Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2003., 08:51   #1
Psovat majku!?

ne znam gdje bi ovu temu otvorila pa mi se nekako učinilo da nekako spada najviše u atropologiju

O psovkama . Naročito o psovkama majkama , državama i inim točkama gdje nema svako istu razinu ni kultzure ni tolerancije na to .

mada našu kultura omeđena balkanskim poluotokom karakterizira mnoštvo osebujnih psovki. takvi smo , moš ga hebbat
i ako su te psovke postale dio svakodnevnog jezika i često ih se u razgovoru više i ne zamjećuje
ima psovki na koje još uvijek mnogi reagiraju duboko emotivno.

I to me čudi . Zato i otvaram ovaj topik.

Naime , prestalo me čuditi psovanje kao takvo mada ga ne koristim toliko često u životu koliko dok tipkam.

Ali me nikad neće prestat čuditi kad su ljudi spremni nekog ubit ili u najmanju ruku potuć ukolko im psuješ mater dijete , državu i slične "svetinje" .

Pogotovo se i na forumima ljudi gadno zakače kad im netko ( virtualno) jebe mater .

I sad - stvarno me to čudi u ovoj kulturi gdje je psovanje maltene dio rječnika.

Kolko ste se vi spremni zakačit na takve psovke il vam je sasvim svejedno?
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 08:58   #2
dobra tema...

Nego, jednom sam bio procitao da je vecina prostota u hrvatski zapravo usla iz srpskog. Ima li netko da bi znao vise o tome?
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 09:03   #3
Quote:
Pallas kaže:
dobra tema...

Nego, jednom sam bio procitao da je vecina prostota u hrvatski zapravo usla iz srpskog. Ima li netko da bi znao vise o tome?
ja sad ne znam al čini mi se da srbi više psuju od hrvata a sad dal su oni to sa sobom dovukli od turaka , ne znam

meni se nekako čini da to OZBILJNO lovljenje za psovke na način da će netko ( pa čak i rel.obrazovani ljudi -većinom muškog roda)
za sasvim ozbiljno razmišljat kako će potegnut nož na nekog tko mu psov,o majku mora imat neki arhaičan korijen

ali koji?
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 09:41   #4
Ja sam jedan od onih kojem je ntko na jednom forumu uvrijedio majku.
Uvrijedio ju je na gnjusan način.

Reagirao sam emotivno i dotičnoj osobi sam obećao da ću ga pronaći pa neka mi to kaže u lice.


Majka je za svakoga najsvetija svetinja koja hoda po našoj planeti.

Osim za onoga koji ima naviku vrijađnja tuđih majki.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 11:24   #5
Quote:
Pallas kaže:
dobra tema...

Nego, jednom sam bio procitao da je vecina prostota u hrvatski zapravo usla iz srpskog. Ima li netko da bi znao vise o tome?
Postoji teorija da su psovke iz srpskog prodrle u hrvatski, a temelji se i na znanstvenim istrazivanjima. Naime, prije no sto je stvorena nova (sada vec stara i bivsa) Jugoslavija, psovki u hrvatskoj knjizevnosti nije bilo, dok ih je u srpskoj bilo. Danas i kod nas u knjizevnosti sve vrvi od psovki. Objavljeni su i neki znanstveni radovi. Trenutno se ne mogu sjetiti tko se time bavio, ali mogu saznati ako te zanima.
D.
zendra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 12:37   #6
I, zanimljivo, to je uvijek zenska rodbina. Majka, sestra... Ne samo kod nas, nego i u drugim jezicima.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 12:38   #7
Cool

Quote:
zendra kaže:
Objavljeni su i neki znanstveni radovi. Trenutno se ne mogu sjetiti tko se time bavio, ali mogu saznati ako te zanima.
D.
Molim te, ako nije prevelika gnjavaza.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 16:42   #8
Quote:
Pallas kaže:
I, zanimljivo, to je uvijek zenska rodbina. Majka, sestra... Ne samo kod nas, nego i u drugim jezicima.
Pa sto bi ti, da ti oca psuje?
To bi izgledalo pederski...

Ne znam... Meni kad netko kaze da mi jebe mater, moj odgovor je:"Jebi ako ti da." ili nesto slicno.
Ne opsuje mi je nikad vise, ne isplati mu se...

A stara mi se isto nije i nece mrtva srusiti jer nju neka balkanska seljacina "jebe".

Psovke te vrste smatram nepotrebnom vulgarnoscu i osoba koja ih koristi, u mojim ocima je prilicno nisko na ljestvici, ali zato mi je priroda i dala dva uha da kroz jedno udje, kroz drugo izadje.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 18:18   #9
Koliko je meni poznato crnogorci psuju oca.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 18:20   #10
Bokelji psuju Gospu.
Niko nije zapisivao, ali po slobodnoj procjeni...na- IMENOVANIH Gospi ima barem 2500...
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:16   #11
Quote:
Pallas kaže:
I, zanimljivo, to je uvijek zenska rodbina. Majka, sestra... Ne samo kod nas, nego i u drugim jezicima.

da a to je objašnjivo patrijarhalnošću društvenog morala koji je vidljiv čak i u psovanju pogotovo s obzirom na tehniku psovke ..ono ..valjda ....
jebem ti majku ... ipak zvuči za onog tko psuje
"normalnije" nego da kaže "jebem ti oca!

nego , mene čude emocije onog tko reagira vezane uz to da ti netko na ulici ( nepoznat) opsuje mater a ti ćeš se sad naći prozvan da ga na račun nekog nepisanog pravila društva ubiješ jer je Majka svetinja
koja se ne dira pa ga moraš prebiti !? ma da vratiš šta?

časno ime majke ?
pa majka ti je časna bez obzira što neki kreten koji je ni ne poznaje o njoj rekao ,zar ne?

to mi sliči na zakone kamore

iracionalno je da se mnogi ljute radi neke sirovine samo radi toga jer ti je opsovao mater

jer mnogi reagiraju strastveno baš na tu vrst psovke ! i to pogotvo tu na balkanu !

zašto?
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:32   #12
Quote:
Bajki1 kaže:

jer mnogi reagiraju strastveno baš na tu vrst psovke ! i to pogotvo tu na balkanu !

zašto?
Bajki 1 kaže:
Quote:
jer *im je Majka svetinja
...možda...

*ja dopisah

-----------------------------------------------------------------------------------



Prebijanje jeste iracionalno i bespotrebno. **Ružno i negativno...
Svetinja...bilo koja...je u bliskom odnosu sa iracionalnim...bilo kojeg čovjeka/žene.

A što je iracionalno i kakvi su putevi...posebno je pitanje.



**što je potpuno u suprotnosti sa čuvanjem/očuvanjem SVETOG

Još jedna iracionalnost. Ili je ista slama?
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:37   #13
Ok Bipolar ,

reci mi molim nešto

zamisli talijana da mu u psovki jebeš majku ?!

ne možemo to ni zamisliti JER je to u Italiji naprosto nezamislivo obzirom da , koliko ja znam ni ne postoji takva psovka u talijanskom jeziku .

sad, slijedeće zamisli da te prosječni englez proburazi nožem jer si mu psovao majku .

isto mi se tako čini prilično neizvodivim .

sad zamisli Balkan i scenu -netko nekome psuje mater i ovaj ga na to probode ili nokautira .

prilično vjerojatna scena , zar ne?

zašto?
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:46   #14
Quote:
Bajki1 kaže:
Ok Bipolar ,

reci mi molim nešto

zamisli talijana da mu u psovki jebeš majku ?!

ne možemo to ni zamisliti JER je to u Italiji naprosto nezamislivo obzirom da , koliko ja znam ni ne postoji takva psovka u talijanskom jeziku .

sad, slijedeće zamisli da te prosječni englez proburazi nožem jer si mu psovao majku .

isto mi se tako čini prilično neizvodivim .

sad zamisli Balkan i scenu -netko nekome psuje mater i ovaj ga na to probode ili nokautira .

prilično vjerojatna scena , zar ne?

zašto?
Ne znam, iskreno.
Trebalo bi pitati onoga, kako mu ime..Josif Pančić, jel taj?
On je nešto istraživao na temu oblikovanja karaktera u odnosu na klimatsko, geografsko podneblje...i sl.
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:48   #15
I Ipolit Ten je imao interesantne teorije o umjetnosti, na istoj pretpostavci bazirane (ljudi, vrijeme, prostor, georafija-to...tako nešto...to ja sad parafraziram).
Ni Kant to nije izuzimao iz okvira svojih razmatranja.
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:50   #16
malo off

Sviđaju mi se Italijani i iz razloga što slave Dan Majke.
Imaju koma pjesme na tu temu.
Super su kad pobenave.
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:54   #17
Quote:
bipolar2000 kaže:
Ne znam, iskreno.
Trebalo bi pitati onoga, kako mu ime..Josif Pančić, jel taj?
On je nešto istraživao na temu oblikovanja karaktera u odnosu na klimatsko, geografsko podneblje...i sl.
ne znam ni ja al me zanima odgovor .

jer ako se dublje zamislim kod nas se žena baš ne poštuje jako .

sad ako se žene ne poštuju baš jako ( česte scene kućnog i inog nasilja )+ ratno nasilje gdje su se žene silovale po nacionalnoj osnovi kao "osvete ratnika kokošara"
otkud onda takav stav prema majci ?

da li se netko tuče tada radi majke ili radi sebe ?

jer ( ako zamislim) što ta majka ima od te tuče ?
ništa .
probably niti ne zna da se sin potukao radi nje.

zašto se muški sinovi svih vrsta ( čak i krminalci po zatvorima) u balkanskom miljeu rado potuku u ime majke?

ima li netko neku teoriju...ne naučnu ...čisto ovak..iz vlastitog razmišljanja


______________________________
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:56   #18
Re: malo off

Quote:
bipolar2000 kaže:
Sviđaju mi se Italijani i iz razloga što slave Dan Majke.
Imaju koma pjesme na tu temu.
Super su kad pobenave.
talijani su mi jasni po tom pitanju ( idem sad malo generalizirat).

većina od njih odrasta u kultu Majke u obožavanju La Mamma a i mame ih u tome u potpunosti podržavaju .
prosječan talijan ostaje kod kuće do 30 i neke .
ne zato jer nema mogučnosti za odlazak od doma već radi toga jer ga majka odgaja u misli da mu nigdje i nikad neće bit kao kod majke
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 19:57   #19
Mamini sinovi.
Kurvini ne mogu biti jer "sve su zene kurve osim moje mame", to znamo...
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 20:06   #20
Quote:
Gospon Pes kaže:
Mamini sinovi.
Kurvini ne mogu biti jer "sve su zene kurve osim moje mame", to znamo...


A što je sa "kurvama" koje rode djecu?
To mene interesuje.
I to su mame.
Tu kod muških iracionalno proradi iracionalno.
Dotakne se peta pa zajauknu po balkanski.
Kompleksi, frustracije...čika Frojd je to lijepo objasnio.
Oni hoće pretuć tatu zapravo, jer im "brani" (ne brani, nego je oženjen njihovom mamom, uz to je i strog i autoritativan, a oni bi se htjeli oslobodoti autorirteta, kako bi isami mogli biti tata MATE) da se zavuku pod majčin skut.
Balkanci su Edipovci. Agresivni.
Na nama ženama je da ih prevaspitamo
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:46.