Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2015., 20:02   #2681
pomoć

ljudi mi može ko napisat one stvari koliko je beskonačno kroz beskonačno , nula kroz nula i sve variajnte na to please
Rawar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 16:04   #2682
@Rawar

L'Hospital

http://lavica.fesb.hr/mat1/predavanja/node117.html
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=FXEf_pSM7i4 :cerek:
kylma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 17:09   #2683
Tko bi znao od vas rjesit 5^2x-3 -2•5^x-2=3 i 25^x-1 +24=5^2x+1
solunovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 17:20   #2684
Quote:
solunovac kaže: Pogledaj post
Tko bi znao od vas rjesit 5^2x-3 -2•5^x-2=3 i 25^x-1 +24=5^2x+1
Malo ljepše napiši. Je li ovo 5^2x-3 ili 5^(2x-3)? Nije isto.
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 18:01   #2685
Quote:
CherryLie kaže: Pogledaj post
Malo ljepše napiši. Je li ovo 5^2x-3 ili 5^(2x-3)? Nije isto.
Bez zagrade je i jedan i drugi primjer.
solunovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 22:22   #2686
Quote:
solunovac kaže: Pogledaj post
Bez zagrade je i jedan i drugi primjer.
Neka ostanu zagrade ipak (ispadne cjelobrojno rješenje). Pretpostavimo da imaš zbrajanje (oduzimanje) u eksponentu, tad je npr. a^(x + y) = a^x * a^y; a^(x - y) = a^x * a^(-y) = (a^x)/(a^y) itd. Dakle kad se toga riješiš, ostat će ti x odnosno 2x u eksponentu. Treba uočiti da je moguća supstitucija a^x = y, pa će jednadžba poput a^(2x) - 2*a^x + 1 = 0 prijeći u (uz navedenu suptituciju) y^2 - 2*y + 1 = 0, što, nadam se, znaš riješiti. Na kraju se rješenja uvrste u jednadžbu supstitucije. Ovdje je rješenje pretpostavljenog prvog zadatka
pushthetempo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 22:55   #2687
Quote:
Rawar kaže: Pogledaj post
ljudi mi može ko napisat one stvari koliko je beskonačno kroz beskonačno , nula kroz nula i sve variajnte na to please
Ako misliš na određene oblike (ovo što si naveo/la nisu), i pretpostavimo da radiš s limesima, onda (umjesto 1 može biti bilo koji broj (beskonačno nije broj)):

0/1 = 0
1/0 = ∞
1/∞ = 0
1*∞=∞
∞+1=∞

Neodređeni se oblici mogu prevesti jedan u drugi, npr. ∞ - ∞ = ∞*(1-1) = ∞ * 0 = 1/0 * 0 = 0/0. Itd.
Neodređeni oblici su neodređeni jer mogu imati više rješenja. Npr. 0/0 = x => 0 = 0 * x, dakle x može biti bilo koji broj, jer bilo koji broj pomnožen nulom daje nulu. (Što ne znači da su rješenja limesa, ukoliko dobiješ neodređeni oblik, svi brojevi. L'Hopitalovim pravilom mogu se uglavnom riješiti takvi problemi.)
pushthetempo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 17:00   #2688
Molim vas pomoc sa ovim zadatkom: 2x/x-1 - 3x/x+1 = 1/x
izzy7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 22:51   #2689
Quote:
izzy7 kaže: Pogledaj post
Molim vas pomoc sa ovim zadatkom: 2x/x-1 - 3x/x+1 = 1/x
Prebaci sve izraze na jednu stranu, postavi uvjet za nazivnik, pomnoži jednadžbu nazivnikom, riješi, provjeri uvjet.
pushthetempo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 13:57   #2690
Molim pomoc
Ne znam ni zapocet, moze li se tu koristiti Ostrogradsky ili Stokes?
Bas mi ne idu ti plosni 2. vrste, bar neki hint =(
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	xx.jpg‎
Views:	40
Size:	9.8 KB
ID:	14604  
Lavernaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 14:43   #2691
pomocc

poz
moze mi netko rijesit ova 3 zadatka kompleksnih brojeva

http://i.imgur.com/3iQjpoN.jpg?1

unaprijed hvala
ekranass is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 17:16   #2692
Quote:
pushthetempo1 kaže: Pogledaj post
Ako misliš na određene oblike (ovo što si naveo/la nisu), i pretpostavimo da radiš s limesima, onda (umjesto 1 može biti bilo koji broj (beskonačno nije broj)):

0/1 = 0
1/0 = ∞
1/∞ = 0
1*∞=∞
∞+1=∞

Neodređeni se oblici mogu prevesti jedan u drugi, npr. ∞ - ∞ = ∞*(1-1) = ∞ * 0 = 1/0 * 0 = 0/0. Itd.
Neodređeni oblici su neodređeni jer mogu imati više rješenja. Npr. 0/0 = x => 0 = 0 * x, dakle x može biti bilo koji broj, jer bilo koji broj pomnožen nulom daje nulu. (Što ne znači da su rješenja limesa, ukoliko dobiješ neodređeni oblik, svi brojevi. L'Hopitalovim pravilom mogu se uglavnom riješiti takvi problemi.)
Također, 0*∞=x, x E R, tj x je bilo koji broj iz skupa R odnosno 0*∞ je neodređeno. Doduše, mislim da ovo nećeš nikada imati ali eto ako bude da znaš.
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 19:47   #2693
Jel mi moze netko ukratko objasnit što su to derivacije?
Dakle, znam rješit zadatke tipa f(x) = 2x^3 + 4x; f'(x) = 6x^2 + 4; ali ne shvaćam što sam ja dobio.

Nije me bilo u školi kad smo radili to pa ako može netko objasnit bio bih mu zahvalan.
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 15:06   #2694
Quote:
Lavernaa kaže: Pogledaj post
Molim pomoc
Ne znam ni zapocet, moze li se tu koristiti Ostrogradsky ili Stokes?
Bas mi ne idu ti plosni 2. vrste, bar neki hint =(
bump haha


Imam jos jedno pitanje... Kako cu izracunati vrijednost x
ako je zadano f(x) = abs(x) < 1/2, a 0 inace.
x je znaci od -1/2 do 1/2. Sad mene zanima vrijednost u 1/2.. Nesto u vezi limesa s ljeva i sdesna? Ali ne znam kako kad nemam odredenu vrijednost x?
Lavernaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 15:17   #2695
Quote:
jozzica kaže: Pogledaj post
Također, 0*∞=x, x E R, tj x je bilo koji broj iz skupa R odnosno 0*∞ je neodređeno. Doduše, mislim da ovo nećeš nikada imati ali eto ako bude da znaš.
Navodio sam bio određene oblike, a nekolicinu neodređenih (među ostalim i ovaj) sam naveo ispod.
Quote:
poz
moze mi netko rijesit ova 3 zadatka kompleksnih brojeva

http://i.imgur.com/3iQjpoN.jpg?1

unaprijed hvala
Ne, mogu ti dati smjernice, pitaj gdje si zapeo/la.
1.
a) Re(z) znači realni dio od z, dakle razdvoji razlomak na realni i imaginarni dio [*i], i uzmi realni dio. (z = x + yi)

b) Pogledaj definiciju modula kompleksnog broja, a uvijek vrijedi z = x + yi.

2.
a) Postoje tzv. pravila kako se ovaj "argument" dekomponira, uvrsti par kompleksnih brojeva (množi, zbrajaj, konjugiraj itd.) kako bi vidio koja su. Pazi kod kuta, pogledaj definiciju arg(z).

b) Što je ovdje nejasno?

3.
a) Im(z) znači imaginarni dio od z, dakle razdvoji razlomak na realni i imaginarni dio [*i], i uzmi imaginarni dio. (z = x + yi)

b) Isto kao i 1. i 3. a).
Quote:
Jel mi moze netko ukratko objasnit što su to derivacije?
Dakle, znam rješit zadatke tipa f(x) = 2x^3 + 4x; f'(x) = 6x^2 + 4; ali ne shvaćam što sam ja dobio.

Nije me bilo u školi kad smo radili to pa ako može netko objasnit bio bih mu zahvalan.
Pogledaj video na Khan Academy, tamo dobro objašnjavaju. Ako nije jasno i dalje, pitaj što nije jasno.

@Lavernaa, pitaj na nekom matematičkom forumu ili IRC-u.
pushthetempo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 16:08   #2696
Odlično su objasnili na Khan Academyju, hvala puno.
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 19:25   #2697
Ah, meni nitko ne zna nigdje :P, probala sam na irc al tamo mi doslovno niko ne odg, i na yahoo...


Ali nema veze za plosni onda.. Zanima me ovi koji sam vec pitala, ali evo i sa mojim rjesenjem ako slucajno ima neka greska :/

Rijec je o Fourierovom integralu, trebam naci sumu toga reda. Nakon sta sam sve supstituirala i dosla do oblika reda, ne znam vrijednost funkcije u 1/2.. Mozda x moze biti neka druga vrijednost osim 1/2 da se dobije isti oblik?
Sorry ako je neuredno :/
Lavernaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 09:45   #2698
Quote:
Lavernaa kaže: Pogledaj post
Molim pomoc
Ne znam ni zapocet, moze li se tu koristiti Ostrogradsky ili Stokes?
Bas mi ne idu ti plosni 2. vrste, bar neki hint =(
Meni se čini da je to 0

Ako parcijalno integriramo dobije se xyz + yxz - 2xyz a to je 0?

Ostrogradsky se koristi kod integracija racionalnih funkcija, a Stokes bi se možda tu mogao koristiti ali mislim da je ovako lakše
Klibicl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 15:16   #2699
Omg, skuzila sam gresku u ovome svome iznad :P
Napokon, izludila sam!! A preglupa greska... Zaboravila sam supstituirat dw sa 2 dt -.-

Iiii hvala
Ma plosne 2.vrste stvarno ne znam, iako se cine fun.. Pogledat cu neka predavanja online kako nisam bila na svome..Zato ih ni ne znam ^^
Lavernaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 13:06   #2700
Quote:
ekranass kaže: Pogledaj post
poz
moze mi netko rijesit ova 3 zadatka kompleksnih brojeva

http://i.imgur.com/3iQjpoN.jpg?1

unaprijed hvala
Riješen 1 zadatak
10 3. 2015
http://adriatix.hr/MATEMATIKA/Matematika_ZG.htm
Matematika ZG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:00.