Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2013., 20:11   #81
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Kao Hrvat iz Bosne, imam svoje mišljenje o temi koje je možda naivno, ali nisam vidio ni čuo nikakav dokaz u suprotno. Da sam Hrvat iz Hercegovine ili nekog mjesta u kojem je Armija BiH napravila zločin gotovo bih sigurno drukčije razmišljao. Ali ne bih li onda bio neobjektivan?

Po meni, Alija Izetbegović je bio čovjek koji se našao u gotovo nemogućoj situaciji i u njoj se snašao vjerojatno bolje nego što bi se snašla većina nas koji ovdje pametujemo.

Iz prve ruke sam gledao srpsku agresiju na Muslimane i etničko čišćenje. To je bilo toliko sumanuto i ničim izazvano da teško da bi normalan čovjek mogao to predvidjeti i očekivati. Muslimani u mom kraju sigurno nisu, a bili su apsolutna većina u mom gradu (okolna sela su većinom bila srpska).

Već to što je rat završen kakvim takvim neriješenim ishodom je nevjerojatan uspjeh, s obzirom na početni odnos snaga. Radikalizacija i islamizacija Armije BiH i Bošnjaka koja je uslijedila od 93 nadalje je po meni bila, kao prvo neizbježna, kao drugo daleko manje ekstremna nego što bi se očekivalo.

Sagledajmo malo stvari iz naše perspektive. Hrvatska je, na sreću, imala samo jedan Vukovar. Dan danas sami pomen tog grada izaziva međunacionalne tenzije, povišene tonove. Bošnjaci su 92-e, da još jednom naglasim, gotovo potpuno nespremni i bez ikakvog konkretnog povoda imali bar pet Vukovara. Prijedor, Brčko, Foča, Višegrad, Zvornik...

Kad gledaš stvari iz te perspektive, zapitaš se kako svi nisu objavili džihad do kraja. A mislim da je u tom držanju ekstremizma pod kontrolom Izetbegović imao veliku ulogu.
pročitaj cijelu temu
henry kissinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 20:16   #82
riječ je o pravom statusu i realnom odnosu između A BiH i HVO-a, valjalo bi se podsjetiti na sjednicu Predsjedništva BiH koja je održana na samom kraju 1993. godine. i staviti neke zanimljive odlomke s te sjednice:

"Komšić: ...Ono što bi mi morali raščistiti ovdje, između sebe, to je da li će se prostor središnje Republike utvrditi na pregovorima i isključivo na pregovorima i da li će se poštovati to što mi dogovorimo, ili ćemo ići i na neku vojnu opciju? Je li to kombinacija jednog i drugog? Sjećam se predsjedniče, vi ste jednom rekli, mi ćemo na pregovorima što mognemo, a ovdje gdje mognemo vojno, uradićemo to vojno. Nemam ništa ja protiv toga, ali da mi to utvrdimo tačno, da markiramo gdje je to koja su to područja itd. Da ne bismo sebi otežavali situaciju na samim pregovorima u Ženevi ili tamo gdje se vode. Bojim se da ova sad situacija u srednjoj Bosni može otežeti naš položaj, naš dalnji pregovarački položaj..."
(Ivo Komšić, sjednica Predsjedništva RBiH 29. 12. 1993.)

"Izetbegović: Prije svega postavimo neke jasne činjenice. Predsjedništvo jeste vojna komanda, i pravno i stvarno: Odluke se ne donose u glavnom štabu kad je riječ o strategiji. I naravno, ograničava se na strateška pitanja. Strateška pitanja su u isključivoj nadležnosti komande. Međutim, kad je riječ o konkretnm ponašanju Armije u centralnoj Bosni, ono što kažu kad je riječ o pregovorima, doslovno kažu-ništa nije dogovoreno dok sve nije dogovoreno. Prema tome, centralna Bosna nije dogovorena. Armija ima pravo slobode akcije, jer još ništa nije dogovoreno. Imaju razne varijante kako bi bilo rješeno razgraničenje itd. Međutim, pošto nije stavljena zadnja tačka na čitav dogovor, još ništa nije dogovoreno. E sad, sa izuzetkom ovog sad primirja koje je zaključeno. da to primirje nije zaključeno, Armija bi imala potpuno odriješene ruke dole u centralnoj Bosni"
(Alija Izetbegović, isto)

"Ako iz ove enklave otjeramo ovo malo Hrvata, onda smo mi svi Hrvati koji smo za BiH poraženi jer nećemo imati naroda. Mi hoćemo sad da ovo Hrvata sirotinje, da sačuvamo. Ako ih oni izvedu Armija i dalje napada, Armija če dobiti tvornicu, otjeraće Hrvate, onda vjerujete u Bosni neće biti ni 12% Hrvata što si ti predvidio u onim podjelama"
(Stjepan Kljujić, sjednica predsjedništva BiH 29. 12. 1993.)

"Posebno u Vitezu koja je od značaja za ovu državu u perspektivi. kad bi se uništila postrojenja u Vitezu i Novom Travniku, tad ova država za narednih 10-20 godina ne bi imala sredstva da izgradi tu tehniku i tehnologiju."
(General Šiber, sjednica 29. 12. 1993.)


"Kljujić: ja ti moram nešto reći predsjedniče. Ti tvornicu nečeš dobiti, odnosno ja s tobom. A izgubiću ja narod, a ti češ onda izgubiti i ovo nas što imaš. Ja onda moram biti građanin BiH jer nemam koga zastupati više. To mi je ostalo još 150 hiljada ljudi tamo."
(Stjepan Kljujić, isto)

Kljujić je ovo gore rekao kao odgovor na Izetbegovićevo odbijanje zaustavljanja ofenzivnih djelovanja ABiH, a da je bio u pravu pokazuje i citat iz izvješća kojeg je Rasim Delić podnio Aliji Izetbegoviću u veljači 1994. godine:

"HVO je eliminisan iz područja Jablanice, Konjica, Fojnice, Kaknja, Zenice, Travnika i Bugojna: Znači kompletna jedna pokrajina po Vens-Ovenovom planu sa centralom u Travniku"
(Rasim Delić, "Armija ključ mira" str. 19.)


To što je HVO "eliminisan sa Područja Jablanice, Konjica, Fojnice, Kaknja, Zenice, Travnika i Bugojna" znači da je 153 tisuće Hrvata projerano, prognano i izbjeglo, te da je najmanje 1695 ljudi ubijeno. To također znači da nema više potrebe za dogovorom, iako "centralna Bosna nije dogovorena".

Dakle, kad smo zadali gabarite možemo po odgovor na drugo pitanje o tome kakav je pravni status HVO-a (što je i pitanje u naslovu, ali i pitanje koje je Lider postavio pomoći), te ratuju li postrojbe HVO.a i ABiH izvan područja 8. i 10. provincije, najbolje mogu dati izjave članova Predsjedništva BiH.
Naime, prema Uredbi sa zakonskom snagom o oružanim snagama BiH iz kolovoza 1992. HVO je dio oružanih snaga BiH.
Predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović na sjednici od 14. prosinca 1993. predložio je izmjenu Zakona o narodnoj obrani:

""Izetbegović: Ovdje je riječ o tome da se, to je mala ali krupna izmjena politički, Zakona o narodnoj odbrani gdje se kaže "da OS BiH sastoje iz Armije BiH i formacija HVO i drugih oružanih snaga". Ono sad "i formacija HVO" se briše. Pa ostaje "Snage Armije BiH i ostale oružane formacije". ""

Stjepan Kljujić, hrvatski član Predsjedništva BiH, tražio je da se ta točka skine s dnevnog reda:

"Kljujić: Molim vas da se to skine s dnevnog reda. Znate Zašto? Mi smo donijeli, ja sam sudjelovao u tome da kažemo da Armiju BiH sačinjavaju Armija, tad je bio TO, HVO i ovo. Mi moramo odraditi sa onim snagama HVO. Mislim da me razumijete. da onaj HVO ako u Gradačcu želi da se zove hrvatska brigada, ako neće, mi ćemo izgubiti tim zakonom. Ljudi su se borili u Gradačcu, Brčkom, Orašju, Odžaku na našoj strani mogu sad doći i povrijediti se... Ali nisam spreman da glasam da se HVO Gradačac i Brčko i gore Orašje, Odžak, preimenuje ovdje dok general ne bude to otišao na teren da objasni tim ljudima. Ne znam da li ste me shvatili."

General Rasim Delić, koji je sudjelovao na sjednici Predsjedništva BiH, rekao je da "to nije odrađeno, ali je pripremljeno". Zatim je naveo o kojima se brigadama točno radi:

Delić: Mi imamo tamo 115. brigadu Zrinski Tuzla, 108. pješadijsku brigadu Brčko.
107 samo po nazivu je HVO, to je MHVO od početka-Muslimansko-Hrvatsko vijeće odbrane. Oni su tako uzeli naziv. U suštini je to 90 i nešto posto Muslimana kad je riječ o nacionalnom sastavu. To je Gradačac, i imamo 110. brigadu HVO-a Usora koja je, takođe, više mješovitog sastava. To su ukupno brigade koje postoje.

Četiri brigade HVO-a što ih je naveo Delić nisu "ukupno koje postoje". To su brigade koje su ustrojene od HVO-a, i koje su nosile oznake HVO-a, a bile su podčinjene Armiji BiH i ratovale zajedno s njima protiv srpskog agresora. Jednako kao i brigade HVO-a u sastavu operativne zone Orašje s kojima ABiH ima zajedničko djelovanje, ali ne i zapovjedništvo nad njima:

"Delić: 4. operativna zona Orašje nije pod kontrolom Armije, ona je pod komandom HVO, odnosno Hrvatske Vojske. Tu imamo samo sadejstvo a ne rukovođenje i komandovanje. Znači 102. 104. i 106. brigada HVO Orašje, oni nisu pod našom komandom. Obzirom da su bili od nas odsječeni nemamo neposrednog rukovođenja i komandovanja tih jedinica. Radi se samo o jedinicama unutar slobodne teritorije BiH i unutar zone odgovornosti naših korpusa. "

Na sjednici Predsjedništva BiH sredinom prosinca 1993. godine, kada sukobi ABiH i HVO-a još uvijek traju "od Bugojna do Mostara", jer će završiti tek za dva mjeseca, potkraj veljače 1994. godine, rečeno je da Armija BiH ima pod svojim zapovjedništvom šest brigada HVO-a (107., 108., 110., 115. sarajevsku brigadu HVO.a "Kralj Tvrtko" koje je u Sarajevu nasilno rasformirana, i bihaćka brigada HVO-a koja nije uopće spomenuta na toj sjednici Predsjedništva) i "zajedničko sadejstvo" s brigadama HVO-a iz operativne zone Orašje (102., 104., 106 brigada HVO-a).

Na sjednici Predsjedništva BiH od 14. prosinca 1993. usvojen je prijedlog Alije Izetbegovića da se u zakonu o narodnoj obrani briše HVO iz sastava oružanih snaga BiH. kako je i sam Alija istaknuo, radi se i "krupnoj političkoj izmjeni". ta je promjena imala političke razloge. Ona nije bila odraz situacije i potreba na terenu. Tom zakonskom promjenom statusa HVO-a, kao sastavnog dijela oružanih snaga BiH, trebalo je legalizirati napad ABiH na hrvatske enklave u djelovima srednje Bosne, kako se sukob ne bi mogao tumačiti kao sukob dviju sastavnica jedne oružane sile. Drugo, trebalo je zamagliti sliku o veličini i području sukoba. Umjesto "kompletne jedne pokrajine po Vens-Ovenovom planu", koju su Muslimani vojno osvojili za sebe u srednjoj Bosni, trebalo je prikazati da je sukob bio daleko većih razmjera, to jest, na svim područjima BiH na kojima su Hrvati i Muslimani živjeli zajedno, i prikriti prave razloge vojnih operacija Armije BiH
http://www.youtube.com/watch?v=or0MQKILxlM
henry kissinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 20:19   #83
"HVO je eliminisan iz područja Jablanice, Konjica, Fojnice, Kaknja, Zenice, Travnika i Bugojna: Znači kompletna jedna pokrajina po Vens-Ovenovom planu sa centralom u Travniku"
(Rasim Delić, "Armija ključ mira" str. 19.)

To je "od Bugojna do Mostara", pa ti uzmi kartu pa vidi gdje je Kakanj, Zenica, kao i Vareš ili Žepče koji se ovdje ne navode.
Ti ustvari ispravljaš Sefera Halilovića (uz Nasera Orića najčasnijeg oficira Armije BiH) a ne mene

Sad kadsam već ovdje, napisat ću zašto Halilovića i Orića smatram najčasnijim oficirima Armije BiH.
Naser Orić je 1993. godine upao u srpsko selo Kravicu kraj Srebrenice, pobio, popalio, protjerao, i slovima od dva metra na zidu napisao NASER.
Halilović je 1993. upao u Uzdol i Grabovicu, pobio, popalio, protjerao sve Hrvate, i slovima od dva metra na zidu napisao SEFER.
Kaže Haag da nema dokaza.
A sad, kad su ovi najčasniji, pomislite samo kakvi su Fikret Muslimović, Enver Hadžihasnović, Zulfikar Ališpaga, Amir Kubura, Arif Pašalić, Atif Dudaković, Mehmed Alagić, pa Šerif Patković, i da ih dalje ne nabrajam.
To se po količini zločinaca u jednoj vojsci može mjeriti samo s terorističkom Maretićevom srpskom vojskom krajine, i ni s čim drugim.
Naravno tu je i najveći zločinac, Rasim Delić, koji vidimo piše "po Vens-Ovenovom planu". Tako i ovdje ovi koji brane slične stavove pišu "Majkl Rouz" ili "Čarls Šreder".
henry kissinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 01:59   #84
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Ok, ovo će sad zvučati nevjerojatno, a ti mi vjeruj ili ne.

Moja obitelj su Hrvati koji su živjeli cca 70-ak km od Vukovara, ne znam točno, u Bosni. Imali smo rodbinu u Zagrebu i znali točno što se tomo događa.

Vjeruj mi da nijedan član moje obitelji, do početka rata u Bosni, nije ni pomislio da će to doći i nama i da bi možda bila dobra ideja otići.
Dakle Hrvatska gori, Vukovar je sravnjen sa zemljom, Srbi na sva zvona pricaju o velikoj srbiji i liniji Virovitica-Karlovac-Karlobag, a vi usprkos svemu tome, usprkos znakovima koji su bili jasniji od bilo cega, "niste ni pomislili da ce to i vama doci"?!? Imas li molim te ikakvo racionalno, logicno, suvislo, razumno, bilo kakvo objasnjenje za ovakvo razmisljanje? Sta ste vi mislili da ce Srbi pravit veliku srbiju bez BiH? Zaista ne razumijem...mislim, nemoj ovo shvatit previse osobno da ja samo na tebe ciljam, jer takvih razmisljanja je bilo na tisuce, vecina Bosne je upravo tako razmisljala...tenkovi se ukopavaju po brdima iznad Sarajeva, a raja pije kavu i pita se sta oni to rade...jel su ljudi zaista do kraja bili isprani nekakvom idejom bratstva-jedinstva i Jugoslavijom ili je u pitanju bilo nesto drugo...
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 13:10   #85
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Dakle Hrvatska gori, Vukovar je sravnjen sa zemljom, Srbi na sva zvona pricaju o velikoj srbiji i liniji Virovitica-Karlovac-Karlobag, a vi usprkos svemu tome, usprkos znakovima koji su bili jasniji od bilo cega, "niste ni pomislili da ce to i vama doci"?!? Imas li molim te ikakvo racionalno, logicno, suvislo, razumno, bilo kakvo objasnjenje za ovakvo razmisljanje? Sta ste vi mislili da ce Srbi pravit veliku srbiju bez BiH? Zaista ne razumijem...mislim, nemoj ovo shvatit previse osobno da ja samo na tebe ciljam, jer takvih razmisljanja je bilo na tisuce, vecina Bosne je upravo tako razmisljala...tenkovi se ukopavaju po brdima iznad Sarajeva, a raja pije kavu i pita se sta oni to rade...jel su ljudi zaista do kraja bili isprani nekakvom idejom bratstva-jedinstva i Jugoslavijom ili je u pitanju bilo nesto drugo...
Isprani Yutelom. Roditelje smo poslije kolinja u Bosni doveli u Zagreb. Nismo dovoljno prostora imali za kompletno preseljenje. Gore sam pomenuo Novaliće, rat gledaju s brda i kavu ispijaju u nedjeljno jutro. Oko pola 10 strojnice, detonacije... Oteža kod Modriče, Hrvati, rat već zahuktao oni na poziv komšija bijelu zastavu i u Oravu. Poslije ih razmjenjuj... Alija je zadnju kartu otvorio 94. tjerajući Hrvate iz A BiH. 107.bigada je prvo bila HVO, zapovjednik Ivan Puškarić, zatim MHVO, zapovjednik general Mijačević, na kraju 107. A BiH, zapovjednik pukovnik Hanić. Sve u svemu, mislim brigada vrijedna svakog poštovanja i divljenja.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 15:10   #86
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Dakle Hrvatska gori, Vukovar je sravnjen sa zemljom, Srbi na sva zvona pricaju o velikoj srbiji i liniji Virovitica-Karlovac-Karlobag, a vi usprkos svemu tome, usprkos znakovima koji su bili jasniji od bilo cega, "niste ni pomislili da ce to i vama doci"?!? Imas li molim te ikakvo racionalno, logicno, suvislo, razumno, bilo kakvo objasnjenje za ovakvo razmisljanje? Sta ste vi mislili da ce Srbi pravit veliku srbiju bez BiH? Zaista ne razumijem...mislim, nemoj ovo shvatit previse osobno da ja samo na tebe ciljam, jer takvih razmisljanja je bilo na tisuce, vecina Bosne je upravo tako razmisljala...tenkovi se ukopavaju po brdima iznad Sarajeva, a raja pije kavu i pita se sta oni to rade...jel su ljudi zaista do kraja bili isprani nekakvom idejom bratstva-jedinstva i Jugoslavijom ili je u pitanju bilo nesto drugo...

Jedino racionalno objašnjenje koje imam je što propaganda iz Beograda, bar po mom sjećanju, do samog početka rata u Bosni nije bila usmjerena protiv Bošnjaka, tj. protiv Bosne. Lokalni ekstremni srpski političari su zapravo vrlo otvoreno govorili što će se dogoditi i što žele, ali ih valjda nitko nije uzimao za ozbiljno jer se znalo da bez Beograda i JNA nemaju sredstva da to ostvare.

Kod nas su lokalni Bošnjaci, kad je počelo, masovno bježali u vojarnu JNA po zaštitu od arkanovaca. I čudom su se čudili kako to da ih nisu primili, nego su ih potjerali van. S obzirom na to što je ta ista JNA samo par tjedana kasnije počela raditi, dobro je da ih nisu pobili.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 15:22   #87
Zar Hrvatska ne zaslužuje veliko HVALA! Bez Nje u 2-3 tjedna Bosna bi bila Srbija, muslimani, koji preživjeli, cijelim svijetom raseljeni. Hrvati takođe.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 19:42   #88
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Jedino racionalno objašnjenje koje imam je što propaganda iz Beograda, bar po mom sjećanju, do samog početka rata u Bosni nije bila usmjerena protiv Bošnjaka, tj. protiv Bosne. Lokalni ekstremni srpski političari su zapravo vrlo otvoreno govorili što će se dogoditi i što žele, ali ih valjda nitko nije uzimao za ozbiljno jer se znalo da bez Beograda i JNA nemaju sredstva da to ostvare.

Kod nas su lokalni Bošnjaci, kad je počelo, masovno bježali u vojarnu JNA po zaštitu od arkanovaca. I čudom su se čudili kako to da ih nisu primili, nego su ih potjerali van. S obzirom na to što je ta ista JNA samo par tjedana kasnije počela raditi, dobro je da ih nisu pobili.
Aha da, to je ona poznata "JNA ce nas zastititi od cetnika". A niste li barem jednim dijelicem sekunde, pomislili, da su JNA i cetnici ustvari jedno te isto? Mislim, pa sta je JNA u Hrvatskoj radila, bila na izletu? Kako to da ste mislili da ce JNA u Bosni ici protiv cetnika, a u Hrvatskoj zajedno sa cetnicima?
U Hrvatskoj je bilo 12% Srba, pa je iz toga nastao pakao, a vi ste mislili da ce Bosnu, u kojoj je bilo 35% Srba, sve to zaobici? Ne razumijem...
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 21:28   #89
Sarajevo Rikoset (Sarajevo Ricochet)

http://www.youtube.com/watch?v=LSYm0QW54ng
henry kissinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 11:02   #90
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Aha da, to je ona poznata "JNA ce nas zastititi od cetnika". A niste li barem jednim dijelicem sekunde, pomislili, da su JNA i cetnici ustvari jedno te isto? Mislim, pa sta je JNA u Hrvatskoj radila, bila na izletu? Kako to da ste mislili da ce JNA u Bosni ici protiv cetnika, a u Hrvatskoj zajedno sa cetnicima?
U Hrvatskoj je bilo 12% Srba, pa je iz toga nastao pakao, a vi ste mislili da ce Bosnu, u kojoj je bilo 35% Srba, sve to zaobici? Ne razumijem...
Možda je stvar u tome da nije bilo onog razdoblja kao u Hrvatskoj od ljeta 90-e do 91-e u kojem su se lokalni Srbi digli na oružje, a JNA mic po mic uključivala.

Također, bosanski Srbi su do samog kraja sudjelovali u političkom životu Bosne, za razliku od Hrvatskih.

I ne smatram da je glup onaj koj je vjerovao u "bratstvo-jedinstvo", glupi su oni koji su ga srušili. To je bio jedini način da sva tri naroda nastave normalno živjeti. Mislim da je prosječnom Srbinu život danas daleko gori nego što bi bio da nisu počeli rat. Teško je racionalnom čovjeku prihvatiti da će netko postupiti toliko iracionalno.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 11:19   #91
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Možda je stvar u tome da nije bilo onog razdoblja kao u Hrvatskoj od ljeta 90-e do 91-e u kojem su se lokalni Srbi digli na oružje, a JNA mic po mic uključivala.

Također, bosanski Srbi su do samog kraja sudjelovali u političkom životu Bosne, za razliku od Hrvatskih.

I ne smatram da je glup onaj koj je vjerovao u "bratstvo-jedinstvo", glupi su oni koji su ga srušili. To je bio jedini način da sva tri naroda nastave normalno živjeti. Mislim da je prosječnom Srbinu život danas daleko gori nego što bi bio da nisu počeli rat. Teško je racionalnom čovjeku prihvatiti da će netko postupiti toliko iracionalno.
što ti je to bratstvo i jedinstvo? Tko ga srušio? Gdje i kako u svijetu funkcionira. Iz tvog komentara može se zaključiti da su Hrvati krivi za sve. Krijete svoju nepromišljenost iza naših leđa!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 12:08   #92
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Možda je stvar u tome da nije bilo onog razdoblja kao u Hrvatskoj od ljeta 90-e do 91-e u kojem su se lokalni Srbi digli na oružje, a JNA mic po mic uključivala.
I iz kog razloga se mislilo, da jedanput kad se vojna mašinerija pokrene, da će se dogoditi repriza?
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Također, bosanski Srbi su do samog kraja sudjelovali u političkom životu Bosne, za razliku od Hrvatskih.
Pametan čovjek uči na tuđim pogreškama. Ili barem ne ponavlja svoje.
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
I ne smatram da je glup onaj koj je vjerovao u "bratstvo-jedinstvo", glupi su oni koji su ga srušili. To je bio jedini način da sva tri naroda nastave normalno živjeti. Mislim da je prosječnom Srbinu život danas daleko gori nego što bi bio da nisu počeli rat. Teško je racionalnom čovjeku prihvatiti da će netko postupiti toliko iracionalno.
Čekaj, u razdoblju rušenja komunizma, u razdoblju prestanka života na račun američkih kredita i hrv. turizma, u doba srpskog pustošenja, paljenja pola RH, netko je mislio da se ništa u BiH neće promjeniti?
A što se tiče života BiH Srba, usporedi njihov život u jednom Ilijašu(gdje su 91 bili većina, a sad je u fBiH) i jednoj Bijeljini (u gradu su bili manjina) ili Banjoj Luci.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 12:14   #93
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
što ti je to bratstvo i jedinstvo? Tko ga srušio? Gdje i kako u svijetu funkcionira. Iz tvog komentara može se zaključiti da su Hrvati krivi za sve. Krijete svoju nepromišljenost iza naših leđa!
Nisi dobro čitao. Piše da su Srbi počeli rat:
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Mislim da je prosječnom Srbinu život danas daleko gori nego što bi bio da nisu počeli rat.
Podsjetnik: ovo nije podforum za što bi bilo da je bilo priče, nego za priče što jest bilo.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 14:26   #94
Točno, naravno da ne optužujem Hrvate. Srbi su započeli rat, ma koliko morao i "najnormalnije" od njih cijediti u mikseru da to priznaju.

Netko je pitao, što je "bratstvo-jedinstvo"? Bratstvo-jedinstvo, kako ga ja doživljavam i kako sam ja odrastao 80-ih je potpuno razumna teorija da su svi građani jedne zemlje jednaki bez obzira na nacionalno porijeklo. Srbima je, nažalost, propaganda od 88-e ili 89-e filala glavu time da su bolji i jednakiji te da ih drugi zbog toga mrze i žele unišiti.

Fatalna kombinacija osjećaja superiornosti i neosnovanog straha je od većine naroda načinila zombije pune mržnje i nesposobne doživljavati druge nacije, a najviše Bošnjake i Albance, kao ranvnopravna ljudska bića.

Na pitanje kako oni žive u današnjoj Republici Srpskoj, odgovor je-ekonomski, sigurno daleko lošije nego što bi da rata nije bilo. Osim, naravno, šačice tajkuna, ratnih zločinaca i profitera koja je statistički irelevantna.

Čak i njihovi ekstremni nacionalisti koji bi bar imali neku utjehu "da više nema Turaka" sad bar imaju to zadovoljstvo gledati ponovo izgrađene džamije i slušati pozive na molitvu.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 14:48   #95
što se tiče hrvata i hrvatske izetbegović je:

- 1991. poslao zulfikarpašića i filipovića da sa slobodanom miloševićem popiše "historijski sporazum" u kojem se kaže da će se muslimani zalagati za očuvnje jugoslavije iako je to bilo u suprotnosti sa interesima jednog konstitutivnog naroda u BiH - hrvata

- cijelo vrijeme srpske agresije na hrvatsku prešutno odobravao srpske napade na hrvatsku sa teritorija BiH

- još sedamdesetih godina napisao "islamsku deklarciju" koja je tiskana u 200 000 primjeraka i podjeljena članovima SDA za vrijeme predizborne kampanje 1991.

- odbio svaki prijedlog predsjednika RH franje tuđmana za sklapanje saveza u obrani od srbijenske agresije pod izgovorom da se "srbi nebi pretjerano uzrujavali"

- pregovarao sa vodstvom JNA u kojima se jasno izrazio da se neće ničim suprotstaviti JNA da "uvede red" u hrvatskoj

- odobrio formiranje patrioteke lige, stranačke vojske SDA koju je formirao sefer halilović sa ciljem "zaštite muslimanskog naroda" zanimljiva je i zakletva patriotske lige koja počinje "zaklinjanjem u velikog Alahha"

- nije prstom mrdnuo kad je sravnjeno sa zemljom hrvatsko selo ravno

- jasno izjavio da rat u hrvaskoj nije "naš rat" iako je sa teritorija BiH napadana i razarana hrvatska


1992.

- odbio kutiljerov plan o teritorijalnoj podjeli BiH

- obečao a zatim i izigrao hrvate koji su postavili uvijet za izlazak na referendum o neovisnosti BiH teritorijalnu administrativnu podjelu BiH po nacionalnom principu

- formirao "teritorijalnu obranu BiH" sa većinskim muslimanskim zapovjednim kadrom i to krivotvoreći proceduru za postavljanje zapovjednog kadra u predsjedništvu BiH

- pregovarao sa hrvatskom stranom o formiranju zajedničkog zapovjednog lanaca a onda na terenu taj dogovor zdušno kršio

- smjenio zapovjedništvo armije BiH na području prozora i vakufa koje je bilo za suradnju sa hrvatima i postavio one koji su izazvali sukob sa hrvatima


1993.

- izvršio otvorene provokacije u prozoru i vakufu koje su rezultirale sukobom HVO i Armije BiH

- potpisao sa srbima primirje a onda otvoreno napao hrvate pogotovo u srednjoj bosni i mostaru

- izvršio otvorenu agresiju na bugojno, travnik, vareš, konjic, jablanicu gdje je preko 100 000 hrvata prognanao preko tisuću pobijeno i oko 15 000 strpano u logore

- potpisao sa srbima deklaraciju izetbegović - karađić po kojem se srbima dozvoljava da se odvoje od BiH pod uvjetom da prije toga izvrše referendum pritom je u sporazum uglavljeno da će obe republike (???) imati IZLAZ NA MORE (???)

- odbio vance - owenov plan kojeg je prethodno prihvatio

- izvršio državni udar kad je odbio da prepusti mjesto predsjednika predsjedništva BiH hrvatskom članu stjepanu kljujiću potpuno zanemarivši ustavnu proceduru



itd itd

ostaje još jedana činjenica vrlo bitna: izetbegović nikad nije izašao sa ikakvim prijedlogom o budućem unutarnjem ustrojstvu BiH iako je to bio jedini uvijet da se prekinu svi sukobi i to od strane hrvata ali i srba

jedini njegov vid ustroja BiH izražen je u "islamskoj deklaraciji" i nićemu više

uporno je izbjegavao bilo kakav dogovor o uređenju BiH i s time izazivao da se ratni sukobi što više nastavljaju

na štetu vlastitog naroda (srebrenica, bihać. žepa ...)
henry kissinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 15:14   #96
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Točno, naravno da ne optužujem Hrvate. Srbi su započeli rat, ma koliko morao i "najnormalnije" od njih cijediti u mikseru da to priznaju.
Netko je pitao, što je "bratstvo-jedinstvo"? Bratstvo-jedinstvo, kako ga ja doživljavam i kako sam ja odrastao 80-ih je potpuno razumna teorija da su svi građani jedne zemlje jednaki bez obzira na nacionalno porijeklo. Srbima je, nažalost, propaganda od 88-e ili 89-e filala glavu time da su bolji i jednakiji te da ih drugi zbog toga mrze i žele unišiti.
Fatalna kombinacija osjećaja superiornosti i neosnovanog straha je od većine naroda načinila zombije pune mržnje i nesposobne doživljavati druge nacije, a najviše Bošnjake i Albance, kao ranvnopravna ljudska bića.
Na pitanje kako oni žive u današnjoj Republici Srpskoj, odgovor je-ekonomski, sigurno daleko lošije nego što bi da rata nije bilo. Osim, naravno, šačice tajkuna, ratnih zločinaca i profitera koja je statistički irelevantna.
Čak i njihovi ekstremni nacionalisti koji bi bar imali neku utjehu "da više nema Turaka" sad bar imaju to zadovoljstvo gledati ponovo izgrađene džamije i slušati pozive na molitvu.
Ne znam, ovo što ti pričaš (ne pretjerana bitnost nacije) je normalna pojava na zapadu (dok poštuješ običaje većine).
U RH nema ovoga o čem ti pričaš, odnosno ima djelova, no oni su više vezani na prijašnju pobunu protiv države nego na etnik.
Što se tiče BiH, cijela BiH je živjela na tuđi račun (osim zap. Hercegovine, koja je sustavno devastirana), tako da usporedbe prije i kasnije ne prolaze.
Poanta sa Srbima je da Srbi u RS žive bolje nego u fBiH, odnosno, da kad se sve zbroji, još su dobro prošli.
@Henry, Izetbegovića vrlo dobro definira njegova rečenica, "što uzmemo od Hrvata u centralnoj Bosni, morat ćemo dat Srbima u istočnoj". Što je neizravno priznanje da zapravo ratuje za Srbe
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 21:18   #97
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ne znam, ovo što ti pričaš (ne pretjerana bitnost nacije) je normalna pojava na zapadu (dok poštuješ običaje većine).
U RH nema ovoga o čem ti pričaš, odnosno ima djelova, no oni su više vezani na prijašnju pobunu protiv države nego na etnik.
Što se tiče BiH, cijela BiH je živjela na tuđi račun (osim zap. Hercegovine, koja je sustavno devastirana), tako da usporedbe prije i kasnije ne prolaze.
Poanta sa Srbima je da Srbi u RS žive bolje nego u fBiH, odnosno, da kad se sve zbroji, još su dobro prošli.
@Henry, Izetbegovića vrlo dobro definira njegova rečenica, "što uzmemo od Hrvata u centralnoj Bosni, morat ćemo dat Srbima u istočnoj". Što je neizravno priznanje da zapravo ratuje za Srbe
Dobro,kako ti kazes BIH je cijela zivjela na tudji racun,nisam siguran.Znam da Banja Luka i Sarajevo nisu sigurno,kao i vecina Bos Krajine,,u Banja Luci je bilo viska radnih mjesta,za razliko od danas,
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 21:33   #98
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Dobro,kako ti kazes BIH je cijela zivjela na tudji racun,nisam siguran.Znam da Banja Luka i Sarajevo nisu sigurno,kao i vecina Bos Krajine,,u Banja Luci je bilo viska radnih mjesta,za razliko od danas,
Zato jer je postojalo tržište za njih. Nije bilo konkurencije. Sjećam se "kvalitetnih" bosanskih svjećica koje je moj tata koristio na starom stojadinu, akoje su se stalno kvarile.
Možeš ti i raditi, a opet živjeti na tuđi račun.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 00:14   #99
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Možda je stvar u tome da nije bilo onog razdoblja kao u Hrvatskoj od ljeta 90-e do 91-e u kojem su se lokalni Srbi digli na oružje, a JNA mic po mic uključivala.

Također, bosanski Srbi su do samog kraja sudjelovali u političkom životu Bosne, za razliku od Hrvatskih.

I ne smatram da je glup onaj koj je vjerovao u "bratstvo-jedinstvo", glupi su oni koji su ga srušili. To je bio jedini način da sva tri naroda nastave normalno živjeti. Mislim da je prosječnom Srbinu život danas daleko gori nego što bi bio da nisu počeli rat. Teško je racionalnom čovjeku prihvatiti da će netko postupiti toliko iracionalno.
ma kakvo bratstvo jedinstvo? nikad toga nije bilo
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 00:28   #100
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Nisi dobro čitao. Piše da su Srbi počeli rat:


Podsjetnik: ovo nije podforum za što bi bilo da je bilo priče, nego za priče što jest bilo.
Znam. Ali ako su Srbi počeli rat u Hrvatskoj, kako su mogli vjerovati da neće u Bosni? Jedino da su Hrvati provocirali rat u Hr?? Ma nikom s oružjem se ne vjeruje...
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:39.