Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2005., 00:00   #1
Dijabetes

Danas mi je tetka (jako draga zena) koja vec godinama boluje od dijabetesa zavrsila u bolnici.Zapravo u komi je.
Posto zivi sama u stanu sa mentalno i fizicki retardiranom cerkom u trenutku kad je nastala kriza nije bilo nikog da joj pomogne i pozove pomoc.
Moji roditelji su bili ranije tog dana da joj donesu hranu i posjete je,a njena sestra (druga tetka) je dosla kasnije i posto joj niko nije otvarao,a cula je plac moje sestre i neko hroptanje,pozvala je policiju i vatrogasce koji su provalili u stan i odveli je u bolnicu.

Mama mi kaze da je tetka u komi (javili su mi tek kasno navece) i da ima vrijednost secera 50 !!!
Kada je pitala kakve su joj sanse da se izvuce doktorica je rekla da ne zna sta bi joj rekla jer se nikad nije srela sa toliko visokim secerom.
Mama mi je javila da joj secer polako opada (sat vremena kasnije bio je nesto manji).

Da li je uopste moguce da neko ima secer 50?
Do 6 je normalna vrijednost. (?)
Baka mog dragog je takodje bila dijabeticar i sama je sebi davala inzulin.Vec na 14 su smatrali da je kriticno stanje.
Ali 50 !?!

Da li ima neko ko ima vise iskustva s tim da mi napise nesto?
Kakve su joj sanse da se izvuce?

Ona je imala problema sa secerom otkad znam za sebe,ali (koliko ja znam) nije bila na inzulinu (bar mi ona to nikad nije rekla,niti su moji roditelji to spomenuli).
Imala je namirnice koje mora izbjegavati i isla je doktoru na kontrolu secera,ali (opet koliko ja znam,nisu mi valjda presucivali to da bi me postedili) inzulin nije uzimala.
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 00:06   #2
Radi se o zeni koja ima preko 60 godina.

Sutra idem u bolnicu.
U bolnici je takvo sr*nje da ujutro prvo moram ici s majkom u nabavku ljekova koje oni nemaju,a tetki su potrebni.

Cemu mogu da se nadam?

Mozda neko ima neku ohrabrujuci pricu...
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 20:37   #3
najvisi nivo za koji sam ja cula je bio 28,kod covjeka koji uzima inzulin...neznam ti nista pametno reci.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 10:36   #4
ma imala sam ja 33 mmol/L (pri dijagnozi), na zalost the sky is limit
nisam bila u hiperglikemicnoj komi, ali nisam mogla hodati

naravno, skinuli su mi to odmah po hospitalizaciji, i nisu ostale posljedice

znam za covjeka koji je prezivio 78

kad se probudi iz kome, znat cete vise

i naravno, ako se izvuce, morat ce ici na inzulin. zvuci kao da nije godinama isla dijabetologu. a mozda je odbijala inzulin, sto neki pacijenti s tipom 2 cesto cine
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 10:46   #5
Koja je razlika za organizam kad padne u hipo i u hiperglikemicnu komu?
__________________
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 11:37   #6
Quote:
T@nja kaže:
Koja je razlika za organizam kad padne u hipo i u hiperglikemicnu komu?
OGROMNA!!!!

hiperglikemicna koma posljedica je poremecaja u metabolizmu glukoze koji je TRAJAO neko vrijeme - barem nekoliko dana, obicno i puno dulje. javlja se kao posljedica nedostatka inzulina (apsolutnog kao kod tipa 1 ili relativnog sto se obicno dogadja kod tipa 2) koji sluzi da omogoci ulazak glukoze iz krvi u stanice. buduci da inzulina nema (ili nije efikasan), glukoza ostaje u krvi (pa je secer visok) a stanice i tkiva gladuju i ne mogu funkcionirati. organizam je u stanju jedno vrijeme djelomicno kompenzirati stvar, ali kako vrijeme prolazi, stanje je sve loshije. osoba cesto mokri ne bi li se na taj nacin rijesila viska secera, to rezultira patoloshkom zedju, gladna je no unatoc hrani mrsavi. nakon nekog vremena organizam je toliko zatrovan da i ta stalno prisutna glad jenjava, covjek jednostavno zamire, dishe plitko i jedva hoda.

hipoglikemicna koma posljedica je relativnog viska inzulina, i obicno se dogadja ljudima koji se lijece izvana unesenim inzulinom. postoje i neki drugi slucajevi - npr. neki tumori pankreasa, ali to nije tema ovdje. hipoglikemicna koma nastupa JAKO brzo, prethode joj neki simptomi kao sto su ubrzan rad srca, nesvjestica, drhtanje, glad, zbunjenost - cesto pacijent izgleda kao da je pijan i govori nesuvislo, i slicno. ako se covjeku ne pomogne dok je u svjesnom stanju i dok jos moze gutati na nacin da pojede/popije nesto slatko, potrebno je dati mu injekciju glukagona u mishic nakon cega se osoba budi i opet treba nesto pojesti. drugi nacin je zvati hitnu, i cekati dok se pojave s injekcijom glukoze koja se daje u venu.

u svakom slucaju, ako dozivite da je osoba koja ima dijabetes pala u komu, NIPOSTO JOJ NE DAJITE INZULIN, jer ne mozete znati u kakvoj je komi. naime, ako joj date glukagon, a osoba je u hiperglikemicnoj komi, NECETE JU UBITI. ako joj date inzulin a u hipoglikemiji je, covjek moze umrijeti.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 11:51   #7
Hvala.

Imala sam u porodici slucaj i jednog i drugog.....zao mi je sto u tim trenucima nisam bila vise informirana.
__________________
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 15:47   #8
Važno je napomenut da je hiperglikemička koma, popraćena s ketoacidozom, isključivo posljedica nikakvog brinjenja o svojoj bolesti (naravno, ukoliko osoba uopće zna da je bolesna) jer, kao što je VF rekla, treba poprilično vremena da se padne u tu komu i čovjek bi trebao biti poprilično glup ili apsolutno ništa ne znati o dijabetesu da si svo to vrijeme bar ne proba pomoći. Radi se obično o tjednima.
E sad, zvuči tragikomično, ali hipoglikemijska koma se zna često pojaviti upravo kod osoba koji jako brinu o svom šećeru i koji se trude držati šećer u okviru zdravih osoba (3,5 - 6,1 mmol/l natašte, nakon jela do 10). Između šećera od 4 mmol koji je u redu i 2 mmol kod kojeg može nastupiti koma je razlika vrlo, vrlo mala i ponekad se jednostavno desi da se šećer spusti više nego što je trebao iz raznoraznih razloga (ima ih puno). Ovo se naravno odnosi samo na bolesnike na inzulinu.

Matrix, 14 šećer je ipak jako daleko od kritičnog
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 16:01   #9
zajeb je sto povishen secer ne boli

a organizam se lako navikne na vishe vrijednosti

na zalost, bolne su dugotrajne komplikacije - retinopatija koja moze dovesti do sljepoce, bubrezi koji jedva rade ili ne rade, amputacije i slicne krasote

banderas, zaboravljas na bitnu stvar: da bi netko vodio racuna o svojim secerima, mora biti pravilno educiran od od strane odgovarajuceg specijaliste. znam ljude s tipom 2 koji se godinama lijece kod lijecnika opce prakse
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 16:09   #10
Tip 2 i nije bolest
90% njih da skine 10 kila ne bi više bilo "bolesno"

A i nije mi jasno u prvom postu da joj u bolnici "polako opada šećer". Bit će da je jača bolnica u pitanju
Naime, u takvim slučajevima se inzulin treba davati intravenozno i šećer pada, praktički trenutno.

Zadnje uređivanje banderas : 17.01.2005. at 17:25.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 18:42   #11
Quote:
banderas kaže:
A i nije mi jasno u prvom postu da joj u bolnici "polako opada šećer". Bit će da je jača bolnica u pitanju
Naime, u takvim slučajevima se inzulin treba davati intravenozno i šećer pada, praktički trenutno.
nije baš uvijek tako.
Naime, uz ketoacidozu i hipoglikemijsku komu koje ste spomenuli, postoji još i hiperosmolarna dijabetička koma koja se javlja kod starijih ljudi i obično prati neko drugo akutno stanje (napr. pneumoniju ili cerebrovaskularni inzult). U takvoj vrsti kome vrijednosti šećera u krvi su ogromne (otprilike kao ovo što je navela M@3X), ali se u takvim stanjima inzulin mora davati oprezno, postupno i u vrlo malim dozama, a osnovno liječenje je nadoknada tekućine i elektrolita. U takvim slučajevima mora se prvo regulirati osmolarnost, a šećer onda postupno pada uz male doze inzulina.
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 20:22   #12
a sto napraviti kada se dijagnosticira prediabetes faza ?
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 19:10   #13
Prvo zelim da se zahvalim svima na informacijama.

A zatim zelim da se izvinim sto se ranije nisam javila.
Citala sam postove,ali se nisam logovala.Nije mi bas bilo do pisanja tih dana,mada je to ruzno od mene.

Tetka je dosla sebi.
Prvo su joj provjerili vid i sve je dobro.

Ona je prvi dan bila dezorjentisana.
Kad je dosla sebi (secer je pao na 17) morali su je vezati jer je iscupala infuziju.

Prilikom posjete,dok smo ja i mama bile,stalno je dozivala cerku,mada smo joj mama i ja govorile da je ona dobro,da je moj tata ostao sa njom,da ne brine...Cinilo se kao da nas cuje i razumije,ali za minut bi vec pocela plakati i dozivati cerku...
Mislila je da smo kod nje kuci i stalno govorila da sebi dospem jos kafe...a potom opet pocinjala plakati i dozivati cerku...
Tek na odlasku,kada sam je kroz suze molila da se ne sikira,da je seka u redu,da mora slusati doktore i ne nervirati se da bi joj se secer unormalio - tek tad mi se ucinila potpuno svjesna gdje se nalazi i sta se desava.Pogledala me je u oci i rekla da ne brinem i da ce slusati.
Dali su joj nesto za smirenje kad smo mi otisle (tako kaze sestra).

Sada joj je mnogo bolje.Samo sto nema apetita.

Quote:
violent_femmes9 kaže:
ma imala sam ja 33 mmol/L (pri dijagnozi), na zalost the sky is limit
nisam bila u hiperglikemicnoj komi, ali nisam mogla hodati

naravno, skinuli su mi to odmah po hospitalizaciji, i nisu ostale posljedice

znam za covjeka koji je prezivio 78

kad se probudi iz kome, znat cete vise

i naravno, ako se izvuce, morat ce ici na inzulin. zvuci kao da nije godinama isla dijabetologu. a mozda je odbijala inzulin, sto neki pacijenti s tipom 2 cesto cine
Ovaj post me jako ohrabrio.
HVALA!
To mi je u onom trenutku bilo potrebno.

Zao mi je sto i ti imas dijabetes.

Kod nas je situacija u bolnici grozna.
Sestra 1 na odjelu,trebas je traziti gdje se zavukla da cita ili gleda TV.Da nekom pozli (ne daj Boze) dok bi je drugi bolesnici iz sobe nasli mogli bi svi poumirati.Ja sam (zdrava i prava) sizila trazeci je.Lakse bih nasla Atlantidu.
Infuzije i lijekove sam kupujes...
Dok uhvatis nekog ko ti zna reci nesto o pacijentu mozes osjediti od brige...
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 19:19   #14
Tetku (pri tom prvom posjetu,kad nije bila bas svjesna gdje se nalazi) nisam prepoznala,da nije bilo mame - umalo sam prosla pored njenog kreveta.
Djelovala mi je kao da je jos vise ostarila preko noci,a od nje kao da je ostala samo saka kostiju,kao da umjesto njenog tijela ispod carsava lezi tijelo djevojcice.

VELIKO VAM HVALA JOS JEDNOM.
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 13:19   #15
Dijabetes

To je veliki problem u Hrvatskoj, a i u svijetu. Zato pozivam na raspravu o dijabetesu i razjasnjenju problema vezane uz njega.

Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 13:55   #16
na koji tip dijabetesa mislis?

s obzirom da si spomenula "veliki problem u svijetu", pretpostavljam da si mislila na tip 2

ipak, ne bi bilo loshe da, kao pokretacica teme, objasnis sto je tip 1 a sto tip 2, i zasto u zapadnoj civilizaciji dolazi do epidemije tipa 2
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 16:53   #17
Tvoja sugestibilna pitanja su smiješno naivna i ciljana, a nick skriva cijeli dijapazon odbojnih osjećaja zbog kojih čovjek izgubi volju raspravljati i o ovom svjetskom problemu.

Da nije tako, sada bi već sama dala odgovore, kao što si se sa istima nametala i u desecima drugih postova, a možda bi čak tim istim odgovorima i pomogla nekome, no tebe ne zanima rasprava i sama informacija, tebe jedino zanima provociranje eventualnih sugovornika.


__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 21:16   #18
maristela zao mi je sto tako mislis.
no, ti kao totalna suprotnost moja ces pokrenuti raspravu....

inace, ovu temu nisam otvorila zbog sebe ocito, vec sam vidjela da dosta forumasa ima s tim problema, pa sam shvatila kao zgodnim da se pokrene rasprava.

ali buduci da vama ocito nije do rasprave, sto se mene tice, ne mora je ni biti. ukoliko se predomislite, javite.
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 21:19   #19
Quote:
violent_femmes9 kaže:
na koji tip dijabetesa mislis?

s obzirom da si spomenula "veliki problem u svijetu", pretpostavljam da si mislila na tip 2

ipak, ne bi bilo loshe da, kao pokretacica teme, objasnis sto je tip 1 a sto tip 2, i zasto u zapadnoj civilizaciji dolazi do epidemije tipa 2
pa mislila sam i na 1 i na 2.
tip 2 u vecini slucajeva imaju starije osobe koje imaju viska kilograma. znamo da je pretilost veliki problem danasnjice, pa se broj dijabeticara tipa 2 povecava.
tip 2 se jos naziva neovisnim o inzulinu.

tip 1 je ovisan u inzulinu i javlja se pretezno u mlade populacije.
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 17:34   #20
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
pa mislila sam i na 1 i na 2.
tip 2 u vecini slucajeva imaju starije osobe koje imaju viska kilograma. znamo da je pretilost veliki problem danasnjice, pa se broj dijabeticara tipa 2 povecava.
tip 2 se jos naziva neovisnim o inzulinu.

tip 1 je ovisan u inzulinu i javlja se pretezno u mlade populacije.
o hvala onda ja vjerojatno imam 2
stalno sam žedna i idem na wc
gnki2000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:06.