Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2003., 18:34   #1
Savršeni svijet?

Zanima me vaše mišljenje o tome:
da li napredujemo prema društvu u kojem neće biti siromašnih? (ne iz nekog altruizma bogatih pojedinaca, korporacija, firmi... već iz razloga tehnološkog razvitka koji bi, po mom mišljenju, trebao doseći onu razinu kada će moći biti ostvaren dostojanstven život za sve-odnosno kada će biti moguće ostvariti većinu želja svakom čovjeku)

u svezi s tim kako tumačite: pročitao sam u knjigama nekog ekonomista da će u budućnosti, a po njemu se to odnosi na 21.st) doći do uspješnog zadovoljenja PRIMARNIH ljudskih potreba te da će se ljudi transformirati u vrstu znanstvenika, umjetnika...svatko će raditi što želi, život više neće biti uvjetovan brigom za prehranu, preživljavanje već će svi raditi što žele. tj. kako mislite da će se rješavanje tih primarnih potreba čovjeka obaviti? (u knjizi on to nije naveo)
lakisaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 20:45   #2
Ne znam, ne znam... Lijepo zvuči, ali eto, 21. stoljeće je tu a ne izgleda mi baš da je na putu toga o čemu govori taj ekonomista u knjizi...
Ideja je lijepa, o takvom svijetu su pisali i ranije (Utopia)...
Što reći? Papir svašta trpi...
Da se barem ostvari...no, ljudska svijest još nije sazrela. 21. stoljeće je i 2099. godina - a do onda...možda....
mbarber1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 23:25   #3
Da!

Problem je što se granice pomiču... Danas smatramo da bi blagostanje bilo imati dobar posao, plaću od 10 tisuća, auto, mogućnost ići na odmore, djecu školovati do doktorata...

Prije 50 godina bilo je važno imati što jesti i gdje stanovati, a prije još 50 godina samo nešto za pojesti svaki dan.

Što misliš, što će se tražiti za 100 godina!?
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 08:58   #4
Quote:
Prije 50 godina bilo je važno imati što jesti i gdje stanovati, a prije još 50 godina samo nešto za pojesti svaki dan.
Istina. Gladni nismo (bar mi na sjevernoj hemisferi), ali to što jedemo je Bože učuvaj hrana. U HR je koliko-toliko pristojno, ali odi van i uvjeri se, samo ima boju i oblik, okus i mirisa u tragovima. U Americi je litra Cole jeftinija od litre vode???

Živimo u velikim, nagužvanim i smrdljivim gradovima, ali su nam stanovi luksuzni. Prije je bilo obrnuto, živjelo se na selu, čist zrak, priroda, ali bijedno i teško.

Neke stvari smo dobili, neke izgubili. Sve u svemu, mislim da nam je ipak bolje nego precima

Quote:
da li napredujemo prema društvu u kojem neće biti siromašnih?
Ne, definitivno ne napredujemo. Pogledaj statistike, društvo se i na Zapadu sve više raslojava, bogati su još bogatiji, siromašni još siromašniji. Neto imovina prosječnog Amerikanca je 0$.

Kao što si dobro primijetio, definicija siromaštva je relativna stvar. 80% Hrvata se osjeća siromašnima po jednoj anketi, a barem 50% Hrvata posjeduje mobitel. Očito ga i oni siromašni imaju

Zato bi možda trebalo postaviti pitanje: kuda ide srednja klasa (što god to je) kao stup svakog demokratskog društva. U nas je skoro nestala, njen se privid održava kreditima, tako stvari otprilike idu i na Zapadu (ali puno laganije). Teže se dolazi do posla, teško se posao zadržava, nekretnine su skuupe, sve u svemu, "muzika" je puuno skuplja no prije 10, 20, 30 godina.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 10:22   #5
svijet profita ?

Quote:
lakisaki kaže:
...a po njemu se to odnosi na 21.st) doći do uspješnog zadovoljenja PRIMARNIH ljudskih potreba te da će se ljudi transformirati u vrstu znanstvenika, umjetnika...svatko će raditi što želi, život više neće biti uvjetovan brigom za prehranu, preživljavanje već će svi raditi što žele.
Tehnološki napredak događa se po zahtijevima povećanja profita, a to znači da se (usprkos tehnološkom napretku) sve teže zadovoljavju primarne ljudske potrebe. Naime na zadovoljavanju primarnih ljudskih potreba ne mogu se postizati veliki profiti pa se zato njihovo zadovoljavanje na umjetan način otežava: stvaraju se umjetne potrebe.
Primjeri: Kada je moderan čovjek "žedan" pije Kaka Kolu a kad je "gladan" (većina nas nikada nije iskusila pravu glad) ode jesti u Mc Dreck, umjesto čistog zraka udiše duhanski dim i druge smradove itd.
Moderan čovjek rob je umjetnih potreba, a u siromašnom dijelu svijeta pati od umjetno proizvedene oskudice.
Još u prošlom stoljeću na ovom je planetu bilo dovoljno (i previše) hrane da se dobro prehrani cjelokupno čovječanstvo, ali svejedno su milijuni umirali od gladi. Jer po mjerilima krupnog kapitala (tj rasta profita) ne isplati se spašavati gladne.
__________________
All you have is what you are
and what you give.

Zadnje uređivanje adriatic : 22.09.2003. at 12:16.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 14:32   #6
slažem se sa tobom adriatic posebno-

no pitanje je bilo je li znate kako oni tvrde da će se to riješiti; dakle kako više neće biti problem zadovoljavati osnovne potrebe (hrana tj. općenito briga za egzistenciju)? jer kad promislite malo, ako se čovječanstvo riješi tih problema (preživljavanje) Zemlja će imati najveći potencijal ikad stvoren-6 MILIJARDI ljudi koji, neopterećeni, se mogu posvetiti znanosti, izučavanju prema svojim afinitetima..., doći će to takvog napretka da će to biti nemjerljivo...uz jednu malu pretpostavku: kako riješiti primarne potrebe?


???
lakisaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 16:00   #7
ma glupost!!!
pa popizdili bi od dosade!! falio bi nam produktivni rad :-)
nismo svi rodjeni za dzabalebarenje i olfo intelektualne gluposti
neko mora i radit, ljudi!
__________________
'Ko me ne zna, skupo bi me platio
LAZIO_FAN_ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 17:28   #8
ma lazio to bi bio svijet u kojem ljudi ne bi MORALI
lakisaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 17:31   #9
ma lazio to bi bio svijet u kojem ljudi ne bi MORALI raditi ali bi mogli raditi bilo sve što bi bilo dopušteno a ako bi ti htio kopati kanale to bi mogao raditi ali te ekonomska prisila ne bi tjerala da radiš-radio bi jer voliš: rad koji se danas obavlja manualno bi tehnologija sredila a ljudi bi se bavili onim što vole

bar ja to tako zamišljam
lakisaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 18:13   #10
kuzim ja tebe prijatelju ali mislim da bi tamo vrlo brzo nastao kurslus, jer kad nemoras onda i neces, a netko bi nesto ipak morao raditi-zbilja ne kuzim kak bi se te primarne zadovoljile
i mislim da genijalne ideje ne dolaze iz dokolice nego iz potrebe elem opet kurslus
bljak, i ne dogodilo nam se!
__________________
'Ko me ne zna, skupo bi me platio
LAZIO_FAN_ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 19:48   #11
ne bi ti se dalo? možda prvih par dana, mjeseci ali vjerujem da ne bi ni godinu izdržao bez rada.

što se genijalnih ideja tiče ne bi ni tada one dolazile iz dokolice već iz potrebe (zamisli putovanja brodom, onu čast, pogledi ljudi kad te gledaju a ti izumio space ship, otkrio neka luda čuda, itd.) bilo bi motivacije, bilo.a i lakše ti je raditi neopterećen rokovima, uvjetima, stanarinama, kruhom i mlijekom za djecu...
i zamisli hipotetski da od 6milijardi ljudi 5milijardi truli a onih 1 milijardi nešto istražuje, traži, otkriva..pa već po zakonu brojki bi broj otkrića, pronalazaka bio nemjerljivo veći a time i koristi za ljudsku vrstu veće. zar ne?!

postojala bi ekipa koja bi trebala raditi ali i za to bi se našlo one koji to žele.tipa policija))

da li možda netko zna kako je u Star Trek universumu riješen taj problem? jel može netko tamo ležati cijeli dan u kući i ništa ne raditi ili ipak nešto mora?
lakisaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 09:11   #12
Quote:
zamisli hipotetski da od 6milijardi ljudi 5milijardi truli a onih 1 milijardi nešto istražuje, traži, otkriva..pa već po zakonu brojki bi broj otkrića, pronalazaka bio nemjerljivo veći a time i koristi za ljudsku vrstu veće. zar ne?!
Ajoj, ti mora da si član nekakvog kluba mladih zagrijanih znanstvenika. Wake up čovječe, većinu ljudi na ovom svijetu boli uvo za znanost, otkrića, svemir i druge piz*arije U se, na se i poda se, nisi čuo za to? Očito si išao u gimnaziju (ili još ideš)? Prošetaj malo do tekstilne, trgovačke, ugostiteljske, frizerske škole pa da vidiš životne filozofije A ni većina gimnazijalaca nije (pre)daleko.

I o kakvim **koristima za ljudsku vrstu** pričaš ako su sve egzistencijalne potrebe već zadovoljene?? Sve te inovacije bi nakon trenutka zadovoljenja osnovnih potreba bile čisti l'art pour l'art (valjda se ovako piše) oliti pokušaj da se ekipa nekako izvuče iz posvemašnje dosade.

Evo zamisli da ti Djed Mraz donese čudesnu makinu koja ima veeeliko crveno dugme. Sve što je potrebno je da zamisliš što želiš i onda stisneš to dugme i voila, dobiješ to što si zamislio. Garantiram da bi nakon tri mjeseca ispunjavanja svih svojih mogućih i nemogućih želja uzeo veeeliki čekić i razlupao čarobnu makinu u komadiće i vratio se normalnom životu.

Zato uživaj već sada (nema ti druge)
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 15:31   #13
pod "korist za ljudsku vrstu" ne mislim da je zadovoljenje egzistencije sve ono što ljudi u životu žele ostvariti. zašto se ekipa koja sad ima gro para i dalje želi zgrabit više? zašto? e ja ću ti reći., zato jer žele poštovanje drugih, žele dokazat da su bolji od ostatka, motivacija, kompeticija..sve je to, dragi blank rei, u istom loncu, i iz svega toga raste čovjekova potreba da se dokaže

poanta-motivacije ne bi falilo

što se ekipe iz frizerske, tekstilne tiče, ne bi ona klošarila i dobivala život besplatno, ne znam kako je to planirano riješiti ali sicher ne bi bilo tako-moralo bi i tu biti zanata, struke, RADA ali ne u smislu da znaš da ak ne radiš sutra žena, djeca., kukaju, nema hrane itd. već bi to zadovoljenje egzistencije riješilo prpobleme da svaki čovjek može preživjeti dostojanstveno, rad bi bio automatiziran, samo s nužnim čovjeklovim uplitanjem

i ne, ne radi se tu o "crvenom gumbiću koji ispunjava sve želje", malčice si krivo shvatio to, jer da je tako jednostavno bila bi milina-da bi nešto dobio mora se nešto potrošiti ali prvo to što će se potrošiti i nabaviti..itd. jedan lagani lanac je potreban, a rješenje egzistencije bi zadovoljilo samo osnovni problem ali ne bi dokinulo rad. shvaćaš?

a raznorazne larpurlartisičke sheme s ovim nemaju veze jer ne pričamo o idealnom svijetu već o svijetu koji znanstvenici (i to ne neki lijevi) već autoritetni, svjetski, predviđaju

inače pronađoh knjigu; Adolf Dragičević, u svezi Političke ekonomije (pravni fax u Zg) tako da nije neka tlapnja, a nije tip (koji je BTW akademik, to izumio već prenosi stajališta struke
lakisaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 08:12   #14
Quote:
e ja ću ti reći., zato jer žele poštovanje drugih, žele dokazat da su bolji od ostatka, motivacija, kompeticija..sve je to, dragi blank rei, u istom loncu, i iz svega toga raste čovjekova potreba da se dokaže
Osvrni se oko sebe i pobroji ljude kojima je to (što si nabrojao) pokretačka sila u životu. Vjerujem da ih nećeš naći više od 20%

Quote:
što se ekipe iz frizerske, tekstilne tiče, ne bi ona klošarila i dobivala život besplatno, ne znam kako je to planirano riješiti ali sicher ne bi bilo tako-moralo bi i tu biti zanata, struke, RADA ali ne u smislu da znaš da ak ne radiš sutra žena, djeca., kukaju, nema hrane
Daj konkretan prijedlog kako "natjerati" čovjeka kojem se NE RADI da ipak RADI, a da to ne budu egzistencijalni razlozi. Osim toga, nivo o kojem pričaš (ne smije biti NEEEMA HRANE) je već dostignut u HR: imaš socijalnu pomoć, dječje doplatke, Caritas za odjeću/obuću, javne kuhinje... S tim doduše nećeš moći vozit auto, surfat po Netu i pričat mobitelom, ali to i nisu egzistencijalne potrebe (ili možda jesu?)

Quote:
inače pronađoh knjigu; Adolf Dragičević, u svezi Političke ekonomije (pravni fax u Zg) tako da nije neka tlapnja, a nije tip (koji je BTW akademik, to izumio već prenosi stajališta struke
Pa šta odmah nisi rekao od koga crpiš inspiraciju Takvi poput Adolfa su dizajnirali YU socijalizam koji je eto, jelte, propao. A propao je baš na odnosu prema radu. Ljudi su besplatno dobili stanove, jeftinu hranu, jeftine režije, posao BEZ PRITISKA (pitaj mamu kakva je radna atmosfera bila u socijalizmu) i što se dobilo? Dobilo se veliko NIŠTA, a ne eksplozija kreativnosti o kojoj ti sanjaš. Pokazalo se da će većina na poslu uložiti minimalno ako nije pod pritiskom. Ako ne vjeruješ, pitaj bilo koga starijeg od 45 godina. Ili odi u neku od državnih firmi i ustanova pa provjeri na šta to liči.

I pogledaj datum izdanja te Dragičevićeve knjige. Kladim se da je 1989 ili ranije
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 18:49   #15
"Osvrni se oko sebe i pobroji ljude kojima je to (što si nabrojao) pokretačka sila u životu. Vjerujem da ih nećeš naći više od 20%"

ma svi se ljudi na svijetu žele dokazati, žele poštovanje, DIVLJENJE drugih, počev od znanstvenika do cugera u krčmi koji priča svoje lovačke priče da bi zadivio okolinu, svatko na svoj način,ali svi, teže priznanju-druga je stvar kako različiti ljudi misle da se dokazuju ali to SVI rade!

"Daj konkretan prijedlog kako "natjerati" čovjeka kojem se NE RADI da ipak RADI, a da to ne budu egzistencijalni razlozi"

ne možeš ga natjerati i to se slažem ali će sicher velika većina ljudi željeti priznanje a kad ga više ne budu mogli ostvariti zgrtanjem para, morat će se okrenuti znanosti, umjetnosti, izgradnji najljepše kuće--zidari, rađenjem najbolje pizza itd.da bi to priznanje dobili.

još jedanput, rješenje egzistencijalnih problema ne utječe na ljudsku motivaciju, uvijek se teži nečem višem (sam si spomenuo mobitele, tako će i ako se ostvari to rješenje primarnih potreba nešto drugo doći na mjesto mobitela-uvijek će se naći nešto)

nije knjiga (bolje rečeno, to ti je dio od 200tinjak strana a drugi dio knjige od 500 ti je službena literatura na pravu za ispit) komunistički indoktrinirana, moraš ili pročitati da se uvjeriš ili mi vjerovati, a napisao ju je 1996, 97 i to kada je već bio čovjek s 40 godišnjim znanstvenim radom
lakisaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2003., 08:34   #16
Quote:
ma svi se ljudi na svijetu žele dokazati, žele poštovanje, DIVLJENJE drugih
Ma znam, svi smo mi na egu, manje ili više, svi želimo biti nešto, tu se slažemo. Ja međutim tvrdim da većina ljudi ne nastoji uzdići sebe (u tuđim očima) PUTEM KONSTRUKTIVNOG RADA. Nadam se da sad bolje razumijemo. Vrlo je hrabro (da ne kažem ludo) ekonomiju zasnivati na potrebi za dokazivanjem ljudi koji se uglavnom dokazuju pušenjem određene vrste cigara, posjedovanjem neke marke auta, vikendicom na moru, pripadanjem nekom country klubu ....

Quote:
morat će se okrenuti znanosti, umjetnosti, izgradnji najljepše kuće--zidari, rađenjem najbolje pizza
Kamo sreće kad bi tako bilo. Međutim zaboravljaš da ljudi i dan-danas imaju solidnu količinu slobodnog vremena kojeg većina uglavnom troši na novine, TV, cugu, tračanje i slično. Osim toga, činjenica da netko danas peče pizzu iz egzistencijalnih razloga ne sprečava dotičnog da radi najbolju pizzu u gradu, zar ne?

Molim te da komentiraš ovo: SOCIJALIZAM
*******
Ljudi su besplatno dobili stanove, jeftinu hranu, jeftine režije, posao BEZ PRITISKA i što se dobilo? Dobilo se veliko NIŠTA, a ne eksplozija kreativnosti o kojoj ti sanjaš.
*******

Glede Dragičevića, na ovoj stranici imaš njegov kompletan opus

http://www.hazu.hr/Akademici/ADragicevic_knj.html

Misliš da je svakih par godina nanovo pisao Političku ekonomiju?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2003., 05:35   #17
Quote:
bankei_ri kaže:


Molim te da komentiraš ovo: SOCIJALIZAM

Ljudi su besplatno dobili stanove, jeftinu hranu, jeftine režije, posao BEZ PRITISKA i što se dobilo? Dobilo se veliko NIŠTA
Glede Dragičevića, na ovoj stranici imaš njegov kompletan opus
Kandidat za rubriku gratest shits.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2003., 14:15   #18
slažem se da se većina ljudi ne nastoji uzdignuti pomoću konstruktivnog rada ali kad dođe doba zadovoljenja egzistencijalnih potreba oni će htjeli/ne htjeli morati početi tražiti način an koji će se "dokazati" a to će, silom prilika, biti oktrića, znanost..

"Vrlo je hrabro (da ne kažem ludo) ekonomiju zasnivati na potrebi za dokazivanjem ljudi koji se uglavnom dokazuju pušenjem određene vrste cigara, posjedovanjem neke marke auta, vikendicom na moru, pripadanjem nekom country klubu ...." by bank_rei

o tome se i radi!: kada to postane općedostupno, svima podjednako više to neće biti statusni simboli već će taj dio ljudi izgubiti onaj dio koji je dotad bio nedostupan svima i na kojem im se (većinom) zavidjelo. doći če neminovno do izjednačavanja svih ljudi a gdje će ulogu kubanki, bijesnih automobila, članstva u country clubu..preuzeti znanost-elita će postati oni koji znaju i koji otkrivaju, oni će postati "nositelji" čovječanstva što će i ljudi koji su se dosad dokazivali/ili mislili da su se dokazivali prisiliti da, ako žeče priznanje, postanu znanstvenici

" Kamo sreće kad bi tako bilo. Međutim zaboravljaš da ljudi i dan-danas imaju solidnu količinu slobodnog vremena kojeg većina uglavnom troši na novine, TV, cugu, tračanje i slično. Osim toga, činjenica da netko danas peče pizzu iz egzistencijalnih razloga ne sprečava dotičnog da radi najbolju pizzu u gradu, zar ne? "

istina, troši, ali postavi si pitanje zašto?
troši, jer su im još uvijek nedostupni oni simboli koji im trebaju da se uzdignu u višu klasu (tipa auto, plaća..(-poanta je da je novac još uvijek sredstvo koje posjediocu priskrbljuje poštovanje, divljenje, priznanje, ali to će se/trebalo bi se po Dragičevićevu mišljenju promijeniti

što se pizze tiče, moguće je da i onaj koji je peče, prisiljen ekonomskom prisilom, peče najbolje, no ja mišljah na taj primjer u smislu da će i oni koji neće biti u mogućnosti intelektualno raditi moći naći sebe, moći dobiti potvrdu svoje vrijednosti, svoje Priznanje

kos socijalizma se varaš;
po mom mišljenju jedina pozitivna strana socijalizma jest da je riješio najosnovnije egzistencijalne probleme svakog čovjeka, tj. nitko nije bio gladan ali to nije dovelo do eksplozije kreativnosti iz razloga što Čovjek nije mogao ništa ne raditi, nije mogao biti zdrav a ne raditi i dobivati stan, hranu..-postojala je PRISILA, a čovjekova psihologija, kada radi pod prisilom, bilo kakve vrste, je takva da se osjeća sputanim, ograničenim, NESLOBODNIM, a to se manifestira i u njegovu radu.
po mom shvaćanju, kada to zadovoljenje primarnih potreba bude (ako uopće bude) ostvareno, doći će do (u prvi mah) ljenčarenja, nerada, no ljudi će shvatiti da im je rad smisao, svrha postojanja, da će kroz rad, sada slobodan i neograničen, moći postići priznaje

što se dragičevića tiče, nisam mu čitao ove knjige prije već onu iz 96, a u njoj nije ništa faktografski izrečeno tipa podaci, podjele, i ostale sheme iz ekonomije već je taj dio obradio prof. Vranjican a dragićević je svojih dvjesto strana napisao izričito teoretski, kao analizu prošlosti, sadašnjosti, budućnosti, ne ulazeći u ništa posebno detaljno i, po mom sudu, bez ikakve ideološke (socijalizam/komunizam) pozadine. nabavi si knjigu, ako si u mogućnosti
lakisaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2003., 15:06   #19
Pa da se nastavimo naganjati

Quote:
slažem se da se većina ljudi ne nastoji uzdignuti pomoću konstruktivnog rada ali kad dođe doba zadovoljenja egzistencijalnih potreba oni će htjeli/ne htjeli morati početi tražiti način an koji će se "dokazati" a to će, silom prilika, biti oktrića, znanost..
Znanstvenici? Većina ljudi će biti znanstvenici, inovatori? Bojim se da većina nije sposobna za takvo što, evo ja prvi Jedan mi je sveučilišni profesor priznao da na svom vrlo uskom području ne stiže uopće pratiti (=čitati) ZNAČAJNIJE znanstvene radove... Zamisli sve one silne Hrvate bez fakulteta (93% ih je) kako dekodiraju ljudski genom, bave se nanotehnologijom, razvijaju nove programske jezike.... Teeeško. Ne kažem da su za znanstveni rad potrebni Einsteini, ali jedna soolidna količina IQ se svejedno traži.

Ta tvoja automatizacija je prisutna već danas, bar u razvijenim zemljama i rezultat njene primjene uglavnom je sužavanje prilika za rad slabije obrazovanima i intelektualno slabijima. Što misliš tko to glasa za Le Pena, Heidera, HDZ i ostalu desničarsku ekipu? Upravo takvi, bez posla, bez perspektive, bez tehnoloških sposobnosti. Njihova radna mjesta popapala je tehnologija, a ono malo što je preostalo sad papaju Kinezi, Indijci i ostali. Njemačka ih već ima nekoliko milijuna i unatoč silnim naporima i novcima, ne uspijeva ih zaposliti. Žalosna je istina, ali oni nikome ne trebaju.

Dragičević ima tipično socijalističku naviku klanjanja tehnologiji, kao da ne zna da je osnovni motiv za uvođenje nove tehnologije u bilo kojoj firmi ušteda uglavnom na plaćama, a ne tehnologija per se.

Naravno, možeš reći kako će se ljudi zaposliti na razvoju tehnologije. Hoće, ali ne oni jadnici koji su zbog nje ostali bez posla. Njemačka ima par milijuna nezaposlenih, a nedostaju joj tisuće i tisuće stručnjaka raznih profila. Šišaj ga, ove milijune se NE MOŽE zaposliti na tim radnim mjestima, to oni ne mogu i ne znaju raditi.

Tehnologija donosi mnoge blagodati, ali ne svima i ne jednako. Billu Gatesu 40 milijardi $$, a nekima otkaz i socijalnu pomoć do penzije
Možda Dragičević ima kakav pametan prijedlog kako to "iznivelirati". Neka nova "diktatura proleterijata"

Već sada se vidi da brz razvoj tehnologije uzrokuje sve veće razlike u društvu, tj. bogati su sve bogatiji, siromašni siromašniji (vrijedi za sve razvijene zemlje). Upravo suprotno od onoga što ti želiš (i ja), a Adolf predviđa.

Onako iskreno i prizemno, mislim da je taj Adolf ili
a) veliki sanjar ili
b) veliki naivac ili
c) nema pojma o životu ili
d) pametan čovjek koji skupo prodaje muda pod bubrege
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2003., 16:56   #20
Quote:
bankei_ri kaže:
Pa da se nastavimo naganjati



Znanstvenici? Većina ljudi će biti znanstvenici, inovatori? Bojim se da većina nije sposobna za takvo što, evo ja prvi Jedan mi je sveučilišni profesor priznao da na svom vrlo uskom području ne stiže uopće pratiti (=čitati) ZNAČAJNIJE znanstvene radove... Zamisli sve one silne Hrvate bez fakulteta (93% ih je) kako dekodiraju ljudski genom, bave se nanotehnologijom, razvijaju nove programske jezike.... Teeeško. Ne kažem da su za znanstveni rad potrebni Einsteini, ali jedna soolidna količina IQ se svejedno traži.

Ta tvoja automatizacija je prisutna već danas, bar u razvijenim zemljama i rezultat njene primjene uglavnom je sužavanje prilika za rad slabije obrazovanima i intelektualno slabijima. Što misliš tko to glasa za Le Pena, Heidera, HDZ i ostalu desničarsku ekipu? Upravo takvi, bez posla, bez perspektive, bez tehnoloških sposobnosti. Njihova radna mjesta popapala je tehnologija, a ono malo što je preostalo sad papaju Kinezi, Indijci i ostali. Njemačka ih već ima nekoliko milijuna i unatoč silnim naporima i novcima, ne uspijeva ih zaposliti. Žalosna je istina, ali oni nikome ne trebaju.

Dragičević ima tipično socijalističku naviku klanjanja tehnologiji, kao da ne zna da je osnovni motiv za uvođenje nove tehnologije u bilo kojoj firmi ušteda uglavnom na plaćama, a ne tehnologija per se.

Naravno, možeš reći kako će se ljudi zaposliti na razvoju tehnologije. Hoće, ali ne oni jadnici koji su zbog nje ostali bez posla. Njemačka ima par milijuna nezaposlenih, a nedostaju joj tisuće i tisuće stručnjaka raznih profila. Šišaj ga, ove milijune se NE MOŽE zaposliti na tim radnim mjestima, to oni ne mogu i ne znaju raditi.

Tehnologija donosi mnoge blagodati, ali ne svima i ne jednako. Billu Gatesu 40 milijardi $$, a nekima otkaz i socijalnu pomoć do penzije
Možda Dragičević ima kakav pametan prijedlog kako to "iznivelirati". Neka nova "diktatura proleterijata"

Već sada se vidi da brz razvoj tehnologije uzrokuje sve veće razlike u društvu, tj. bogati su sve bogatiji, siromašni siromašniji (vrijedi za sve razvijene zemlje). Upravo suprotno od onoga što ti želiš (i ja), a Adolf predviđa.

Onako iskreno i prizemno, mislim da je taj Adolf ili
a) veliki sanjar ili
b) veliki naivac ili
c) nema pojma o životu ili
d) pametan čovjek koji skupo prodaje muda pod bubrege
sve što kažeš. ja potpisujem ali za DANAŠNJICU.

sva filozofija, analiza ili štogod to bilo gore navedeno je ispravno ali bazirano na pretpostavkama današnjeg svijeta. ne želim ulazit u pitanje kako su mnoge ideje bile nevjerovatne (npr. kompjuter) da bi kasnije postale moguće. 93% hrvata bez fakulteta se neće baviti znanošću sada jer nemaju bilo afiniteta bilo mogućnosti ali ako se riješi egzistencija, stvorit će se uvjeti koji će ih na to jednostavno prisiliti.

točno je da je automatizacija prisutna i danas u nekim zemljama i da je evidentan porast udjela tehnologije u životu, ali to još nije onaj stupanj kada će čovjek postati periferan uređaj a tehnologija centralni proizvođač. slažem se što se tvoje opaske o bogaćenju manjine i siromaštvu većine tiče, ali to je DANAS a ja govorim o (mogućem) SUTRA.

njemačke glede-DANAS ne može, a u budućnosti neće biti ni potrebe ih zapošljavati jer će se moći baviti čime žele

tehnologija DANAS uzrokuje sve veći jaz ali Dragičević je to objasnio na shemu da je neminovni put takvog razvoja društvenog uređenja da završi (ne u diktaturi proletarijata ) već u osnovnoj jednakosti, dakle jednakosti u pogledu mogućnsoti preživljavanja

e da, da se vratim na socijalizam, normalno da tada nije bilo kreativnosti jer je to bila prisilna jednakost, tj. čovjek individua nije imao velike koristi od toga (država je pobrala šlag), ali u Dragičevićevoj viziji je upravo to pobiranje šlaga (ne više kao novca, već sad kao časti, priznanja) onaj motiv koji će "natjerati" ljude na otkrića

DAKLE, ova ti analiza odgovara za DANAS, ali ne i za potencijalno SUTRA
lakisaki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:58.