Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2021., 21:40   #1
Porez - što učiniti?

Pozdrav svima,

nadam se da će mi netko moći pojasniti i pripomoći.
Imam 24 godine i od 18. godine suvlasnik sam naslijeđene nekretnine koja je iznajmljena. Odmah nakon srednje škole krećem na fakultet i radim ISKLJUČIVO putem Studentskog servisa. Nikada nisam prešla dopuštenih cca 60 000 kn godišnjih prihoda koji dovode do oporezivanja.
Od 2018. do danas navodi se porezna obveza plaćanja poreza na dohodak najam/zakup, šifra 1503.
NIKAD, tijekom svih ovih godina mi doma nije došlo pismo od Porezne s uplatnicom / godišnjim obračunom, čime god.
Danas, igrom po e-poreznoj ulazim u knjigovodstvene godine. Od 2014. mi očito pišu obračune, no nikada mi ga nitko nije dostavio. Student, pojma nemam o porezima, nisam ni provjeravala e-poreznu.
Uglavnom, od 2014. godine obračunavaju porez na dohodak najam zakup, š. 1503 i porez na dohodak godišnja primanja, š. 1619.
Stan je službeno iznajmljen i porezni sam obveznik za iznajmljivanje od 2018.
Također, primam obiteljsku mirovinu i stipendiju koje bi oboje trebale biti neoporezive, ako se ne varam. Također, nikad nisam prešla granicu oporezivih prihoda od studentskog zaposlenja.
Što mi naplaćuju kao porez na godišnji dohodak?
Kako je moguće da iznos poreza na dohodak od najma svake godine varira ikao je iznos godinama jednak?
Kako je moguće da je porez na dohodak na najam i zakup na današnji datum za 2021. godinu nešto više od 2000 kn, a prijavljena je najamnina 500 kn/mj, ergo u trećem mi je mjesecu porez veći od samog dohotka.

Što da radim?
Nikad mi nije ni prisilno naplaćena ovrha, odmah da napomenem.
Ne znam što se događa i kako me onda zaobilazi prisilna naplata već 6 godina?
cupoftea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2021., 21:57   #2
1. U zadnjih 6 godina mijenjao se je osobni odbitak i 2014. nisi sigurno mogla zaraditi 60.000 kn neoporezivo. Za 2014. konkretno govorimo o 41.400 kn neoporezivo.

2. Porez na najam se obračunava na cijenu koja je tržišna prema poreznoj, ne ona koja je napisana u ugovoru. Došlo je do porasta najamnine prema njima pa je i tvoja porezna obaveza porasla
OdmoranPonovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2021., 22:04   #3
U redu, hvala, no nisam prešla niti tih 41k, pogotovo ne 2014. Prvo zaposlenje putem studentskog servisa je 2016. godine.
cupoftea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2021., 22:23   #4
Kad si preuzela vlasništvo nad nekretninom jel ona bila u tom trenu u najmu
OdmoranPonovo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:52.