Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2004., 07:23   #1
Angry Ustaška vojnica

gore na politici je napisana ovo:

Sa ukupno 28.000 Ustasa (od toga oko 4.000 muslimana , bez ideologije) koliko je bilo u 2. sv. ratu (ne vise na vasu zalost) ...ustase i ustasluk nisu bili odraz vecinske volje naroda u Hrvatskoj


Koliko je stvarno bilo ustaša u WWII ?
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 14:50   #2
otprilike

oko 30000, po nekima tek 22000. Smatrali su se elitom i nisu primali svašta. Navodno je i crna legija imala tek oko 2000 ljudi. Treba sad staviti domobrane (oko stotinjak tisuća), par tisuća oružnika, tri legionarske divizije 373., 369. i 392., misli da su im bili brojevi, ˝Tiger˝, ˝Teufel˝ i ˝Blaue˝ sa njemačkim časnicima i dijelom viših dočasnika i vojnicima i nižim dočasnicima Hrvatima.

Čini mi se da se negdje 44. stavljaju sve oružane snage NDH u isti koš, osim ove tri divizije koje su ipak vodili Nijemci i koje su u biti bile ono najbolje što je NDH imala.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 19:30   #3
Re: otprilike

Quote:
demon kaže:
sa njemačkim časnicima i dijelom viših dočasnika i vojnicima i nižim dočasnicima Hrvatima.
nije istina Njemci su imali samo časnike za vezu unutar tih postrojbi... malo prođi Ratni dnevnik 369 p.p
combat95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 19:31   #4
inače G2S "United we stand, divided we fall ti je krilatica američkih Skinheadsa idiote
combat95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 22:04   #5
Quote:
combat95 kaže:
inače G2S "United we stand, divided we fall ti je krilatica američkih Skinheadsa idiote



eto, ne poštuješ privatnost
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 01:28   #6
Quote:
combat95 kaže:
inače G2S "United we stand, divided we fall ti je krilatica američkih Skinheadsa idiote

A oni su je samo preuzeli od jamaicanskih(originalnih) skinheadsa i rude boysa... konjino...
Direktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 11:52   #7
Quote:
Direktor kaže:
A oni su je samo preuzeli od jamaicanskih(originalnih) skinheadsa i rude boysa... konjino...
ma ista krilatica je u skraćenom obliku na američkom sitnom novcu, talijanski ljevičari je upotrebljavaju
jedna od najčešćih političkih krilatica, nemre se reći da su je skinjare sami izmislili, to je vrsta ljudi koja ništa ne može izmisliti
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 12:05   #8
Quote:
go2slep kaže:
ma ista krilatica je u skraćenom obliku na američkom sitnom novcu..
misliš na "e pluribus unum"? (to baš i nije isto)

ups... mi malo skrenusmo s ustaša
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 13:42   #9
poslovice

Quote:
Tintin kaže:
misliš na "e pluribus unum"? (to baš i nije isto)

u pravu si, pomješao sam te fraze

evo ti zato par poslovica
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 13:56   #10
Re: poslovice

Quote:
go2slep kaže:
u pravu si, pomješao sam te fraze

evo ti zato par poslovica
Odlično
:klap:
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2004., 20:23   #11
Quote:
Direktor kaže:
A oni su je samo preuzeli od jamaicanskih(originalnih) skinheadsa i rude boysa... konjino...
ne postoje jamajčanski skinheadsi.. pomješao si stvari.. Skinheadsi općenito slušaju regge i tu je jedina veza sa Jamajkom
combat95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2004., 09:32   #12
Quote:
combat95 kaže:
ne postoje jamajčanski skinheadsi.. pomješao si stvari.. Skinheadsi općenito slušaju regge i tu je jedina veza sa Jamajkom

Skinhead furka se raširila na Britaniju 60-ih godina preko Jamaikanaca, prvi skinsi su crni Jamaikanci. Ima li ih danas tamo ne znam, ali su skinsi ustvari rude boysi onoga vremena na Jamaici. Kakve konotacije danas nosi desni skinhead pokret upravo je patetično iz ne samo ovog razloga(naravno znaš kakvih sve ima skinsa i njihova polit. uvjerenja(ili se možda varam)).
Pogledaj imaju li Marley i Tosh kose na svojim glavama prije preuzimanja rastafarijanizma i mojne mi govorit da sam nešto pomiješao...
Direktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 22:46   #13
Re: opet ustaše

Quote:
go2slep kaže:
gore na politici je napisana ovo:

Sa ukupno 28.000 Ustasa (od toga oko 4.000 muslimana , bez ideologije) koliko je bilo u 2. sv. ratu (ne vise na vasu zalost) ...ustase i ustasluk nisu bili odraz vecinske volje naroda u Hrvatskoj


Koliko je stvarno bilo ustaša u WWII ?
Brojka brzo od par stotina u travnju 1941 do 12,000 u prosincu 1941 do 75,000 na kraju 1943

http://www.vojska.net/ww2/ndh/ustasha/vojnica/

Od 1942 je u UV ukljuceno Oruznistvo (8000 u 1942, 18000 u 1943). Razne postrojbe Domobranske vojske se takoder prebacuju u UV.
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 20:03   #14
Ivo Goldstein - Hrvatska povijest:
''ustaške su snage najbrojnije bile 1944. godine kada su brojile oko 76 000 ljudi''
Perun is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 20:31   #15
Re: otprilike

Quote:
demon kaže:
....

Čini mi se da se negdje 44. stavljaju sve oružane snage NDH u isti koš, osim ove tri divizije koje su ipak vodili Nijemci i koje su u biti bile ono najbolje što je NDH imala.
Ne samo oružane snage, već i sve državne činovnike u koje su se ubrajali i željezničari!


Kruna svega je bila ˇgenijalna" ideja da stu to s poustašenjem napravili gotovo na samom kraju....kad su nacisti gubili i povlačili se sa svih bojišta... i to i preko Hrvatske.

Ja sam kao klinka od 5-6 godina bila i svjedok tog povlačenja. Bile su to neprekidne kolone vozila s vojskom, a u selu nigdje žive duše za vidjeti. Samo smo mi dječurlija virili iz dvorišta...
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 22:08   #16
Činjenica je da su u tome ratu gotovo svi odrasli dinarski Hrvati bili u sastavu oružanih snaga NDH a ustaške dobrovoljačke formacije sastojale su se samo od njih. Partizana Hrvata tijekom II. svjetskog rata nije bio znatan broj čak kad se računaju i oni koji su mobilizirani poslije pada Italije u rujnu 1943. Hrvatskih partizana iz Like, Dalmatinske Zagore i Bosne i Hercegovine gotovo da i nije bilo. Prema objavljenim komunističkim podacima do svršetka 1941. pod komandom Glavnog štaba partizanskih odreda Hrvatske bilo je 6.500 boraca, a na svršetku 1942. njihov je broj narastao na više od 20.000, dok ih je sredinom 1943. bilo više od 30.000. Pojedini pisci navode da su u partizanskim odredima na teritoriju NDH većinu boraca tvorili Srbi. Takav razmjer nastavio se i poslije pada Italije u rujnu 1943., kad je veći broj Hrvata u Dalmaciji mobiliziran u partizane. To je očito i iz podataka koje je Josip Broz ovako prikazao: ”Po narodnosti NOV je sastavljena od 44% Srba, 30% Hrvata, 10% Slovenaca, 4% Crnogoraca, 2,5% muslimana, dok ostale narodnosti, ubrajajući tu i Talijane sačinjavaju 6%.”32
Prema prikupljenim podacima u NDH unovačeno je 108.900 vojnika koji se broj potkraj 1942. popeo na 148.700, a u jesen 1944. na 235.100.33 Mladen Lorković kao ministar unutrašnjih poslova NDH tvrdi da su oružane snage NDH 1944. imale 250.000 domobrana i ustaša, a da ih je do tada u borbi s partizanima i četnicima poginulo 20.000.34 “Hrvatske oružane snage su neprekidno rasle u broju i kakvoći, unatoč sve težim ratnim prilikama i pomanjkanju tvoriva i oružja. One su brojile: krajem godine 1941. ukupno 115.000; krajem 1942. – 152.000; god. 1943. – 166.000; 1944-1945. – 258.000 vojnika. Za vrijeme NDH prijavilo se 120.000 novaka, a bilo je i 150.000 dobrovoljaca – ustaša, legionara i nešto domobrana. Ovi brojevi dokazuju, da je mnogo veći broj Hrvata bio u Hrvatskim oružanim snagama i branio svoju državu –nego u jugoslavenskim partizanima.”35 Povjesničar Jere Jareb (poznat po veoma kritičkom stajalištu prema Pavelićevoj politici) točno zaključuje: “Hrvatski vojnici, jednako domobrani i ustaše, zdušno su vršili svoju dužnost u obrani države i slobode. Oni su najsvjetlija pojava prošlog rata. Svojom spremnošću, da žrtvuju vlastite živote, hrvatski vojnici svjedočili su za istinsko osjećanje hrvatskog naroda. Moral hrvatske vojske nije bio poljuljan približavanjem konca rata, nego je bio još i bolji. Činjenica je, da je hrvatska vojska, u svim vojnim formacijama, u travnju 1945. brojila oko 230.000 vojnika. Ta činjenica najbolje pokazuje na kojoj je strani bio hrvatski narod. U vezi s borbom na terenu, potrebno je naglasiti, da su se ustaške vojničke formacije, s rijetkim izuzecima, borile i djelovale kao redovita vojska. (Tito je izjavio u svibnju 1944. dopisniku Reutera J. Tabor-u, da su ustaše najbolji neprijateljski vojnici. Ta je izjava bila objavljena u New York Times, 15. svibnja 1944.). Biljeg koljaštva, koji im je nastojala dati komunistička propaganda, ne odgovara istini. Ustaška obrana, kao policijska formacija, te neke ustaške milicije i formacije, stvarane prvih mjeseci mlade države, kao policijsko-oružnički organi nisu se ponašali kao vojska i na njih se ne odnosi gornja tvrdnja.”36
31(Nada Kisić – Kolanović: uvod napisala i uredila), Vojskovođa i politika. Sjećanja Slavka Kvaternika. Izd. Golden marketing, Zagreb, 1997., str. 204. Eugen Dido Kvaternik (sin Slavka Kvaternika) dopunjuje tvrđenje svoga oca ovako: “Što se tiče Židova, i sud je u Jeruzalemu na raspravi protiv Eichmanna ustanovio, da su progoni Židova u Hrvatskoj bili vođeni od Nijemaca, i da su započeli već 11.4.1941. Ja sam tada bio još u Italiji. Jedan je pak zagrebački rabin za vrijeme istog procesa nakon opisa progona i stradanja Židova s područja N.D.H. otvoreno priznao, da, ako je s područja Hrvatske ipak spašen dosta velik broj Židova, onda se to imade pripisati korupciji visokih ustaških funkcionera i vezama obitelji Kvaternik sa Židovima. Samo apolitički mozak može iz osobno-sektaških motiva kriviti Hrvate za progon Židova, namjesto da ističe sve, što je sa hrvatske strane učinjeno, da se Židovi spase. A učinjeno je vrlo mnogo. Nijemci su nam uvijek - napose meni osobno – prebacivali, da su Srbi mnogo radikalniji u rješavanju židovskog pitanja od nastr.” (Jere Jareb – uredio, Eugen Dido Kvaternik. Sjećanja i zapažanja 1925 – 1945. Izd. Starčević, Zagreb, 1995., str. 255.)
32 Tito, Govori i članci. I., Beograd, str. 174.-175.
Podaci vlasti NDH o nacionalnom sastavu partizana nešto se razlikuju od ovih koje je naveo Broz. Prema izvještaju Ministarstva oružanih snaga NDH od 3. siječnja 1944. krajem 1942. sastav partizanskih postrojba po narodnostima bio je sljedeći: “Najvećim dielom partizani su Srbi (domaći, Crnogorci i Srbijanci) – oko 90%; nešto Hrvata (katolici u Gorskom Kotaru, Primorju, Dalmaciji vrlo malo u krajevima sjeverno od rieke Save, Muslimani u Bosni) oko 8%; u partizanskim štabovima su Srbi također u većini, ali osim nešto Hrvata i Slovenaca ima i dosta Židova.” (Mladen Lorković, Hrvatska u borbi protiv boljševizma. Izd. Velebit, Zagreb, 1944., str. 45.). Prema službenim podacima vlasti NDH, krajem 1943. stanje je bilo sljedeće: “a) Partizanske postrojbe: Srbi (domaći, Crnogorci i Srbijanci) u većini – oko 75-80 posto. Hrvati (katolici u krajevima sjeverno od Save, u Gorskom Kotaru, Primorju, Dalmaciji, Bosni i Hercegovini te muslimani u Bosni i Hercegovini) – oko 15-20 posto. Značajno je, da među ovim Hrvatima ima dobar broj koji su prisilno unovačeni u partizanske postrojbe. Slovenci (u Žumberku i Gorskom Kotaru) oko 3-5 posto. b) Partizanski štabovi: Srbi u većini, zatim po jakosti Židovi, pa nešto Hrvata i Slovenaca. Kao što se iz ovog vidi, Srbi su u Hrvatskoj u absolutnoj većini kako u partizanskim postrojbama tako i u partizanskim štabovima.” (Lorković, nav. dj., str. 45.-46).
33 Ove i druge važne podatke objavio je Vjekoslav Vrančić na temelju dokumentacije ustaškog generala (pravoslavne vjere) Fedora Dragojlova u Godišnjaku Hrvatskog Domobrana (Buenos Aires, 1953., str. 153., 156.).
34 Lorković, nav. dj., str. 36-37. Usp. Dragutin Šporer, Stvaranje i propast vojske NDH. Hrvatska zora, München, broj 96-97-98 za studeni i prosinac 1961. i siječanj 1962.; Bleiburska tragedija hrvatskoga naroda. (Priredio Vinko Nikolić, II. izdanje, Knjižnica Hrvatske revije, München-Barcelona, 1977., str. 138.)
35 Istina o Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, nav. dj., str. 31.
36 Jere Jareb, Pola stoljeća hrvatske politike. Knjižnica Hrvatske revije, Buenos Aires, 1960., str. 96. (Izdanje Instituta za suvremenu povijest, Pretisci, knjiga 1, Zagreb, 1995.).
Spitamo Zarathusztra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 17:29   #17
Znam za to-no, zašto bi čovjek prije vjerovao izvorima NDH nego Tiletu ? Po njemu, krajem 1943., partizana je bilo oko 300.000, od toga 44% Srba, 30% Hrvata, 10% Slovenaca i ostalo Crnogorci, Muslimani itd. Briga me za partizaniju, no stvar je povijesne istine: Srbi su bili debela većina običnoga kadra u partizanima sve do sloma Italija (vjerojatno preko 80%), onda se stvar promijenila zbog velikog priljeva Hrvata iz Dalamcije, Gorskog Kotara, Istre,..., a onda je opet JNA (ili kako se već zvala) posrbljena masovnim mobilizacijama nakon što je Broz osvojio Srbiju 1944., i tako je ostalo do kraja rata i dijelom poslije.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 17:45   #18
Quote:
go2slep kaže: Pogledaj post
gore na politici je napisana ovo:

Sa ukupno 28.000 Ustasa (od toga oko 4.000 muslimana , bez ideologije) koliko je bilo u 2. sv. ratu (ne vise na vasu zalost) ...ustase i ustasluk nisu bili odraz vecinske volje naroda u Hrvatskoj


?
a koliko je bilo ustaša plus domobrana?
te vojske su obje bile endehaovsko-fašističke!
 
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 17:59   #19
Da su se partizani oslanjali samo na srpsku populaciju bili bi poraženi davno prije Sutjeske i Neretve Jačina jugoslavenskih partizana 1941-44, kada bi još išli gledati broj Srba stradalih u logorima i proglasili većinu poginulih partizana do 1943. Srbima, teško da bi itko ostao živ.
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 18:24   #20
Quote:
mini MorRI.S kaže: Pogledaj post
a koliko je bilo ustaša plus domobrana?
Ne znam, pročitao sam da je pred kraj rata bilo 75000 ustaša i 170000 domobrana e sad ne znam koliko je taj podatak relevantan.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:49.