Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2016., 21:08   #21
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Molio bih moderatore da izbrišu ad nauseam offtopic o granicama Balkana. Hvala.
Basta, drugi put izbjegavaj pojam Balkan, jer ne postoji znanstveni konsenzus o tom pojmu. Budi precizniji drugi put i sve pet.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 21:09   #22
"U našoj historiografiji srednjovjekovlja teme vezane uz povijest bolesti kao da su izmakle istraživačkoj znatiželji i pažnji unutar glavnih historiografskih strujanja. To možda i ne bi trebalo čuditi jer još uvijek postoje brojni nedovoljno razjašnjeni problemi i brojna razilaženja u shvaćanju temeljnih razvojnih i društvenih procesa na cjelokupnom hrvatskom području srednjega vijeka. "

To je to. Zato sam i pokrenuo temu jer nema nikakvog govora o utjecaju epidemije. Možda je jedan od uzroka što nam nedostaje izvora, nemamo ih koliko ih ima na europskom zapadu.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 21:14   #23
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Basta, drugi put izbjegavaj pojam Balkan, jer ne postoji znanstveni konsenzus o tom pojmu. Budi precizniji drugi put i sve pet.
Evo prciznije da prciznije ne može bit: Ugarska, Hrvatska, Bosna, srpske zemlje, vlaške/rumunjske zemlje, Bugarska, i sve južno od toga.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 14:48   #24
Quote:
arial-black kaže: Pogledaj post
Ali prema vazecim ako su pirinejski i apeninski i balkan je poluotok.
Formalno da, al zapravo ne, jer je previše nategnuto.
Honey 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 19:12   #25
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
"U našoj historiografiji srednjovjekovlja teme vezane uz povijest bolesti kao da su izmakle istraživačkoj znatiželji i pažnji unutar glavnih historiografskih strujanja. To možda i ne bi trebalo čuditi jer još uvijek postoje brojni nedovoljno razjašnjeni problemi i brojna razilaženja u shvaćanju temeljnih razvojnih i društvenih procesa na cjelokupnom hrvatskom području srednjega vijeka. "

To je to. Zato sam i pokrenuo temu jer nema nikakvog govora o utjecaju epidemije. Možda je jedan od uzroka što nam nedostaje izvora, nemamo ih koliko ih ima na europskom zapadu.
Od nasih je Mirko Grmek najvise istrazivao povijest medicine/bolesti, tj profilirao se kao povjesnicar medicine, uz to je bio i epidemiolog. Trebalo bi baciti pogled na njegovu bibliografiju. Nisam ga puno citala, iako sam uvijek imala zelje to citati, a i ono sto sam citala je bilo davno, dobro pise.

U sjecanju mi je i neki simpozij i povijesti medicine (u doba Yu se odrzavao), tj. nedavno sam naletjela na neke stare zbornike radova sa tog simpozija. Ako se sjetim, sutra cu provjeriti na poslu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 04.10.2016. at 19:47.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 23:35   #26
Poljska skoro uopće nije bila zahvaćena. A isto je i sa Bosnom. Zato i nema izvora.
Mikolaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 12:19   #27
Uva crna smrt u 14. stoljecu je jedna jako interesantna Tema i dosta duboka, mogao bih o tome dosta toga napisat,
ali mislim da u ovom Forumu nema smisla jer se samo naklapa
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 12:36   #28
za pisanje na forumu ti ne treba alibi..samo vremena..
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 12:48   #29
zbog dvoje troje zainteresiranih nema smisla.
adio
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 10:12   #30
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Evo prciznije da prciznije ne može bit: Ugarska, Hrvatska, Bosna, srpske zemlje, vlaške/rumunjske zemlje, Bugarska, i sve južno od toga.
A kako je to srednjevekovna Ugarska deo Balkana?...

Ove ostale zemlje OK,ali Ugarska,severno od Dunava (narocito oni najseverniji i zapadniji delovi zemlje) tesko....

Btw,sto se tice kuge iz 14 veka,postoje istorijski izvori da se srpski kralj/car Dusan (koji je tada oko 1350 godine bio na vrhuncu svoje moci),sklonio sa porodicom,delom vojske (ili bar svojom licnom gardom),svojim saradnicima (danas bi rekli vladom) na Svetu Goru,manastire na danasnjem grckom poluostrvu Atos....

....e sad,tesko da bi se jedan vladar sa tolikom pratnjom sklanjao i bezao od bolesti da toliko nije uzela maha........a tadasnja Srbija je zauzimala jedan solidan deo Balkana....

I nemoguce je da takva pandemija ne ostavi traga na BILO KOJEM aspektu srednjevekovne Evrope......obzirom da je toliko ljudi stradalo,to je urusilo ekonomiju vecine tadasnjih zemalja.......za nas ovde na Balkanu zanimljivo je to da je ta kuga DEFINITVNO smanjila ekonomsku i odbrambenu moc balkanskih zemalja,sto je olaksalo Turcima Osmanlijama da nekoliko decenija kasnije pocnu svoja osvajanja Balkana....
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 11:29   #31
Ali to ti je logično.
Jedan od razloga neuspjeha Justinijanove rekonkviste su 2 kuge.
Da se broj stanovnika rimskog carstva povećavao, vjerojatno ne bi gledali opet Germane po Italiji, nego bi gledali Rimljane po Hispaniji, Galiji...
Možda i Britaniji, a i istočnije.

Kuga je podosta puta promijenila svjetsku povijest, pa tako i onu na Balkanu.
Iako ne bih rekao da je brdovita unutrašnjost bila znatnije zahvaćena, Balkan je u to doba dosta manje naseljen u odnosu na ostatak europe.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 04:34   #32
Ja sad,nisam siguran dok se Vi svadjate oko zempljopisnih podjela, ta crna smrt . ako se ne varam je bila kolera ,( zar je teško reči naziv?..) A koliko je poznato koleru prenose buhe sa štakora ,koji su ujedno i prenosioci bolesti. Ta Kolera nije samo Balkan poharala .(ako sam omašio osnovu,..moja isprika na tomu.) Hvala.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 11:07   #33
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
A kako je to srednjevekovna Ugarska deo Balkana?...
.
Nije dio Balkana.

Balkan bi bio prvo ono što je Bizant držao, a onda ono što su Osmanlije držale.

Ni više ni manje.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 12:19   #34
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Ja sad,nisam siguran dok se Vi svadjate oko zempljopisnih podjela, ta crna smrt . ako se ne varam je bila kolera ,( zar je teško reči naziv?..) A koliko je poznato koleru prenose buhe sa štakora ,koji su ujedno i prenosioci bolesti. Ta Kolera nije samo Balkan poharala .(ako sam omašio osnovu,..moja isprika na tomu.) Hvala.
Kuga, ne kolera.
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 14:45   #35
Quote:
Panga kaže: Pogledaj post
Kuga, ne kolera.
https://en.wiktionary.org/wiki/c%C3%B3lera
Inače, kolera znači i bijes.
Bar na španjolskom i portugalskom
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 22:12   #36
Zašto Poljsku nije zahvatila Crna smrt? Zašto nije Bosnu?
Mikolaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 14:32   #37
Quote:
Mikolaj kaže: Pogledaj post
Zašto Poljsku nije zahvatila Crna smrt? Zašto nije Bosnu?
Sumnjam da ih nije zahvatila. Moguće da su samo postoci bili "zanemarivi " ako se uzme stradavanje oko Mediteranskog bazena i Zap.Europe.

Kuga buja u urbanim područjima i prenosi se trgovačkim putevima.
Bosna je divljina dok je Poljska dovoljno daleko od Mediterana a koliko sam upoznat ni neki bitniji trgovački putevi ne prolaze kroz nju.

( Glavni trg.putevi Europe )

E da, i Poljska ima jednog od sposobnijih vladara u tom periodu koji je primjenio neku vrstu karantene na cijelu zemlju.

Moje mišljenje naravno.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 11:33   #38
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Sumnjam da ih nije zahvatila. Moguće da su samo postoci bili "zanemarivi " ako se uzme stradavanje oko Mediteranskog bazena i Zap.Europe.

Kuga buja u urbanim područjima i prenosi se trgovačkim putevima.
Bosna je divljina dok je Poljska dovoljno daleko od Mediterana a koliko sam upoznat ni neki bitniji trgovački putevi ne prolaze kroz nju.
Opet, Norveška je jako daleko od Mediterana, a njih je kuga pogodila možda i više nego ijednu zemlju.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 09:10   #39
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Opet, Norveška je jako daleko od Mediterana, a njih je kuga pogodila možda i više nego ijednu zemlju.
Ali je intezivno trgovala sa Britanijom odakle se kuga i proširila u Norvešku
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:04   #40
Penga @ -zahvaljujem ,što si me ispravio ,kuga je harala navodno (koliko pročitah ) Od Španije , pa sve do Balkana , Izvor bolesti su glodavci (štakori i ost. gamad ) a prenosi se tako ,da ju buhe sa štakora zaraženih , skakanjem odlaze sa domačina i sele se na gosta kojega zražuju. To je bila pošast epidemijskih razmjera, sa ogromnim količinama žrtava.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:53.