Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2004., 15:31   #1
kolektivna svijest?

Kako nastaje kolektivna svijest?

Zašto ljudi u grupama rade ono što inače ne bi nikad radili?

zašto ljudi u kazalištu kad počnu pljeskat prvo plješću kaotično, a onda svi plješću u isti ritam?

zašto ako jedna tribina ima 10.000 sjedala, a proda se 5.000 karata ti ljudi nisu kaotično raspoređeni po cijeloj tribini nego su svi na jednoj skupini?

zašto osijećamo da siromašnima treba pomoći?




Jel to difuzija odgovornosti? Jel to osijećaj sigurnosti? šta? šta?
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 19:28   #2
Wir sind die Borg. Sie werden assimiliert. Widerstand ist zwecklos.
Udo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 19:31   #3
Quote:
Kako nastaje kolektivna svijest?
Mislio si na psihologiju mase (masovnu psihologiju, psihologiju/sociologiju svjetine/rulje ...), a ne na kolektivnu svijest.
Nauči se izražavati.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 21:53   #4
Hvala, BHD, uštedio si mi mnogo vremena.

Umalo ne raspalih o Jungu, arhetipovima, simbolima i sličnom. A toliko sam toga s vremenom zaboravio.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 11:53   #5
Quote:
Black Hawk kaže:
Mislio si na psihologiju mase (masovnu psihologiju, psihologiju/sociologiju svjetine/rulje ...), a ne na kolektivnu svijest.
Nauči se izražavati.
Daj razjasni. Što misliš pod jednim, a što pod drugim. Je li ovo drugo samo suptilniji oblik onog prvog?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 12:01   #6
Quote:
Umalo ne raspalih o Jungu, arhetipovima, simbolima i sličnom.
A on je zapravo mislio na Wilhelma Reicha ...
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 15:43   #7
Quote:
Black Hawk kaže:
Mislio si na psihologiju mase (masovnu psihologiju, psihologiju/sociologiju svjetine/rulje ...), a ne na kolektivnu svijest.
Nauči se izražavati.
Sad si otprilike reko da moram razlikovati jabuku od voća...
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 16:47   #8
Quote:
stitch kaže:
Umalo ne raspalih o Jungu, arhetipovima, simbolima i sličnom. A toliko sam toga s vremenom zaboravio.
Ajde raspali!

BTW Mljacko, svako od tvojih pitanja zahtjeva zaseban odgovor. Na ta se pitanja ne može odgovoriti zdravorazumskim mudrostima tipa, da da, čovjek je društveno biće ili jebi ga, to ti je psihologija mase To je inače uobičajena strategija u društvenim znanostima: prepoznajmo fenomen, dajmo mu ime koje zajebano zvuči (npr. difuzija odgovornosti ili psihologija mase) i smatrajmo slučaj zatvorenim
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 16:53   #9
Quote:
Tufir II kaže:
Ajde raspali!

BTW Mljacko, svako od tvojih pitanja zahtjeva zaseban odgovor. Na ta se pitanja ne može odgovoriti zdravorazumskim mudrostima tipa, da da, čovjek je društveno biće ili jebi ga, to ti je psihologija mase To je inače uobičajena strategija u društvenim znanostima: prepoznajmo fenomen, dajmo mu ime koje zajebano zvuči (npr. difuzija odgovornosti ili psihologija mase) i smatrajmo slučaj zatvorenim
Nudis alternativu?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 01:35   #10
Quote:
Mljacko kaže:
Sad si otprilike reko da moram razlikovati jabuku od voća...
Nije baš tako. Jung govori o kolektivnom nesvjesnom. Što nema veze - ili je ima jako malo - s psihologijom mase. Da ne kažem stada.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 02:30   #11
pa nismo samo individue. osim što imamo svoju individualnost, osjećamo i društvenu povezanost, na različite načine.
kao prvo, svojim osjetilima (vidom, sluhom itd.) komuniciramo sa svojim okruženjem. učimo. prilagođavamo se, što ne znači da se moramo prilagoditi kad nam to zaista ne odgovara, kad u sebi imamo jasno "neću".
s druge strane, tu je i ono podsvjesno, preko kojega također ulazimo u odnos s okolinom. neke nam se stvari polako uvlače u podsvijest, neke sporije, ali tu su...

ali, vjerojatno to i nije bitno... bitno je to što ljudi imaju potrebu za osjećajem pripadnosti grupi.

taj je osjećaj ipak poseban. osjećaj sigurnosti, povezanosti - nismo sami, nestaju naši zidovi, privremeno nestaje naš komplicirani ego, sve se pojačava kad to dijelimo s drugima.

ima u tome nečeg... hmm...hipnotičkog, valjda...
deni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 10:41   #12
Onda Black Hawk, misliš li ti nas podučiti, ili nas ostavljaš u našem neznanju?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 15:57   #13
Ne bih ja znao poučiti o tome, ja sam samo slabo obavješteni amater.
Ali toliki amater nisam da ne bih razlikovao pojmove kao što su: "kolektivno nesvjesno" i "psihologija mase".
Neka se javi netko kompetentniji da to objasni. Tako će sigurno biti bolje.
cy BHD
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 11:09   #14
Quote:
Black Hawk kaže:
Ne bih ja znao poučiti o tome, ja sam samo slabo obavješteni amater.
Ali toliki amater nisam da ne bih razlikovao pojmove kao što su: "kolektivno nesvjesno" i "psihologija mase".
Neka se javi netko kompetentniji da to objasni. Tako će sigurno biti bolje.
cy BHD
Pa ne moraš biti pro, mislio sam da kažaš po čemu ti to razlikuješ. Da, sad vidim da sam ti nametnuo pritisak da moraš to stručno objasniti. Oprosti.
Dakle, pošto ti kažeš da to nije isto, znači da ih nekako razlikuješ. Možeš li nekako objasniti kako ih razlikuješ?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 18:14   #15
To se događa upravo zbog poistovjećivanja pojedinca s masom jer bi nekom,recimo bilo glupo ne pljeskat ako svi okolo njega plješću.Još jedna primjer ti je recimo tekma Dinamo-Hajduk .. svi navijaju,urlaju-i sad se neko neće derat? Pukne šora-svi će se šorat ..a sami to nebi napravili..pojedinac se "nošen" masom osjeća jačim,važnijim,gubi osjećaj za mjeru..itd.. (na primjeru tekme) ..

A i neko je govorio o podsvjesnoj prilagodbi na okolinu-ima i dosta u tome..tolko od mene
Chiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 10:53   #16
Budući da je Jung beskrajno težak, moram krajnje pojednostaviti stvari.
Recimo, ako sretneš osobu koju ne poznaš i nešto ti se na njoj ne sviđa, mrziš je onako, isprve, riječ je o tvojim manama koje prepoznaješ na toj osobi. A te mane, s obzirom na to da ih racionalno u nama potiskuje, pripadaju nekontroliranom, mračnom dijelu ljudske svijesti odnosno podsvijesti. One se u kolektivnom nesvjesnom manifestiraju kao arhetipski simboli - vještice, vukodlaci i slično. To imaju svi narodi, bez iznimke, neovisno o tome kakva im je kultura ili religija.
Simbol, pak, uravnotežene svijesti i podsvijesti, apsolutne pomirenosti sa svijetom i okolinom, uvijek je i svugdje dijete.
Shvaćaš li sad? Kolektivno nesvjesno na neki je način dubinska struktura psihe. I rekoh već, nema veze s ponašanjem pojedinca u zajednici nego s onim što nam je svima zajedničko.
A nije svugdje uobičajena briga za starije. To je naučeno ponašanje. Eskimi i neki Indijanci, recimo, ostavljaju ih da umru. Ili za siromašne. U Kini je oduvijek sramota biti besprizorni.
Zato je taj primjer loš.

Sumnjam da će ovo biti dovoljno, vjerojatno ću morati još pisati, ali teško je biti sustavan s prazninama u pamćenju.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 19:54   #17
Re: kolektivna svijest?

Quote:
Mljacko kaže:

.............

zašto ako jedna tribina ima 10.000 sjedala, a proda se 5.000 karata ti ljudi nisu kaotično raspoređeni po cijeloj tribini nego su svi na jednoj skupini?
............................
Ovo mi je privuklo paznju.
Naime, ovdje uvjek mi je bilo zanimljivo vidjeti snimke sa nekih slaboposjecenijih sportskih ili nekih drugih dogadanja kako ljudi sjede "rastrkani".
Iako u dvorani ima 10 000 tisuca mjesta , a njih je recimo 3 000 svatko sjedi na svome mjestu iako bi bilo logicnije da se svi skupe blize areni ili premjeste na "bolja" sjedala. Sto to govori? da su zapadnjaci veci individualisti? Da cesce postuju pravila ? Ili ne znaci nista?
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 20:48   #18
Samo da još malo pojasnimo arhetip, možda zatreba, - to je neka praslika na koje se recimo književno djelo može svesti, i ono je upravo posljedica kolektivne podsvijesti, koja se najčešće manifestira u snu, mitu i književnosti, zato je upravo Jung toliko pronicljivo prilazio snovima, i simbolima u snu... čak iznosi da su arhetipovi ekvivalenti religioznih dogmi.

Kolektivno nesvjesno je ono što je svima nama uprogramirano i ne možemo tek tako jednostavnom psihoanalizom pobjeći od toga, dok je psihologija masa , nešto sasvim drugo...pa što misliš kako je Hitler baratao vlastitim narodnom?!
Ili recimo Miloševićeva psihologija za mase, gdje je on pogurao njihove potisnute snove i nagone ,pokrenući njihovu podsvjest "ključnim riječima" tipa : Velika Srbija, Srpska slava, bla bla....
Još su dobar primjer izbori i kampanje pojedinih stranaka, koji su izgovarali ključne rečenice, ono što je "stado" htjelo čuti, pa da svi za njima pohrle.... sve ti je to psihologija mase, tj. način da se na pravi način izmanipuliraju ljudi davajući im da čuju što žele , a ostvarivajući sam ono što "ti " želiš, govoreći pojednostavljeno.

Ali ako te više zanima o psihologiji masa , onda pročitaj još o Gustavu le Boneu, koji je i začetnik te psihologije još u 19 . st., a na kojeg se Hitler itekako pozvao ...
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 21:02   #19
I ja ću to pročitati. Psihologija mi je samo dugogodišnja strast, ne i struka. Slično je i s filozofijom.
Osim toga, moje je znanje zastarjelo. Pročitao sam više-manje sve što su napisali Freud, Jung i Adler, Wundta sam samo djelomično čitao, a jedino Adlera na području dječje psihologije priznaje današnja suvremena znanost. Ostali su (nepravedno?) odbačeni.
Ipak, Jung je strahovito utjecao na znanost o književnosti (recimo, na pripadnika tzv. nove kritike, Kanađanina Northropa Fryea, bez čijeg učenja ne bi bilo ni njegove enciklopedijski široke Anatomije kritike), da ne govorim o piscima, kojih je doista mnogo, od ekspresionista do suvremenih.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 21:21   #20
I, kad već spominjemo snove i nacističku Njemačku, mala napomena: Jung je tridesetih godina prošloga stoljeća analizirajući snove svojih pacijenata - a budući da su bili puni krvavih slika i svakakvih strahota - zaključio da podsvijest može predvidjeti budućnost. Nesreća se dogodila desetak godina poslije, kada se rat razbuktao svijetom.
Bilo bi zanimljivo znati imamo li u kolektivnom nesvjesnom nekakve alarme koji se pale poput onih u životinja prije potresa. I znamo li ih "čuti" odnosno interpretirati.
Tko zna što su ljudi sanjali, recimo, osamdesetih godina, prije raspada bivše Jugoslavije...
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.