Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2010., 23:41   #41
onda ti i susjed pijete šećerušu
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 13:58   #42
Pelinkovac

Ljudi upravo sam bio na fešti i skužio sam koliki sam k_ _ _ _ _ ... Većina ljudi u mom društvu pije pelinkovac. Kad smo došli u konzum skužili smo da nam fali novca te smo svaki morali nadodat još po 10 kn za taj polinkovac. Kako u mojoj okolini pa i u mom dvorištu raste jako puno biljke "pelin" odlučio sam se za izradu pelinkovca... Sigurno bi jeftinije prošli kad bi ga sami proizvodili neko kupovat svaki put... Sad mi trebate vi, potreban mi je RECEPT ZA NJEGOVU IZRADU!!! Biljke imam, iskustva za izradu vina, rakije, likera... imam i previše ali baš nikad nisam radio pelin, imam ama baš sve što mi je poptrebno u to sam siguran samo vas molim da mi netko napiše recept. HVALA UNAPRIJED
durex1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 14:59   #43
Prebacit ću ti ovo na Poljoprivredu, jer mislim da će ti tamo biti puno veća šansa da ti više ljudi da savjet.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 21:35   #44
Quote:
durex1991 kaže: Pogledaj post
Ljudi upravo sam bio na fešti i skužio sam koliki sam k_ _ _ _ _ ... Većina ljudi u mom društvu pije pelinkovac. Kad smo došli u konzum skužili smo da nam fali novca te smo svaki morali nadodat još po 10 kn za taj polinkovac. Kako u mojoj okolini pa i u mom dvorištu raste jako puno biljke "pelin" odlučio sam se za izradu pelinkovca... Sigurno bi jeftinije prošli kad bi ga sami proizvodili neko kupovat svaki put... Sad mi trebate vi, potreban mi je RECEPT ZA NJEGOVU IZRADU!!! Biljke imam, iskustva za izradu vina, rakije, likera... imam i previše ali baš nikad nisam radio pelin, imam ama baš sve što mi je poptrebno u to sam siguran samo vas molim da mi netko napiše recept. HVALA UNAPRIJED
http://www.kulinarika.net/forum/topi...ede=pelinkovec
http://www.kulinarika.net/forum/topi...ede=pelinkovec
samo moraš prevest na hr
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 16:01   #45
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Mala ispravka:nikad se plavić ili patoka ne sipa u sljedeći kotao već se od kompletnog plavića ili patoke koje sakupimo tokom kompletnog pečenja rakije destilira nova rakija koja je slabije kvalitete.Ako ne želiš da ti trop ne zagori stavi na dno slame a imaš i orginalnih dodataka u obliku konusa koje stavljaš na dno kotla.
možeš li mi objasniti zbog čega nije poželjno stavljati patoku u idući kazan ( tako je radio moj djed a nije jedini kod koga sam vidio taj postupak).
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 14:26   #46
Smile

Quote:
mario1965 kaže: Pogledaj post
možeš li mi objasniti zbog čega nije poželjno stavljati patoku u idući kazan ( tako je radio moj djed a nije jedini kod koga sam vidio taj postupak).
Zato jer se time narušava kvalitet rakije. Kod pečenja bitno je odvajat tri dijela. Prvi koji se zove bašica u kojemu je dosta nepoželjnih spojeva pa i metanol koji je otrovan i nije dobro da ti spojevi budu u rakiji. Ako pretjeraš rakijom od njih drugi dan boli glava.
Nema pravila koliko treba odvojiti u prvom toku. Ovisi o samim šljivama i iskustvu tko peče ali to je nekih 0,5% po meni dovoljno. Dakle na 70 litara komine 3,5 decilitra se spremi na stranu. Ja imam 100l kotao ali nikad se ne puni na vrh nego 30% mora biti prazan (otud tih 70l)
Drugi tok ili srce rakije je najbitnij. Mora teći polako sasvim lagani mlaz da bi se sačuvale arome šljive. Kad u drugom toku alkohol padne na 45% ja prekidam i uzimam 3 tok. Obično dobim 6 litara 2 toka i 2- 2,5 litre 3 toka.
Prvi i treći tok se ne baca nazad u kotao jer nema smisla odvajat nešto pa to bacat nazad. Zato ovako pečena rakija je bolja nego tvoga djeda, iako znam da i moj otac isto radi jer je tako naučio.
Na kraju se skupljene bašice i patoke peku. Uvijek zadnji kotao nije pun do kraja pa se ulije u njega. Ali tada treba uzeti više bašice cca. i do 1,5 litre.
Potom isti postupak kao i prije. Ova rakija je slabije kvalitete što je samo po sebi logično.
Za nabolju rakiju jedna destilacija nije dovoljna. Prepečena rakija je bolja jer se još jednom odvajaju nabolji sastojci a dobit se može jačine 55-60% alkohola. Tada se ista mješa sa mekom ili destiliranom vodom da bude najmanje 40%
Takva rakija je najbolja sa očuvanom aromom i manjim sastojcima nepoželjnih viših alkohola i raznih estera.
Ima na netu za skinut knjiga rakije i likeri u pdf-u gdje je sve ovo detaljno objašnjeno.
Oko rakije se treba malo potrudit i može se dobiti stvarno fina vatrena kapljica.
Billy1207 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 01:29   #47
..da se malo nadovežem
ja sam svoje jabuke samljeo ,isprešao,napunio bačvu,malo došećerio i sad čekam da mi se to pretvori u jabučno vino,onda pretočim jedanput ili dvaput,a rakiju pečem iduće jeseni
apropo, netko je spomenuo calvados..
rakiju od jabuke bi mogli nazvati kalvados tek kad bi par ljeta odstajala u drvenoj bačvi !!!
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 21:47   #48
Rakija od jabuke i breskve

Dal je moguče napraviti rakiju od tropa od jabuke iz koje je prethodno izvađen sav sok van?

Dal je potrebno staviti šečer u bačvu s breskvama iz kojih su prethodno izvađene koštice i kolko kg na bačvu 50l ?

Ima ko iskustva s tim?

Zadnje uređivanje ivek5555 : 23.09.2013. at 21:57.
ivek5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 12:12   #49
Kvaliteta će biti znatno lošija od koma kojeg čine samljevene jabuke, no, moguće je,... pošto je iscijeđeni trop presuh morat ćeš dodati vode i šećera.

Ak su breskve u punoj tehnološkoj zrelosti i dovoljno slatke ne dodajem šećera,... najbolje su rakije od izmljevenog zrelog voća sa dovoljno prirodnog šećera.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 15:05   #50
Quote:
KD electronic kaže: Pogledaj post
Kvaliteta će biti znatno lošija od koma kojeg čine samljevene jabuke, no, moguće je,... pošto je iscijeđeni trop presuh morat ćeš dodati vode i šećera.

Ak su breskve u punoj tehnološkoj zrelosti i dovoljno slatke ne dodajem šećera,... najbolje su rakije od izmljevenog zrelog voća sa dovoljno prirodnog šećera.

Hvala!
Kolko bi npr, trebao dodati šečera i vode na bačvu od 50l tropa od jabuke?
ivek5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 08:28   #51
Ne znamo kolko su imale šećera (jabuka obično ima 8-14% u punoj tehnološkoj zrelosti, ovisno o sorti, podneblju),... ja bi dodao 5 kg šećera otopljenog u onoliko vode kolko ti je potrebno da razrijediš smjesu (pregusta provrela smjesa gotovo se redovito prima na dno kotla pri destilaciji, pogotovu ak nemaš u kotlu mješalicu ili nekakav perforirani poklopac na dnu.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 19:18   #52
Ja sam čuo da se pravi stvarno od svega i svačega rakija pa čak i od šiške (šiškare od bora) ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 08:46   #53
Istina rade iz svega i svačega,sve kaj ima i malo šećera u sebi(za šišarke i ja nisam čuo još)i još nabace šećera i onda to smeće prodaju pod rakiju i to po cijeni od 30 kuna
robi0007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2018., 18:54   #54
Question

Ostalo mi je u jednoj manjoj kaci od lani trop od kruške i šljive... Kad sam bacio "poklopac" od onog nevaljalog, cca 3 cm , ispod voće ko od jučer i miriši dobro , sve mi žao bacit... Kaj bi se dobilo od toga, rakija ili otrov?
mirkec1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2018., 21:23   #55
Quote:
mirkec1 kaže: Pogledaj post
Ostalo mi je u jednoj manjoj kaci od lani trop od kruške i šljive... Kad sam bacio "poklopac" od onog nevaljalog, cca 3 cm , ispod voće ko od jučer i miriši dobro , sve mi žao bacit... Kaj bi se dobilo od toga, rakija ili otrov?
Rakija...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 00:28   #56
Jeli tko pravio rakiju od maginja (planika) ?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2018., 21:15   #57
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Jeli tko pravio rakiju od maginja (planika) ?
Ja ne znam, ali ova zna: https://www.zadarskilist.hr/clanci/0...ja-na-gnjilini
https://www.agroklub.com/povrcarstvo...barstva/37488/

Lani su ubrali čak 150 kilograma, a magunje ubrane prije 20-ak dana sada u maštelu fermentiraju. Taj proces traje oko 40 dana, a ako je toplo vrime i kraće. "Brže iskuhaju", kaže Rozalinda.

Rakiju nije lako napraviti pogotovo ako nemaš odgovarajući kotao. "Naš je iznutra bakreni, namIjenjen kuhanju loze a ne voćnih rakija. Takvi kotlovi su opremljeni mješalicom da smjesa ne zagori", pojašnjava Rozalinda, ali ona i s ovim kojega ima zna napraviti dobru rakiju.
Umjesto mješalice na dnu kotla stavi travu muravinu, koja raste u šumi, i staru pamučnu krpu ili majicu. Potom na tu podlogu dodaje smjesu fermentiranih magunja i tako od 50 kg ploda dobije 20 litara dobre rakije od magunja. Rakija neko vrijeme odleži u posebnoj posudi, a potom se puni u boce od pola litre s deklaracijom i etiketom na kojoj piše Rakija od magunja koju proizvodi i puni obiteljski obrt Lanđin. Rakija sadrži 43 posto alkohola, izgledom slična lozi, ali specifičnog mirisa i okusa.


Ovaj omjer mi je nekako prevelik !!??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.