Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2004., 00:01   #1
Cool Reklamiranje

Kako gledate na reklame? Gledate li ih uopće? Djeluju li na vas?
Koje su vam dobre, koje ne?

Osobno, reklame su mi nebitne za odluku hoću li kupiti taj proizvod ili ne, i skoro da ih uopće ne percipiram (osim nekih novih i dobrih). Bacim pogled površno i to je to. Ova tema pala mi je na pamet kada sam malo bolje pogledala jednu reklamu, i shvatila što reklamira.
Reklama za Visa karticu. Sa ženom koja kuha zdravu hranu i mužem koji više voli dounats (?). I kako sam površno pratila, ta reklama asocirala me je na reklamiranje zelene zdrave hrane i nečega slatkoga. Dakle hrana. I ja to nikako ne mogu povezati sa Visa karticom. Reklama me eventualno može potaknuti da odem na tržnicu. I tako većina reklama kod mene promaši cilj.

Naravno, reklame za detrđente mi idu na živce :2up: , ali ipak moram priznati da ima i onih (rijetkih) koje su mi OK. To su većinom one s dobrom muzikom i humoristične. Ne neće me uvjeriti da je taj proizvod najbolji ali su mi OK za čuti (pogledati). Npr. ona T-com, La vie en rose, lijepa mi je muzički i vizuelno (ružine latice koje svuda lete) . Pa ona za pivo Heineken sa Jenifer Aniston. Zbog muzike.

Zanima me na što kod vas reklame najviše djeluju (kod mene auditivno), i što mislite općenito o njima i razvoju 'reklamne industrije'.....Jesu li bolje ili gore? Tko ih smišlja i zašto baš tako?
Što je to što najviše djeluje na ljude i potiče ih da primjete i koriste određeni proizvod?



O my God! Oprostite na konfuznom uvodnom postu. Trenutno nemam inspiraciju za jasno izražavanje (ako ju ikad i imam )
 
Odgovori s citatom
Old 27.11.2004., 00:22   #2
Ha, podsjetih se na jednu priču iz povijesti reklamiranja.
Navodno se dogodilo u Amrici, a gdje drugdje?

Naime, dosjetio se meštar za reklame originalnog trika kako privući da ljudi čuju za neki novi proizvod... naručio je i naučio papigicu koja je izvikivala ime tog artikla.


I uspio je....svi su htjeli kupiti papigicu!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2004., 19:51   #3
Reklama de facto ne postoji zato da ljude uvjeri da je proizvod dobar (svakoj budali je jasno da svaki cigo svog konja hvali), nego da djeluje odsvjesno na kupca. Kad ti dođeš u dućan, pogledaš na policu kad ono - deterdženata više nego jedan. Običan čovjek ne može baš objektivno procijeniti jel Persil bolji od Ariela Zato postoje reklame.

Vidiš jedan deterdžent i kad ga primiš u ruku nekako ti je draži od onoga pored. Zašto? Jer ti je podsvijesno uz taj deterdžent (sliku, boju, logo, oblik...) vezana neka lijepa misao, ali u tom trenutku ne znaš ni sam koja.

Quote:
Naravno, reklame za detrđente mi idu na živce
A tek za uloške. Ja se pitam da li je tim ljudima cilj napravit debilnu reklamu...
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 00:23   #4
IMO, velik broj (postotak) reklama se poboljšava. Trude se marketinški stručnjaci biti duhovitiji i ostati zapamćeni. Čast izuzecima, među kojima ne mogu a da ne spomenem reklame za razna sredstva za čišćenje
Na reklame sam poprilično imuna. Ako me nasmiju, ok, ali to ne znači da ću potrčati u dućan. Ako mi daju neku korisnu informaciju, probat ću ju provjeriti prije nego što eventualno kupim proizvod. Ali većina reklama uopće ne dopire do mene. Imam neke svoje principe i preferencije po kojima kupujem proizvode i to je to.

Ali, moram priznati da mi poplava reklama posvuda poprilično ide na živce. I razumijem da komercijalne televizije moraju emitirati dosta reklama da bi zaradili, ali što je previše je previše. Kad krenu reklame usred neke serije u nekom udarnom terminu, okrećem program i vratim se za 5-10 min. Dotad uglavnom zaboravim što sam gledala

No serije ionako baš ne gledam pa me to ne dira previše. Ono što me naprosto izluđuje su reklame usred filmova Film je cjelina, a oni koje gledam i volim/cijenim imaju i malo veće pretenzije od tupog humora ili kvaziromantičnog cviljenja. Naprosto mi se digne tlak kad me usred atmosfere filma kao što je npr. Apokalipsa danas zapljusnu reklamama za uloške i švapsku monopolističku lopovsku kompaniju koju ne moram imenovati.

Ali to im nije dosta! A ne, sad su se počeli reklamirati i u kinima. Pa prije filmova koje se plati 20-30 kn smo prisiljeni gledati glupe reklame. Isto i s VHS-om. Još samo fali blok reklama prije ukopčavanja na Net.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 00:38   #5
Dal znate da u nekim školama u Japanu nastavu drže tako da svakih 15 minuta naprave mali prekid... Skužili su da klinci lakše prate gradivo u ritmu reklama i programa na TVu. Navike su im duboko usađene...
Tužno...
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 02:07   #6
Ima topic o reklamama u kinu na Filmu i jedan forumaš je stavio ovaj link:
http://maddox.xmission.com/moviebs.html
Pa svratite...
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 10:45   #7
Reklame, koliko got da nam išle na onu stvar, ipak imaju i određenog učinka.
dođem u dućan i na polici ću vjerovatno prvo primjetiti neki proizvod koji je učestalo reklamiran, pa ću njega vjerovatno i kupiti prije nego nekaj kaj vidim prvi put.

Mada tu možemo ući i u malo dublju raspravu npr. glede dizajna ambalaže određenih proizvoda.
Kad vidim nešta, bilo šta, u ambalaži koja mi nije privlačna-teško da ću to kupiti.
Primjer. Da sad i ja ne radim reklamu, izostavimo imena.
Neki dan kupujem neke kozerve za pesa. Izbor je stvarno velik, cjene su tu negdje. Kuna-dvije više ili manje.
I kaj sam kupio. Ono kaj ima najlijepšu ambalažu naravno

Marketing i dizajn je u današnjem svijetu ogromna industrija, i ne zavaravajmo se-vrlo bitna.
Daleko od toga da ću nastaviti kupovati neki proizvod, samo zbog lijepe ambalaže ili zanimljive/smiješne/neuobičajene reklame, ali te stvari će me nagnati da za određenim proizvodom prije posegnem nego za nekim koji je, barem po mome lože (ili nikako) reklamiran, te ćija kutijica nije mom oku ugodna.
Primjer i za to. Karlovačko stvarno ima Ok reklame, ambalaže neki čisto prosjek, ali nikakva reklama na ovome svijetu me neće nagnati da kupim tu pivu jednostavno zato kaj mi je odurna
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 19:52   #8
pravu reklamu osmišljava cijeli tim stručnjaka, određuje se ciljana publika za svaku vrst reklame, ponekad nama naidiottsije reklame povećaju prodaju , jer su ljudi na koji bi ta reklama morala utjecati iz druge ciljame skupine
Nekom je važno naprimjer sastav i točna deklaracija, a u Hrvatskoj gdje 5 % ljudi nema škole, 22% samo osnovnu školu,ono što njih pokreće da nešto kupe je nešto sasvim drugo nego drugu skupinu
Pritom ne mislim da su neobrazovani naivniji nego ostali, možda neobrazovanima treba više znanja i umjeća za opstanak, nego školovanima
možda se nama čine reklame za uloške idiotske, ali možda neka ispitivanja pokazuju da postižu svrhu
Čitao sam da su u CocaColi ukinuli jedno vrijeme najidiotskije reklame pa im uskoro prodaja pala za preko 20%
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 21:47   #9
Ovim problemom se bavim već duže vrijeme, a vjeroatno vecina vas ne zna za ovaj sajt http://www.adbusters.org/home/. Ak ste zainteresirani trebate se prijaviti za Zagreb jammer group (naravski u osnivanju: sramota je da je Slovenci imaju, a mi nemamo). Svakako preporucam.

Sajt je iznimno aktivisticki nastrojen i organizira različite akcije protiv reklama, ali i za ljudska prava itd.
__________________
'Beauty is truth, truth beauty,that is all Ye know on earth, and all ye need to know.' -John Keats

http://www.adbusters.org/jammergroups/
Ilija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2004., 12:52   #10
Ja volim reklame. I mrzim što ih prekidaju onim dvosatnim glupostima koje zovu filmovima.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2004., 13:30   #11
Poanta i je u ciljanoj skupini. Kladim se da prosječna kućanica vrišti u extazi i omah se hvata novčanika i trči u dučan kad vidi onu reklamu za Tix, premda bi svi ostali najrađe:
a) razbili televizor
b) uhvatili onog ko je to režirao, osmislio i nahuškali bjesne pse na njega
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 21:53   #12
Quote:
Legion kaže:
Poanta i je u ciljanoj skupini. Kladim se da prosječna kućanica vrišti u extazi i omah se hvata novčanika i trči u dučan kad vidi onu reklamu za Tix, premda bi svi ostali najrađe:
a) razbili televizor
b) uhvatili onog ko je to režirao, osmislio i nahuškali bjesne pse na njega
kucanica svrsava jer je na reklami klinac, a ne zato kaj bu joj ves bio bjeliji.
 
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 21:54   #13
ili je to bio tide? tix je mozda za sude?
 
Odgovori s citatom
Old 01.01.2005., 21:19   #14
http://www.vecernji-list.hr/newsroom...78311/index.do

Od ovakvih članaka dobijem blage živčane napadaje. I pri tome mislim na ono što se iznosi u članku; ako malo razmislite o tome, svatko normalan bi trebao dobit živčani slom.
__________________
'Beauty is truth, truth beauty,that is all Ye know on earth, and all ye need to know.' -John Keats

http://www.adbusters.org/jammergroups/
Ilija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2005., 21:26   #15
Quote:
Ilija kaže:
http://www.vecernji-list.hr/newsroom...78311/index.do

Od ovakvih članaka dobijem blage živčane napadaje. I pri tome mislim na ono što se iznosi u članku; ako malo razmislite o tome, svatko normalan bi trebao dobit živčani slom.

kad bi na svaki takav chlanak dobivali zhivchani slom, ne bi nam puno zhivaca ostalo, pogotovo ne u Hrvatskoj. uostalom, ja mislim da ima puno gorih chlanaka i stvari na koji bi trebao dobit zhivchani slom
__________________
sane to insane in 6.66 seconds
midori is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2005., 23:39   #16
jao alergičan sam na reklame a u zadnje vrijeme i na cijelu televizijsku industriju a to sve zbog reklama
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 12:23   #17
Pa dobro. Reklame i nisu baš tako loša pojava. Kaj bi mi kad nam se pripiša usred filma a znamo da nema reklama? Možda bi baš propustili trenutak kad Monica Belluci pokazuje sise.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 00:32   #18
pa dobro ima i u tome nešta
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 21:39   #19
Da podijelim sa svima vama jednu reklamu koju sam vidio ovo ljeto u USA. Reklama je za Burger King ili Subway ili tako nesto. Uglavnom, promoviraju tzv. Dr. Ames diet liniju "zdravih" hamburgera/sendvica. U centru reklame je nekakav lik s laznim brkovima koji prica o tome kako je to sve zdravo, kako se od toga mrsavi i slicno...

U dnu reklame, sitnim slovima (jedva citljivim) pise: "Dr. Ames is not a real doctor. Dr. Ames diet is not a real diet." ) Ali uostalom, tko cita sitna slova

Sto se tice reklama, vecina mi je bezveze i jedva cekam da prodju. No neke su stvarno gust za pogledat, npr. one za Heineken (J. Aniston, pa onda Q iz Jamesa Bonda i slicno). Cini mi se da je vani puno vise takvih reklama u kojima su shvatili da nije nuzno da proizvod bude u centru reklame, nego je cilj reklame privuci pozornost. A kad je pozornost privucena, zasto ne pokazati svoj proizvod. Za razliku od nasih reklama gdje se Mirko Fodor iskesi u kameru, a ja u panici trazim daljinski da prebacim na drugi kanal...
__________________
Never complain and never explain.
Benjamin Disraeli

http://makroskop.blog.hr
makroskop is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 08:03   #20
Quote:
makroskop kaže:
Cini mi se da je vani puno vise takvih reklama u kojima su shvatili da nije nuzno da proizvod bude u centru reklame, nego je cilj reklame privuci pozornost.
Nazalost nemam sliku, ali Subway u Americi je imao takvu reklama - na ogromnom plakatu pisalo je SEX, a ispod - Now when we have you attention, eat at Subways.

A sto se tiče privlačenja pozornosti - pa naravno da je tako - vidi se na novoj reklama za male limekne Coca-cole light; u sexy pakovanju; ajd mi molim te objasni kako je mala limenka tako napaljujuća - to uopće nema veze s proizvodom (naravno, sve reklame za coca-colu su takve, ne reklamiraju proizvod nego stil živoa) već samo s privlačenjem pozornosti.
__________________
'Beauty is truth, truth beauty,that is all Ye know on earth, and all ye need to know.' -John Keats

http://www.adbusters.org/jammergroups/
Ilija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:06.