Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2017., 06:57   #1
Današnji Hrvati su u etničkom smislu mješavina…

Slavena i Vlaha

Točnije proto-Hrvata, Slavenskog plemena koje je u 6-7. stoljeću došlo u Dalmaciju i Panoniju(Slavoniju) iz današnje Poljske. I Vlaških(pročitaj fusnotu u dnu) starosjedilaca. Pod Vlaške starosjedioce ubrajam sve govornike romanskih jezika s ovih područja, kako stočare/nomade iz unutrašnjosti, tako i stanovnike razvijenih primorskih romanskih gradova od Zadra do Dubrovnika.

E da, i još nečeg: Proto-Bošnjana. Govorim o narodu Bosanskog kraljevstva(po meni je taj narod neposredno prije dolaska Osmanlija ne-srpski, ne-hrvatski - iako je sigurno da su Bosansko kraljevstvo osnovali Srbi i/ili Hrvati). Kad govorimo o Proto-Bošnjanima, mislim da se radi o spoju Srba i/ili Hrvata te Vlaških stočara/nomada. Dakle, stvorena je nova, Bosanska nacija do vremena dolaska Osmanlija.

Od proto-Bošnjana, imamo dva dijela... Ovi koji su do 19. stoljeća ostali katolici su postali Hrvati, dok su svi ovi koji su konvertirani na Islam postali današnji Bošnjaci.




OK, sad o udjelima etniciteta... Pa ovako, po mojim grubim izračunima... A s obzirom da ne možemo sa sigurnošću ustanoviti tko je činio slavenski element u proto-Bošnjanima, Srbi ili Hrvati ili oboje... Dakle uzet ćemo da se radilo jednostavno o Slavenima... Dakle imamo Slavene i Vlahe u izračunu, da ne kompliciramo.

Rekao bih da je omjer nekih 50-50 (+-15). Stvarno se ne može precizno reći, jedino ovako u grubo.



Slika 1.
Mapa nacija Europe iz 1923., autori su Charles F. Horne / Walter F. Austin.

https://cdn.pbrd.co/images/jt7IJNPyc.jpg

Zašto to stavljam? Jer se na njoj vidi kao etnicitet Morlaci u Dalmatinskom zaleđu. Morlaci su u stvari oni gore spomenuti Vlasi-stočari/nomadi. Smatram da je zanimljiva slika.




KOGA SAM IZOSTAVIO:

1. U ovaj izračun nisam uračunao razne narode koji su se tokom zadnjih tisuću godina doseljavali u ove krajeve, pošto je Hrvatska bila pod vlašću toliko stranih sila. Dakle imamo Talijane, imamo Nijemce, Mađare itd. Bilo bi lijepo da netko napiše nešto i o njihovim dosljavanjima i o tome koliko su oni utjecali na sastav moderne hrvatske nacije. Ne mislim na nacionalne manjine ovdje, nego o onima koji su se uklopili u hrvatsku naciju... Imamo toliko prezimena sa stranim porijeklom među nama danas.

2. Još nešto nisam uračunao, radi se o pravoslavcima koji su došli u 16.-17. stoljeću u današnju Hrvatsku ili Krajinu kako se to zvalo. Oni su došli negdje iz Raške ili Srbije... Nemam ideju koliki dio njih se preobratio u katoličanstvo i postao Hrvatima. Nisam proučavao uopće ovo, moguće da bitnijeg "pokatoličavanja" nije ni bilo.

Ove dvije grupe ne čine znatan udio u današnjoj Hrvatskoj naciji, ali opet čine dio i mislim da ih je dobro spomenuti, pogotovo prve.

Inače, bavio sam se ovim temama zadnjih pet godina i dosta toga sam pročitao o tome...



fusnota: Vlasi je naziv koji su proto-Srbi i proto-Hrvati primili od Germana i koji su njom označavali sve balkanske starosjedioce, latinske govornike s područja na koja su se doselili(Balkan). Dakle u ovom postu, Vlasi se pišu velikim slovom jer označavaju doslovno etničku grupu, a ne stočarsko-nomadski stalež.
Tko je sačinjavao same Vlahe o kojima ovdje govorim? Potomci Ilira i potomci Rimljana doseljenih iz Rima.
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 13:47   #2
Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
Slika 1.
Mapa nacija Europe iz 1923., autori su Charles F. Horne / Walter F. Austin.

https://cdn.pbrd.co/images/jt7IJNPyc.jpg

Zašto to stavljam? Jer se na njoj vidi kao etnicitet Morlaci u Dalmatinskom zaleđu. Morlaci su u stvari oni gore spomenuti Vlasi-stočari/nomadi. Smatram da je zanimljiva slika.
Races of Europe
Fale još rase Bilovlaja, Bodula i Mandrila.
Rasa Hrvatijaca je do Avale iznad Beograda.
U Mađarskoj se nalaze rase Kumana, Jaziga i Hajduka. Nema Dinama.
No zato je rasa Talijana kompaktna kao rimski porfir-kamen od kojeg je načinjen Mussolinijev spomenik.

Dakle, mapa Međuzemlja × zemlje i narodi u Igri prijestolja
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 13:57   #3
Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
dok su svi ovi koji su konvertirani na Islam postali današnji Bošnjaci.
Ovo ti nije sasvim tocno. Danasnji bh. muslimani su u vecoj mjeri potomci muhadzira iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Madjarske koji su dosli u BiH nakon ciscenja tih zemalja od turskog okupatora. Tu ih naravno ima i koji su porijeklom iz Male Azije i mnogih drugih dijelova bivseg Osmanskog Carstva. Nema tu nekog monolitnog porijekla
Dionichar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 14:51   #4
Quote:
Dionichar kaže: Pogledaj post
Ovo ti nije sasvim tocno. Danasnji bh. muslimani su u vecoj mjeri potomci muhadzira iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Madjarske koji su dosli u BiH nakon ciscenja tih zemalja od turskog okupatora. Tu ih naravno ima i koji su porijeklom iz Male Azije i mnogih drugih dijelova bivseg Osmanskog Carstva. Nema tu nekog monolitnog porijekla
Sto naravno nije tocno. Udio doseljenika iz susjednih zemalja se ne moze zanemariti, ali je netocno da oni cine vecinu. Osim toga je i dobar dio tih doseljenika ionako porijeklom iz Bosne. Danasnji Bosnjaci su potomci bosanskih i humskih konvertita, te konvertita iz Srbije, Hrvatske i Ugarske koji su skupa sa tamo naseljenim Bosancima dosli u Bosnu. Onih koji vuku neko daleko porijeklo od neslavenskih naroda, recimo iz Male Azije, je izuzetno malo i naci ces ih i medju Srbima i Hrvatima. Samo zato sto su Bosnjaci muslimani, ne znaci da kod njih ima vise ljudi koji su porijeklom iz Male Azije. Imas cak medju Austrijancima i Nijemcima ljude ciji su preci iz tadasnjeg Osmanskog carstva, mada se ne moze sa sigurnoscu utvrditi kojem su narodu pripadali. Jedan od najpoznatijih primjera je njemacki povjesnicar Götz Aly. Samo njegovo prezime (Aly = Ali) svjedoci tome. Njegov predak je bio sto se u njemackom jeziku zove Kammertürke. Ne znam kako da to najbolje prevedem, ali je sluzio na prusijskom dvoru nakon sto je zarobljen u Velikom turskom ratu u Madjarskoj krajem 17. stoljeca.

A ova mapa koju je autor teme postavio nije bas vjerodostojna. Prema kreatoru mape je pola Irske naseljeno Englezima.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 16:39   #5
Opet navaljuju spameri sa nekim kvazirasističkim "temama". Odite doma ili na blisko politici.

Ovo su agresivni napadi na zdravi razum. Moderatori spavaju....
The end

Povijest i povjesne teme.

mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 22:20   #6
Negdje sam pročitao, na žalost se ne mogu sjetiti u kojoj knjizi, davno to bijaše, da je iz Hrvatske, Slavonije, Dalmacije nakon rekonkviste oko 180 000 tamošnjih muslimana otišlo u današnju Bosnu i H. sa turskom vojskom.
Za ona vremena prilično. Potom je iz automnomne, potom osamostaljene Srbije došlo u BH još poprilično srpskih muslimana. Golem broj današnjih BH muslimana je porijeklom van onoga što je danas BH.
Kexx is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 00:17   #7
Kakva tema
Ajmo redom;

1. starosjedioci ne mogu biti obuhvaćeni jednim nazivom, pogotovo ne nekim pojednostavljenim kao Vlasi. Riječ je o heterogenoj kombinaciji raznoraznih plemena i pojedinaca, ne nečem homogenom. Na području srednjovjekovne Hrvatske nema "male Vlaške", pogotovo ne nečega što je brojnije od Hrvata/Slavena.
2. Hrvati jesu jedno od slavenskih plemena, iako bi bolji naziv bio savez. Podrijetlo riječi narod je na-rod, skupina rodova. Ti savezi obično srodnih ljudi jesu zameci današnjih nacija (ako se zametkom može smatrati nešto prije tisuću i nešto godina i s gro peripetija nakon toga).
3. Ova područja su dobrim djelom pusta prije Hrvata. Hrvati su dio Slavena koji zaposjedaju Istru i Dalmaciju, prije njih (a u sličnom razdoblju dolaze i Srbi koji se smještaju istočno od nas) nema Slavena u većim brojevima južno od Posavine. One Slavene (a kako je to područje bilo rijetko naseljeno) koji žive u Slavoniji Hrvati asimiliraju.
Hrvatski savez tog vremena se po ničemu bitnijem ne razlikuje od ostalih prije doseljenih slavena, osim po organizaciji.
Zato i imaš sinonim Slavonije i Hrvatske za zemlju.
4. Proto-bošnjani? Kaj je to?
Po čemu su oni različiti od ostalih Hrvata?
Srednjovjekovna Bosna sveskupa postoji manje od 300 godina. Kako je u tom razdoblju ona stigla napraviti naciju, a Hrvatska nije ?
Kako se ta Bosna, koja se u tom razdoblju par puta raspada i dijeli, a plemići i banovi su joj u pravilu iz Slavonije i hr. jezgre, može separirati od Hrvatske? https://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Medieval_BiH.png
Banovi Bosne cijelo vrijeme priznaju hrvatsko-ugarskog kralja za suverena. Čak i kad se proglašava kraljevstvo (uzimaju srpsku krunu i dio teritorija), to se radi na poticaj Anžuvinaca. S time da se to kraljevstvo priznaje tek godinu prije propasti od strane Vatikana...
Srednjovjekovna Bosna je kolekcija raznoraznih hrvatskih teritorija, od kojih neki baš i nisu međusobno povezani. Uzmi primjer Huma. Stariji od Bosne, a kao Hercegovina ju je i nadživio...
https://hr.wikipedia.org/wiki/Datote..._of_Bosnia.png
5. Današnji Bošnjaci sa srednjovjekovnom Bosnom baš i nemaju veze.
Pogledaj samo dijalekte;
https://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%..._dijalects.png
Ovi najzapadniji, ikavci su ti iz Dalmacije (i Like), ovi u središnjoj Bosni i oko Tuzle su ti iz Slavonije, ovi uz Drinu (a takvih skoro da i više nema) su ti islamozirani iz istočne Hercegovine.
Sandžaklije (ne vidi se na karti) su "izbjeglice" pred istragom Poturica iz Podgorice...
Kakvi Bošnjaci? Bolje reći došljaci, oseka islamiziranih otomanskog carstva.
Po kojoj vezi jedan Bihać ili bilo koji komad BiH zapadno od Neretve ili rijeke Bosne sa srednjovjekovnom Bosnom ima veze?
Fino su ti rekli ljudi. Utopija.
6. Vlasi kao dominantno stanovništvo u srednjovjekovnoj Bosni? A po čemu su Vlasi? Pričaju nekim nezabilježenim dijalektom balkanskog dalmatinskog?
I to barem pola?
Vlasi svi i svuda?
I u kojoj srednjovjekovnoj Bosni? Originalnoj jezgri 20km oko Sarajeva?
Čemu Osmanlijama služi Turska Hrvatska/B.Krajina i Dalmacija/Hercegovina
https://upload.wikimedia.org/wikiped...inley-1827.jpg
7. Morlaci su Vlaji, stočari, po čemu su oni romanofilni Vlasi?
8. Pravoslavci u hr. baš i ne dolaze na Vojnu Granicu/Krajinu (osim u Žumberak), već ih većinom dovoze Turci.
Pogledaj karte;
https://www.rastko.rs/istorija/srbi-.../croatia5b.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikiped...d_3_300109.jpg
Ti ljudi govore novoštokavskom jekavicom.
I to Poneretvanskim dijalektom (zapadno od Brčkog), koji je u svojoj osnovi zapadnoštokavski i potiče iz poneretvanskog kraja istočne Hercegovine. Nikakva Srbija niti Raška...
To su popravoslavljeni Hrvati (ili nešto srodno njima, s uvozom iz "istočnije Hercegovine" koja je pravoslavlje vidjela tek u 13. stoljeću pod Nemanjićima, a postala pravoslavna tek u 17. stoljeću pod Turcima, s naglaskom da je Poneretlje još i dan danas katoličko).
9. Fakat si "čitao"
Vojislav Šešelj i islam prije islama BiH Bošnjaka?

@Dionichar
@Freidenker, nein. Kakvo podrijetlo iz Bosne?
Što je srednjovjekovna Bosna? 20km oko Sarajeva?
Kako bi tako nešto moglo naseliti Bihać?
BiH muslimani/Bošnjaci su "oseka otomanskog carstva", potomci islamiziranih (stariji naziv je bio poturčenih) Hrvata i Srba, s time da je po jeziku puno više Hrvata, no današnje "elite" su im skoro 100% srpskog podrijetla.
Filipović (Tunjo) je vjerojatno iznimka, jer je potomak zg. purgera (iz Sesveta, "škole crnog kanonika"), ali on nije "elita".
Ima tu i ostalih, Bugara, Grka, Turaka, Mađara, ali su Hrvati većina.
No to što je nekome predak bio Hrvat, ne čini i njega Hrvatom.
@Kexx
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 01:47   #8
Inače često bacim oko na ovaj pdf, ali nikad ne pišem, mene zanima čemu to stalno spominanje morlaka i vlaha. Oni nisu nikaj drugo negoli regionalni naziv za lokalnog slavenskog stočara koji živi brdima i u određenim intervalima ima interakciju sa priobaljem i otocima zbog trgovine.
U srednjem vijeku je "slavenima" iz baš tih brda bilo zabranjeno ulaziti u sudske rasprave sa obalnim romanskim stanovništvom (gdje su ti romani baš mogući potomci tih famoznih Vlaha), jer baš ti slaveni nisu imali institut zastare .

Kaj se tiče tvoje fusnote, a tko su bili Iliri i rimljani? jesu li iliri bili homogeni narod ili ili regionalni naziv za određenu heterogenu skupinu ljudi? Ti rimljani, jesu li oni umirovljeni vojnici porijeklom iz grčke, hispanije, sjeverne afrike?
Problem s tim vlasima i morlacima je jedan drugi, prije samih slavena ovdje su protutnjali, goti i avari, a to vlaško stanovništvo se također moglo sklanjat u priobalne gradove gdje su kasnije mogli tvorit ono kaj danas zovemo talijanskim/romanskim stanovništvom istočne obale jadrana.


No jesmo li mješavina, jesmo i nismo, ništa manje ili više negoli ostali narodi.
Kad bi krenuli tko zna kakve/čije bi kosti u ormaru pronašli.
Evo ja prvi nemam mušku liniju original hrvatsku pa ni slavensku i to znam po prezimenu, no da se prezivam Ivić npr. a s majčine strane tako kako se sada prezivam nitko ne bi oko trepnuo nego bi me redovno pitali jesam li iz njihovog sela iz nekog krša, kao što moju majku redvno pitaju.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 09.01.2017. at 02:17.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 07:24   #9
Zanimljiv rad o Vlasima: https://www.academia.edu/7453833/Bei...8th_Centuries_
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 10:37   #10
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da su Vlasi otomanska vojna kategorija za mobilne stočare na zapadnom Balkanu ?

@Borna, s obzirom da je Velika Srbija propala (bar u maksimalističkoj varijanti), a neki ne vole baš gledati Hrvate, onda su prošli na "Vlahe sve i svuda".
Hrvati, kao i ostali europski narodi su asimilirali dosta domorodačkog stanovništva. Problem je kada se pokušava iskonsturirati neki nehrvatski identitet na području srednjovjekovnih hr. zemalja, a kada je očito da takvog nije bilo.
Kada ljudi koji su doseljeni na ta područja (npr. Srbi zapadno od Brčkog, da nejdemo sve do Drine i današnji Bošnjaci/BiH Muslimani) nemaju nekakve povijesti tu, pa se izmišlja nova.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 10:51   #11
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da su Vlasi otomanska vojna kategorija za mobilne stočare na zapadnom Balkanu ?

@Borna, s obzirom da je Velika Srbija propala (bar u maksimalističkoj varijanti), a neki ne vole baš gledati Hrvate, onda su prošli na "Vlahe sve i svuda".
Hrvati, kao i ostali europski narodi su asimilirali dosta domorodačkog stanovništva. Problem je kada se pokušava iskonsturirati neki nehrvatski identitet na području srednjovjekovnih hr. zemalja, a kada je očito da takvog nije bilo.
Kada ljudi koji su doseljeni na ta područja (npr. Srbi zapadno od Brčkog, da nejdemo sve do Drine i današnji Bošnjaci/BiH Muslimani) nemaju nekakve povijesti tu, pa se izmišlja nova.
Upotrebljavanje riječ vlah se stalno spominje što od hrvata, što od srba kako bi se umanjio nečiji identitet, ako je to uopće moguće. Kako bi oni bili vlasi morali su pričat nekom vrstom rumunjskog, romanskog jezika, argument brojanja stoke meni barem nije argument, jer po tome je onda cijela naša obala talijanska jer eto imamo tuđice, a cijela kontitentalna hrvatska njemačka zbog germanizama

Kaj se tiče domorodačkog stanovništva, to je istina svaki narod je određeni dio asimilirao. Bavarci (pri tome ubrajam i austrijance) su zatekli, kelte i ostatke rimljanja, a u jugoistočnim dijelovima austrije kasnije slavene. Uvijek netko nekoga asimilira, pitaj boga koliko su stanovnika tadašnji hrvati asimilirali u svojoj pradomovini.

Problem je u tome kaj su vlasi postali neko mitsko oružje/oruđe koje se koristi kako bi se frizirao vlastiti nacionalizam, u jednom trenutku će srbima odgovarati naziv vlah, a u drugom će hrvatima.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 14:28   #12
Wikicehice nemoj biti kontradiktoran. Necemo tako majku mu staru.

Bunis se kad ljudi vide ''Vlahe sve i svuda'' u kontekstu Hrvata, a ti koristis bukvalnu retoriku, Vlasi sve i svuda , govoreci o Srbima.

Mislim ustavnovljeno je da mrzis Srbe (pa mi je jasno), ali de malo drzi do sebe.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 14:43   #13
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
Upotrebljavanje riječ vlah se stalno spominje što od hrvata, što od srba kako bi se umanjio nečiji identitet, ako je to uopće moguće. Kako bi oni bili vlasi morali su pričat nekom vrstom rumunjskog, romanskog jezika, argument brojanja stoke meni barem nije argument, jer po tome je onda cijela naša obala talijanska jer eto imamo tuđice, a cijela kontitentalna hrvatska njemačka zbog germanizama
Kaj se tiče domorodačkog stanovništva, to je istina svaki narod je određeni dio asimilirao. Bavarci (pri tome ubrajam i austrijance) su zatekli, kelte i ostatke rimljanja, a u jugoistočnim dijelovima austrije kasnije slavene. Uvijek netko nekoga asimilira, pitaj boga koliko su stanovnika tadašnji hrvati asimilirali u svojoj pradomovini.
Problem je u tome kaj su vlasi postali neko mitsko oružje/oruđe koje se koristi kako bi se frizirao vlastiti nacionalizam, u jednom trenutku će srbima odgovarati naziv vlah, a u drugom će hrvatima.

Rekoh, nova mitomanija, Vlasi svi i svuda
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Wikicehice nemoj biti kontradiktoran. Necemo tako majku mu staru.
Bunis se kad ljudi vide ''Vlahe sve i svuda'' u kontekstu Hrvata, a ti koristis bukvalnu retoriku, Vlasi sve i svuda , govoreci o Srbima.
Mislim ustavnovljeno je da mrzis Srbe (pa mi je jasno), ali de malo drzi do sebe.
Zašto bi ja mrzio Srbe?
Imaš zbilja jednostavan tok povijesti.
Srbi ranog srednjeg vijeka=Raška
Srbi od Nemanjića nadalje=SPC koja srbizira ostalo pučanstvo

Prečanski Srbi jesu vlasi, potomci stočara iz istočne Hercegovine. Vlahe tu prvenstveno vidim kao stalež koji sa Srbima prije turaka nema pretjerano veze.
Većina njih ima hr. podrijetlo, ali ne svi. Pitanje je samo kada je bilo posrbljivanje/popravoslavljivanje (pod Nemanjićima, Turcima ili kasnije).
U čemu je problem s tim ?

Mene smeta kada netko vidi Vlahe kao predosmanski romanofilni etnik, a to oni nikako nisu.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 17:15   #14
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post

Rekoh, nova mitomanija, Vlasi svi i svuda

Zašto bi ja mrzio Srbe?
Imaš zbilja jednostavan tok povijesti.
Srbi ranog srednjeg vijeka=Raška
Srbi od Nemanjića nadalje=SPC koja srbizira ostalo pučanstvo

Prečanski Srbi jesu vlasi, potomci stočara iz istočne Hercegovine. Vlahe tu prvenstveno vidim kao stalež koji sa Srbima prije turaka nema pretjerano veze.
Većina njih ima hr. podrijetlo, ali ne svi. Pitanje je samo kada je bilo posrbljivanje/popravoslavljivanje (pod Nemanjićima, Turcima ili kasnije).
U čemu je problem s tim ?

Mene smeta kada netko vidi Vlahe kao predosmanski romanofilni etnik, a to oni nikako nisu.
Ja ne znam zasto bi ti mrzio Srbe, to ti znas.
To ti se jasno po postovima da vidjeti.
No nebitno, meni ni iz dzepa ni u dzep.

Samo nevalja ti to covijece.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 17:33   #15
Kako netko može mrziti tako miroljubiv narod.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 18:14   #16
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitao, na žalost se ne mogu sjetiti u kojoj knjizi, davno to bijaše, da je iz Hrvatske, Slavonije, Dalmacije nakon rekonkviste oko 180 000 tamošnjih muslimana otišlo u današnju Bosnu i H. sa turskom vojskom.
Za ona vremena prilično. Potom je iz automnomne, potom osamostaljene Srbije došlo u BH još poprilično srpskih muslimana. Golem broj današnjih BH muslimana je porijeklom van onoga što je danas BH.
Velika je vjerovatnost da je prije 1690-tih bio veći postotak muslimana u Slavoniji nego u Bosni, iako ne možemo sa sigurnošću znati.
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 22:17   #17
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Ja ne znam zasto bi ti mrzio Srbe, to ti znas.
To ti se jasno po postovima da vidjeti.
No nebitno, meni ni iz dzepa ni u dzep.
Samo nevalja ti to covijece.
Nemam ja ništa protiv vas. Susjedi kao i svi drugi. Prije 100 godina smo imali problema s mađarima, do nedavno s vama.
Imam protiv izmišljanja povijesti, a ti si tu, Luka dobar primjer.
Pa jbt. ti pričaš o srednjovjekovnoj Srbiji od Une (i preko nje) do Soluna i Sofije. Bez i jednog jedinog materijalnog dokaza
Ne volim lažljivce, samo to.
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Velika je vjerovatnost da je prije 1690-tih bio veći postotak muslimana u Slavoniji nego u Bosni, iako ne možemo sa sigurnošću znati.
Vidi se fino po dijalektu. Današnja BiH je nadasve neprirodna tvorevina, napravljena od 3 djela koja prije nisu bila pretjerano povezana, nego više s ostalim djelovima Hrvatske.
BiH muslimani su "oseka otomanskog carstva" isto kao i Pomaci u Bugarskoj.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 11:25   #18
Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
Slika 1.
Mapa nacija Europe iz 1923., autori su Charles F. Horne / Walter F. Austin.

https://cdn.pbrd.co/images/jt7IJNPyc.jpg

Zašto to stavljam? Jer se na njoj vidi kao etnicitet Morlaci u Dalmatinskom zaleđu. Morlaci su u stvari oni gore spomenuti Vlasi-stočari/nomadi. Smatram da je zanimljiva slika.
Fascinantno - KRASNA karta,onako povjesno bas tacna

Znaci.1923 godine su Hrvati ziveli ne samo u Hrvatskoj,nego pretezno i u Sumadiji,Beogradu,Vojvodini.........Srba ima samo nesto malo u severnoj Crnoj Gori i na Kosovu....
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 13:04   #19
Ukratko, sve suprotno od onoga što Wikiceha napiše,

pozdrav
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 15:55   #20
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Fascinantno - KRASNA karta,onako povjesno bas tacna
Znaci.1923 godine su Hrvati ziveli ne samo u Hrvatskoj,nego pretezno i u Sumadiji,Beogradu,Vojvodini.........Srba ima samo nesto malo u severnoj Crnoj Gori i na Kosovu....
S obzirom da je Mačva bila dio hrvatsko-ugarske države, a da su tamo i u Beogradu (ovaj Biogradu na Savi) živjeli katolički slaveni...
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Ukratko, sve suprotno od onoga što Wikiceha napiše,
pozdrav
Jbg. nisam ja kriv što me vole istočni susjedi
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.