu formulu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:14   #46
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nije htio se žrtvovati za spas svih ljudi od škripe zubima u paklu, ali natjerao ga je Bog Otac na to, unatoč Isusovu preklinjanju i plaču 3 x.
Ne bi se ni ja žrtvovao radi tuđih grijeha, budimo realni

Quote:
Isto kao i katolici. Katolicima je vjerovanje u Isusa Boga jedini način spasa od pakla. Od toga neke spašava po teologiji samo ako nikada u životu nisu čuli popa da im naviješta Isusa Krista. A takvih nema baš puno, a i nisu bitni, i ne pune Vatikanske riznice novcem.
Je, ali ne inzistiraju toliko kao protestanti na tome, u katoličkoj doktrini imaš one fanatičnije i one liberalnije...

Quote:
Znam što je tebi prihvatljivo. Instant spas uz nula truda. Jesam li pogodio?
U čemu je problem ja zapravo ne znam oklen je patnja došla i tko ju je zvao ja nisam

Quote:
Znači vjera u Boga jest trgovina, jer vjernicima Bog koji ih ne pretvara u vječne supermene je kita labudova.
Ako smo božanskog porjekla, onda se imamo pravo nadati

Quote:
Sebi želimo dobro ... (pssst mogao si reći da smo sebični egomanijaci) pa smo si takvoga Boga i zamislili.
Prema svojim mogućnostima, potrebama, mentalnom sklopu, tu smo di jesmo, nemremo iz ove kože vanka...

Quote:
Onaj tko negira pozitivan učinak cjepiva, neuka je i sebična budala. Štetnik koji na osnovu vlastite kratkovidne sebičnosti i neuke zalupanosti, ugrožava svoju i tuđu djecu.
Spominjao sam vjeru u cjepiva, ne u pozitivan učinak, ja nemam ništa protiv pozitivnih učinaka, ali sam protiv neoliberalnog koncepta stvaranja tržišta, poglavito kad se ideja tržišta pojavi u farmaceutskoj industiji, onda možemo tzv. pozitivne učinke okačiti mačku orep

Quote:
Dakle cjepivo je daleko korisnije nego i Bog i Isus Krist i mantre i tantre.
Kako kome, živimo u slobodnom svijetu i ne možemo našteti cjepljenoj djeci
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 21:09   #47
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ne bi se ni ja žrtvovao radi tuđih grijeha, budimo realni
Ja bih se žrtvovao ako bih znao da zbog te žrtve, svi dobri ljudi NEĆE završiti u vječnom paklu. Stvarno ne znam kakvu riječ upotrijebiti za čovjeka koji se ne bi žrtvovao da spasi milijarde nedužnih, uključujući i svoje najbliže, da vječno gore u vatri. A Isus Krist je baš to htio zaobići i molio Boga da ga toga poštedi.
Bijednik...

Quote:
Je, ali ne inzistiraju toliko kao protestanti na tome, u katoličkoj doktrini imaš one fanatičnije i one liberalnije...
Opus Dei su pravi katolici. Ostatak su vjerojatno potencijalni heretici. Kakav liberalizam u katolika?

Quote:
Ako smo božanskog porjekla, onda se imamo pravo nadati
Nadajte se i dalje...

Ali ja sam izjavio da za vjernika, Bog koji ga neće pretvoriti u vječnog samozadovoljnika je šuplja tikva. Stoga je jasno zašto se vjeruje u Boga.

Quote:
Spominjao sam vjeru u cjepiva, ne u pozitivan učinak, ja nemam ništa protiv pozitivnih učinaka, ali sam protiv neoliberalnog koncepta stvaranja tržišta, poglavito kad se ideja tržišta pojavi u farmaceutskoj industiji, onda možemo tzv. pozitivne učinke okačiti mačku orep
?
Quote:
nepoznati:
Dakle cjepivo je daleko korisnije nego i Bog i Isus Krist i mantre i tantre.
Quote:
Kako kome, živimo u slobodnom svijetu i ne možemo našteti cjepljenoj djeci
?
A ti mantraj onda nad bolesnim djetetom...

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Što kaže znanost gdje ideš nakon smrti tijela
Nisam čuo za peer reviewed knjigu o toj tematici. Svijest je još poprilično neistraženi misterij, kako to ja gledam...

Quote:
Koja je znanstvena forumla da nikad ne umreš i da živiš vječno?
Nema je, koliko mi je poznato, iako se radi na tome da se ljudski život silno produži i bolesti izliječe. Skromna procjena je nekoliko desetljeća i imat ćemo značajan napredak u tom smjeru.

Quote:
Bog ima tu formulu
Ima i Zeus, ne samo Krishna!
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 21:10   #48
Nema kanala za razmijenu info. Dakle znanost nemože.
Može biti subjektivno pa ti dokazuj (većina fanatičnijih vjernika su ta razina), nekima se umislilo a neki možda zaista komuniciraju samo to nemožeš objasniti racionalno. Slično kao kad Isus govori o kraljevstvu...većina vjernika nema blage veze što je to ali vjeruju.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 21:42   #49
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Nema kanala za razmijenu info. Dakle znanost nemože.
Ne može, ali pokušava, dođe im bolje da smo mi bogovi jer u protivnom te kanale nikad prokopati, zato iskopaše milionte rudnika a ipak ostao im jedan zbog kojeg na kraju tunela črn mrak, zbilja tim prokopom na drugu stranu se ne može. Time se vraćaju na početak.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 23:15   #50
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Sve što ti se dešava je tvoja krivica i posljedica je tvojih djela.
Često puta i nije: http://www.jutarnji.hr/vijesti/crna-...telje/5129684/
KAMIKAZA NA OSJEČKOJ OBILAZNICI Mladić se posvađao s djevojkom, uzeo ključeve i rekao: 'Ubit ću se!' Sjeo je u BMW i zabio se u mlade roditelje

Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Primarna posljedica mjesecevog odvajanja od sunca je pojava venere koja se sjajiti u zoru podcjecati na nekdasnji sjaj mjeseca.da se ne zaboravi tokom.eona .
To je neka pjesnička figura ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 23:25   #51
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Sve što ti se dešava je tvoja krivica i posljedica je tvojih djela.

Jebiga, ne možeš nekog opljačkat i očekivat da sve bude u redu
Molim? Kako uopste mozes ovako nesto napisati,zar ti ni malo nije zao dece koja su rodjena bolesna,koja su ubijena,kao i zivotinje,koja su nastradala u ratu,umrla od prirodnih katastrofa, gladi i slicno.Kad bi postojao dobri zivi Bog on bi sigurno intervenisao.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:18   #52
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ja bih se žrtvovao ako bih znao da zbog te žrtve, svi dobri ljudi NEĆE završiti u vječnom paklu. Stvarno ne znam kakvu riječ upotrijebiti za čovjeka koji se ne bi žrtvovao da spasi milijarde nedužnih, uključujući i svoje najbliže, da vječno gore u vatri. A Isus Krist je baš to htio zaobići i molio Boga da ga toga poštedi.
Bijednik...

...
A ako ne bi znao možda Isus nije znao

Daklem, da rasčistimo, ako već vjerujem u Boga kao nešto najčišće unutar nas, onda mi je u potpunosti besmisleno uopće raspravljati o konceptu di bi Bog tražio nečiju smrt da oslobodi nedužno čovječanstvo od vječnog pakla.

Druga je stvar raditi u interesu općeg dobra npr. ako si direktor nekog poduzeća ili političar...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:24   #53
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Molim? Kako uopste mozes ovako nesto napisati,zar ti ni malo nije zao dece koja su rodjena bolesna,koja su ubijena,kao i zivotinje,koja su nastradala u ratu,umrla od prirodnih katastrofa, gladi i slicno.Kad bi postojao dobri zivi Bog on bi sigurno intervenisao.
Mislio je na karmu.

Po konceptu karme, ono što nam se loše dogodi je posljedica nekih loših djela iz prijašnjeg života i obrnuto.

Kad osoba pati, po konceptu karme, otplaćuje dug, tako da ne bi trebalo izvući zaključak kako su oni koji pate grešniji od ovih koji imaju sretan život (mislim na prijašnje živote) jer kad se karma odrađuje, to bi trebao biti znak da smo bliži konačnoj Stvarnosti.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:39   #54
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Kad osoba pati, po konceptu karme, otplaćuje dug, tako da ne bi trebalo izvući zaključak kako su oni koji pate grešniji od ovih koji imaju sretan život (mislim na prijašnje živote) jer kad se karma odrađuje, to bi trebao biti znak da smo bliži konačnoj Stvarnosti.
Znači ne smijemo ublažavati patnje nesretnicima koji su u muci, jer oni "odrađuju svoju karmu, pa ih tako udaljavamo od konačne Stvarnosti".

A bogatašima valja zapržiti čorbu da ih toj konačnoj Stvarnosti približimo i bogatstava njihovih lišimo.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:45   #55
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Znači ne smijemo ublažavati patnje nesretnicima koji su u muci, jer oni "odrađuju svoju karmu, pa ih tako udaljavamo od konačne Stvarnosti".
Ne, ukoliko ne žele. Patnike na samrtnoj postelji se ne preobražava. Nisi li znao.

Što misliš zašto je Isus rekao "mrtvi nek pokapaju mrtve, a vi živi za mnom!"


postoji znanstveni krug koji se povodi mrtvim znanstvenicima, no ali postoji i znanstveni krug koji se povodi živim Bogom
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:59   #56
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Znači ne smijemo ublažavati patnje nesretnicima koji su u muci, jer oni "odrađuju svoju karmu, pa ih tako udaljavamo od konačne Stvarnosti".

A bogatašima valja zapržiti čorbu da ih toj konačnoj Stvarnosti približimo i bogatstava njihovih lišimo.
Da ako stvari promatramo bukvalno, a stalno naglašavam kako duovnost ne smijemo gledati kao udžbenik.

Koncept karme podrazumjeva još i:

a) Kripu ili kirpu - milost

b) Dharmu -način ponašanja.


Ako ponovno pročitaš što sam napisao, rekao sam, naglasio pače da se nesmije donositi zaključak o ljudima koji pate da su zli, a bogati dobri, već na taj način - naravno ,ako već vjerujemo u karmu - pokušavamo objasniti zašto se neke stvari događaju upravo tako kako se događaju.

Duovna osoba je ona koja ima osjećaj za pravdu u ovom životu i nikad se ne bi smjela pozivati na karmu ako ima prilike pomoći bližnjem u nevolji.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 11:15   #57
Ako Isus nije znao

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
A ako ne bi znao možda Isus nije znao
Ako Isus nije znao da svojim činom otkupljuje grijehe svijeta, onda se radi o običnom pobunjeniku, koji diže ustanak protiv Rimskog carstva da oslobodi svoj narod, nadajući se da će mu Bog pomoći, misleći da je možda on Mesija, ali i u strahu da mu neće uspjeti taj pothvat i svi biti mučki pobijeni od moćne svjetske sile.

Onda je njegov čin, hrabar ili čak sulud. Žrtva za dobrobit svog naroda.
Njegovo oklijevanje i strah su tada opravdani i ljudski.

Ali onda otpada sve u što vjernici vjeruju, raj i pakao, Isusova božanska priroda, čudesa...sve se svodi na ovozemaljski napor. Ako je uopće postojao, vjerojatno je takav i bio.

Quote:
Daklem, da rasčistimo, ako već vjerujem u Boga kao nešto najčišće unutar nas, onda mi je u potpunosti besmisleno uopće raspravljati o konceptu di bi Bog tražio nečiju smrt da oslobodi nedužno čovječanstvo od vječnog pakla.
Dakle da raščistimo. To je sasvim besmislena ideologija o dobrom Bogu.
Kao i bilo kakva druga ideologija dobra Boga. Univerzum (Bog) ne haje za nas.

Kako rekoh, ti bi Boga koji je "čisto dobro", i da od tebe ništa ne traži, ali mnogo daje.
To je još gore od katoličanstva. To je Bog za lijenčine.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 12:14   #58
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Znači ne smijemo ublažavati patnje nesretnicima koji su u muci, jer oni "odrađuju svoju karmu, pa ih tako udaljavamo od konačne Stvarnosti".
Čovjek ne smije uopće razmišljati što je čija karma, nego uvijek treba činiti dobra djela i boriti se protiv loših bez obzira što je svatko zaslužio što mu se dešava.

Dapače, ako samo mirno sjediš i promatraš zlo i ti ćeš nagrabusiti
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 12:24   #59
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Znači ne smijemo ublažavati patnje nesretnicima koji su u muci, jer oni "odrađuju svoju karmu, pa ih tako udaljavamo od konačne Stvarnosti".
Točno tu je Majka Tereza vidjela prostor za širenje katoličanstva - toliki ljudi odrađuju karmu u najgorim uvjetima i nisu baš najsretniji zbog toga. Ajmo im malo prodat drugu priču - onu o Isusu koji će ih sve spasiti. Ako odmah potpišete ugovor, dobit ćete i zdjelicu riže gratis.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 12:25   #60
Tko želi zdjelicu riže, taj će dobiti zdjelicu riže.

Tko želi Boga, dobit će Boga
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:51.