Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2012., 09:20   #301
Quote:
Neo The Anomaly kaže: Pogledaj post
Meni se cini da se u Hrvatskoj previse paznje stavlja na tu opcu kulturu, u smislu da intelektualci trebaju znati sva podrucja i da je sramotno biti specijaliziran.
Brkaš intelektualca i stručnjaka. Intelektualcu je "širina" dio definicije.
Quote:
14 predmeta, ljudi moji, 14 predmeta. Po godini.
Nije problem broj predmeta, nego nastavni program i - pogotovo - način njegove realizacije. Profesoru je lakše zakloniti se iza brda podataka, jašiti na "ja vama ispredajem, vi meni odgovorite, ja vas ocijenim - i to je to" konceptu, nego učiti djecu da "čitaju, pišu, govore i razmišljaju".
Quote:
Evo, osoba koja bi zeljela biti matematicar, u koju skolu da ona ide.
Ja to gledam kao na nekakvu "piramidu znanja": počne li se graditi na premaloj osnovici, bit će poprilično nestabilna. Zbog toga mislim da gimnazijski stečeno široko srednjoškolsko znanje itekako ima smisla, čak i bez osvrtanja na pitanje koliki dio srednjoškolske populacije uopće ima jasnu sliku onoga što želi biti u životu (a pogotovo s kolikom vjerojatnošću uopće mogu znati što će doista i biti u životu).

Gimnazijska širina koju zagovaram nije usmjerena usko i izravno na struku, nego i na razumijevanje svijeta kao takvog, na kvalitetnije življenje u tom svijetu - što se onda neizravno održava i na stručnost.

Konačno, što zapravo znači "biti matematičar"? Broj ljudi koji se bave "čistom" matematikom je zanemariv u odnosu na broj ljudi koji se bave primjenom matematike u najrazličitijim mogućim područjima: od medicine pa sve do, ne znam, životnog osiguranja, kockanja i čega sve ne. U tom će smislu kvalitetniji i uspješniji biti onaj tko osim matematičkog poznaje, razumije i "govori" i neke druge "jezike".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 21:47   #302
Evo da se i ja (gimnazijalka) uključim.
Imala sam prosjek 5.0 i sve super, ALI nisam znala što bih sa sobom. Sa 14-15 godina nisam znala što bih upisala i to isto radila 30 i više godina. Zato sam odabrala gimnaziju, a i znala sam da ću se truditi imati dobre ocjene.
Mislim da gimnazija nije za one koji ne znaju di će, a znaju da neće učiti. Poslije gimnazije moraš ići na faks, a ako imaš loše ocjene normalno da neće s toga biti ništa. Gledam par ljudi iz razreda - sa DVA prolazi. Još je najgore što ih nije briga.

Gimnazija je najbolja priprema za fakultet i državnu maturu. U gimnaziji se mučiš sa svime. Loša strana je ta što gimnazijalci godišnje odslušaju oko 18 predmeta. Nastavni program svakog predmeta je drugačiji, ali generalno, ne valja. Previše informacija u jednom satu (npr. povijest, filozofija), malo vremena i preloše objašnjeno.

Ne žalim što sam upisala svoju klasičnu, imala sam 4 godine više za odlučiti se što ću sa sobom.
__________________
"Može se bez Boga ići u pustinju, ali se bez njega ne može vratiti."
Kleopatrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 12:55   #303
I to je odlično ako si kapacitet za barem vrlo dobar uspjeh u gimnaziji.
Na žalost dosta ih znam koji su u gimnazije došli s kakti odličnim uspjehom iz osnovne, gimnaziju jedva savladavali i na kraju ostali bez upisa na faks ili upisali nešto što nitko neće tek toliko da nešto upišu, a kad završe opet nikom to neće trebati. Čemu to?
Bitno je znati prepoznati svoje/djetetove kapacitete.
Kapacitet djeteta nije roditeljevo ucjenjivanje nastavnika u OŠ da daje što bolje ocjene. Ili učenje s njima do 8. razreda. Ili instrukcije iz svega što postoji. Ili čitanje lektira umjesto njih.
Na žalost kad dođu takvim metodama do 8. razreda, izgube kompas i djeca i roditelji.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 14:28   #304
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
I to je odlično ako si kapacitet za barem vrlo dobar uspjeh u gimnaziji.
a koji je onda smisao postojanja trojki i dvojki ako ih se ne smije davati?
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 14:31   #305
Mislila sam na opći uspjeh. Vrlo dobar je u rasponu od 3,5-4,4 . To je jako mnogo prostora i za trojke i za dvojke tjekom godine ali bi se barem u nekim predmetima učenik trebao pronaći pa opći uspjeh održati u razini vrlo dobrog.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 14:35   #306
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Kapacitet djeteta nije roditeljevo ucjenjivanje nastavnika u OŠ da daje što bolje ocjene. Ili učenje s njima do 8. razreda. Ili instrukcije iz svega što postoji. Ili čitanje lektira umjesto njih.
Na žalost kad dođu takvim metodama do 8. razreda, izgube kompas i djeca i roditelji.
Nisu tu (samo) roditelji krivi. Dobar dio "krivice" je na nastavnicima. Ne mora svaki roditelj biti takav, nerealan i naporan, dovoljno je da je takvih nekoliko u razredu. I onda se takvima daju vise ocjene. A nastavnici, svjesni da ce ovi onda biti u prednosti nagrade i sve ostale, da ih ne zakinu...dobri/mirni/solidni....i svima se daje ocjena vise, snize se kriteriji.
Moze dijete izaci iz OS s peticima i malo znanja i bez da roditelj tu ima svoj direktan doprinos ...u smislu urgiranja kod nastavnika i uplitanja u ucenje/zadace/lektire.
Ili...cak i ne mora biti uopce takvih u razredu, mogu biti svi ok, dobri i krasni...ali nastavnik ipak da malo vecu ocjenu jer zasto ti njegovi (dobri i krasni) ne bi imali isto tako fine ocjene (i sansu za upis) kao i drugi, iz nekog drugog razreda...
Naprave to s nekom dobrom namjerom...glupo im je da bas oni budu pravedni(ji), stedljiviji s peticama kad ih svi drugi dijele sakom i kapom, ne zele zakinuti svoj razred, svoju djecu...
A na kraju ispadne lose.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 14:36   #307
Da, istina. Nije uvijek roditelj kriv. I u takvim okolnostima je u biti bespomoćan ako želi nešto više i realnije za svoje dijete.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 14:52   #308
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Da, istina. Nije uvijek roditelj kriv. I u takvim okolnostima je u biti bespomoćan ako želi nešto više i realnije za svoje dijete.
Ima roditelja koji znaju prigovoriti i u drugom smjeru, mole ucitelja da bude strozi/zahtjevniji, da reagira (minusom, ako vec ne jedinicom) na nenapravljenu zadacu, neprocitanu lektiru...a ne da odmahuje rukom i kaze "ma bude on to vec, nema veze"
A onda...kad od toga ne bude nista, a dijete odlican djak...bez radnih navika roditelju je malo problem motivirati dijete na vise/bolje...kad ionako ima petice.
A tesko je i onog tko nije procitao skoro ni jednu ili ni jednu lektiru...a svejedno ima bar cetvorku, natjerati da cita...ako dobije 4 i dopusti mu se da zaostatke procita (mos mislit) preko ljeta. A netko procita sve i ima 5. Pa onda bolje i ne zamarat se s tim, kad imas 4 i bez citanja...
Meni je bedasto kako u nizim razredima skoro pa cijeli razredi prolaze s 5.
Bilo bi i roditeljima i djeci lakse da ih s 5 prodje 2-3, a da ih dobar dio prodje i s 3 ...pa da se onda trude biti bolji, dobiti vecu ocjenu, raditi na tome...
Ovako...vec od pocetka fali motiva (djeci), a roditeljima neki razlog/izgovor da ih malo stisnu.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 00:21   #309
Ja zbilja ne razumijem one roditelje koji forsiraju svoju djecu da upišu gimnazije. Traže se strukovna zanimanja, a redovi su pred gimnazijama, evo tu vam je link koji govori o tome- http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/m...e-upisati.html
Od 1:20 poslušajte...
Dinozg98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 09:47   #310
Quote:
Dinozg98 kaže: Pogledaj post
Ja zbilja ne razumijem one roditelje koji forsiraju svoju djecu da upišu gimnazije. Traže se strukovna zanimanja...
Problem je u onome što se kasnije nudi strukovnim zanimanjima .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 13:28   #311
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Problem je u onome što se kasnije nudi strukovnim zanimanjima .
a sta se nudi? pa prije ce nac posao neko sa strukom neg ja sa svojim faksom. koji bi mi isto tako bio laksi da sam u njega dosla iz jedne strukovne skole s kojom dijeli zgradu.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 15:43   #312
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
a sta se nudi? pa prije ce nac posao...
...i imati lijepe izglede cijelog života raditi za - koliko novaca?

Znam, znam, sad ide primjer susjeda koji je završio strukovnu i danas posjeduje pola Zagreba, ševi manekenke i sav je nekako jebački uspješan...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 16:38   #313
Uskoro će se uvesti i strukovna matura koja će biti pogodnija za strukovnjake. I, da, sestra mi je išla u desetu gimnaziju, i zna ljude koji su završili strukovnu školu i sad imaju masu para za razliku od njezinih prijateljica koji ponavljaju fakultet i time trate svoje vrijeme... (ili su na burzi pa ne mogu naći posao) I ne morate mi vjerovati ako mislite da lažem.
Ivica Todorić je išao u EKONOMSKU, a ne u GIMNAZIJU. ( evo linka- http://www.udarno.com/uspjeh-ivice-todorica) I vidi ga sad.. Ima najveću tvrtku u regiji, najbogatiji Hrvat...
__________________
1589.
Dinozg98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 16:58   #314
Quote:
Dinozg98 kaže: Pogledaj post
Ja zbilja ne razumijem one roditelje koji forsiraju svoju djecu da upišu gimnazije. Traže se strukovna zanimanja, a redovi su pred gimnazijama, evo tu vam je link koji govori o tome- http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/m...e-upisati.html
Od 1:20 poslušajte...
Quote:
Dinozg98 kaže: Pogledaj post
Uskoro će se uvesti i strukovna matura koja će biti pogodnija za strukovnjake. I, da, sestra mi je išla u desetu gimnaziju, i zna ljude koji su završili strukovnu školu i sad imaju masu para za razliku od njezinih prijateljica koji ponavljaju fakultet i time trate svoje vrijeme... (ili su na burzi pa ne mogu naći posao) I ne morate mi vjerovati ako mislite da lažem.
Ivica Todorić je išao u EKONOMSKU, a ne u GIMNAZIJU. ( evo linka- http://www.udarno.com/uspjeh-ivice-todorica) I vidi ga sad.. Ima najveću tvrtku u regiji, najbogatiji Hrvat...
a ti se želiš upisati u gimnaziju pa sad pokušavaš rastjerati konkurenciju?

btw, misliš da se todorić obogatio zato što je išao u ekonomsku?
nadam se da se šališ
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 19:43   #315
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
a ti se želiš upisati u gimnaziju pa sad pokušavaš rastjerati konkurenciju?

btw, misliš da se todorić obogatio zato što je išao u ekonomsku?
nadam se da se šališ
Da, mislim u gimnaziju. Neznam kako bih ja mogao jednom objavom rastjerati 50 000 osmaša da se ne upišu u gimnaziju, ako bih to želio, otišao bih na fejs (koju ima SKORO svaka osoba), a ne na Forum.hr gdje ovu temu, mogao bih se kladit, čita manje od 10 osmaša. Ja imam dovoljan broj bodova i nemam razloga da trošim svoje vrijeme na takvo što.
Nisam želio reći da se Todorić obogatio na tome, nego sam želio argumentirati Lord Byrona koji misli da ako ideš u neku strukovnu, da ti je plaća ni za što. Što nije istina.
__________________
1589.
Dinozg98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 02:16   #316
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
...i imati lijepe izglede cijelog života raditi za - koliko novaca?
ovisi o poslu i struci naravno. nit ce svaki fakultetdzija zaradjivat masu para, nit ce svaki strukovnjak skapavat od gladi ko sto se cesto pokusa podmetnuti.

naravno, nije ni obrnuto.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 09:33   #317
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
ovisi o poslu i struci naravno. nit ce svaki fakultetdzija zaradjivat masu para, nit ce svaki strukovnjak skapavat od gladi ko sto se cesto pokusa podmetnuti.

naravno, nije ni obrnuto.
upravo tako.
osim toga, nekakva potencijalna zarada nije jedini kriterij izbora.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 10:19   #318
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
upravo tako.
osim toga, nekakva potencijalna zarada nije jedini kriterij izbora.
Naravno da nije - spomenuo sam novac samo zato što je čovjek napisao da se strukovnjaci lakše zaposle.

Ali, upravo ostali kriteriji izbora čine "sa strukovnom ćeš se lakše zaposliti" kriterij promašenim.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 10:47   #319
Kako stvari sada stoje ovi s nekim višim obrazovanjam bi trebali iseliti

Koji su to apsurdi, trošiti novac na dugogodišnje obrazovanja i onda daju petama vjetra ili ostaju u sustavu da uče novu generaciju koja će otići ili učiti novu generaciju

Mene bi jako zanimala analiza završenih FER-ovaca.
Gdje su?...šta rade?...
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 15:28   #320
Hejj, imam pitanje... Osmi sam razred, a upisi ce brzo doci... 5. razred prosla sam 5.00, 6. razred 4.9, 7. razred 4.9, a u osmom se nadam da cu u najgorem mogucem slucaju proci sa 4.8.... Imam dodatni bod na uzorno vladanje i za lidrano... Željala bih se upisati(poslije srednje) u Akademiju Dramskih Umjetnosti(filmska režija ili montaža), inače bavim se filmom od 7. razreda.... Pa me zanima vaše mišljenje koju bih srednju trebala upisati...? Roditelji mi govore da je bolje da idem u gimnaziju, ali mislim da bi graficka skola, smjer medijski tehnicar(gdje bi cak mogla i imati predmet film) bila prava stvar.... Helpp, ovo mi je vrlo vazno, nezz sto je pametno... :/
LucyQuinnFabray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:03.