Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2004., 09:14   #1
Pravedno društvo; mit, utopija, san ili..... budućnost?

Znamo da svaka ljudska zajednica-društvo u povijest naše civilizacije, ima svoja pravila ponašanja, običaje i kulturne obrasce po kojem funkcionira.

Zajednice djeluju uvijek u okviru svojih zadanih mentalnih koncepcijam. Pojedinci u njima pronalaze načina da zadovolje svoje različite interese političke, ideološke, ekonomske itd.
Ti interesi pojedinaca neminovno čine se i na uštrb ostalih.
Postoji društvo unutar pravne države koje se koncipira na pravu i zakonu, a zapravo u sebi ne sadrži pravdu za sve.
(praktično je pitanje, teorija je nešto sasvim drugo; može li postojati pravda za sve?)

I prije su ljudi težili idealnim društvom, samo težili i teoretski promišljali ali u stvarnosti on je teško održiva tvorevina.

Koliko je uopće održiva kategorija "pravednog društva"?

Kao da se kategorija pravednog društva ostavlja za neku daleku budućnost. Vjeruje se da će se toliko izmjeniti svijest ljudi, da neće biti potreban niti zakon niti ikakva pravda koja bi regulirala međuljudske odnose unutar društva.

Čini mi se da je to predaleka budućnost..........
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 09:24   #2
Mit, utopija i san
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 11:19   #3
Quote:
Tufir II kaže:
Mit, utopija i san
Sve drugo bi bilo tuga i žalost.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 12:05   #4
U idealnom drustvu ne bi bilo potrebe za ikakvim zakonima. No, tako nesto je u povijesti djelovalo (bar djelomicno) samo u malim zajednicama.

To se vidi danas. Sva drustva su pocela tako da su se ljudi slozili da ce im zajedno biti bolje (revolucije, ustanci i slicno). Zatim su se pisali zakoni. Svake godine sve vise i vise. Na kraju je covjecanstvo izmislilo posebno zanimanje koje ce omoguciti nalazenje rupa u istim tim zakonima.

Drustvo propada
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 08:54   #5
Quote:
The_Equilibrist kaže:
U idealnom drustvu ne bi bilo potrebe za ikakvim zakonima. No, tako nesto je u povijesti djelovalo (bar djelomicno) samo u malim zajednicama.

To se vidi danas. Sva drustva su pocela tako da su se ljudi slozili da ce im zajedno biti bolje (revolucije, ustanci i slicno). Zatim su se pisali zakoni. Svake godine sve vise i vise. Na kraju je covjecanstvo izmislilo posebno zanimanje koje ce omoguciti nalazenje rupa u istim tim zakonima.

Drustvo propada
Ne vjerujem da društvo propada nego se mijenja, mijenjajući svoj sustav vrijednosti.
A kako su vrijednosti osnovni kriteriji za opstanak društva ta promjena se može činiti kao propadanje.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 13:02   #6
Ma OK, promjena je sve Ali ovakvo drustvo kakvo danas prevladava u svijetu ima jako puno rupa i na vecini mjesta uopce ne funkcionira ili ne odgovara potrebama. Ne pokusava se promijeniti svijest ljudi, nego se kaznama (dakle zastrasivanjem) pokusava natjerati svakog pojedinca da se podvrgava slovu zakona.

Jedan los primjer... Hamurabiju je bio dovoljan jedan stup; mi imamo desetke svezaka zakona. Sad, ne kazem da je Hamurabijeva drzava bila bolja, postenija ili da je u njoj bilo manje kriminala, ali bar nije bilo izmotavanja i visegodisnjih sudskih postupaka.

Opcenito, mislim da je sretno i uspjesno ono drustvo koje je u stanju svoje pripadnike okupiti oko vaznih zajednickih stvari.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 21:44   #7
Quote:
slavko kaže:
Sve drugo bi bilo tuga i žalost.

Ovo je lose predrasuda. Pravedno drustvno ne znaci dosadno drustvo. Vec ono drustvo koje promice vrlinu. To nije lose. To je dobro. I ne samo dobro, Vec omogucuje covjeku puno ispunjenje.

I da. Buducnost. Skora
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 23:35   #8
Pravedno drustvo je nemoguce. Najpravednija drustva do sada su, mislim, bila ona koja su imala jednog mocnog, pravednog i nepokolebljivog monarha. A i to ako je njegova monarhija bila relativno mala i izolirana.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 13:33   #9
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Najpravednija drustva do sada su, mislim, bila ona koja su imala jednog mocnog, pravednog i nepokolebljivog monarha
Da, tebi je vjerojatno pravedno da te netko ima pravo ubit kako mu paše?
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 14:51   #10
A sto znaci pravedno? Moje poimanje pravde sasvim sigurno nije isto kao kod nekog drugog, uostalom, svi smo razliciti. Iz toga proizlazi da je pravedno drustvo nemoguce. Mozemo govoriti samo o pravednom drustvu za najveci broj ljudi. Jedino ako bi ljudi postajali sve vise unificirani taj ideal pravde bi im bio sve vise prihvatljiv. Ali ljudi ne postaju unificirani, svaki tezi razlicitosti, potencira svoju razlicitost i svoje ciljeve.

Zelje i teznje ljudi su se mijenjale kroz vrijeme, a kako su se mijenjale tako se i mijenjao smisao pravde. Tko zna sto nam donosi buducnost? Vjerojatno ce se puno stvari promjeniti, a ovo nase sadasnje drustvo ce buducim pokoljenjima ciniti kao npr. robovlasnistvo nama. Vec se i meni ovo sadasnje cini kao dosta nepravedno. Ali nemam ideju kako ga poboljsati.
zaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 18:00   #11
Quote:
illegale kaže:
Ovo je lose predrasuda. Pravedno drustvno ne znaci dosadno drustvo. Vec ono drustvo koje promice vrlinu. To nije lose. To je dobro. I ne samo dobro, Vec omogucuje covjeku puno ispunjenje.

I da. Buducnost. Skora


Moš si mislit. Naročito to da je skora

__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 18:42   #12
Quote:
Tufir II kaže:


Moš si mislit. Naročito to da je skora

Zaboravljas da sam ja taj koji dolazi iz buducnosti, ne ti
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 23:30   #13
Pravedno drustvo

Sto znaci pravedno drustvo? Zakljucili smo da ljudi zapravo nisu jednaki. Da smo razliciti u mnogo cemu. Jedino sto nam je isto jeste da smo ista vrsta. Ali to ne znaci biti jednak. Cak niti pred zakonom.

I sto onda znaci to pravedno?

Rekao bih da pravedno znaci nesto oko cega ce se svi sloziti. Ali, jeli to uopce moguce? Da se svi sloze oko necega? Nije. Bar danas nije. Mi danas mozemo nacelno reci da je nesto u redu ili da nije u redu na osnovu parcijalnog uvida u problem, te poredjenjem sa drugim stvarima koje se smatraju pravednima.

No, kako ce se svi sloziti oko necega?

Odgovor je jednostavan. Niti nece. Ali pravedno drustvo je moguce unatoc tomu. I svi osjecamo sto bi to moglo biti. Moje vidjenje pravednog drustva jeste takav set vrijednosti koje gaji to drustvo, da se stvari koje se smatraju pozitivnom po drustvo cijene i pozitivno nagradjuju. Stvari koje se smatraju negativnim po drustvo negativno nagradjuju. Takvo drustvo je drustvo koje potice pozitivno djelovanje.

Naravno, pitanje je sto je to pozitivno djelovanje? Rekao bih da je to djelovanje koje omogucuje opstojnost drustva. Tu uvijek spada stvaranje, red, rad, ljubav, moral. Sve ono sto ne urusava opstojnost. Negativno djelovanje je naravno ono koje uzrokoje pustosenje drustva. Kriminal, korupcija, nepotrebna destrukcija, nemoral.

OK. Vjerujem da se svi slazemo oko ovoga. No ostaje pitanje kako cemo se svi sloziti oko onih osjetljivih pitanja, gdje nije lako raditi ustupke. Sto cemo sa ajmo reci abortusom, smrtnom kaznom i ostalim vjecnim temama danasnjice.

Odgovor je opet jednostavan. To nije bitno. Bar nije bitno nama danas. Jer mi smo ipak mlao previse neinformirani cak i da bismo rjesavali mnogo jednostavnija pitanja od pitanja poput ova dva. Ali istovremno smo svjesni da pravednost postoji, svjesni smo i da cemo se svi sloziti oko zajednickih nacela koja nas i cine ljudima.

I zelimo zivjeti u pravednom drustvu. Jer takvo drustvo nam daje smisao da idemo naprijed. Da njegujemo vrlinu.

Ali, kako to da svijet nikad nije bio pravedan, a postavlja se pitanje i jeli uopce moguce da ikad i bude pravedan?

Vjerujem da je razlog zapravo vrlo jednostavan. Radi se o dosadasnjoj nemogucnosti uspostave balansiranog drustva, zbog neprirodne hijerarhije istog. Hijerarhije koja omogucuje neprirodnu prerasodjelu moci, koja pak cini takvo drustvo u vjecnom nebalansu.

Uspostavom, (taratataraaaaaaaaa) internet demokracije, uspostavlja se balansirano drustvo koje u svome limesu omogucava punu realizacije pravednosti.

Naravno, sad se postavlja pitanje, ako je stvar u limesu, da takvo drustvo opet nikad nece biti pravedno. No, nije tako. Jer ljudi ipak imaju odredjeno razumijevanje, pufer koji im omogucuje organsku drustvenu povezanost i potpuni uzitak u matematicki nesavrsenom sustavu.

Na kraju krajeva, limesi su samo matematicki pomovi koji nam omogucuju razumijevanje fizicke pojavnosti. No, u RL-u, limesa nema. To je samo smjernica.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2004., 00:06   #14
osnovna zapreka ka ostvarenju tj realizaciji pravednog drustva, dakle, onog savrsenog, jest u covjekovoj prirodi.
covjek, takav kakav jest, ima mane i sklon jei rađenju pogreški. da bi drustvo bilo savrseno, trebalo bi se sastojati od savrsenih ljudi.
s obzirom da savrseni ljudi ne postoje, ne postoji ni savrseno drustvo.
niti ce ikada postojati.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2004., 00:36   #15
Pravedno društo ne postoji.
Razloga je nekoliko.
No, najvažniji je svakako eksploatacija.
Ako,pak, umjesto riječi eksploatacija upotrijebimo riječ vlasništvo, stvar postaje potpuno jasna.

Naime, prvo eksploatator odalami nadničkog roba po glavi svojim superiornim bogatstvom i na taj ga način ošamuti, zatim mu ispere mozak i natjera ga da vjeruje kako je jurnjava za bogaćanjem opravdan motiv da ga slomi na brusu.

Tako ga zapravo upeca dvjema udicama.


Ih, ma znate što,jebale vas vake teme, da vas jebale.

Izađite na zrak, zbarite nešto.

Čemu razbijati glavu nečim što ne možete promijeniti.
R*I*P is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2004., 00:54   #16
Quote:
R*I*P kaže:
Ih, ma znate što,jebale vas vake teme, da vas jebale.
Izađite na zrak, zbarite nešto.
kaze on napisavši post
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2004., 01:34   #17
Quote:
NoWa kaže:
kaze on napisavši post
A tebe, djevojčice, nešto svrbi?!
R*I*P is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 20:40   #18
Bowling for Columbines
haq is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 20:47   #19
Quote:
haq kaže:
Bowling for Columbines
sad bi mi trebali razmisljati nad mudroscu ovog posta ili sto
dokumentarac kojeg si spomenuo nema veze s pravednim drustvom, nego s 2.amandmanom americkog ustava koji jamci pravo na nosenje oruzja svakom građaninu, sto ovi iskoristavaju..pa se cude kako u njihovom drzavi ima najvise ubojstava.


btw, imas 's' viska na kraju...
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 22:20   #20
Ja se slažem s onima koji misle da je odgovor na naslov ovog topica budućnost.
Ja mislim da je to bliska budućnost (no neće s eodjadanput, naravno desiti, ali jednim vrlo brzim tempom).
Daspače, uvjeren sam i to izvan svake sumnje. Naravno, to se temelji na određenim razlozima i vlastitim iskustvima.
Nemam vremena sve objasnjavati, jer je tema stvarno siroka.

Ali temelji za civilizaciju koja će se temeljiti na istinskim vrijednostima već su postavlejni, da budemo konkretni, već su izrađeni i ekonomski programi (Marshallov plan nako n 2. svjetskog rata npr. je bio pokus za taj dio.)

Naime, istina je da će dijeljenje spasiti svijet. Narodi će međusobno dijeliti svoje resurse, i onda nestaje terorizam npr.
Itd itd.

Ako zelite saznati vise, dodjite na predavanje u subotu u 14 h u Otvoreno sveuviliste. Naslov predavanja je Poruka nade.

Vose o razlozima mog optimizma mozete saznati i na www.simedia.org/hrv ili na www.shareintl.org (engleski).

Samo prilikom promatranja informacija koje su na sajtu probajte iskljuciti predrasude, koliko mozete (to ne iskljucuje razlucivanje, naravno, koje je svakako pozeljno)

Lijep pozdrav
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:23.