Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2013., 18:26   #121
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
Španjolci se igraju vatrom, u slučaju sukoba zgazit će ih Britanija...vrlo jednostavno...
ako ne računamo nuklearne podmornice, britanija trenutno ima najslabiju vojsku u zadnjih 500 godina
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 18:35   #122
Quote:
Laison kaže: Pogledaj post
Nema veze Falklandi sa Španjolskom več Španjolci podržavaju želju Argentinaca da vrate zapravo da uzmu Falklandske otoke pod svojim okriljem isto žele Španjolci uzeti Gibraltar. Zapravo žele da uzmu ono što nije njihovo. Ima tu puno sličnosti, obje nacije govore španjolski i pored svoje obale imaju ono što je pod britanskom upravom a žele ga vratiti ali stanovnici obje komadića zemlje ne daju, Španjolci i Argentinci to ne poštuju i jedni druge podržavaju jer 'zajedno su jači'. Ali ne mogu biti jači od V. Britanije.
jedna strana (UK) je trazila da se olabave granicne kontrole, druga strana (ESP) ne da nije olabavila nista nego jos dodatno pojacala ionako neobjasnjive granicne kontrole.

pitaj Boga di ce ovo zavrsiti...ali opet nadam se da dok se vratim sa holidaya dvije drzave nece biti u ratu, a mi tamo na holidayu postat spanjolski ratni zarobljenici koje ce britanska vlada morati evakuirati loool....sve mi se poremetilo.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 19:39   #123
Ako kojim slučajem ovdje dođe do oružanog sukoba između Britanije i Španjolske kako bi se u toj situaciji trebale postaviti ostale članice NATO-a?
Cromanst is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 19:41   #124
PL,ima li kod vas mobilizacije, hoćeš li morati braniti Gibraltar od Španjolaca?
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 20:29   #125
Quote:
Humphrey kaže: Pogledaj post
PL,ima li kod vas mobilizacije, hoćeš li morati braniti Gibraltar od Španjolaca?
Pa gle, budući da sam stjecajem životnih okolnosti propustio glavninu fešte u Hrvatskoj, red je da se i ja u nekom ratu
iskažem

Ako Kraljica pozove na mene apsolutno može računati
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 20:34   #126
Jel ima negdje u pravilima NATO-a sto se dogadja ako jedna clanica napadne drugu? Jel se to smatra napadom na citav NATO savez, samo postavlja se pitanje kome se u tom slucaju priklanja ostatak NATO saveza...vjerojatno to nisu predvidjeli tvorci saveza jer su, naravno, mislili da je nemoguce da ikad vise u povijesti jedna clanica napadne neku drugu, kao sto su tvorci SSSR-a mislili da je nemoguce da se ta tvorevina ikada raspadne i kao sto su jugosloveni mislili da ce SFRJ trajati vjecno. Zato se obicno kod takvih velikih tvorevina opcija njihovog raspada uopce ne razmatra.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 20:52   #127
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Jel ima negdje u pravilima NATO-a sto se dogadja ako jedna clanica napadne drugu?
Nema toga u pravilima. S tim što treba znati da su NATO pravila, povelje i slično utvrđivali Ameri i Briti - dakle obje nacije koje svoje pravne norme definiraju običajnim a ne rimskim pravom. A to opet znači da se kriteriji i odluke donose uglavnom u hodu, a da se nitko ne zamara pretpostavkama što bi se moglo dogoditi ako bi se dogodilo nešto drugo.

U slučaju oružanog sukoba Britanije i Španjolske NATO će najprije proučavati slične presedane - poput vlastitih reakcija u brojnim oružanim okršajima (ne i potpunom ratu) između Grčke i Turske kojih je bilo - te će odluke donositi prvenstveno temeljem tih presedana, odnosno u kontinuitetu odluka koje su bile tada donošene, ako su bile donošene i ako se mogu primijeniti na nove prilike.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 21:20   #128
čudi me da GIB nije član EBU-a
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 21:42   #129
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
čudi me da GIB nije član EBU-a
Da ti pravo kažem nemam pojma ni da li imaju svoj javni televizijski servis, ili se jednostavno oslanjaju na BBC. Treba znati da su do prije koju godinu i službeno funkcionirali kao porezna oaza (a i sad su, ali formalno nisu) - porezna oaza znači da nitko ne naplaćuje poreze, a ako nema poreza nema ni javne televizije
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 22:45   #130
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
jedna strana (UK) je trazila da se olabave granicne kontrole, druga strana (ESP) ne da nije olabavila nista nego jos dodatno pojacala ionako neobjasnjive granicne kontrole.

pitaj Boga di ce ovo zavrsiti...ali opet nadam se da dok se vratim sa holidaya dvije drzave nece biti u ratu, a mi tamo na holidayu postat spanjolski ratni zarobljenici koje ce britanska vlada morati evakuirati loool....sve mi se poremetilo.
Wow, baš ti tamo?

Nego, sumnjam da će doći do skorašnjeg rata. Mada dugoročna recesija u Španjolskoj ozbiljno poremećuje stabilnost te tako malo više povećava šanse da se izaziva neki ozbiljni oružani sukob. Kada je Katalonija najavila da želi da se odvoji a opet je to zbog krize, Madrid je prijetio vojnom intervencijom. Takva situacija je još osjetljivija sa drugom državom kao što je GB, naprimjer. Još je strašnije što se Španjolska ponaša kao Argentina (neki je zovu Sjevernom Korejom ), Argentina, kako bi skretala pažnje s problemima u zemlji, napala je Falklandske otoke. Naravno, ubrzo je poražena i izbačena sa otoke. Španjolska mora požuriti da popravi ili ublaži situaciju u zemlji inače neće biti dobro. Ne, nije to samo zbog pojačane kontrole granice nego je priča malo dublja.
Laison is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 22:49   #131
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
iskreno, sad mi ih nije ni zao koa prije.

jer fakat mi se malo zgadila ova trenutna spanjolska vlada s onim da ako ih se tuzi ce ici 'trcati' Argentini i kme kme....kmecati da ih braca Argentina 'spasi i podrzi u appealu u UN'.

pa izgleda da si u pravu jer da misle da se sami mogu suprostaviti UK zar bi trazili podrsku ikoga, never mind Argentine.

Mogu zajedno krenuti i Španjolska i Argentina, opet će ih zgaziti Britanci.

Izgleda ovdje neki nisu svjesni Britanske moći, pa neka malo pogledaju neke zemlje kojima je kraljica i dalje kraljica...onda neka se zapitaju kakvi su to svjetski lobiji?
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 22:55   #132
Quote:
Laison kaže: Pogledaj post
Wow, baš ti tamo?
Stvari dakle stvarno postaju jako ozbiljne. HMS Illustrious i HMS Westminster manje više, međutim činjenica da se i Grazia sprema na put u Španjolsku, i to duboko iza linije fronte je krajnje zabrinjavajuća.

Ako je španjolska vlada mislila da će im Boris Johnson stvarati probleme, tek će sad vidjeti svoga Boga.

Onward Grazia, Christian Soldieress!
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 23:01   #133
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Stvari dakle stvarno postaju jako ozbiljne. HMS Illustrious i HMS Westminster manje više, međutim činjenica da se i Grazia sprema na put u Španjolsku, i to duboko iza linije fronte je krajnje zabrinjavajuća.

Ako je španjolska vlada mislila da će im Boris Johnson stvarati probleme, tek će sad vidjeti svoga Boga.

Onward Grazia, Christian Soldieress!

Nema tu nikakva sukoba ...znaš kako bi ja ovo opisao...pudlica laje danima na susjeda njemačkog ovčara...kad je vučjaku dopizdilo, samo je ustao i zalajao jednom, pudlica podvijena repa bježi u kuću i ne izlazi danima.

Što znači, u Španjolskoj je nekome u interesu da se ne priča o njihovim socijalnim problemima, pa okreću temu na neki drugi front, i misle da naciji s time moral podižu.
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 01:10   #134
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
Andaluzija jeste druga po siromaštvu u Španjolskoj ali je ujedno jedna od najvećih pokrajina po površni, stanovništvu i ukupnom GDP-u (druga po površni, prva po stanovništvu, treća po ukupnom GDP-u). Prije krize je imala godinama najbrži rast u Španjolskoj, ima infrastrukturu bolju od većine regija u UK lol. ... cut/
Ukupni GDP ne znači ništa. Kao ni ukupna populacija.
(imaš super brojne afričke i arapske zemlje, al i te kako siromašne).

Amaterski rečeno. Ako nas 10 proizvedemo 150 €, a njih njih 7 proizvede 140 €, ko je tu više proizveo ?
(jedina koliko,toliko vrijedna mjera je GDP PPP per capita).

Dalje.
Najbrži rast je lako imat' ako se kreće od jake niske osnove (macroeconomics 101). Kad se dosegne odredjena razina, stopa rasta se usporava. I te kako.

Btw, siromaštvo je relativan pojam. Ovisi o tome šta se uzima kao osnova za usporedbu.

Makar, sve je to sporedno na ovoj temi. A koja je pretjerana. U najmanju ruku, sutra će rat.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 01:25   #135
Quote:
felga kaže: Pogledaj post

Što znači, u Španjolskoj je nekome u interesu da se ne priča o njihovim socijalnim problemima, pa okreću temu na neki drugi front, i misle da naciji s time moral podižu.
O tome se i radi, jb se njima za Gibraltar i granicu cilj im je da građanstvo misli o nečemu drugom tako da će se 99% završiti samo na priči, međutim ako vide da priča ne pomaže...ne znam, ipak mislim da je znanstvena fantastika bilo kakav sukob između NATO članica danas
MarkoMiljanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 12:03   #136
Nekako mi se ne sudjeluje na ovoj teme, jer mi se sve čini pretjerano i preglupo i prenapuhano. Ali zbog zadnjeg događaja, to jest važne vijesti da Grazia putuje u ESP, par riječi, sa željama za dobar odmor i sretan povratak.

Što se tiče GIB, najveća greška bi bila eskalacije sukoba, i nadam se da razumni ljudi i na jednoj i na drugoj strani to neće dozvoliti.

Interesantan komentar poznatog Simon Jenkinsa u jucerašnjem Guardianu, sa kojim se slažem, mada ima i par grešaka:

http://www.theguardian.com/commentis...-logic-history

pod naslovom "Gibraltar i Faklands negiraju povijesnu logiku" i izgleda da se većini Britanaca bas fučka za GIB. Gibraltar je gnjezdo ljudi, koji u vecini izbjegavaju poreze, svercanje drogama i ogromno pranje novca, što nista ne pridonosi GB ekonomiji, samo izdaci.

Prije par mjeseci i USA je upozorila da i pored nekih mjera u zadnjih par godina, da GIB je jos uvijek "veliki centar za pranje novca"

Uostalom i sami pročitajte, sto kaže Jenkins, puno bolje od one gluposti Borisa Johnsona.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 13:27   #137
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Interesantan komentar poznatog Simon Jenkinsa u jucerašnjem Guardianu, sa kojim se slažem, mada ima i par grešaka:

http://www.theguardian.com/commentis...-logic-history

pod naslovom "Gibraltar i Faklands negiraju povijesnu logiku" i izgleda da se većini Britanaca bas fučka za GIB.
Većini čitatelja Guardiana se živo fućka za Gibraltar, baš kao što se i većini čitatelja Jutarnjeg Lista u Hrvatskoj živo fućka za Hrvatsku kao takvu. To je jednostavno takva sorta ljudskih bića i nažalost sa njom su zaražene sve europske nacije, pa tako i ova naša složena britanska nacija (u političkom smislu dakako, nikako etničkom).

Što se Simona Jenkinsa tiče samo da nadodam još malo "papra"

Riječ je o novinaru koji se doslovno okreće kako vjetar puše. Veći dio karijere izgradio je u londonskom Evening Standardu (gradske večernje novine, poprilično utjecajne iako nisu nacionalne nego samo gradske, ali ih čita i prihvaća politička elita koja živi u Londonu), i to u vrijeme kada je vlasnik Evening Standarda bila vrlo "desna" medijska grupacija Associated Press, koja inače danas ima u vlasništvu vjerovatno najkonzervativniji od svih konzervativnih listova "Daily Mail", kao i njihovo nedjeljno izdanje "Mail on Sunday". Tamo je također bio utjecajan kolumnist, a to je postao zauzimajući i vrlo energično zastupajući baš konzervativne nacionalne stavove. Da Simon Jenkins danas još uvijek piše za izdanja kuće Associated Press, nitko ne treba sumnjati da bi mu komentar o Gibraltaru bio i puno žešći nego onaj kojeg je objavio Boris Johnson u Daily Telegraphu.

Takve osobe kao što su Simon Jenkins, ili, hm, bivši premijer Tony Blair primjerice, su jednostavno rečeno prevrtljivci i osobe koje su nedostojne bilo čijeg povjerenja. Guardian inače ima i mnogo sjajnih i principijelnih novinara. Ian Traynor mi prvi pada na pamet. I prava je šteta što se netko od njih nije oglasio o Gibraltaru. Bio bi to vjerodostojan, autohton i poštovanja vrijedan stav britanske ljevo-liberalne javnosti o pojavi koja pobuđuje enormno zanimanje javnosti u ovom konkretnom trenutku.

Stav Simona Jenkinsa je samo stav čovjeka koji će za dobar novac zastupati bilo kakav stav - i od kojih ni jedan neće biti njegov, nego samo onakav kakav priželjkuju oni koji mu isplaćuju njegov ugovor.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 13:46   #138
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Da ti pravo kažem nemam pojma ni da li imaju svoj javni televizijski servis, ili se jednostavno oslanjaju na BBC. Treba znati da su do prije koju godinu i službeno funkcionirali kao porezna oaza (a i sad su, ali formalno nisu) - porezna oaza znači da nitko ne naplaćuje poreze, a ako nema poreza nema ni javne televizije
aha, ali gle Monako, Andora, San Marino i Lihtenštajn su isto porezne oaze pa imaju javnu TV
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 14:06   #139
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
aha, ali gle Monako, Andora, San Marino i Lihtenštajn su isto porezne oaze pa imaju javnu TV
Pa što im ja mogu? Neka gledaju ljudi kad im to nešto znači
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 14:26   #140
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Pa što im ja mogu? Neka gledaju ljudi kad im to nešto znači
aaaaaaahahhahhah, legendo!
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:44.