Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2015., 21:14   #1141
Vikky, ja mu ne bi stavljala brnjicu zbog jednog ekscesa. Neka je ignorira, nesto mu ne pase i ima pravo na to, nije u redu forsirati druzenje.
Pusti ga neka se igra s ostalim kujicama ali ga prati i djeluj u slucaju naznaka eventualnog napada iako vjerujem da je to prijasnje ponasanje bilo izazvano necim sto vi, vlasnici, niste zamijetili ili niste obracali pozornost.
Moj Yuki ne voli retrivere i nije vazno, ima dovoljno drugih pasmina za igranje.:klap:
Retrivere ignoriram, njega ucim istom i to je to, ne zelim mu nametati svoju volju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 00:15   #1142
Quote:
Angelsss kaže: Pogledaj post
Vikky, ja mu ne bi stavljala brnjicu zbog jednog ekscesa. Neka je ignorira, nesto mu ne pase i ima pravo na to, nije u redu forsirati druzenje.
Pusti ga neka se igra s ostalim kujicama ali ga prati i djeluj u slucaju naznaka eventualnog napada iako vjerujem da je to prijasnje ponasanje bilo izazvano necim sto vi, vlasnici, niste zamijetili ili niste obracali pozornost.
Moj Yuki ne voli retrivere i nije vazno, ima dovoljno drugih pasmina za igranje.:klap:
Retrivere ignoriram, njega ucim istom i to je to, ne zelim mu nametati svoju volju.
Misliš da ga pustim sa sve tri, uključujući i labicu? ...samo me strah da ne uspijemo reagirati na vrijeme ukoliko se nešto i dogodi jer se teško uvaliti među pse koji se, onako, svađaju Brnjicu bih inače uzela u razmatranje, jer psa nisam pustila ima sad već oko sedam dana i to mi je užasno, a njemu još gore, vidi se da mu fali igre i trke. Igram se s njim u kuhinjici od par kvadrata

I naravno, uvijek se pokazalo da sam dobro odlučila da ga držim na povodcu, jer bi se uvijek, u svako (ali svako) doba dana-noći i na svakom mjestu pojavio neki samošetač (svi mužjaci) kojeg on ne voli i na koje poludi. Jednostavno ne znam više što da radim. Žao mi ga je. Danas u šetnji naletili na ove tri njegove ženke, među kojima je i labica, sve puštene, skaču, igraju se, letaju za lopticom, trče po livadi, a moj na lajni otužno gleda i cvili. Došlo mi je plakat, majke mi.
S druge strane, jedan od ovih puštenih pasa samošetača, kad vidi da je moj na lancu i 'nemoćan', lijepo zna isprovocirati i tu mi je brnjica upitna, jer će još moj blento nastradati. I ne voli brnjicu, probali jednom. Iskreno, i ne želim je, a i on mi je dao do znanja da ne želi nikom zapravo nauditi kad nijednog nije niti ogrebao u svađi, kamoli ugrizao, ali svejedno mi je sve stresno i napeto, jer ga se boji i dosta ljudi. Užas, užas...Što da radim? Kako da istrčim psa igdje u ovakvim situacijama?
vikky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 07:14   #1143
Quote:
vikky kaže: Pogledaj post
Kako da istrčim psa igdje u ovakvim situacijama?
Teško.

Ni ja ni itko drugi ne može ti na neviđeno ništa savjetovati. Sama ćeš morati proieniti situaciju, odvagnuti za i protiv.

Kao prvo, ako postoji mogućnost da dođe do konflikta s drugim psom, pazi da ga puštaš tamo gdje je to dopušteno - ne znam prilike u tvojem graadu / mjestu, Raspitaj se, nemoj se povoditi za onim što je uobičajeno. Imaš tzv. "opasnu pasminu" i uvijek će tvoj pas automatski biti kriv.

Kao drugo, ako misliš da tvoj pas nikome neće nanijeti nikakvo zlo, u što ne možeš biti sto posto sigurna, ali možeš procijeniti kolika je vjerojatnost, pusti ga kao i do sada da se istrčava i druži s psima s kojima je u prijateljskim odnosima.

Ako naprotiv misliš kako je vjerojatnost da će doći do nevolje velika, stavi mu benjicu. Vidiš li da se situacija povoljno razvija, s vremenom ćeš mu je možda moći skinuti. Čini mi se da je brnjica ipak manje zlo od prisilnog mirovanja. Pazi samo da brnjica bude dobro pričvršćena, ali da ga ne žulja - da je ne skine odnosno da ne bude još više isfrustriran.

Žao mi je svakog psa kojem se nešto loše desi, ali su samošetači psi bez vlasničke kontrole, psi koje neodgovorni vlasnik pušta ili im dopušta da lutaju.
Ako tvoj pas ne bude nosio brnjicu, neka se brani sam, a ako ne, moći ćeš ga ti obraniti sprejom.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 08:36   #1144
Slazem se sa trebaš imati malo vise opreza u škakljivim situacijama jer ako dođe do fajta, ti imas stafa i to se u praksi gleda drukcije dan danas.

No, rekla bih za kujice, da je gotovo nikakva šansa da ce biti nesto osim mozda tu i tamo nekog nezadovoljstva sa tom jednom, ali nista vise.
Iznimno je rijetko da ce mužjak ici bas napasti ženku, a i stafovi su poznati da vole fajt sa muzjacima ako su izazvani ali zenkama dopuštaju sve.

Mislim da je tu u pitanju vise tvoj strah, oko kujica mislim da se nemaš kaj posebno brinuti.

Oko samosetaca, probaj puštati tamo gdje ih nema.
Ne mora biti veliko podrucje, bitno da malo protrci, poigra se sa kujicama ili kad ste sami s lopticom recimo...da se izdovolji.
Sve ostalo mozes komotno u duge šetnje koje su mu isto potrebne a nista mu nece biti ako šeće na lajni, samo da su malo duže.

Imaj na oku uvijek druge pse prije njega, posebno muzjake i te koji su samosetaci, svog pod kontrolu i odite dalje.
Najbolje ti je ako dođe do susreta bez puno drame samo otici sa psom dalje kao da nista nije bilo, veselo, zaokupirati ga šetnjom, brzo ce izaći tako iz tog moda ako vas napadne neki slobodnjak.
Nikad ne ostati dugo u tim stresnom situacijama i nece se to 'zalijepiti' na njega.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 09:40   #1145
Quote:
vikky kaže: Pogledaj post
Misliš da ga pustim sa sve tri, uključujući i labicu? ...samo me strah da ne uspijemo reagirati na vrijeme ukoliko se nešto i dogodi jer se teško uvaliti među pse koji se, onako, svađaju Brnjicu bih inače uzela u razmatranje, jer psa nisam pustila ima sad već oko sedam dana i to mi je užasno, a njemu još gore, vidi se da mu fali igre i trke. Igram se s njim u kuhinjici od par kvadrata

I naravno, uvijek se pokazalo da sam dobro odlučila da ga držim na povodcu, jer bi se uvijek, u svako (ali svako) doba dana-noći i na svakom mjestu pojavio neki samošetač (svi mužjaci) kojeg on ne voli i na koje poludi. Jednostavno ne znam više što da radim. Žao mi ga je. Danas u šetnji naletili na ove tri njegove ženke, među kojima je i labica, sve puštene, skaču, igraju se, letaju za lopticom, trče po livadi, a moj na lajni otužno gleda i cvili. Došlo mi je plakat, majke mi.
S druge strane, jedan od ovih puštenih pasa samošetača, kad vidi da je moj na lancu i 'nemoćan', lijepo zna isprovocirati i tu mi je brnjica upitna, jer će još moj blento nastradati. I ne voli brnjicu, probali jednom. Iskreno, i ne želim je, a i on mi je dao do znanja da ne želi nikom zapravo nauditi kad nijednog nije niti ogrebao u svađi, kamoli ugrizao, ali svejedno mi je sve stresno i napeto, jer ga se boji i dosta ljudi. Užas, užas...Što da radim? Kako da istrčim psa igdje u ovakvim situacijama?
Na brnjicu ga trebaš učiti i navikavati, jer će ga u suprotnom živcirati i stalno će ju pokušavati skinuti. Pogledaj ovo i probaj: LINK
Drugo, moraš ga pustiti da se istrči ali pazi gdje ga puštaš. Ili neka trči uz bicikl, ali njemu prilagodi tempo. Bitno je da ga učiš da ignorira druge pse, pa onda neće reagirati na samošetače nego će ih ignorirati osim ako se oni zalete na njega. S kujama ja stvarno ne vidim nikakav problem, reagirat će možda u nekoj situaciji ali tako reagiraju svi psi. I moj se zaleti na drugog koji mu stane na šapu npr, ali to uzbuđenje brzo splasne.
Kad vidiš da mu nešto ne paše i da nije raspoložen, nemoj ga voditi u šetnju s njima nego odite na drugu stranu, zabavi ga, trčite zajedno, imaj uz sebe poslastice ili igračku koju jako voli...puno je načina za djelovanje, ali svakako izbjegavaj forsiranje. Ako nešto ne želi, ima pravo na to.
Nemoj samo ti biti preplašena i nervozna, jer to prenosiš na njega i možda bude reagirao samo zato što osjeti tvoju nervozu. Nauči i sebe i njega da se smirite.
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 09:50   #1146
vikky; a jel ti znaš voziti bicikl?

Ako znaš; fino satvi psa na lajnu i odite se vozati. Ako možeš neka to bude barem makadamski teren; još bolje zemljani put; najlošija opcija je beton.

Valjda imate gdje otići a da budete malo sami.

Moje iskustvo sa brnjicom je bilo takvo da je kuja i sa njome napala jednog psa kojeg izuzetno ne voli; štoviše valjda ga mrzi. Kako je krupnija od njega tako ga je i sa njome savladavala bez beda ali bez obzira; i manji pas ima zube pa je u takvoj situaciji ovaj s brnjicom u skoro pat poziciji.

Navikavanje na brnjicu je također individualno od psa do psa i vlasnikova stava valjda; mi smo njoj brnjicu metnuli, ona je pokušala prvu minutu malo šapom to skinuti, nismo dozvolili, skrenuli joj pažnji i okej; nosi ju bez beda.
Probaj posuditi od nekoga odgovarajuću za njega pa mu je stavi da vidiš kaj veli.

Po pitanju druženja sa kujicama; slažem se sa Afrom, nemoj odustati od toga; nekako je baš nesvakidašnje da mužjak "prikolje" ženskicu sam tak.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 10:30   #1147
Quote:
vikky kaže: Pogledaj post
Što da radim? Kako da istrčim psa igdje u ovakvim situacijama?
Prvo se malo opusti. Pasica,koja je inače ovako malo reaktivnija,mi je ponajgora bila onda kad sam ja bila u grču zbog toga.
Drugo,ako ga nećeš puštati da se istrči,probaj si barem sa dugom lajnom,odnosno nečime od 10 metara(uže s kopčom na kraju odradi posao),odite si do parka,plaže,livade i umjesto divljanja radite na pozivu,učite nove stvarčice i komande,a imaš kakvu-takvu kontrolu. I to je neka vrsta vježbe i tjelovježbe i zabave za mozak,svakako više nego samo na kratkoj lajni i našim sporim korakom. Imaš i opcije jogginga,bicikliranja s njime kako ti već predložiše itd.

I izbjegni mjesta na kojima su samošetači. Nisu uvijek i svugdje,procunjaj okolo u različita doba dana i vidi gdje su i u koja doba. Prijateljica mi ima psa koji apsolutno ne podnosi druge pse i jako je agresivan prema njima. I gle sad-on izadje svaki dan dva puta s njom i istrči se. Prvi put jako rano ujutru,kad još nikoga nema vani,pa se on fino istrči. Drugi put jako kasno uvečer,sa baterijskom lampom Znači,nadje se načina kad se mora.
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 11:24   #1148
Mi smo u malom mjestu okruženom s puno livada, plaža, kampova i sl., ali to jest ipak premalo mjesto da bi se sa sigurnošću mogao izbjeći nepoželjan susret, u tome i jest problem. Ovaj jedan mužjak je doslovno pušten 24 sata dnevno, što reći... Svuda su. Drugi problem jest predrasuda što su 'stafovi uvijek krivi na prvu' zbog čega sam uvijek na oprezu, ali teško je kad si jedini takav.

Vikky ne vozi biciklo , ali palo mi je na pamet da probam s trčanjem ili s rolama i dosta dugom lajnom (zamolit ću vas još preporuku za dugu lajnu koja je dobra za jake i veće pse). To mi je trenutno sve zapravo investicija u čekanju, pa sam zato malo nervozna, jer mi ga je žao, a trenutno mu ne mogu ponuditi zadovoljavajuće rješenje, zbog čega se i jadam ovdje

Ono što je definitivno pomak jest činjenica da sam s vremenom ja više kul (što nije lako kontrolirati), a on sve poslušniji. Neki dan je tako lajao i režao na dva mužjaka u prolazu, nije mi bilo ni do čega i onako sam mu ful mirno rekla, 'ajde sjedi više i mir' i on sjedne i ostane miran, a mužjaci još pored njega šokirala sam se s tim jer je to prvi put da me na prvu poslušao u toj situaciji :klap:

Što se tiče ženki, stafići su baš kako kažete, zbog čega me i zbunila situacija s labicom. No, u trenutku kad smo bili u društvu s te tri ženke i kad je on režao i išao zaskočiti s lajne na labicu, najmanja mješanka se hrabro ispriječila ispred njega i lajala na njega. Kad bolje razmislim, točno od tada, labicu ignorira i više nema neugodnih reakcija, pa mi se sve čini da se pokorio volji te male mješanke koja ga je upozorila da ne dira u njenu 'obitelj'

Ništa, probam onda sa sprejom i bez brnjice po pitanju ženke i drugih, jer prema iskustvima ovdje, brnjica bi ga dovela u pat poziciju o kojoj pričate, gdje bi on nagrabusao. U međuvremenu skupljam za role i dugu lajnu, potvrdile ste mi ideju. Nekako ćemo se valjda snaći do tada.
Puno vam hvala
vikky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 11:34   #1149
Quote:
vikky kaže: Pogledaj post
Mi smo u malom mjestu okruženom s puno livada, plaža, kampova i sl., ali to jest ipak premalo mjesto da bi se sa sigurnošću mogao izbjeći nepoželjan susret, u tome i jest problem. Ovaj jedan mužjak je doslovno pušten 24 sata dnevno, što reći... Svuda su. Drugi problem jest predrasuda što su 'stafovi uvijek krivi na prvu' zbog čega sam uvijek na oprezu, ali teško je kad si jedini takav.
A jel pliva, da ga odvedeš na neku zabačeniju plažu. Ili na livadu, svejedno.
Tijekom šetnje svi mi srećemo razne pse, ali ja se tješim da je to samo na putu do livade, parka, šume i sl, tako da će na kraju biti nagrađen za ignoriranje samošetača, lijepo se istrčati a u povratku ako ih se i sretne bitno da oboje ostanete hladne glave, on će biti izmoren, pa će puno blaže reagirati.
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 13:31   #1150
Quote:
vikky kaže: Pogledaj post
(zamolit ću vas još preporuku za dugu lajnu koja je dobra za jake i veće pse)
Na autobus i do prvog većeg mjesta. Kupi gurtnu za rolete i dva karabinera pa daj postolaru da to prošije - postolara spominjem jer su njihove mašine jače od krojačkih.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:16   #1151
Quote:
vikky kaže: Pogledaj post

Vikky ne vozi biciklo , ali palo mi je na pamet da probam s trčanjem ili s rolama i dosta dugom lajnom (zamolit ću vas još preporuku za dugu lajnu koja je dobra za jake i veće pse). To mi je trenutno sve zapravo investicija u čekanju, pa sam zato malo nervozna, jer mi ga je žao, a trenutno mu ne mogu ponuditi zadovoljavajuće rješenje, zbog čega se i jadam ovdje
O milo; ako ne voziš bajk nemoj onda ni na rolama istrčavati psa i to sa dugom lajnom; di ti je logika

Duga lajna , on slučajno potegne, to se povuće po podu, tebi pod role i tak buš si kosti strgala da je to milina.

Rađe kupi neku oprsnicu i lajnu klasične dužine; koju nebuš namotala oko ruke u tri sloja već buš normalno držala da možeš u svakom momentu ispustiti ako nekaj pođe po krivu

Trčati možeš sa psom; meni je to jako zabavno; lagano đogiranje; samo se nadam da imaš tolko kondicije.

Brže budeš naučila voziti biciklić ( pa makar i s pomoćnim kotačima ) nego da se ufuraš u kondu da možeš otrčati cca 5 km kaj je za njega pis of kejk laganog kentera.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 17:31   #1152
hm...mislim na onu dugu lajnu što se pušta na dugme i kontrolira duljina, imali smo nešto slično...ne vidim iskreno kako ne bih mogla to i role jer bih s takvom mogla kontrolirati s njim Ne mislim baš šprintati, nego onako, meni lagano, njemu opet jači tempo nego što ima kroz ove normalne šetnje, uglavnom tempo s kojim bih bez smetnje mogla na vrijeme prikočiti i njega pozvati ukoliko se počne udaljavati (iako vjerujem da ne bi jer mi je lijepo počeo pratiti korak u šetnji (naučili smo i ne poteže me više). Trčanje možda, ali vjerujte, nije biciklo za mene

angelsss, ovo stafordsko čudo se boji vode dođe do mora, uroni njušku da se rashladi i bježi vani...Evo sad smo došli iz jaaaako duge šetnje. Pred kućom naiđemo na psa na kraju šetnje, moj jedva diše i opet je bio gori nego inače kad je ugledao dotičnog Danas nam je inače baš bilo veselo. Imamo novog psića u mjestu, muškog, puštenog (ali barem uz gazdu), koji je lijepo pobjegao od gazde kad nas je vidio, došao do mog, vidio ga na lajni i počeo provocirati, ići na njega (da ga opet ovaj moj ne može dohvatiti), režati na njega... Hrabar neki mali...Udaljimo se jer je gazda doskočio nakon par minuta, a tih par minuta mi je bilo kao sat... Odem na neku livadu, pustim ga na 5 min (iako tvrdim da nigdje nije sigurno, ali je ova dosta udaljena, pa ajde...). Po povratku na kraju šetnice dočekaju nas tri muška psa, svi pušteni i bez ikakvog nadzora...

Uteknem, skrenem (jedva na vrijeme), zaokružim cijelim mjestom okolo-naokolo, jer ne mogu drugačije, završim i na magistrali, taman da ću pred kuću, eto još jednog veselog mužjaka pušten skakuče ispred nas. I opet ovaj moj poteže, šizi, laje, reži...Kružili smo brat bratu preko dva i po sata. Iscrpljena sam k'o mazga, a evo i on jadan zalegao i zakrmio k'o beba I ovako mi je skoro svaki dan, samo sad pristižu još novi mali, hrabri muški psići s kojima se šetnja dobro produlji dok ih zaobiđemo...Genijalno... Mislim da nam nema spasa ali eto, šetat ćemo do ljeta samo u popodnevnoj šetnji i po 4 sata nastavi li se ovako (ljeto s turistima neću niti spominjati)

Zadnje uređivanje vikky : 19.03.2015. at 17:45.
vikky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 17:45   #1153
Quote:
vikky kaže: Pogledaj post
hm...mislim na onu dugu lajnu što se pušta na dugme i kontrolira duljina, imali smo nešto slično...ne vidim iskreno kako ne bih mogla to i role jer bih s takvom mogla kontrolirati s njim
Fleksicu hoćeš. Po mojem je mišljenju to najlošije rješenje. S najvećom duljinom (10 m) vidjela sam je kod Zooplusa, ali bome i košta, a i teška je u ruci - vidi dolje težinu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 19:23   #1154
Ne znam kako bi izgledalo to s fleksicom i psom koji se zakacio s drugim, nije da bi ga mogla vratiti sebi nego bi ti trcala njemu ili bi fleksica pukla.
Role ti nikako ne smiju biti na pameti, osim ako si vrhunski roler (valjda se tako kaze ). Kako bi tocno na njima kontrolirala psa od 40ak kg koji rezi, propinje se ili tuce s drugim. Lijepo sam ti napisala, radi s njim na ignoriranju drugih ili kruzi oko mjesta. Trece ti nema, on je vec u godinama i tesko je ali nije bas da imas previse izbora.
Eventualno, ako imas auto i u blizini neku sumu ili napustenu livadu koja je izolirana, da ga tamo vodis jednom dnevno na istrcavanje. U suprotnom ce, u nedostatku aktivnosti i viska energije vremenom postati jos gori, netrpeljiv, zivcan i agresivan. Nastavi sa socijalizacijom, nadjite se s kujama na 10 min, pa drugi dan na 11 i tako, da se i dalje druzi a s druge strane ga samog istrcavaj.



Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 23:21   #1155
Quote:
Angelsss kaže: Pogledaj post
Ne znam kako bi izgledalo to s fleksicom i psom koji se zakacio s drugim, nije da bi ga mogla vratiti sebi nego bi ti trcala njemu ili bi fleksica pukla.
Role ti nikako ne smiju biti na pameti, osim ako si vrhunski roler (valjda se tako kaze ). Kako bi tocno na njima kontrolirala psa od 40ak kg koji rezi, propinje se ili tuce s drugim. Lijepo sam ti napisala, radi s njim na ignoriranju drugih ili kruzi oko mjesta. Trece ti nema, on je vec u godinama i tesko je ali nije bas da imas previse izbora.
Eventualno, ako imas auto i u blizini neku sumu ili napustenu livadu koja je izolirana, da ga tamo vodis jednom dnevno na istrcavanje. U suprotnom ce, u nedostatku aktivnosti i viska energije vremenom postati jos gori, netrpeljiv, zivcan i agresivan. Nastavi sa socijalizacijom, nadjite se s kujama na 10 min, pa drugi dan na 11 i tako, da se i dalje druzi a s druge strane ga samog istrcavaj.
Jao, neugode, toliko sam više zamantana od svega, da uopće nisam povezala scenu sebe na rolama i susret s drugim psom istovremeno, toliko me okupirala samo misao kako ga istrčati To bi uistinu bilo zabavno Ići ću na normalno trčanje, ovo s autom nije loša ideja, to sam isto promislila, ali trčanje uz plažicu zvuči možda čak i bolje. Socijalizacija je isto u tijeku, evo sad smo se vratili s večernje šetnjice s kujama, koja nam je svaku večer na rasporedu barem na pola sata, tu nam ide sve bolje i bolje, čak se i poljubio s labicom Barem nešto Imaš pravo, kružit, trčat i jednostavno se snalazit, dobro je što barem imam vremena za njega. Nego, to sam te mislila i pitati u prošlom postu: kada kažeš 'radi na ignoriranju' - Kako ti to radiš sa svojim psom i kako tempiraš nagrade/poslastice, ukoliko se s njima služiš?

Zadnje uređivanje vikky : 19.03.2015. at 23:32.
vikky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 03:26   #1156
vikky,role,bicikl,pa i jogging nisu baš stvari koje možeš ovog trena odlučiti da radiš,uzeti psa i lajnu(pogotovo ne dugu) i izaći vani s njime,u očekivanju da pas odradi sve kako treba. Treba i malo navikavanja i osnovne poslušnosti. I za takve stvari ne lajnu dulju od 2 metra.

Dugu lajnu od 10-ak metara sam iskreno predložila za nešto sasvim deseto-za rad s psom,gdje će ipak imati malo više prostora za kretanje nego na kratkoj,a gdje ćeš ti imati malo više kontrole nego kad je pušten. Koristan alat,čak i za one čiji su psi oličenje poslušnosti. Ja sam kupila obično uže,stavila karabin na jedan kraj,ispalo me puno jeftinije nego da sam uzimala trening lajnu. I ona ne znači da pas ne treba i bez lajne da se istrči,ali kad si već u tolikom grču trenutno da ga niti ne puštaš,eto ti opcija za rad s njime u bolje kontroliranim uvjetima. Dolazak na poziv,skretanje pažnje,mijenjanje pravca,neke druge naredbe i stvari koje želiš... Više prostora nego na kratkoj lajni,zabavnije nego samo šetanje uz tebe i interakcija medju vama.
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 08:59   #1157
Sto se tice brnjice meni je ful pomogla. Navikavala sam kuju na sve moguće načine ali na kraju ju nikada nije privolila ali ju je nosila. Brnja je prvenstveno meni pomogla da se riješim grča u trbuhu da će se nešto loše desiti. Stavila bih joj brnjicu i pustila među pse/psa. Ako bi krenula dominirati ili nešto zaustavila bi ju. Nakon svakog mirnog njuškanja s drugim psom, pozvala i ooooobilato nagradila. Zeznuto je to što u biti ne znaš da li je drugi pas agresivan, ali uglavnom pitam i do sada s te strane nije bilo problema.
Još jedna odlična stvar je što sam stekla puno veće povjerenje u nju (tipa da možemo proć pokraj psa bez lajne a da mu ona ne priđe - bez brnjice se to ne bih usudila ni probati).
Samošetači su mi najdraži bili jer nemam strah da će mi vlasnik skočit za šiju

All in all, brnja je samnom u šetnjama i kada ide u nepoznato društvo - ide s brnjom. Ljudi ako pitaju - ždere i zato ju nosi :P
Ni Na Na is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 10:12   #1158
Quote:
vikky kaže: Pogledaj post
Nego, to sam te mislila i pitati u prošlom postu: kada kažeš 'radi na ignoriranju' - Kako ti to radiš sa svojim psom i kako tempiraš nagrade/poslastice, ukoliko se s njima služiš?
Ja uz sebe apsolutno uvijek, u svakom trenutku imam poslastice, bilo doma bilo vani. Redovno ih mijenjamo tako da mu ne dosade jer je sklon na neki način prilikom učenja ignorirati tebe i poslastice ako zna kakve su. Poslastice za učenje ignoriranja su uvijek najslasnije - svježi sir, salamica neka, sušene jetrice ili keksići koje sama pečem. Uz njih imam i druge keksiće, većinom kupovne i paštetu za pse.
Kad je u pitanju šetnja po kvartu, ja imam oči na sve strane i u slučaju da skužim psa/mačku prije njega, što se često zna dogoditi pošto on njuška okolo, fokusiram ga na sebe, gledamo se u oči i dajem mu paštetu. Nastojim mu je ne držati cijelo vrijeme na dohvat ruke nego očuvati fokus na mene a paštetom u određenim vremenskim intervalima samo nagrađuje taj fokus. Kada pas/mačka produži na svoju stranu, mi nastavljamo šetnju.
Drugo su situacije kada on skuži psa/mačku kada i ja ili prije mene. Kada se uzbudi ga je teže fokusirati ali ja ga dozovem, pogleda me i dobija poslastice, jednu za drugom bez vremenske zadrške.
Uglavnom, sada na mačke više ne laje, potiho, u sebi zacvili koji put i to je to, osim ako ona protrči drito ispred nas pa ga iznenadi.
Sa psima s kojima se mimoilazimo radim tako da ga nagrađujem najfinijim mogućim i držim fokus na sebi dok ga ne prođemo. Druga opcija je da protrčimo kraj njega/njih i onda ga pustim da lovi lajnu pa se tako zaigra i zaboravi. Sada je puno bolje ali ima tu još jako puno posla, jer moj pas je jako društven i stalno bi se igrao pa redovito cvili i zavija za psima u daljini. A opet, kad je na lajni zna biti nezgodan prema mužjacima, naročito retriverima, pa onda radimo na tom ignoriranju.
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 14:23   #1159
Angelsss, da moj je isto jako društven kad vidi druge pse, pa čak i mačke, samo ako psi nisu mužjaci Što se tiče zaobilaženja i nagrađivanja, teško mi je održati fokus na meni, toliko se nabrije na te mužjake... mislim trudim se i ima nekih sitnih, sitnih pomaka, nadam se da će i to nabolje, ali bi mi u tom slučaju dobro došla neka poslastica kojom će se dulje 'baviti', tako da mi odlično zvuči ovo s više poslastica bez vremenskog razmaka i pašteta s vremenskim razmakom. Odlično Hvala ti i na ostalim sugestijama, pamtim

Ninaaaa, ti si me skroz zbunila jer sad se mislim da ipak uzmem brnjicu u razmatranje

Twinkle, da, duga lajna zvuči isto kao odlično rješenje. Naravno da radim s njim svakodnevno na osnovnim poslušnostima, primjerice i kad ga pustim, čim se malo udalji, pozovem ga i nagradim kad mi dođe, iako moram priznati da od početka nemam baš problema s njim što se tiče osnovnih naredbi. Momak je dobro napravio posao po pitanju njih, ja se u biti samo nadograđujem da me počne slušati jednako kao i njega i to mi je uistinu išlo koliko-toliko za rukom. Nijednom mi nije pobjegao, udaljio se, jedino što me primjerice u početku slušao 'na treću', a ne 'na prvu' kao momka, na tome sam radila. Najgore mi ga je bilo učiti da hoda uz lajnu, tu me dobro iskorištavao, kad se samo sjetim prvih šetnji i potezanja ali i to smo sredili I uglavnom sluša sad na prvu, svejedno još uvijek radim na tome svakodnevno, makar samo održavanja radi

Ma hvala vam svima, puno, puno
vikky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 14:27   #1160
Za početak, kreni s jednim i to onim s čim već raspolažeš. Puno različitih pristupa će psa jako zbuniti, a obzirom da je riječ o starijem psu, vodi računa da budeš dosljedna, trebat će ti/njemu više vremena.
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.