Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2012., 15:41   #1
Prašak za veš, kompaktni, skupi vs. jeftini

Vidim da je bilo tema o praškovima za veš, ali su dosta stare, pa možda da otvorimo jednu novu, s obzirom da se i ponuda promijenila, a i sve je više na tržištu "kompaktnih" detergenata. Nekadašnja velika vrećica praška je bila spala na 2 kg, a sad i na manje (čini mi se 1,3 ili 1,6 kg), govorim za Persil.

Zanima me što koristite, da je isplativo i smisleno?

Ja moram priznati da je meni Persil Colour najboje za obojanu odjeću jer stvarno ne ispire boje u dugom roku. Čak sam ga koristila i kad sam nosila crninu, bio je puno bolji od onog nekog specijaliziranog, tekućeg Ariela, što je namijenjen za crno. Taj je čak u ručnom pranju ispirao ohohoohhooo crnu odjeću, a Persil Colour ne. U početku sam koristila tekući, ali sam skužila da mi brzo odlazi pa sam prešla na praškasti. Sad su ti praškasti turbo smanjeni i samo su za 20 pranja, a cijena je veća ili ista, kao onih većih vrećica koje su ipak bile za više pranja, ako se dobro sjećam (barem 30, ako ne i 40). Više ni čokolada nije 100 grama, a ni "ciglica" kave 250 g...a cijena je ostala ista...tj. poskupilo je po jedinici proizvoda...

Za bijelo sam koristila Ariel i fakat mi se čini da je bio super turbo najbolji, bolji od Persila. No i to mi je sve postalo preskupo i besmisleno. Iaonko sam još uz to dodavala Vanish za fleke pa omekšivač ...sad planiram svu tu kemiju svesti na minimum, zbog novaca i zdravlja.

Umjesto omekišvača navodno se može stavljati običan ocat i da je roba jednako mekana. Em se bolje ispere prašak i nije u dodiru s kožom. Jel tko probao?

Što vi koristite a da je dobro? Jel dodajete što za mrlje?
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 19:26   #2
Trenutno prasak Lenor, fino mirisi, u pravilu ne treba omeksivac.
Omeksivac Vernel Rose, mrzim miris ruze al ovaj ne mirisi na ruze nego na nesto svjeze, super miris, i crni Perwoll za crni bez iznimke, :-))
fora tema....
Gerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 20:20   #3
ja sam odrasla na arielu praškastom. no onda se desila nezgoda, tj ariel mi je izgrizao lanene hlače doslovce su nastale fleke jer je skinuo boju. tad još nije bilo tih tekućih stvarčica. odonda za bijeli veš kupujem ono što je na akciji mama moja kupuje leftini lel u lidlu i preprezadovoljna je. i ja ga namjeravam kupovat čim potrošim ovaj. sad imam rex. a za obojani i crni veš koristim ariel u onima kapsulama, ljubičaste. odličan mi je to slučajno probala jer je na akciji bilo

što se tiče omekšivača, imamo temu za to

za mrlje najbolji vanish. sve mi skinuo!!
__________________
ako ti je zivot kiseo kao limun.. ..napravi od njega limunadu
yvanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 20:43   #4
mi imamo doma cijelu ergelu deterdjenata s obzirom da jako puno peremo (1-2x dnevno) i ima nas s vrlo osjetljivom kozom tide prasak za stvari tipa rucnici,krpe,posteljina,... persil mega perls senzitiv prasak za bijelo i persil senzitiv u gelu za sareno, blink tekuci za crno, blink za vunu i osjetljivo, omeksivac lenor zuti i ariel profesional plavi za mrlje. i to sve iz mullera osim tide-a. e da, i one maramice za skupljanje boje (zakon stvar) i sve su to kompaktni deterdjenti i mogu reci da traju ako se dozira shodno kolicini robe (mi stavljamo za full pun bubanj 2/3 onog kaj pise na deklaraciji i uvjek je sve cisto)
pata_fix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 20:48   #5
Moze se i manje od 2/3 ovisno o kolicini, ja osobno volim manje stavljati praska volim da voda odradi vecinu :-), odlicne su maramice za boju, pa cak i Vernel parfem
Gerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 23:02   #6
Koje maramice su vam najbolje?


Quote:
Altera kaže: Pogledaj post
Više ni čokolada nije 100 grama, a ni "ciglica" kave 250 g...a cijena je ostala ista...tj. poskupilo je po jedinici proizvoda...
Istina: Kupila sam neki dan pol kile kave, kad dođem doma, i vidim 400 gr . Kreteni su još na akciju stavili. Sad gledam sve.

EDIT:

OT: praškove kupujem na akcijama i gotovo svi su mi dobri. Premda izbjegavam one najjeftinije. Za finiju robu koristim tekuće, npr. Perwoll, Woolite i sl.
__________________
Boj se ovna, boj se govna, a kad ću živjeti?
Qloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 09:06   #7
Ja sam odrasla na Dashu, talijanskom. Za bijelo koristim tekuci Dash, u Italiji 2 boce od 2 l ali nisam 100% sigurna, dodu 7 €.
Za crno mi niti jedan nas ili strani bas ne valja, ali koristim tekuce, kao i za sareno, tu jos valja jedan u crvenoj boci, ne znam ime. Praskovi se ne otope svaki put na 30-40 stupnjeva. One bombice nisam jos probala, cula sam da se ne otope do kraja, pa da ostane neka citiram ljigotina. Trenutno trazim plavi Lel, nahvalile ga cure na robnim markama.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 09:41   #8
Ja koristim Tide (sensitive trenutno) , al perem svu robu u njemu, i crvnu i na otkuhavanje. samo mi se zna dogodit kad mi je puna puncata mašina, iako stavim viši nivo vode, da mi se prašak ne otopi. od tada ne stavljam skroz punu mašinu radije uključim dvije.
a jel ima tko iskustva s praškom koji se puni u BiH?
ZovemSeCrvena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 10:05   #9
Sad kad vidim što vi sve znate i koristite, ja sam nula (rupčići?!?! wtf?!?)

Moj cilj je smanjiti količinu novaca koju dajem na to i uravnotežiti uloženo i dobiveno. Osim toga, želim smanjiti količinu kemije koju trošim i stavljam indirektno na kožu.

Definitivno ću umjesto omekšivača probati stavljati ocat. Neće to biti tolika ušteda u novcu, ali će se prašak bolje ispirati iz odjeće, a navodno će biti jednako mekan. Miris mi nije potreban, postoji od detergenta, a i nisam nikad primjetila da mi odjeća smrdi iz veš mašine, ali relativno je nova pa možda i zato.

Odlučila sam i da neću koristiti izbjeljivač Vaniš posebno za šareno posebno za bijelo, jer jedna kutija tog shita košta kao vrećica praška. Čak razmišljam da to izbacim u potpunosti ili stavljam samo kad je nešto stvarno flekavo, a ne po "defuautlu". Inače, prešla sam sa ta dva Vanisha, na jedan, onaj praškasti za mrlje i to za obojeno. To stavljam i u bijelo. U osnovi je to soda bikarbona, tako da mislim da ću kad to potrošim počet stavljat sodu bikarbonu u bijelo, a za šareno samo perma potrebi. Čak mislim da za bijelo možda ništa neće ni trebati, jer koliko se sjećam Ariel za bijelo bogmeč sve izbijeli ...

Shvatila sam da se time svime trujemo, a zbog marketinga za to trovanje i plaćamo. E pa ja više nemam namjeru!

Od kad ne koristim pjene za tuširanje, koža mi se oporavila, više nije suha i ne moram ju mazati ničime, ne svrbi me, ne peče, ne guli...perem se vodom i sapunom običnim prema potrebi. Ne radim u rudniku, ne moram se ribati, zar ne?
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 10:17   #10
Quote:
Altera kaže: Pogledaj post
Sad kad vidim što vi sve znate i koristite, ja sam nula (rupčići?!?! wtf?!?)
Pitala sam za te rupčiće i nitko mi nije odgovorio .

Quote:
Definitivno ću umjesto omekšivača probati stavljati ocat.
Neće roba mirisati po octu?

Quote:
a i nisam nikad primjetila da mi odjeća smrdi iz veš mašine, ali relativno je nova pa možda i zato.

Promijenila sam nekoliko mašina, stara, nova, nikada mi roba nije smrdila ni bez omekšivača.

Sredstva za izbjeljivanje i slične trkarije poput Vanisha ne koristim, što se opere, opere se. Uglavnom se sve lijepo opere i nemam flekica.
Možda jer nemam većih zaprljanja. Stolnjake za ručavanje npr. imam u dezenu na kojem se manje flekice ne uočavaju, taman posla da se zamaram bijelim ili jednobojnim stolnjacima
__________________
Boj se ovna, boj se govna, a kad ću živjeti?
Qloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 10:44   #11
Za rupčiće ti ne znam

Po octu sigurno neće mirisati, jer sam to isprobala u ručnom pranju, čak recimo je preporučljivo dodati u zadnju vodu ispiranja jer zadržava/osvježava boje i ispire prašak za veš. I stvarno to je tako, posebno ako ručno pereš zavjese. Po tome zaključujem da neće ni u mašini biti problem, a dapače, ocat pomaže otklanjanju kamenca, dok se omekišvač taloži, pa mislim da je dobro i za mašinu.

Voljela bih čuti i neke uspredbe tj. ako je netko prešao sa skupog na jeftiniji prašak da napiše jel stvarno velika razlika?

Vidjela sam da taj Faks uopće više nije jeftiniji od Ariela i sl. ?!?!

Što se tiče obojenoga, definitivno predlažem Persil Colour jer ne ispire boje odjeće, a sve ostalo što sam probala mi je ispiralo, čak u ručnom pranju, tako ako netko nosi crninu neka radije uzme Peril Color nego onaj Black tekući, ne znam više čiji je točno bio....

Super što se tiče Vanisha za izbjeljivanje, ja se isto pitam jel mi to stvarno treba ili sam si to umislila. Možda je bolje dodati malo više praška i gotovo. Ja se često puta uflekam hranom

Inače, probala sam onaj Vanish posebno za zavjese, tekući je, to sam stavljala u mašinu i prala po uputama. To je čisto bacanje novaca. Bile su skroz sive i tek nakon nekoliko dobrih ručnih pranja i namakanja su došle k sebi. To nemojte kupovati, nema smisla.

Zadnje uređivanje Altera : 28.03.2012. at 10:56.
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 10:51   #12
Ove kakti strane marke su kod nas čisti šrot, tako da preskačem - šteta novaca, izuzev tekućeg Persila kad mogu.
Inače je Rubel, Bioaktiv sasvim dobar, i Meri Merino za šareno uz nekakav fin Silan/Lenor, samo da nisu oni passion daveži.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 11:07   #13
Mislim da smrdi samo ona roba "s placa" što se kaže. moj mali je dobio dvije trenerkice, nije to ružna roba, al ono kad opereš sve ti smrdi, i ne, nesmrdi kad se osuši, miriše na omekšivač, al nakon pranja je užas jedan.

rupčići su za skupljanje boje, tj kad je šarena roba, onda oni skupljaju boju sa neke majice da se nebi obojila neka druga majica. nisam to nikad koristila.

koristila sam ariel, pa prešla na fax, pa onda na tide. nije mi ni jedan bio loš, al ne mogu reć ni koji je najbolji. meni je sve to isto.
ZovemSeCrvena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 13:20   #14
Rupčići mislite one za skupljanje boje? Imaju u Mulleru, onak u kutijici, mozda i u dm-u. Deterdzente sve kupujem u Njemackoj, pukim slucajem radi velikih kutijetina koje mi mogu bit godinu dana, ali smatram da je zemlja porijekla deterdzenta preseravanje, Tide je prekrasan isto. Stavljam malo deterdzenta lijepo se propere u vodi, i ima miris praska, omeksivac po potrebi Vernel. Bitno je takodjer i susenje i peglanje i tako, svasta nesto, ko se voli s tim zabavljat, kao ja :-)))
Gerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 13:45   #15
Quote:
Altera kaže: Pogledaj post
Po octu sigurno neće mirisati, jer sam to isprobala u ručnom pranju, čak recimo je preporučljivo dodati u zadnju vodu ispiranja jer zadržava/osvježava boje i ispire prašak za veš.
Mislim da neću upotrijebit, svejedno da pitam: koji ocat? Vinski ili jabučni ili alkoholni ili Pretpostavljam bijeli.

Quote:
I stvarno to je tako, posebno ako ručno pereš zavjese.
Čemu pereš ručno zavjese . Sasvim se lijepo operu u mašini, ja kombiniram, kako kad, nekad baš program predviđen za zavjese, nekad neki drugi, ovisi o zavjesama, zaprljanosti i poznavanju programa pranja

Quote:
Vidjela sam da taj Faks uopće više nije jeftiniji od Ariela i sl. ?!?!
Nabili mu cijenu. Nikada nisam upotrebljavala skupe deterđente. U klasi sam Rubela otprilike, cjenovno, mada nađem jeftinijih posebno ona velika pakovanja, ili kada kupujem vani, ne znam sada napamet da me objesiš, trebala bi pogledat. I zadovoljna sam. Također, volim mijenjati jer svaki ima drugačiji miris.


Quote:
Super što se tiče Vanisha za izbjeljivanje, ja se isto pitam jel mi to stvarno treba ili sam si to umislila. Možda je bolje dodati malo više praška i gotovo. Ja se često puta uflekam hranom
Po meni, Vanish je precijenjen. fakat mi idu na živce njihove reklame, svaki put izume neki kao perfektni. Pred tjedan dana reklamirali i iščuđavale se žene s jednom linijom Vanisha, sve bijelo, sve čisto, ne uništava boju, kad eto ga na, nešto novo super uber i opet se iščuđavaju.
A što je dovraga bilo s prethodnom linijom
Sve su to prekenjavanja, samo da ti uvale.


Quote:
ZovemSeCrvena kaže: Pogledaj post
Mislim da smrdi samo ona roba "s placa" što se kaže. moj mali je dobio dvije trenerkice, nije to ružna roba, al ono kad opereš sve ti smrdi, i ne, nesmrdi kad se osuši, miriše na omekšivač, al nakon pranja je užas jedan.
Istina. To je biti će od materijala, pitaj vraga odakle su ga dovuklli i koji je pravi sastav.

Quote:
rupčići su za skupljanje boje, tj kad je šarena roba, onda oni skupljaju boju sa neke majice da se nebi obojila neka druga majica. nisam to nikad koristila.
Ja sam skeptik
__________________
Boj se ovna, boj se govna, a kad ću živjeti?
Qloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 14:48   #16
Vanish za mrlje pomaže, to znam jer sam pucko, jedino mi možda baš ne treba za svaki shit
Mislim da je važna i količina praška koja se stavi, ne treba škrtariti ako želite da se dobro opere...

Ocat, bijeli....

Zavjese nisam uspjevala oprati dobro u mašini, čak niti uz taj specijalan Vanish ni program za zavjese, ostale bi mi nekako sivkaste...par puta sam ih tako prala i nisam bila zadovoljna, pa sam se vratila ručnom pranju...s tim da sam shvatila da ih moram puno duže namakati od 15 minuta, kako sam to činila u početku...i kod ispiranja isto...Super su se izbijelile, baš sam zadovoljna..u običnom Arielu....nisu guste ni velike ni teške pa mi ih nije problem oprati na ruke...jer mi je učinak puno bolji....da su neke gust i ogromne, već bih razmislila, ali ovako....meni se dopada kako ispadnu...

Za te rupčiće, oprostite mi, isto mislim da su bacanje novca. Nemam nikakvu odjeću koja baš tako kronično pušta boju, a da imam, oprala bih ju s crnom/tamnom robom i bok. Nema šanse da to kupujem

To da su detergenti za naše tržište lošije kvalitete su pokazala i neka istraživanja. Svejedno su mi se Ariel za obojeno i Persil za bijelo fakat pokazali super. Doduše, čini mi se da nisam ni probala baš puno drugih pa nemam s čime usporediti. Spremna sam za ostale varijante, ako su jednako efikasne....i nikad se, recimo, ne bih usudila Arielom oprati šareni veš, jer me strah da bi ga izbijelio totalno..kad vidim što posteljini napravi
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 17:07   #17
te maramice sluze skupljanu boje koja izadje u pranju. odlicne su recimo za pranje bijele robe jer izvuku ono sivilo i zutilo s robe, a probajte ih ubacit u perilicu sa zavjesama samo da napomenem, mi zavjese peremo sve u perilici jer su ogromne i puno ih je, sa tim maramicama na programu za sintetiku s opcijom water+ i uvjek su bljestavo bijele u mulleru su te maramice najjeftinije (ona njihova marka blink) i uvjek se iznenadimo kolko zapravo boje izadje u pranju, a mislis si ono, nis ne pusta boju... kak da ne
pata_fix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 01:09   #18
Maramica za sakupljanje boje ima u Mulleru i DM-u, super su. Koristim ih uvijek u mašini, barem jednu; neki put stavim 2kom. ako imam nešto riskantno za prati. Npr. kad sa bijelim vešom perem na 60 stupnjeva majcu koja ima bijelo i još neku prugu u boji i bojim se da ne zafarba veš.
Prašak za šareno koristim uvijek tekući neki, dobri su i iz Lidla, za 20-ak kn i iz DM-a isto tak, cijena i kvaliteta. Silan omekšivać mi nikako ne odgovara, roba smrdi od njega. Bljak. Uvijek koristim Cocollino, Ornel i sl.
Za bijeli veš koristim kaj imam, najčešće u prašku deterđent, stavim ga manje. Dobar je i taj Lel iz Lidla, za tu paru... Da bih riječ rekla!
Zavjese perem u mašini, tenisice i cipele isto, poplune, deke, jakne... Ma sve perem jer nemam ni volje ni vremena ručno (osim ak se nekaj baš baš mora).
Djeca su mi bila u platnenim pelenama; prali smo sa 1 žličicom kavenom deterđenta i dodatkom sode bikarbone + umjesto omekšivača alkoholni ocat. Zašto ovo pišem tu? Taj alkoholni ocat meni na vešu zapravo nije dovoljan; nit mi je veš mekan, a niti miriše (a ja volim mirisni veš, nemrem si pomoći), tak da ga ja ne preporučam osobno za veš.
Calgonit protiv kamenca (moj muž kupio zabunom), pa ga sad stavljam na silu u mašinu; ne vidim nikakve razlike, za mene je to isto ko i soda bikarbona... Glupost!
Biowash ball, tj. kugla za pranje bez deterđenta, imam i to. Živa glupost, ništa se bolje ne opere, dapače ne opere se uopće... Bacanje love.
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 08:58   #19
Meni su svi ti deterdženti i omekšivači isti tak da koristim one hrvatske proizvodnje (od Saponie, Faks Helizim prašak, Nila tekući i Ornel omekšivač).

Doduše u zadnje vrijeme uglavnom perem bez omekšivača, koristim ga samo za plahte, ručnike i donji veš, odnosno stvari koje perem na 90.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 09:18   #20
Gdje kupujete tu sodu bikarbonu? Odnosno kako ona izgleda? ja znam samo za ono malo pakiranje.
Moj sistem pranja nije bas ekonomican, ali je praktican. Ariel kapsule, malo octa u posudicu za pranje (da procisti cijevi u masini, bar si ja to tako zamisljam), malo vise u posudicu za omeksivac plus dodam 1 zlicu omeksivaca (da mi ubije miris octa u kupaonici).
Otkad koristim ocat, mislim da mi je ves manje krut. Ako ga zaboravim staviti, nije isto.
Jel netko koristio persil tablete za pranje? Kakve su one? vidim da su jeftinije od kapsula.
ne koristim tekuce i praskaste deterdente iz lijenosti. nikad ne znam koliko dozirati i uvijek mi se malo prolije ili prospe, pa moram cistit
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:41.