Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2007., 13:22   #1
Nova vojna sila kontra NATO

Rusija i Kina sa zemljama Centralne Azije,
Kazahstanom, Tadzikistanom, Kirgistanom
i Uzbekistanom, stvaraju protivtezu
Severnoatlantskoj alijansi
Prve antiteroristicke vojne vezbe zemalja clanica Sangajske organizacije za saradnju (SOS), koja se do sada predstavljala samo kao politicka i ekonomska organizacija, zavrsene su 19. avgusta. Prasina koja se povodom toga podigla na Zapadu, ali i u Rusiji, pokazuje da, iako to negira i ruski predsednik Vladimir Putin, SOS i kao vojna sila predstavlja opasnu konkurenciju NATO.
Sangajska organizacija za saradnju osnovana je u junu 2001, a teritorija njenih clanica danas cini oko tri petine ukupne povrsine Evrope i Azije! Sem Rusije i Kine, SOS cine Kazahstan, Tadzikistan, Kirgistan i Uzbekistan. Iako je privremeno zaustavljeno sirenje, skorom pristupanju nadaju se i Mongolija, Iran i Turkmenistan, koji je ujedno jedina drzava Centralne Azije koja nije clan organizacije. Ukupan broj stanovnika sest drzava clanica dostize neverovatnu brojku od dve milijarde - sto je cetvrtina celokupnog stanovnistva planete. Iako je broj vojnika kojima ove drzave raspolazu nepoznat, jer spada u domen vojne tajne, i ova cifra je verovatno - zastrasujuca.
Ako se uzme u obzir da se u vecini ovih zemalja nalaze ogromna nalazista nafte i gasa, a da Kina i Rusija svakodnevno grabe napred u ekonomskom razvoju, buduca moc SOS se tek moze naslutiti. Samo u Rusiji za poslednjih sedam godina bruto drustveni proizvod raste 7,1 odsto godisnje, a u Kini se vec 25 godina uvecava za cak 9,4 odsto svake godine!
Ovo je korak ka ucvrscivanju medjunarodnog mira i bezbednosti, pre svega nasih naroda - rekao je predsednik Putin po zavrsetku vezbi .
Ovo su glavne vesti na rtv stanicama.Jel mislite da je opravdan strah zapada?
Da li ce suprotstavljanje ova dva tabora doprineti smirivanju ili razbuktavanju centralnih sukoba Rusije i SAD oko protivraketnog stita u Evropi?I koliko ce sve ovo uticati na problematiku KiM(u zavisnosti koja opcija nadjaca)?
Cosmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 18:13   #2
Div na staklenim nogama

@ Cosmopolita
što misliš, što bi se dogodilo sa Kineskim zmajem ako netko blokira Malački tjesnac? Hoće li onda kineska vojna sila ići na pogon nektara od riže?
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 20:10   #3
Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
@ Cosmopolita
što misliš, što bi se dogodilo sa Kineskim zmajem ako netko blokira Malački tjesnac? Hoće li onda kineska vojna sila ići na pogon nektara od riže?
Rusija je očajna, NATO je svakim danom sve bliže. Iduća na redu je Gruzija i Putin čini sve kako bi ga se shvatilo ozbiljno, samo na njegovu žalost, pet posto ga ne hebe Gruzija, a kaj će onda tek NATO ili SAD.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 20:23   #4
Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
@ Cosmopolita
što misliš, što bi se dogodilo sa Kineskim zmajem ako netko blokira Malački tjesnac? Hoće li onda kineska vojna sila ići na pogon nektara od riže?
Ja verujem da oni imaju alternativu za sve.A iako nemaju pronacice je
Rusija nosi titulu vodeceg svetskog proizvodjaca nafte,zar ne?A znas li ti @manus koja je pometnja nastala u SAD prosle godine ,zbog smanjenih isporuka plina iz Rusije.?Jel znas uopste koliko se trosi godisnje plina u SAD?Celi svet zavisi od Ruske energije.
Sve se to ....Milojko ,svodi na goli interes.Ameri imaju svoje ,Rusi svoje.
Nego mene zanima cemu tolika frka oko svega ovog?Ocito je da ih je Rusija dobro uzdrmala s ovim!
Cosmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 20:37   #5
Quote:
Cosmopolita kaže: Pogledaj post
Ja verujem da oni imaju alternativu za sve.A iako nemaju pronacice je
Rusija nosi titulu vodeceg svetskog proizvodjaca nafte,zar ne?A znas li ti @manus koja je pometnja nastala u SAD prosle godine ,zbog smanjenih isporuka plina iz Rusije.?Jel znas uopste koliko se trosi godisnje plina u SAD?Celi svet zavisi od Ruske energije.
Sve se to ....Milojko ,svodi na goli interes.Ameri imaju svoje ,Rusi svoje.
Nego mene zanima cemu tolika frka oko svega ovog?Ocito je da ih je Rusija dobro uzdrmala s ovim!
Pišeš neistinu...od kada je Rusija najveći svjetski proizvođač sirove nafte i od kada to SAD od Rusije kupuje plin u velikim količinama i kada je to u SAD izbila panika zbog neke Rusije? Rusija ne može uzdrmati niti jednu Gruziju i Ukraine, a kamoli jednu supersilu poput SAD-a.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 21:11   #6
Quote:
® LUCKY ® kaže: Pogledaj post
Pišeš neistinu...od kada je Rusija najveći svjetski proizvođač sirove nafte i od kada to SAD od Rusije kupuje plin u velikim količinama i kada je to u SAD izbila panika zbog neke Rusije? Rusija ne može uzdrmati niti jednu Gruziju i Ukraine, a kamoli jednu supersilu poput SAD-a.
Nije neistina!

Rusija najveći svjetski proizvođač nafte


Statistike Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) pokazuju da je Rusija nedavno preuzela titulu vodećeg svjetskog proizvođača nafte - prenosi 'Poslovni dnevnik'. Naime, Rusija je u lipnju proizvodila 9,236 milijuna barela nafte dnevno, odnosno 46 tisuća barela više od Saudijske Arabije. Dulje je vrijeme bilo prihvaćeno mišljenje da je Saudijska Arabija bez konkurencije najjači svjetski proizvođač nafte, dok se Rusija morala zadovoljiti drugim mjestom. No, posljednjih se godina Rusiji napokon isplaćuju potezi ponovne nacionalizacije i modernizacije velikog dijela proizvodnih kapaciteta.
Saudijska je Arabija u 2005. godini u prosjeku proizvodila 9.475 milijuna barela nafte dnevno, dok je njezin glavni konkurent dnevno proizvodio 9,15 milijuna.

Sto se tice pometnje oko plina,to se desilo prosle, 2006.godine.

I daje stavljam akcenat na frku povodom svega ovoga,a ne na cijoj je ko strani vec izjasnjeni Amerofilu,ili bolje reci Rusofobu

Mislim da je Rusija ogromna super-sila,koja je zaljuljala kolena svojim vecitim protivnicima.
Cosmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 22:17   #7
Saudijska Arabija pumpa svoju naftu po potrebi. Oni su toliko proizvodno moćna i najmoćnija zemlja, da imaju kapacitete - output danas na razini od 15 milijuna barela sirove nafte, što niti jedan druga država proizvođač nafte nema niti izbliza. Saudijska Arabija je tako u 2005 godini pumpala 9.4 milijuna barela sirove nafte, u 2006. 9.2 milijuna, u 1Q 2007 = 8.6 i u 2Q 2007 = 8.5 milijuna barela sirove nafte. Sudijska Arabija da želi može cijenu nafte spustiti i dignuti preko noći, a tako nešto ne može niti jedna druga država izvoznica nafte. Saudijska Arabija da želi može pumpati više nafte od Rusije, ali je problem što oni jako dobro kontroliraju tržište. Ruski kapaciteti su sa druge strane na granicama izdržljivosti i pumpaju kako bi se reklo sa 110%. Rusija nema kapacitete veće od ovoga što danas pumpa i predstoje im daljnja ulaganja u naftna polja. Što se tiče plina i SAD, vidi se kako nisi informiran. SAD iz uvoza zadovoljava samo 20% potrošnje, ostalo proizvodi sam i od uvoza 90% prirodnog plina SAD uvozi iz Kanade i onda mi reci o kakvoj je frci tu ustvari riječ. Drugi izvori su Trinidad i Tobago, Qatar, Algeria, Nigeria, Oman, Australia, Indonesia, i United Arab Emirates. Rusija nije niti na popisu, toliko onda o ruskom plinu u SAD-u. Mislim da si malo zalutao i čisto sumnjam da će se SAD ikada dovesti u poziciju da je ovisan o ruskim energentima. Mislim ono, to su osnove geopolitike i trebao bi ih znati. Ne znam zašto si me nazvao Rusofobom, daleko od toga nemam ama baš ništa protiv Rusa, ali imam protiv njihove kriminalne vlasti kojoj je na čelu bivši KBG kadar.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 23:31   #8
Rusija je u Šangajskoj organizaciji da bi bolje pazila na Kinu, ne da bi zajedno s njom ratovala protiv Zapada. Nemojte se zavaravati, Rusi jesu Europljani, i stoljećima se smatraju zaštitnicima Europe. Rusiji SAD nije prijetnja, ali Kina bi to mogla postati.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 23:34   #9
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Rusija je u Šangajskoj organizaciji da bi bolje pazila na Kinu, ne da bi zajedno s njom ratovala protiv Zapada. Nemojte se zavaravati, Rusi jesu Europljani, i stoljećima se smatraju zaštitnicima Europe. Rusiji SAD nije prijetnja, ali Kina bi to mogla postati.
Zanimljivo!
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 04:38   #10
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Rusija je u Šangajskoj organizaciji da bi bolje pazila na Kinu, ne da bi zajedno s njom ratovala protiv Zapada. Nemojte se zavaravati, Rusi jesu Europljani, i stoljećima se smatraju zaštitnicima Europe. Rusiji SAD nije prijetnja, ali Kina bi to mogla postati.
Da tu se sa tobom definitivno slažem!
Kina je stvarno snažna vojna sila! ima najviše ljudi na svijetu!
Zato Rusi pokušavaju održavati dobre/pozitivne i savezničke odnose... Nedavno su organizirali vojne igre, a i air miting u Moskvi...
__________________
LJUDI SU SNAGA
MarshalAlex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 11:08   #11
Quote:
® LUCKY ® kaže: Pogledaj post
Saudijska Arabija pumpa svoju naftu po potrebi. Oni su toliko proizvodno moćna i najmoćnija zemlja, da imaju kapacitete - output danas na razini od 15 milijuna barela sirove nafte, što niti jedan druga država proizvođač nafte nema niti izbliza. Saudijska Arabija je tako u 2005 godini pumpala 9.4 milijuna barela sirove nafte, u 2006. 9.2 milijuna, u 1Q 2007 = 8.6 i u 2Q 2007 = 8.5 milijuna barela sirove nafte. Sudijska Arabija da želi može cijenu nafte spustiti i dignuti preko noći, a tako nešto ne može niti jedna druga država izvoznica nafte. Saudijska Arabija da želi može pumpati više nafte od Rusije, ali je problem što oni jako dobro kontroliraju tržište. Ruski kapaciteti su sa druge strane na granicama izdržljivosti i pumpaju kako bi se reklo sa 110%. Rusija nema kapacitete veće od ovoga što danas pumpa i predstoje im daljnja ulaganja u naftna polja. Što se tiče plina i SAD, vidi se kako nisi informiran. SAD iz uvoza zadovoljava samo 20% potrošnje, ostalo proizvodi sam i od uvoza 90% prirodnog plina SAD uvozi iz Kanade i onda mi reci o kakvoj je frci tu ustvari riječ. Drugi izvori su Trinidad i Tobago, Qatar, Algeria, Nigeria, Oman, Australia, Indonesia, i United Arab Emirates. Rusija nije niti na popisu, toliko onda o ruskom plinu u SAD-u. Mislim da si malo zalutao i čisto sumnjam da će se SAD ikada dovesti u poziciju da je ovisan o ruskim energentima. Mislim ono, to su osnove geopolitike i trebao bi ih znati. Ne znam zašto si me nazvao Rusofobom, daleko od toga nemam ama baš ništa protiv Rusa, ali imam protiv njihove kriminalne vlasti kojoj je na čelu bivši KBG kadar.
ovo su budalaštine. rusija je po rezervama nafte ISPRED SVIH OSTALIH ZEMALJA SVIJETA ZAJEDNO. isto vrijedi i za plin.
rusija ima kapaciteta da ni dragi bog ne zna koliko, jer 95% ruskog teritorija i podmorja uopće nije uključeno u naftnu eksploataciju. druga je stvar što ameri u svojim statistikama uključuju samo izvore koji se trenutno ekploatiraju. stvar je u tome što se u arapskim zemlja eksploatira praktički sve što se može eksploatirati, preorani su bušotinama uzduž i popreko, dok je 95% rusije, za koju geolozi tvrde da ima itekako nafte, netaknuto.
SAD ne ovisi o ruskim energentima, ali veliki dio europe i svijeta ovisi. arapi i ekipa se mogu sakrit pred rusima što se toga tiće.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 11:16   #12
ovo se sve radi radi izbora u rusiji.sve je ovo kratkog daha.rusko drustvo je bolesno u korijenu.natalitet im je uzasan,alkoholizam,narkomanija je velika posast.srednja klasa skoro da i ne postoji.cijlu rusiju kontroliraju vladine sluzbe i novo peceni oligarsi koji cine 2%populacije.ostatak zivi u socijalistickim izbama i sastavlja kraj sa krajem.jel ista drugo rusija proizvodi osim energenata?
lako je saudiskoj arabiji sa par miljuna populacije odrzavati se samo na nafti.infrastruktura u rusiji je katastrofa,kriminal je uzasan,pitam vas zasto ima toliko mladih rusa koji zele na zapad? gdje je su nestali ruski znanstvenici?inovacije?tehnologija?ovo je sve mazanje ociju.

ovo sto rusja radi pod putinom je labudji pjev.svijet ce kontrolirati uskoro 4 sile.kina indija EU i USA.
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 11:36   #13
prosječni osobni dohodak u rusiji raste s 12% godišnje. što se nataliteta, alkoholizmai droge tiće, rusija nije gora od bilo koje zapadnoeuropske zemlje, a bogme ni od SAD. jedno su predrasude koje imaju ljudi odavde, a drugo stvarna sliku, za koju biste trebali malo otići u rusiju, a ne trkeljati odavde naučene predrasude.
rusija je bila jedna jako bjedna i zaostala socijalistička zemlja koja se strahovita promjenila. još uvijek kaskaju za zapadom, i mnogi žele otići, ali pogledajmo koliko je ljudi otišlo iz poljske, mađarske ili baltičkih zemalja na isti zapad. ipak, svima je jasno da je ostvareni napredak ogroman.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 11:39   #14
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
prosječni osobni dohodak u rusiji raste s 12% godišnje. što se nataliteta, alkoholizmai droge tiće, rusija nije gora od bilo koje zapadnoeuropske zemlje, a bogme ni od SAD. jedno su predrasude koje imaju ljudi odavde, a drugo stvarna sliku, za koju biste trebali malo otići u rusiju, a ne trkeljati odavde naučene predrasude.
rusija je bila jedna jako bjedna i zaostala socijalistička zemlja koja se strahovita promjenila. još uvijek kaskaju za zapadom, i mnogi žele otići, ali pogledajmo koliko je ljudi otišlo iz poljske, mađarske ili baltičkih zemalja na isti zapad. ipak, svima je jasno da je ostvareni napredak ogroman.
ja bas ne cujem da po poljskoj umre 20 osobo od hladnoce u jednoim danu.daj mi molim te navedi jedan ruski proizvod da je svjetski brand. jedan jedini.
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 11:42   #15
Rusija i Kina (jos kad bi pridobili Japan) drze Amere i E.U. za jajca vec sad.

A i krajnje je vrijeme da Ameri dobiju po p.

E.U. nikada nec biti sila, pogotovo ne ako nas i nama slicne prime, a vec su zapoceli sa RUM i BUG...
__________________
...poor Colonials, too. Belief in "Lords of Kobol" over the Emperor? Sounds like heretics.
Scott_Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 12:19   #16
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
ja bas ne cujem da po poljskoj umre 20 osobo od hladnoce u jednoim danu.daj mi molim te navedi jedan ruski proizvod da je svjetski brand. jedan jedini.
a daj ti meni reci kad je u poljskoj hladno kao u rusiji? ali ak ote zanima gdje umire 20 ljudi od hladnoće zimi dnevno, imaš preko bare SAD, tamo je to redovna pojava.
i to s tim brandovima je samo moć propagande. eto coca-cola je brand, a prodaju živi otrov i šrot od pića. rusija ima one resurse koje ima, ono što je najvažnije, sada ima i kapitala da ih iaskoristi. kap što rekoh, 95% ruskog teritorija za koji svi geolozi tvrde da je prebogat naftom i plinom, uopće nije istražen, a kamoli prioveden svrsi. dotel je u arapskim zemljama sve preorano bušotinama uzduž i popreko.
koji brand imaju katar, oman ili S. arabija? što će im brand?
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 12:23   #17
Prije vidim savez SAD-a i Rusije kontra Kine nego (ozbiljni) savez Kine i Rusije kontra SAD-a. Razlog: Rusija ima puno više za izgubit od Kine nego od SAD-a.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 12:31   #18
pitanje je zapravo zašto savez ikoga protiv ikoga? amerikancima je valjda jasno da je svijet multipolaran i da nema onoga "bit će kako ja kažem". samo takva politika može dovesti do sukoba ovoga protiv onoga i saveza s ne znam kime.
to što recim rusi podržavaju srbe ili iran, samo je vraćanje amerima milog za drago zbog raketnih štiteva i nastojanja da prošire nato.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 12:35   #19
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
a daj ti meni reci kad je u poljskoj hladno kao u rusiji? ali ak ote zanima gdje umire 20 ljudi od hladnoće zimi dnevno, imaš preko bare SAD, tamo je to redovna pojava.
i to s tim brandovima je samo moć propagande. eto coca-cola je brand, a prodaju živi otrov i šrot od pića. rusija ima one resurse koje ima, ono što je najvažnije, sada ima i kapitala da ih iaskoristi. kap što rekoh, 95% ruskog teritorija za koji svi geolozi tvrde da je prebogat naftom i plinom, uopće nije istražen, a kamoli prioveden svrsi. dotel je u arapskim zemljama sve preorano bušotinama uzduž i popreko.
koji brand imaju katar, oman ili S. arabija? što će im brand?
uspordjujes drzavice of 1miljiun stanovnika sa 200 miljuna rusa.njima ne trebaju brandovi.rusija ima samo naftu i plin.ostalo je u qurcu.vojsku koju oni misle sastavit ne mogu gurati samo od toga.a i vojska im je u qurcu.reci mi zasto nitko ne kupuje tu nadmocnu rusku tehnologiju vise?stanovnistvo im stari,odbijaju imigrante.vrijeme ce pokazati da je ovo kratkog daha.rusijom vladaju ex KGB i novopeceni oligarsi.. slicna situacija je bila na pocetku stoljeca.....
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 14:04   #20
Quote:
Scott_Adama kaže: Pogledaj post
Rusija i Kina (jos kad bi pridobili Japan) drze Amere i E.U. za jajca vec sad.

A i krajnje je vrijeme da Ameri dobiju po p.

E.U. nikada nec biti sila, pogotovo ne ako nas i nama slicne prime, a vec su zapoceli sa RUM i BUG...

EU je već sila
btw ja navijam za EU
š3f is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:19.