Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2008., 19:28   #3181
Quote:
gogi psori kaže: Pogledaj post
.

Stime mi je preporucio tu infiziju ZNA LI NEKO NESTO O TOME?
(Doktor mi je probao objasniti ali imam problem ne razumem dobro nemacki)
HVALA I LAKU NOC
Ja sam to gledala na njemackom TV-u..za to nesto sto se prima tipa infuzije...
kao to je nesto novo,a lijecenje kosta oko0 20 ooo eura...
bila je prica o bratu i sestri koja je to probala,psora joj prosla pa je i brat krenuo na tu terapiju!To je sve sto znam...a mislim da sam gledala na netu nesto takvo,snimke...al u Americi...

Pozdrav
__________________
Zivi svaki dan tako,kao da ti je posljednji!!
Svaki dan u koji se nisi nasmijao, izgubljen je dan!
cokoladicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 01:18   #3182
Quote:
hyperactive_anki kaže: Pogledaj post
Zbog sve goreg stanja na glavi - planirala sam se ošišati na nularicu.
Mislite da bih se uspila zaliječiti? I koliko dugo bih mogla održavati "čisto" tjeme?
Malo sam cesljao ranije stranice . . . ne znam jesi li se osisala ili ne, ali evo moje iskustvo:
Ja sam imao psorijazu po rubu vlasista, znaci celo, zatiljqak, usi i po tjemenu tockice . . Onda sam si jednu vece obrijao glavu i da kucnem u drvo otada je nestala! Zasto?
Ja pretpostavljam sunce i bolja higijena, ali ko zna . .
jubito74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 13:00   #3183
Evo da se i ja prikljucim. Inace vec odavno sam primjetio da su mi laktovi suhi i da imam ponekad ljuskice, ali buduci da mi je pomagala bilo kakva krema nisam se obazirao na to. Dovoljno mi je bilo samo namazat NIVEOM i prodje. Medjutim u zadnje vrijeme nije bas pomagala nivea. Predopstavljao sam da je ta psorijaza, al nikako se nisam mogao nakanit da odem kod ljecnika, jer sam se vjerovatno bojao odgovora. Pojavilo mi se takodjer na lijevoj nogi iznad zgloba, medjutim uvijek sam mislio da je to mozda od carapa, ili hlaca pa da sam nadrazio kozu. Odem kod ljecnika prije 10-tak dana i kaze on psorijaza. Ajde dobro sam prihvatio jer sam bio spreman na to, iako me malo bacilo u depresiju. Doktor mi je propisao neku kremu za koju ne mogu da odgonetnem kako se zove, jer mu je rukopis preruzan, al eto u ljekarni su to procitali i napravili mi oni nekakvu kremu. Na laktovima se skroz vratilo u roku 5 dana, ostalo je samo malo crvenila kao mala flekica koja se takodjer i povukla neki dan al evo gledam jutros se vratila. Medjutim na nozi su mi ostale 3 roze fleke i nikako da spanu al nema ljuskica i suhe koze. Reko mi je da moram sto manje uzimat alkohol i suhomesnate proizvode.... znate vec to sve. Pa sad mi treba savjet koliko prehrana utjece na to sve i sta mogu da jedem jer sam inace naviko na prehranu za koju govore da ne bih trebao jesti. Stvarno mi ne pada na pamet nista. Jer sta god da podjem jesti procitam na netu da to ne valja.... Pokusavam bacit cigarete, jer kazu da i to utjece na razvoj psorijaze. Smanjio sam na pet cigara dnevno, inace prije oko kutije dnevno. Takodjer ne pijem kavu vise jer navodno i ona steti. Alkohol mi malo teze ide, inace ne pretjerivam nikad, al nekako ne mogu zamislit izlazak van bez barem par piva, al ako se mora, mora se. Evo narucio sam i neki NONI sok, pa me zanima ima li neko ikakava iskustva sa tim

Pozdrav!!!
erooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 16:57   #3184
ZA JUBITO74:
Posto mu je bilo zahvaceno i teme glave kosa mu se skroz razredila,a kako mu se povlacila psorijaza tako mu je i kosa postala gusca.Najbolje je da se da bris sa koze da se vidi da nije neka bakterija napala kozu i onda izbaciti iz ishrane stvari koje ne prijaju.
INNA BEOGRAD. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 17:21   #3185
[QUOTE=gogi psori;17053042]Dobro vece svima
Evo mene nakon knekoliko dana,sa novim pitanjima zna li neko za nekakvu infuziju protiv psorijaze?
Evo sada i sa SANDIMMUN kapsule sam morao prestati i kao sto sam morao ostaviti RAPTIVA inekije.Danas sam morao hitno otici kod svog lekara,jer sam ima neverovatne glavobolje broblem sa krvni pritisak i da je on DALI SU TO BIOLOŠKI LIJEKOVI? TO JE NOVO I JAKO SU SKUPI,A DAJU SE PACIJENTIMA,KAD IM ORGANIZAM ODBACIVA SKORO SVE LIJEKOVE KAO ŠTO JE MENI,A VIDIM I TEBI
RUŽA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 17:31   #3186
[QUOTE=RUŽA;17074139]
Quote:
gogi psori kaže: Pogledaj post
Dobro vece svima
Evo mene nakon knekoliko dana,sa novim pitanjima zna li neko za nekakvu infuziju protiv psorijaze?
Evo sada i sa SANDIMMUN kapsule sam morao prestati i kao sto sam morao ostaviti RAPTIVA inekije.Danas sam morao hitno otici kod svog lekara,jer sam ima neverovatne glavobolje broblem sa krvni pritisak i da je on DALI SU TO BIOLOŠKI LIJEKOVI? TO JE NOVO I JAKO SU SKUPI,A DAJU SE PACIJENTIMA,KAD IM ORGANIZAM ODBACIVA SKORO SVE LIJEKOVE KAO ŠTO JE MENI,A VIDIM I TEBI
GOGI PSORI. oprosti malo sam ti presjeklaTVOJ TEKST ne namjerno
RUŽA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 17:38   #3187
Quote:
gogi psori kaže: Pogledaj post
Dobro vece svima
Evo mene nakon knekoliko dana,sa novim pitanjima zna li neko za nekakvu infuziju protiv psorijaze?
Evo sada i sa SANDIMMUN kapsule sam morao prestati i kao sto sam morao ostaviti RAPTIVA inekije.Danas sam morao hitno otici kod svog lekara,jer sam ima neverovatne glavobolje broblem sa krvni pritisak i da je on utvrdio da mi organizam ne prihvata SANIMMUN jer Psorijaza stoji kao da nsam pi kpsule.Kaze da sam opet ja izuzetak kod kojih se javlja problem odbacvanja.

Stime mi je preporucio tu infiziju ZNA LI NEKO NESTO O TOME?
(Doktor mi je probao objasniti ali imam problem ne razumem dobro nemacki)
HVALA I LAKU NOC
Jako mi je zao sto imas takve nuspojave, i to je najbolji pokazatelj koliko je psorijaza i pristup njenom ljecenju individualan.
Sta se tice infuzije, mislim da znam o cemu se radi, dakle, to mi sve lici na bioloske lijekove koji se primjenjuju kod psorijaze i psorijaticnog artritisa. Dali ti imas i artritis?

Bioloski lijekovi djeluju na razlicitim razinama imunoloskih procesa, koji igraju kljucnu ulogu u razvoju reumatskih bolesti. Jedno od najvaznijih mjesta djelovanja jest citokin, cimbenik nekroze tumora alfa (tumor-necrosis factor alpha, TNF-α). TNF-α posjeduje ucinak poticanja upala i igra kljucnu ulogu u pojavi lezije koze i upale zglobova.

Bioloski lijekovi predstavljaju novu mogucnost lijecenja bolesnika s reumatskim bolestima, koji ne reagiraju na uobicajene lijekove i metode.

Kod nas su registrirana tri lijeka iz skupine anti TNF-α za lijecenje upalnih reumatskih bolesti: etanercept, infliksimab i adalimumab.

Nisam sigurna koji od ta tri se daje pomocu infuzije al znam da se primjenjuje i u obliku injekcija koje se daju potkozno i koje si bolesnik ( ili roditelj ) moze davati sam kod kuce.

To je nesto najnovije sta se koristi u lijecenju psorijaze i daje se najtezim slucajevima, jedna od velikih prepreka u primjeni bioloskih lijekova je njihova cijena.

Prije primjene takvih lijekova je potrebno napraviti opsezne pretrage.

To je sve sto znam, veliki pozdrav i sretno!!
mariah-zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 23:04   #3188
Dobro vece svima .

Hvala vam sto mi se javljate,lakse je cuti savet od nekoog ko je to okusio nego od onog ko je ucio.(Bez uvrede-ni bez njih ne bi mi uspeli)

Sto se tice psoriaze,u svoj nesreci imama srecu da nemam artritis.Ali imam problema sa kicmom sto sam prekontrolisao i utvrdio da je to sasvim nesto drugo.A za te nove lekove i sve to sto je novo ,malo imam neko nepoverenje(za sada).
Svatio sam ako nastavim sa ovim nekim ispitivanjima sta uspeva a sta ne i koliko to steti mom organizmu.
Ja dok nisam dosao u CH nisam imao para za lecenje tim skupim lekovima,ali imao sam zdrav zivot,bez glabobolja ili pritiska ilil nekih nis pojava.Da bili su trenuci kada sam imao malo manje nego sada (ali nikad kao sada)I ziveo sam sa tim.Nisam vodio racuna sta jedem ili pijem.Ali kada sam dosao ovde poceo sam sa ispitivanjima i tu nastaju problemi sa organizmom,mislio sam da sam sa Raptivom resio sve probleme.NISAM

Sada ja vas pitam?Da li ce covek radi svoje porodice vise ziveti sa samo psoriazom
-Ili sa psoriazom i lekovima(mozda ti lekovi sakriu kao svinka ali ona je uvek tu)
Daj te mi dobar savet sta je raditi sada dobro,malo sam PESIMISTICAN(pO PITANJU PSORIAZE) a VILIM ZIVOT I SVE LJUDE U NJEMU ZELIM SVIMA LAKU NOC
gogi psori is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 23:08   #3189
[QUOTE=RUŽA;17074267]
Quote:
RUŽA kaže: Pogledaj post

GOGI PSORI. oprosti malo sam ti presjeklaTVOJ TEKST ne namjerno
NARAVNO DA SE NE LJUTIM I HVALA TI STO MI SE JAVLJAS,ZELIM TI LAKU NOC
gogi psori is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 00:22   #3190
prvo da vas sve lijepo pozdravim,ja nemam psorijazu,ali ima je moj suprug...godinama je pokušavao sa raznoraznim kremama i mastima,ali nije bilo pomoči nakraju smo otkrili zelenu glinu koja je vrlo učinkovita ne samo kod psorijaze nego i kod raznih drugih bolesti...ja sam to slučajno otkrila na netu i odmah mužu rakla da je kupi...naime ona se pije tokom tri tjedna i također se od nje rade oblozi...već nakon prvog mazanja vide se rezultati...stavit ću link pa si pročitajte i nadam se da ćete probati i da će vam pomoči kao i mom suprugu... http://www.drago-repac.com/zelena_glinahr.php
isto bih vam preporučila da se raspitate za filipanovu vodu koja je mom suprugu stvarno pomagala,ali zbog udaljenosti nam je bio problrm nastaviti sa njenim korištenjem...ta je voda stvarno izvrsna i ona se također pije i isto tako služi za obloge... http://www.voda-filipan.hr/ evo link i za to...vjerujem da nebi bilo loše te dvije stvari kombinirati...i još nešto omega 3 kapsule koristite pod obavezno kutija kapsula je oko 100 kn,ali kad pogledamo koristimo je tri mj. tako da to nije strašno...nadam se da će te barem probati koristiti ovo što sam vam predložila...znam kroz šta je prolazio moj muž i znam kako je teško živjeti sa psoriazom,ali mislim da ima spasa...MOM JE MUŽU POMOGLO...dakle zelena glina i omega 3...SRETNO SVIMA!!!
kolikoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 16:40   #3191
Quote:
gogi psori kaže: Pogledaj post
Dobro vece svima .

Hvala vam sto mi se javljate,lakse je cuti savet od nekoog ko je to okusio nego od onog ko je ucio.(Bez uvrede-ni bez njih ne bi mi uspeli)

Sto se tice psoriaze,u svoj nesreci imama srecu da nemam artritis.Ali imam problema sa kicmom sto sam prekontrolisao i utvrdio da je to sasvim nesto drugo.A za te nove lekove i sve to sto je novo ,malo imam neko nepoverenje(za sada).
Svatio sam ako nastavim sa ovim nekim ispitivanjima sta uspeva a sta ne i koliko to steti mom organizmu.
Ja dok nisam dosao u CH nisam imao para za lecenje tim skupim lekovima,ali imao sam zdrav zivot,bez glabobolja ili pritiska ilil nekih nis pojava.Da bili su trenuci kada sam imao malo manje nego sada (ali nikad kao sada)I ziveo sam sa tim.Nisam vodio racuna sta jedem ili pijem.Ali kada sam dosao ovde poceo sam sa ispitivanjima i tu nastaju problemi sa organizmom,mislio sam da sam sa Raptivom resio sve probleme.NISAM

Sada ja vas pitam?Da li ce covek radi svoje porodice vise ziveti sa samo psoriazom
-Ili sa psoriazom i lekovima(mozda ti lekovi sakriu kao svinka ali ona je uvek tu)
Daj te mi dobar savet sta je raditi sada dobro,malo sam PESIMISTICAN(pO PITANJU PSORIAZE) a VILIM ZIVOT I SVE LJUDE U NJEMU ZELIM SVIMA LAKU NOC
E,lijepo bi bilo da nemoramo trošiti lijekove,ali uvijek tražimo nešto što bi nam ublažilo bol,svrab.budi sretan što nemaš artritis.a što se tiče bioloških lijekova meni je to iako nisu u potpunosti ispitani jedina nada,jer mi organizam odbaci sve nakon nekoliko mjeseci.nadam se da ču ga dobiti još ove godine.kod nas ga socijalno odobrava na prijedlog dermatologa,samo za teže slučajeve.a što se tiče tvog pitanja svejedno ti je dali piješ lijekove ili ne ,porodica bi željela da tebi bude dobro i da budeš sretan.EVO TI SAVJET ALI NEZNAM DALI JE DOVOLJNO DOBARPRIHVATI SEBE ONAKVOG KAKAV JESI,AKO VOLIŠ SEBE VOLJET ČE TE I DRUGI .STRPLJEN SPAŠEN
RUŽA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 23:04   #3192
Dobro vece evo mene opet.Nesto sam se setio? dok sam kao dete bio na VMA u Beogradu tada su me mazali sa nekom kremom mesanom sa katranom,nije rec o kremi nego sto su me posle uvijali u foliju plasticnu da ne di isprljao njihovu belu posteljinu.
_Hocu reci da sam i sam kasnije to isto radio ali iz drugog razloga?Da mi se mast sa kojom sam se mazao ostane sto duze na kozi,a ne da se obrise o garderobu koju obucem pre spavanje DA NAGLASIM TO SAM SAMO RADIO PRE SPAVANJA DA BI CELE NOCI BIO U PLASTICI A UJJUTRO NA SKIDANJE I TUSIRANJE.
Sinoc sam ponovio isti postupak,namazao sam se sa deciju kremu (pavloviceva mast)trazio sam sto masniju da se bolje folija zalepi za kozu.Jedino glavu sto nisam bio umotao sinoc,na ruke rukavice gumane a na noge kesu pa carape.Osecaj je odvratan VRUCE TI-SVE TE SVRBI-ZEDAN SAM RADI ZNOJENJA,CAK SAM USTAJAO I PERIO KRVNI PRITISAK(TLAK) KOJI MI JE BIO NIZAK ZA PROSEK.
Ali sve o tome posem zato sto jutros kada sam se probudio i sinuo plastiku ona debljina psoriaze je nestala a koza mi je bila tako mekena i nezna da poslednjih par meseci sam zadoravio kako to izgleda.
Postupak sam uradio isti i veceras,obicna bebi krema i folija.

Pisacu dalje reakcije .Sada zelim laku noc i prijatno spavanje
gogi psori is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 01:36   #3193
Quote:
gogi psori kaže: Pogledaj post
Dobro vece evo mene opet.Nesto sam se setio? dok sam kao dete bio na VMA u Beogradu tada su me mazali sa nekom kremom mesanom sa katranom,nije rec o kremi nego sto su me posle uvijali u foliju plasticnu da ne di isprljao njihovu belu posteljinu.
_Hocu reci da sam i sam kasnije to isto radio ali iz drugog razloga?Da mi se mast sa kojom sam se mazao ostane sto duze na kozi,a ne da se obrise o garderobu koju obucem pre spavanje DA NAGLASIM TO SAM SAMO RADIO PRE SPAVANJA DA BI CELE NOCI BIO U PLASTICI A UJJUTRO NA SKIDANJE I TUSIRANJE.
Sinoc sam ponovio isti postupak,namazao sam se sa deciju kremu (pavloviceva mast)trazio sam sto masniju da se bolje folija zalepi za kozu.Jedino glavu sto nisam bio umotao sinoc,na ruke rukavice gumane a na noge kesu pa carape.Osecaj je odvratan VRUCE TI-SVE TE SVRBI-ZEDAN SAM RADI ZNOJENJA,CAK SAM USTAJAO I PERIO KRVNI PRITISAK(TLAK) KOJI MI JE BIO NIZAK ZA PROSEK.
Ali sve o tome posem zato sto jutros kada sam se probudio i sinuo plastiku ona debljina psoriaze je nestala a koza mi je bila tako mekena i nezna da poslednjih par meseci sam zadoravio kako to izgleda.
Postupak sam uradio isti i veceras,obicna bebi krema i folija.

Pisacu dalje reakcije .Sada zelim laku noc i prijatno spavanje
E, pa tako nesto jos nisam probao, ali mi ne zvuci zdravo . . . pa koza ne moze da dise . . ne znam, javi rezultate . .

Je li netko probao mjesavinu rimske kamilice, lavande u bademovom ulju?
To mi rece jedna aromaterapeutkinja . . .

Meni je sam zao sto ne postoji nesto tako jednostavno za koristenje, bez mirisa, da ga skoro i ne osjecas na kozi, a da pomaze! Takav je bio Skin Cap kad sam ga koristio . . . .
jubito74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 00:16   #3194
mene su motali u foliju u dok sam bila u bolnici i jos sam se neko odredjeno vrijeme motala kad sam izasla iz bolnice...stoga..mozda koza ne dise al meni je dost pomoglo

belosalic na sebe i uskocite u foliju
lotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 11:21   #3195
Quote:
lotty kaže: Pogledaj post
mene su motali u foliju u dok sam bila u bolnici i jos sam se neko odredjeno vrijeme motala kad sam izasla iz bolnice...stoga..mozda koza ne dise al meni je dost pomoglo

belosalic na sebe i uskocite u foliju
Hmmm, da, najgore sto mozete napravit je stavit kortikosteroid i zamotat se u foliju da koza samo njega upija i pri tome ne dise. Prolazi ono sa vazelinom, pavlovicevom masti al belosalic, pa to ni u bolnici ne stavljaju. Ustvari to sa motanjem jos samo kod nas ima, nigdje u svijetu, al znam da je i meni pomoglo da mi koza bude meksa.
Pri motanju treba pazit koliko dugo se drzi ta folija na kozi jer buduci da koza ne dise to moze izazvat temperaturu.
mariah-zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 13:24   #3196
Quote:
RUŽA kaže: Pogledaj post
EVO TI SAVJET ALI NEZNAM DALI JE DOVOLJNO DOBARPRIHVATI SEBE ONAKVOG KAKAV JESI,AKO VOLIŠ SEBE VOLJET ČE TE I DRUGI .STRPLJEN SPAŠEN
Ruzo,dobar savjet,al sta reci onima kao ja...drugi me vole takvu kakva sam,zbog samog karaktera,nije da se hvalim...!!!!sto neko jednom rece,JA se osjecam sugavo s ovim!!!!
__________________
Zivi svaki dan tako,kao da ti je posljednji!!
Svaki dan u koji se nisi nasmijao, izgubljen je dan!
cokoladicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 19:57   #3197
Quote:
mariah-zgb kaže: Pogledaj post
Hmmm, da, najgore sto mozete napravit je stavit kortikosteroid i zamotat se u foliju da koza samo njega upija i pri tome ne dise. Prolazi ono sa vazelinom, pavlovicevom masti al belosalic, pa to ni u bolnici ne stavljaju. Ustvari to sa motanjem jos samo kod nas ima, nigdje u svijetu, al znam da je i meni pomoglo da mi koza bude meksa.
Pri motanju treba pazit koliko dugo se drzi ta folija na kozi jer buduci da koza ne dise to moze izazvat temperaturu.
o bome stavljaju to na šalati

belosalic i okluzije. trebam li reći da mi je 500%bolje od kad ne idem mudrijašima gore i ne mažem belosalicom

nadriliječnici bi bio ispravan termin vjerujem
emergence is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 22:32   #3198
Skuvana psorijaza

Kao sto sam reko da cu se javiti.Poslednja 3dana sam se umotavao u foliju sa istim tretmanom i da sada mogu reci kao da sam je skuvao.Posto mi ok letos soji sa mora taman ten koze(tamo gde je zdravo) a tamo gde je psorijaza je sada samo crvenilo ali ravno sa kozom tako kada provuces ruku osecam kao da je to samo moja koza.
Naravno nije lep osecaj u toj foliji.Ali mi je opet drazi nego lekovi i njihovi kontra efekti.Ma neznam sta sam bio u stanju da uradim sam sebi pre 5 dana.Da sam mogao sam sebe bi odrao kad bi znao da bi pomoglo.Jer cesanje i bol koji sam imao su bili u krajnjim granicama.
Da naglasim JA SAM TO SAMOVOLJNO URADIO I TU NEMA NIKAKVIH NADRILEKARSTVA I DA PROCITAM BILO STA NOVO I DA MISLIM DA JE TO DOBRO ZA MENE URADIO BI.tAKO DA SAMO SADA PISEM SVOJE ISKUSTVO,NE TERAM NIKOGA DA TO RADI ISTOstara ireka "Dobar savet zlata vredi,,
Nekako mi je krivo kada procitam kada neko ima nesto da kaze vise od saveta,ovo ovde je KUTAK ZA ZRTVE TAKO BI I TREBALO DA BUDE.A neko ko ima vise od toga da pise trebao bi ici na DISKUSIJE.

To je moje misljenje.I svima zelim prijatnu noc i lepo spavanje
gogi psori is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 23:34   #3199
Quote:
emergence kaže: Pogledaj post
o bome stavljaju to na šalati

belosalic i okluzije. trebam li reći da mi je 500%bolje od kad ne idem mudrijašima gore i ne mažem belosalicom

nadriliječnici bi bio ispravan termin vjerujem
ups, my bad, ja samo znam da meni nisu jer sam na kortikosteroide reagirala strijama a pod folijom se to jos gore odrazava na kozu pa sam mozda zato izbjegla to.
znam samo da mi se u izraelu harari cudio i nije mogo vjerovat sta rade.

btw, emergence,ides na ono predavanje/skup 2.12.?
mariah-zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 12:07   #3200
Quote:
mariah-zgb kaže: Pogledaj post
ups, my bad, ja samo znam da meni nisu jer sam na kortikosteroide reagirala strijama a pod folijom se to jos gore odrazava na kozu pa sam mozda zato izbjegla to.
znam samo da mi se u izraelu harari cudio i nije mogo vjerovat sta rade.

btw, emergence,ides na ono predavanje/skup 2.12.?

tak je, na salati..
znam kaj pricam jer sam tamo bila 2 puta po 3 tjedna...i sve sam dobro zapamtila

folija+svinjska mast na glavu
lotty is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:39.