Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2023., 10:43   #2781
Quote:
Protean kaže: Pogledaj post
Imam se potrebu osvrnuti na ovo jer mislim da je to jako važna stvar za razmotriti prilikom odabira fakulteta, ali prije no što utvrdimo kakve su točno nekome šanse za rad "u struci", morali bismo prvo definirati što to točno podrazumijevamo pod "rad u struci".

To nije tako trivijalno pitanje, jer se različiti studiji i različite "struke" dosta razlikuju po tome. Primjerice, ako završiš studij medicine, onda čak i nekome sa strane nije baš iznimno teško različiti radiš li "u struci" - ako radiš negdje kao liječnik, onda očito radiš "u struci", a ako pak radiš kao programer u informatičkoj firmi - e onda to prilično očito nije "u struci". Tu nema nekih jako velikih dilema.

S druge strane, radno mjesto "politolog" - zapravo ne postoji. Ne mislim samo po nazivu - nikad u životu nisam vidio natječaj za posao u kojem je pisalo da se traži isključivo politologa i nikog drugog (za razliku od opet zapošljavanja liječnika, gdje je vrlo jasno koje obrazovanje moraš imati da bi konkurirao). Tako da politolozi nemaju neku svoju "nišu" na tržištu rada na koje bi polagali neko ekskluzivno pravo, već se natječeš u pravilu za radna mjesta s psiholozima, sociolozima, antropolozima i brojnim ostalim -lozîma.

Prema tome, postavlja se pitanje što točno smatraš pod "radom u struci" - jesu li to samo, primjerice, radna mjesta koja se u određenoj mjeri direktno naslanjaju na politiku - dakle u diplomaciji, ministarstvima, agencijama, Uredu predsjednika itd. Ako na taj način definiramo "struku", onda se većina diplomiranih sigurno neće moći zaposliti "u struci" jer takvih radnih mjesta naprosto nema dovoljno.
Ne znam koliko točno FPZG proizvede politologâ godišnje, ali upisuje ih se 125. Čak i da ih svega 50% na kraju diplomira, to i dalje znači da imaš više od 60 potencijalnih novih radnika godišnje, a sva ministarstva, uredi Vlade i popratne stručne službe zajedno nemaju kapacitet "progutati" toliko novih ljudi iz godine u godinu.

Dakle, ako se misli da kao politolog radiš negdje uvjetno rečeno "u politici" (mišljeno i kao politics i kao policy, dakle, ne nužno u funkciji političara, ali u nekoj javnoj službi povezanoj s politikom/upravljanjem) - onda bih u startu rekao da su budućem studentu politologije relativno male šanse da se zaposli "u struci" bez obzira na ocjene, interese, znanje i sposobnosti. I toga bi mislim budući studenti trebali biti svjesni. To po meni nije nužno problem ni struke ni studija kao takvog, to je naprosto realnost. Usporedio bih to, recimo, sa studijem muzeologije. Ono, ako završiš za kustosa to je sve lijepo i krasno, ali što mislite koliko je točno novih kustosa potrebno svake godine?

Ako se "rad u struci" shvati malo šire, onda vjerujem da posla ima. Ali tu bi svaki budući student trebao za sebe procijeniti što bi otprilike bio neki krajnji cilj - ako dolaziš s tom idejom da recimo želiš raditi u diplomaciji, onda treba biti realan pa znati da to nije mjesto na kojem će većina završiti. Ako si voljan razmišljati o sebi više kao jednom humanistu-generalistu (skupa sa svim onim gore nabrojanim strukama), onda ovaj studij nije loš izbor.

Samo bi u tom slučaju studenti kao budući "generalisti" i trebali malo ulagati u neke generičke vještine, upravo kako bi bili kasnije konkurentniji na tržištu rada. Jerbo, male su šanse da će te jednog dana na razgovoru za posao pitati koliko dobro poznaješ Platonovu Državu, a znatno veće šanse da te pitaju znadeš li možda raditi u Excelu.

Vodite računa o tome pri izboru.
eh da, dobro pitanje i konstatacija problema

u principu zanimanje politologa jest fiktivno i ako ćemo usko gledati državni aparat bi tu bio najidelaniji i najbliskiji struci iz nevladine organizacije i institute
no ovo što kažeš da takvih radnih mjesta ima jako malo+ uglavnom su natječaji namješteni, pa ako nemaš nikakvu vezu za takvo što ili se ne uvučeš u dupe nekom od profesora tijekom studiranja, najbolje je zaboraviti na takve opcije

šire opcije su realnije: PR, konzultatske agencije, HR, administrativni poslovi, no tu pak student mora nastojati pronaći posao već tijekom studiranja jer ako će otići raditi da si zaradi što sam ja recimo napravila, bit će nažalost osuđen na takve iste mahom SSS poslove i kasnije jer vraćamo se na prvi probllem- profesija politologa je fiktivna i to poslodavci jako dobro znaju

eto ja sam baš htjela studirati muzeologiju i biti kustos uz još jedan manji, no ne i beskoristan jezik, naposlijetku nisam upala na taj studij jer kvota je barem za jezik bila 30 i visok je jako bio bodovni prag, no da sam upala otišla bih to studirati neovisno o tome što su mi se svi križali zbog muzeologije, ne zbog jezika
sad da opet se prijavljujem na Filozofski muzeologiju ne bih definitivno jer šansa je nikakva da ćeš upast kao kustos, već bih uzela jedan veći jezik, anglistiku najizglednije i to je ono što bi meni više ''leglo'' no sama politologija jer mene je u cijeloj priči oko istesamo fascinantna bila diplomacija i tu mi je netko trebao reći u redu draga, tamo sigurno nećeš raditi i odi radije na novinarstvo, a ne prodavati mi spike kako su novinari ograničenog zvanja i da taj isti posao odrađuju i politolozi što naprosto nije točno

sve ostalo što me je zanimalo je bilo sfera novinarstva (PR i čisto novinarstvo), tako da ja sam generalno promašen slučaj što se faksa tiče i ne bih voljela da isto tako netko završi kao ja, zato sam i napisala post koji se malo razlikuje od ovih gore navedenih
pokušala sam čak i SOR dobiti u sferi PR-a što sam na kraju i dobila, no u državnom tijelu gdje su me jedino mogli primiti (agencije su samo novinare i komunikologe primali) i to je opet bilo bačeno vrijeme jer sam u suštini radila birokratski posao sa djelićem PR-a i taj PR opet nije imao veze sa agencijskim niti sam učila potrebne programe koji se u istim i koriste
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2023., 20:40   #2782
Pozdrav! Može netko dati kratki opis diplomskog studija novinarstva, jel teško, zanimljivo itd.? Ja sam na FHS ( Hrvatski studiji) pa mi je FPZ jedna od opcija.
Cosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2023., 11:33   #2783
Paralelni studij politologije

Pozdrav
Inače već jesam studentica, ali me zanimalo upisati politologiju na fpzg-u kao paralelni studiji. Na službenoj stranici fakulteta vidjela sam (što se tiče upisa ove godine) članak za one koji upisuju godinu prvi put, i članak za one koji upisuju prvi put ALI VEĆ STUDIRAJU pa su me zanimala iskustva ljudi koji pohađaju ovo kao paralelan (ne izvanredni budući da to nije ni opcija osim za jedan smjer na koji ne želim ići) studij - mogu li se studenti mijenjati za grupe, koliko su profesori susretljivi s obzirom na drugi fakultet, koliko je otprilike predavanja obavezno....

Unaprijed hvala
Korina1107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2023., 23:39   #2784
Exclamation NATJEČAJ OTVOREN DO 31.08.2023.

Udruga Modro Zeleno promiče održivo poslovanje s naglaskom na obnovljive izvore energije te okuplja skoro 20 osoba, članova i donatora, koji ujedno brinu o zajednici u kojoj žive.

Udruga od akademske godine 2022./2023. stipendira jednu studenticu, a ove godine otvara dodatnu stipendiju po sljedećim kriterijima:
  • kandidat (m/ž) mora biti brucoš, redovni student Sveučilišta u Zagrebu,
  • kandidat (m/ž) se bira isključivo po socijalnom kriteriju,
  • stipendija traje do kraja kandidatovog (m/ž) redovnog obrazovanja ako uredno ispunjava svoje akademske obveze bez obzira na prosjek,
  • prijave svih kandidata će se interno razmotriti u prvom krugu selekcijskog postupka na temelju dostavljenog životopisa (CV) i popratnog pisma u kojem je potrebno obrazložiti svoju (i obiteljsku) ekonomsku situaciju,
  • selekcijski postupak u drugom krugu podrazumijeva da će najviše 10 kandidata biti pozvano da pristupe online razgovoru sa tri predstavnika Udruge,
  • predstavnici Udruge na temelju online intervjua odabiru ukupno 1 kandidata (m/ž) za stipendiju sa kojim se potpisuje Ugovor o stipendiranju,
  • stipendija uključuje 150€ mjesečno u novcu (rujan-lipanj, ukupno 10 mjesečnih isplata na tekući račun) te nematerijalni dio (mentorstvo životno i profesionalno iskusnih osoba (m/ž), mogućnost odrađivanja prakse ili dodatne zarade putem studentskog ugovora u partnerskim tvrtkama,
  • primanje državne ili bilo koje druge stipendije nije eliminirajući faktor.

Svoja dodatna pitanja ali i prijave možete poslati na mail [email protected] zaključno sa 31.08.2023.

Prijave poslane nakon 31.08.2023. se neće razmatrati.
HuGoZg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:13.