Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2017., 12:16   #21
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Vidjeli smo rezultate ljudske ljubavi kroz povijest, čast izuzecima...Što kaže jedan svećenik, Bože oprosti mi i za moja dobra djela, jer su uvijek prožeta nekim sebičnim interesom.To što ljudi pišu o ljubavi, mačku o rep...
Dakle djela a ne lijepe riječi...

Ponekad nas na dobre stvari mogu podstreknuti i lijepe riječi.
Ponekad ni lijepa djela...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 12:23   #22
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Oni koji su duhovno polumrtvi, recimo... makar i nemali posebnih materijalnih briga.



Jest, ali veći dio vremena okruženi smo ljudskim artefaktima (barem to vrijedi za ljude razvijenog svijeta).
Zato, pitanje je koliko možemo biti svjesni ovog o čemu govoriš (naravno, postoje sretne iznimke...).
I polumrtav život kako ti kažeš nije promašen jer promašenih života nema.
Ima samo promašenih osuda tuđih života koji su navodno promašeni i mrtvi.


Jedan od najboljih osjećaja kojeg sam doživjela je biti povezan sa univerzumom; sve se stapa u Jedno i sve je Jedno.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 12:53   #23
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
I polumrtav život kako ti kažeš nije promašen jer promašenih života nema.
Samo sam htio reći kako je tužno ne iskoristiti vlastite kapacitete, u svakom pogledu...
Nikad ne kažem da je nečiji život "promašen". Tko sam ja da to tvrdim ?


Quote:
Ima samo promašenih osuda tuđih života koji su navodno promašeni i mrtvi.
Osuda je krajnja mjera (barem bi trebala biti)... kada nečije ponašanje predstavlja opasnost za zajednicu. Danas ovlasti za to ima uglavnom država... dalo bi se razgovarati kako ona ispunjava tu funkciju.
Procjena (ne bih koristio pojam "osuda") može biti promašena, ali i ne mora.

Koliko bi mogla zajednica (koja ?) ispunjavati ulogu moralnog korektiva ?
Široka i složena tema...

Quote:
Jedan od najboljih osjećaja kojeg sam doživjela je biti povezan sa univerzumom; sve se stapa u Jedno i sve je Jedno.
Lijepo... ja sam imao možda sličan osjećaj kada sam bio povezan sa grupom, kada sam bio dio nje (radilo se o različitim skupinama, u različitim vremenima...).
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 13:01   #24
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Samo sam htio reći kako je tužno ne iskoristiti vlastite kapacitete, u svakom pogledu...


Koliko bi mogla zajednica (koja ?) ispunjavati ulogu moralnog korektiva ?
Široka i složena tema...

Lijepo... ja sam imao možda sličan osjećaj kada sam bio povezan sa grupom, kada sam bio dio nje (radilo se o različitim skupinama, u različitim vremenima...).
Tužno ili ne, to je česta pojavnost kod ljudi.
No, to nije bacanje jer su mogućnosti neograničene u duhovnom smislu. Ako nismo mi iskoristili, iskoristiti će netko drugi ono što ima u sebi.

Moralni korektivi?

Mene više zanima tko kontrolira kontrolora; to je pitanje svih pitanja.

Osjećaj je nenadmašan...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 13:30   #25
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Moralni korektivi?

Mene više zanima tko kontrolira kontrolora; to je pitanje svih pitanja.
Idealno, zajednica kontrolira samu sebe... postoje moralni autoriteti, ali njihova vrijednost je očigledna svim članovima, oni su dio zajednice a ne iznad nje.
To je danas rijetkost, možda jednom ne bude... a moralni principi biti će simbolizirani Univerzumom, Prirodom, Bogom iz raznih religija... tko zna ?

Možda će svaka zajednica imati svoju predstavu o tome...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 13:33   #26
U sadašnjosti... vježbajmo osjećaj zajedništva i duhovne povezanosti... pomozimo nekom beskućniku koji se upravo smrzava, npr.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 14:18   #27
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
U sadašnjosti... vježbajmo osjećaj zajedništva i duhovne povezanosti... pomozimo nekom beskućniku koji se upravo smrzava, npr.
Lijepo izgovoreno.
Točka.


Nažalost, religijski ideolozi iskorištavaju često prirodni osjećaj za humanost u jaram svojih ideoloških okvira. Pa ti nakon priče o pomoći potrebitima uvale svoje knjižice o Bogu.
I onda ispadne da je bitnija ideologija Boga od pomoći bližnjemu i duhovnom rastu (jer "bolje je spasiti dušu od vječite propasti, nego brinuti oko propadljivog, materijalnog tijela i privremenih ljudskih prohtjeva" - pa je tu onda kler da ti to "olakša i objasni").
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 14:23   #28
Da, moraš se spasiti od propasti koju ti je priredila osoba kod koje na kraju želiš završiti kad umreš
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 14:24   #29
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Lijepo... ja sam imao možda sličan osjećaj kada sam bio povezan sa grupom, kada sam bio dio nje (radilo se o različitim skupinama, u različitim vremenima...).
"Povezanost" s određenom grupom (religijsko-ideoloških istomišljenika, navijača za neki nogometni klub, nacionalista...) korijen je zala u svijetu, jer jedna grupacija automatski se konfrontira s drugom i nastaje sukob. Najgore kad se nacija poveže s religijom. Privremeno djeluje kao cool rješenje, ali je u biti pogubno ideološko poistovjećenje ega (trik ega) a ne povezanost u duhovnom smislu.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 14:47   #30
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
/cut

Samo što u čamcu života sjedimo na različitim mjestima, a iz njega pogled je različit.


/cut

Pogled je isti svima iz tog čamaca, ograničeni su na taj čamac, strah vas je uopće iskočiti iz tog čamca i zaplivati.

Nekad ih dovede meni na obalu, a nekad ih odnese u smrt vodopada.

U svakom slučaju vesla i kormilo nikada nemaju.



Eto to ti je moj nevjernički pogled na čamac vjernika, koji prolazi pokraj mene svaki dan.
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 15:09   #31
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
"Povezanost" s određenom grupom (religijsko-ideoloških istomišljenika, navijača za neki nogometni klub, nacionalista...) korijen je zala u svijetu, jer jedna grupacija automatski se konfrontira s drugom i nastaje sukob. Najgore kad se nacija poveže s religijom. Privremeno djeluje kao cool rješenje, ali je u biti pogubno ideološko poistovjećenje ega (trik ega) a ne povezanost u duhovnom smislu.
????

Moje grupe su bile izviđači u školi, zbor, hakl s frendovima, grupa na poslu kada smo radili na nekom projektu... takve stvari.
Nisam bio član neke stranke, čak niti mladeži, laičkog udruženja unutar crkve... ništa od toga, vjerovao ili ne.

Čak i ako je netko u grupama koje si spomenuo, uključujući Rotary klub, masone, Braću hrvatskog Zmaja, strukovna udruženja... kako bi to spriječio i s kakvim posljedicama ?
Ne poistovjećujem naciju sa religijom, da li sam negdje to spomenuo ?

I ne sjećam se da se neka grupa kojoj sam pripadao konfrontirala s nekim... ah, da, na košarkaškom terenu.

Ne znam što bi bilo loše u pripadnosti takvim grupama za društvo... naprotiv. To je ono što se zove socijalni kapital društva.
Da li si čuo za knjigu "Bowling Alone", R. Putnama ? Preporučujem...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 15:55   #32
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Jedan od najboljih osjećaja kojeg sam doživjela je biti povezan sa univerzumom; sve se stapa u Jedno i sve je Jedno.
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
????
Moje grupe su bile izviđači u školi, zbor, hakl s frendovima, grupa na poslu kada smo radili na nekom projektu... takve stvari.
Zašto si to spomenuo kao odgovor na Nemruth Dagi post o nečemu sasvim drugome?

Quote:
Čak i ako je netko u grupama koje si spomenuo, uključujući Rotary klub, masone, Braću hrvatskog Zmaja, strukovna udruženja... kako bi to spriječio i s kakvim posljedicama ?
Nemoj mi stalno umetati da bih ja nešto "sprječavao, zabranjivao i na koji to način" (oružano, militantno ili najmom asasinatora lol).
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 16:09   #33
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Idealno, zajednica kontrolira samu sebe... postoje moralni autoriteti, ali njihova vrijednost je očigledna svim članovima, oni su dio zajednice a ne iznad nje.
To je danas rijetkost, možda jednom ne bude... a moralni principi biti će simbolizirani Univerzumom, Prirodom, Bogom iz raznih religija... tko zna ?

Možda će svaka zajednica imati svoju predstavu o tome...
Jok hombre, zajednica ne kontrolira samu sebe već elite kontroliraju zajednicu.
Elte nisu zajednice jer su se izdignule položajem i vrijednostima koje propagiraju.

Čak i u demokraciji to nije slučaj, mada je daleko teže no moguće je...

Moralni autoriteti ne moraju imati konkretni autoritet.

Promašeno je tvrditi "da će moralni principi biti će simbolizirani Univerzumom, Prirodom, Bogom iz raznih religija.."

jer religije i bogovi istih nemaju dodirnih točaka sa duhovnošću već baštine programe ideologija religije.

Religije su statične duhovne razine, niži katovi sa koji se pružaju pogledi u vlastito dvorište.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 16:17   #34
Quote:
memulica kaže: Pogledaj post
Pogled je isti svima iz tog čamaca, ograničeni su na taj čamac, strah vas je uopće iskočiti iz tog čamca i zaplivati.

Nekad ih dovede meni na obalu, a nekad ih odnese u smrt vodopada.

U svakom slučaju vesla i kormilo nikada nemaju.



Eto to ti je moj nevjernički pogled na čamac vjernika, koji prolazi pokraj mene svaki dan.

Svaka čast...
Nije isti pogled sa pramca, krme, lijevo ili desno...ako sjediš iza vozača nemaš pregled kao vozač, niti vozač nema širi pogled iza sebe ili sa strane.

Oni koji imaju širinu pogleda, izdižu se u visinu.

Strah je svima primjeren s time da je onima na povišenim dijelovima strah kao emocija zamjenjena nečim drugim koje ih i tjera da na svijet gledaju drugačijom očima.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 17:43   #35
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Zašto si to spomenuo kao odgovor na Nemruth Dagi post o nečemu sasvim drugome?
Ovo je bio moj odgovor za Nemruth...

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Jedan od najboljih osjećaja kojeg sam doživjela je biti povezan sa univerzumom; sve se stapa u Jedno i sve je Jedno.
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Lijepo... ja sam imao možda sličan osjećaj kada sam bio povezan sa grupom, kada sam bio dio nje (radilo se o različitim skupinama, u različitim vremenima...).
Ne uspoređujem intenzitete osjećaja... možda moj nije bio baš Oceanic feeling
... a možda je nekada bio vrlo blizu opisanog (sa voljenom... )

Quote:
"Neurotheology" is a neologism that describes the scientific study of the neural correlates of religious or spiritual beliefs and practices. Other researchers have rejected the term, preferring to use terms like "spiritual neuroscience" or "neuroscience of religion". Researchers in the field attempt to explain the neurological basis for religious experiences, such as: the perception that time, fear or self-consciousness have dissolved; spiritual awe; oneness with the universe; ecstatic trance; sudden enlightenment; and Altered states of consciousness.

A zatim je slijedio moj odgovor tebi...

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
"Povezanost" s određenom grupom (religijsko-ideoloških istomišljenika, navijača za neki nogometni klub, nacionalista...) korijen je zala u svijetu, jer jedna grupacija automatski se konfrontira s drugom i nastaje sukob. Najgore kad se nacija poveže s religijom. Privremeno djeluje kao cool rješenje, ali je u biti pogubno ideološko poistovjećenje ega (trik ega) a ne povezanost u duhovnom smislu.
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
????

Moje grupe su bile izviđači u školi, zbor, hakl s frendovima, grupa na poslu kada smo radili na nekom projektu... takve stvari.
U čemu je problem sa mojim odgovorom ?
Naravno da u svijetu ima prilično grdih organizacija... ali ima i onih sa dobrim ciljevima, na sreću.

Quote:
Nemoj mi stalno umetati da bih ja nešto "sprječavao, zabranjivao i na koji to način" (oružano, militantno ili najmom asasinatora lol).
Dobro, super, tada reci što predlažeš...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 17:53   #36
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
"Povezanost" s određenom grupom (religijsko-ideoloških istomišljenika, navijača za neki nogometni klub, nacionalista...) korijen je zala u svijetu, jer jedna grupacija automatski se konfrontira s drugom i nastaje sukob. Najgore kad se nacija poveže s religijom. Privremeno djeluje kao cool rješenje, ali je u biti pogubno ideološko poistovjećenje ega (trik ega) a ne povezanost u duhovnom smislu.
Napisao si ''religijsko-ideoloških'' spojeno,a to je odvojeno,jer postoje ideologije koje nisu religijske,najgora ideologija svih vremena (komunizam) je ateistička.Komunizam je naneo najviše patnje ubivši 100 miliona ljudi.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 18:04   #37
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
U čemu je problem sa mojim odgovorom ?
Tvoji odgovori se bave nečim drugim.

Quote:
Naravno da u svijetu ima prilično grdih organizacija... ali ima i onih sa dobrim ciljevima, na sreću.
Gadne su i one koje se pretvaraju da imaju dobre ciljeve, a grde su....

Quote:
Dobro, super, tada reci što predlažeš...
Jačanje sekularnog obrazovanja i sekularne države, što drugo?

Nažalost, klerikalci u RH su protiv toga i aktivno rade na njegovom suzbijanju i vraćanju u daleku prošlost, kako bi jačali katolicističku ideologiju Vatikanske podružnice.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 18:38   #38
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nažalost, klerikalci u RH su protiv toga i aktivno rade na njegovom suzbijanju i vraćanju u daleku prošlost, kako bi jačali katolicističku ideologiju Vatikanske podružnice.
Ako jeste nažalost a onda je na njihovu vlastitu žalost jer ne idu u korak s Vatikanom. Naime, nije od jučer nastao izraz "nova crkva" tj. Vatikan je svoja određena mišljenja promijenio u skladu s izmjenama novog milenijUma.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 18:47   #39
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Komunizam je naneo najviše patnje ubivši 100 miliona ljudi.
Može li se pričati o komunizmu a da se zaobiđe ateizam sam kao takav? Jer, u tom slučaju trebalo bi prebrojati pale žrtve općenito na račun globalne ateističke ideologije. Doduše, nije da i religije nisu pridonijele, i za njih bi se reklo iza nazovi vjere ustvari se skrivaju ateisti, doista, realno gledano, teško da bismo zaključili radi se o 'vjernicima'.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 00:45   #40
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Jok hombre, zajednica ne kontrolira samu sebe već elite kontroliraju zajednicu.
Elte nisu zajednice jer su se izdignule položajem i vrijednostima koje propagiraju.

Čak i u demokraciji to nije slučaj, mada je daleko teže no moguće je...

Moralni autoriteti ne moraju imati konkretni autoritet.
Rekao sam, u idealnom slučaju bi trebalo tako biti po meni, također da danas uglavnom nije tako.

Danas vrijedi ovo što govoriš za elite, dakle slažemo se.

Quote:
Promašeno je tvrditi "da će moralni principi biti će simbolizirani Univerzumom, Prirodom, Bogom iz raznih religija.."

jer religije i bogovi istih nemaju dodirnih točaka sa duhovnošću već baštine programe ideologija religije.

Religije su statične duhovne razine, niži katovi sa koji se pružaju pogledi u vlastito dvorište.
Ovisi kako definiramo duhovnost, religiju, ideologiju... imamo različite predodžbe istih.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:37.