Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2003., 20:08   #21
Uz agresiju idu jaki afekti. Jako afektivni ljudi su ljudi koji su u stanju intenzivno osjećati.
Širokje dijapazon osjećanja. Kad je sve to zgusnuto, sabijeno, nabijeno...lako puca. Eto agresije.
Ali to ISPOD...to je potencijal neviđeni.
Kad se razmrsi klupko...onda ide pjesma.
Mogla bi biti jaaaaako lijepa
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 06:41   #22
Bajki1 kaže:
Ok Bipolar ,

reci mi molim nešto

zamisli talijana da mu u psovki jebeš majku ?!

ne možemo to ni zamisliti JER je to u Italiji naprosto nezamislivo obzirom da , koliko ja znam ni ne postoji takva psovka u talijanskom jeziku .

sad, slijedeće zamisli da te prosječni englez proburazi nožem jer si mu psovao majku .

isto mi se tako čini prilično neizvodivim .

sad zamisli Balkan i scenu -netko nekome psuje mater i ovaj ga na to probode ili nokautira .

prilično vjerojatna scena , zar ne?

zašto?
--------------------------
mislim da nigdje na zapadu nije uobicajeno psovanje majke, pitanje kulture valjda?

prijatelj nece nikad opsovat majku prijatelju (kod nas to moze bit samo 'uzrecica')-osim ako ne dodje do svadje... a tad:

ako ti neko nije prijatelj i opsuje ti bilo sta pa vjerovatno je da ces se i potuci
madmax3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 08:24   #23
Quote:
madmax3 kaže:
[B

prijatelj nece nikad opsovat majku prijatelju (kod nas to moze bit samo 'uzrecica')-osim ako ne dodje do svadje... a tad:

ako ti neko nije prijatelj i opsuje ti bilo sta pa vjerovatno je da ces se i potuci [/B]
odgovoriš mi pls zašto ćeš se potuć ako ti netko nepoznat opsuje mater ?
zašto?
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 09:06   #24
Quote:
Pallas kaže:
Molim te, ako nije prevelika gnjavaza.
Palassu!

Pogledaj clanak na stranici:

http://www.ukrik.hr/bane/bane7.htm

Tamo se spominje autor koji se bavio bas tim problemom, dakle tezom da su psovke iz srpskog prodrle u hrvatski jezik, ali se ne navodi njegovo ime. Ali tamo ima i neki e-mail, pa mozes preko njega doci do autora tog clanka i pitati ga o tome.

O ulozi psovki u srpskom jeziku:

http://www.borut.com/library/texts/danojlic/psovke.htm

Inace tim pitanjem se u srpskom jeziku bavi Milorad Pavic, pa potrazi sto je on napisao. Isto tako su Svenka Savic i Veronika Mitro (ili Mitra?) napisale cini mi se nesto kao "Psovke u srpskom jeziku".

U hrvatskom jos znam za knjigu "Psovka u hrvatskome i njemackome jeziku", autori Pavao Mikic, Mirjana Pehar, Marijan Mikic.

Eto!

Zivio, pozdrav, D.
zendra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 10:12   #25
jako dobri linkovi . hvala

citiram:
"Negde sam pročitao da se u veštini psovanja sa nama mogu porediti jedino Mađari i Turci, za kojima ne zaostaju mnogo ni Rusi.

Dakle, sve odreda narodi koji s Istorijom nisu imali sreće. Možda otuda potiče i njihova sklonost ka skarednim pretnjama i ruženju.

Psovka je to: izraz nemoćnog, metafizičkog besa protiv sudbine.

Gnev, što stvari teku tako kako teku.

Zato, valjda, zapadnjak psuje mnogo manje, i čednije...."
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 11:23   #26
Quote:
Pallas kaže:
dobra tema...

Nego, jednom sam bio procitao da je vecina prostota u hrvatski zapravo usla iz srpskog. Ima li netko da bi znao vise o tome?
Super tema obećajem da ću se vratiti i pročitati cijeli thread. Za sada samo da odgovorim na ovo - Moja mama je rođena za vrijeme WWII i sjećanje joj počinje negdje s prvim danima SFRJ (odnosno FNRJ). Kaže da u njenom kajkavskom mjestu najgora stvar koju su si purgeri (malograđani) govorili jest "Hodi v rit!" a da su seljaci još imali "vrag te skelil", "ti vrapca" "Za sto ran Kristušovih" i sl. Sve dok u mjestu u 50-im nije izgrađena kasarna JNA. Tad su krenula jebanja i pičke materine, za koje u početku domorodci uopće nisu shvaćali o čemu se radi.
Jedan još malo stariji gospodin imao je problema s napredovanjem u JNA jer je na njihov izričiti zahtjev odbio psovati. I onda su ga proglasili klerofašistom... Poznavajući njegovu životnu priču - nema razloga pričati lovačke...
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 12:01   #27
Evo me natrag.
Da ne kvotam - nadovezujem se na bajkija -
Kada su u Australiji suci angažirali prevoditelja da doslovno prevede Ivaniševićeve psovke po tonskom zapisu sa terena, sudac (referee) je rekao da u svojoj dugogodišnjoj praksi nije čuo odvratnije psovke, a naslušao ih se je.
A šta Zec psuje? "A jeben ti mater u pičku da ti jebo pas mater!" I sad - mi na to odrvenili - ono totalno, ali sad to prevedi na neki drugi jezik ili si samo pokušaj to predočiti - dođe ti zlo!

Što se tiče temperamenta - ja čitao u crnoj kronici cigan ubio nožem nekog nepoznatog tipa jer mu je "jebo mater".
Osobno - znam mnoge ljude, koji ne mogu početi rečenicu bez "Jebenti mater...." i oni to definitivno ne rade namjerno i ne misle nikog uvrijediti. Dapače - prihvaćate kao svojeg, pa si počašćen time što se u tvom društvu osjeća cool pa se ne kontrolira.
Meni osobno diže tlak psovanje boga i njegove rodbine. To su jedine psovke, i njih izgovarama samo kad je baš nužno zbog vica, ili citiranja nekog, a i tada izbacim glagol, no ne pada mi napamet klat nekog zbog toga.

A to licemjerje nas mediteranaca oko žene - je općepoznato. Već spomenuti talijanci ljube svoju mater, obožavaju Gospu više nego samog Boga, ali zato uredno tuku žene i imaju ljubavnice. To je kod njih za "dobar dan".

Sudionicima ove znanstvene rasprave predlažem da se inspiriraju na topicu Najmaštovitije kletve i psovke s podforuma vicevi.
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 12:42   #28
Quote:
Friedhelm kaže:
Da ne kvotam - nadovezujem se na bajkija -
Kada su u Australiji suci angažirali prevoditelja da doslovno prevede Ivaniševićeve psovke po tonskom zapisu sa terena, sudac (referee) je rekao da u svojoj dugogodišnjoj praksi nije čuo odvratnije psovke, a naslušao ih se je.
A šta Zec psuje? "A jeben ti mater u pičku da ti jebo pas mater!" I sad - mi na to odrvenili - ono totalno, ali sad to prevedi na neki drugi jezik ili si samo pokušaj to predočiti - dođe ti zlo!
Pa da... Mislim kako to prevesti na engleski? Mogu se prevesti doslovno rijeci ali nece biti u duhu engleskog.


Nadalje, u nasem jeziku (i jezicima ovog podneblja) izuzetno se cesto psuje Boga. Jednom sam od svecenika cuo da su te psovke takodjer strane brojnim narodima. Eto, u engleskom, primjerice, takvih psovki (koliko ja znam) nema.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 12:58   #29
Quote:
Pallas kaže:
Pa da... Mislim kako to prevesti na engleski? Mogu se prevesti doslovno rijeci ali nece biti u duhu engleskog.
Pa baš to i kažem - mi smo se navikli na njih, da niti ne propitujemo njihov sadržaj.

Čini mi se da većina europskih naroda "proklinje" dok mi "jebemo"
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 13:37   #30
Quote:
Friedhelm kaže:
Evo me natrag.
Da ne kvotam - nadovezujem se na bajkija -

*bo ti ja majku

oprosti , morala sam

al ; di si ti vidio mufškog ( " bajkija" ) da bi si u avatar stavio trešnjice ?

__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 12:04   #31
vrijeđanje majki kod nas ti dođe kao 'dobro jutro'-cujes to na svakom koraku.

vecina ljudi to onako prasne vani, ne razmisljajuci..jednostavno im je ta psovka usla u uho..ne znam kada, ne znam gdje, al nije ju lako zaobici.

jednako mi je gadno kad netko psuje boga, bilo da to radi pred vjernikom ili ne...

al sto govoriti o narodu u kome majka opisuje svoje dijete da 'spava ka zaklan'....bas fino, jelda ?
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 17:43   #32
Nisam sigurna da se svaljivanjem "krivice" na susjede koji su psovanje majke "uveli"u hrvatski svakodnevni izričaj i kulturi stvari pojednostavljuju.

Jer , ipak se kod nas puno psuje a nije da su nas puškom tjerali .

Međutim popriličan se broj osoba (u gornjim postovima )zgrozio nad još jednom prilično uobičajenom psovkom u našim krajevima poput jebemti boga.

Ono što mene zanima je ZAŠTO se uopće ljutiti na psovku ?

Uzmimo primjer :

Netko ti nepoznat imaginarno "prijeti" da će ti jebat majku ili boga .
Imaginarno jer _ niti ti poznaje majku
_ niti boga može dosegnut i stvarno ga izhebat .

Mislim ono u stvarnosti .

Ili držite da je imaginarno ( u obliku psovke) ISTO kao i stvarno ?

Kao da bi "silovanje-jebanje " majke odn. boga bilo nešto stvarno?

Ne čini li vam se da se to događa neka čudna iracionalna identifikacija ?

Kult mitova ?
Kult majke ? Kult boga ?
Kult časti?

Jer kakavu STVARNU REALNU štetu može nečije psovanje nanijeti nekom ?

Zar nije čudan miksm koji nastaje kao reakcija između imaginarnog djela ( psovanja) i stvarne reakcije ( tučnjave) ?
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 18:10   #33
Re: Psovat majku!?

Quote:
Bajki1 kaže:

I sad - stvarno me to čudi u ovoj kulturi gdje je psovanje maltene dio rječnika.

Kolko ste se vi spremni zakačit na takve psovke il vam je sasvim svejedno?
ja baš nisam stekla dojam da je psovanje kod nas toliko izraženo da je postalo maltene dio rječnika. Ne računam na to što netko tu i tamo na forumu napiše "hebote", niti na to što se skupila nekolicina njih koji sebe smatraju književnicima a ne znaju napisati ništa osim tri psovke za redom umotane u neku trivijalnu priču.
ne bih se ni s kim zakačila radi psovanja, ne vidim što ja imam komunicirati s nekim tko je na toj razini.

A evo jedan topic o psovkama

http://forum.ffzg.hr/viewtopic.php?t=5641
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 20:45   #34
Re: Re: Psovat majku!?

Quote:
soks kaže:
ja baš nisam stekla dojam da je psovanje kod nas toliko izraženo da je postalo maltene dio rječnika. [/url]

Hvala Soks . Pretpostavljam da ti ne živiš u samostanu ?
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 21:08   #35
Re: Re: Re: Psovat majku!?

Quote:
Bajki1 kaže:
Hvala Soks . Pretpostavljam da ti ne živiš u samostanu ?
ne
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2003., 08:20   #36
Wink Ubi me preteška riječ ...

Quote:
Bajki1 kaže:
Netko ti nepoznat imaginarno "prijeti" da će ti jebat majku ili boga .
Imaginarno jer _ niti ti poznaje majku
_ niti boga može dosegnut


Ili držite da je imaginarno ( u obliku psovke) ISTO kao i stvarno ?
Držim da je objašnjenje jako jednostavno: većina ljudi (barem podsvjesno) vjeruje u magičnu moć riječi. Psovati ili kleti (ne kuni me...) znači pokušati (magijom riječi) nekome nauditi.
Dakako to je samo porijeklo. Danas psovanje puno više služi da si damo oduška: da se rasteretimo frustacije.
Nekima izgleda i obogaćuje rječnik, jer im je inače jako siromašan (vidi "Politiku" ), a duhovna im je razina takova da se najbolje izražava kroz psovku.
U nekim opakim ustanovama (zatvori, vojska i slično) psovanje je dio obaveznog folklora pa onaj tko je tome nesklon biva diskriminiran.
Kao neku vrstu zaključka rekao bih da čovjek što je jadniji (u osobnom ili društvenom smislu), ima veću potrebu da psuje.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2003., 10:04   #37
Quote:
bipolar2000 kaže:
Ne znam, iskreno.
Trebalo bi pitati onoga, kako mu ime..Josif Pančić, jel taj?
On je nešto istraživao na temu oblikovanja karaktera u odnosu na klimatsko, geografsko podneblje...i sl.
Ne, ne... To je Jovan Cvijić.
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2003., 10:22   #38
Quote:
Bajki1 kaže:
Nisam sigurna da se svaljivanjem "krivice" na susjede koji su psovanje majke "uveli"u hrvatski svakodnevni izričaj i kulturi stvari pojednostavljuju.
Ja sam jedan od onih koji je tu porijeklo psovanja u našim krajevima pronašao u "komšiluku" i JNA. Zahvaljujem Bajkici na dopuni. Točno je da su psovke kakve danas znamo u većinu krajeva došle s istoka, ali da je s nama sve u redu; tj. da smo kao narod normalni (što nismo) - ne bismo ih prihvatili.
To me podsjeća na cijelu problematiku glazbenih narodnjaka koju si personificiram u MP Thompsonu - Tolika Hrvatina i srbomrz, a onda mrtav hladan napiše hitove Mati Buliću kao što su Gori Gora sa solom na dugmetari ili "Dabogda se i ti udala"... na kojima bi mu pozavidjeli svi srpski turbofolkovci...
Odoh ja prema OT-u....
Zato idem sad pisati idući post... u kojem se držim teme
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2003., 10:38   #39
Quote:
Bajki1 kaže:
Međutim popriličan se broj osoba (u gornjim postovima )zgrozio nad još jednom prilično uobičajenom psovkom u našim krajevima poput jebemti boga.

Ono što mene zanima je ZAŠTO se uopće ljutiti na psovku ?

...cak cak cak.....
Ne čini li vam se da se to događa neka čudna iracionalna identifikacija ?

Kult mitova ?
Kult majke ? Kult boga ?
Da. Ovo je jako dobra opservacija, koju tek nešto malo čini duhovitom valjta slučajna pogreška vezana uz boga/Boga. Naime - Kult boga, kako ga ti nazivaš zove se religija, i samim time nije kult

No to ne umanjuje ovo pitanje - zašto se ljutimo na to? Možda zato što onima koji se ljute na psovanje Boga, On znači nešto više od ostalih ovozemaljskih likova... Možda zato što se psovanje Boga izričito protivi drugoj zapovjedi u kršćana i Židova. Ljutnja na psovanje Boga (ili majku) je svakako jasniji slučaj nego ljutnja na psovku općenito.
Tu nemam odgovora... Zato čitam vaše
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2003., 18:03   #40
niko normalan se ne bi trebo naljutit ako mu reknes
jebao ti otac mater

psovanje je dobro sto se zajebancije tice samo je stos procijenit situaciju oko sebe.
Paketic sebi svojstvenih psovki bi trebo da svako ima!
Nema ljutnje kod psovanja dokle god se medjusobno moze psovat.

Sunce vam kalaisano
otprilike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:08.