Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2014., 17:17   #1121
Quote:
katija kaže: Pogledaj post
Pozdrav cure!

Nova sam u svemu ovome pa molim iskusne za savjet. Pokušavala sam ostati trudna neko vrijeme, pa me ginekolog poslao na vađenje hormona štitnjače. Nalaz je:
Ft4 = 12,1
TSH = 2,55
Tg =12,3
TPO = 6,6
TGA =195 - referentne vrijednosti<115 neg (ovo je ono zabrinjavajuće jer su mi protutjela pozitivna)
Dijagnoza - Hashimoto
Endokrinolog mi je rekao da ću u trudnoći morati piti hormone. Isti dan (navečer) radim test koji je pozitivan. Ovaj tjedan sam bila kod ginekologa koji me ponovno poslao na vađenje hormona i onda naručio za 14.11.
Sa obzirom da će očito proći neko vrijeme dok ja te hormone počnem piti zanima me koliko je opasno ta bebu što ih sada ne pijem s obzirom na nalaz? Oprostite na dugom postu
Ne brini, nije opasno, TSH ti je u granicama, čini mi se i fT4. Ono na što možeš pripaziti da budeš opuštena, izbjegavaš kupus, kruške, soju, orahe i minimaliziraj i ostale fitoestrogene- oni naime vežu na sebe hormone štitnjače pa ako već imaš Hashimoto i lijenu štitnjaču, ovi je dodatno ulijene. Negdje sam pročitala da umanjuju apsorbciju joda, valjda je to to. Dobre su mrkve, banane, avokado, cjelovite žitarice, suncokretove sjemenke. U dva tjedna se zaista ništa neće dogoditi a ti ne paničari i vidjećeš da će sve biti ok. Pij puno vode da potakneš metabolizam.
sami is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 17:38   #1122
Hvala!
Mene brine taj TGA jer se to nigdje ne spominje pa ne znam šta to znači
katija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 17:51   #1123
katija

Koliko razumijem tga su ti antitijela koja potvrđuju dijagnozu hašimota. Kao što ti svesami kaže bitni su ti tsh i fT4 a u granicama su normale. Zatrudnila sam pod terapijom koja ih je držala u vrijednostima sličnim kao kod tebe i tek su mi dozu lijeka blago povećali nakon 2 mjeseca. Tako da isto mislim da dva tjedna ne igraju ulogu, s tim da moraš baš kod endokr. po terapiju.
ImaDaBude is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 12:59   #1124
Hvala cure! Javim kako je prošlo.
katija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 13:21   #1125
Katija ft4 ti je relativno nizak, dobra stvar je što si ponovila nalaz ako ti nešto bude van referentnih vrijednosti nazovi odmah ginekologa da ti možda ranije da tablete, ali za sad nije panika,
Što se tiče tga to su antitijela štitnjače, znači da vjerojatno imaš hashimotov tireoiditis odnosno autoimunu bolest štitnjače od koje obično nastane upala štitnjače zbog koje se štitnjača po malo oštećuje i nastaje hipotireoza.
vjerojatno će ti s vremenom trebati sve jača doza hormona da nadoknadiš to što se štitnjača po malo gasi.
Za snižavanje antitijela bi trebalo preastati jesti stvari sa glutenom. Ali obzirom da si trudna i da ćeš vjerojatno uskoro imati mučnine i pitanje što će ti pasati, probaj samo koliko možeš maknuti kruh i brašno.
Ovo što doktori preporučaju cjelovite žitarice je ok za dijabetes (da se ne jede bijelo brašno) ali baš za štitnjaču i antitijela su sve žitarice loše.
__________________
Yes, words are useless! Gobble-gobble-gobble-gobble-gobble.
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 15:22   #1126
Imala sam spontani pa čisto da se savjetujem sa iskusnima ...jučer sam obavila neke preliminarne pretrage...pa evo nalaza:

IgE (S,hP, EP) 4.0 ref: 0-158
TSH 3.311 ref: 0.550-4.780
fT4 15.6 ref: 11.5 - 22.7
fT4 5.68 ref: 3.5 - 6.5
Anti-TPO 43.1 ref: do 60


iako su rezultati unutar ref. vrijednosti zanima me da li bi trebala još napraviti i anti TG s obzirm da sam imala missed abortus?
__________________
The brain is the most complex thing in the universe and it's right behind the nose
Lost_in_Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 19:27   #1127
Mislim da nema potrebe jer su ti vrijednosti unutar referentnih vrijednosti. Od srca ti želim sve dobre nalaze i školsku trudnoću u mjesecima koji slijede.
sami is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 19:58   #1128
Quote:
svesami kaže: Pogledaj post
Mislim da nema potrebe jer su ti vrijednosti unutar referentnih vrijednosti. Od srca ti želim sve dobre nalaze i školsku trudnoću u mjesecima koji slijede.
Hvala puno!Nigdje toliko potpore kao na forumu
__________________
The brain is the most complex thing in the universe and it's right behind the nose
Lost_in_Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 20:30   #1129
Quote:
Lost_in_Wonderland kaže: Pogledaj post
Hvala puno!Nigdje toliko potpore kao na forumu
sami is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 16:35   #1130
Evo mene s novim vijestima. Ja kontrolisem stitnu od pocetka trudnoce.U prvom trimestru tsh bio 2.7 , u 15 tjednu 3.2,endokrinolog nije davao terapiju jer je smatrao da ipak nije potrebna. Sada u 20 tj tsh 4.7 Dobila sam. najmanju terapiju i kontrola svakih 4 tj kao i do sada.Prema rijecima endo nebi trebalo biti loseg uticaja na bebicu jer je do sada tsh bio ok a bebica sada ima svoju stitnu.Meni je najvaznije da je bebica dobro.Znate li da li se stitna normalizuje poslije poroda? Da napomenem ft4 i ft3 su ok.
Hvala unaprijed:*
suncicaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 17:31   #1131
ne brini, bebi do sad nije bilo ništa, samo uzimaj terapiju i redovito se kontroliraj. sritno!
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 19:02   #1132
Smile

Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
ne brini, bebi do sad nije bilo ništa, samo uzimaj terapiju i redovito se kontroliraj. sritno!
Hvala kavopijo na svoj dosadasnjoj podrsci.Saljem ti zagrljaj i nadam se da je kod tebe sve u najboljem redu
suncicaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 21:26   #1133
stvarno nema na čemu. fala tebi. i slobodno piši, tome forum i služi.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 20:54   #1134
Evo još jedne zabrinute trudnice...
Nakon što sam se ginekologu u 23.tj.trudnoće požalila na umor i rekla da ne dobivam na težini (samo 2kg a sve jedem), poslao me između ostalog izvaditi i TSH.
Nalaz TSH je 7,5!
Hvala Bogu odmah su me primili na Rebru, endokrinologica dijagnosticirala hipotireozu, nastojala me umiriti, rekla da ćemo pratiti situaciju, moram počet uzimat Euthyrox 50, kontrola za 5 tjedana, drugi hormoni joj nisu bitni, rekla je da je TSH najbolji pokazatelj...
Ja sam prestravljena, samo guglam i čitam horore o pobačajima, retardiranoj dječici i sl.
Stalno se pitam jesam li možda zakasnila, je li moj gin.prekasno dao uputnicu da to izvadim, jer sad sam na pola trudnoće, a tko zna otkad mi štitnjača ne funkcionira i beba zbog toga pati...
Molim vas, vaša iskustva i mišljenje...
lukre is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 21:12   #1135
molim info.. jel se u vinogradskoj može izvaditi antiTPO? dal se na pretrage naručuje? ako da, jel ima bolnica gdje se ne naručuje?
__________________
Gdje ima sumnje, nema sumnje!
ywana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 21:28   #1136
Quote:
lukre kaže: Pogledaj post
Evo još jedne zabrinute trudnice...
Nakon što sam se ginekologu u 23.tj.trudnoće požalila na umor i rekla da ne dobivam na težini (samo 2kg a sve jedem), poslao me između ostalog izvaditi i TSH.
Nalaz TSH je 7,5!
Hvala Bogu odmah su me primili na Rebru, endokrinologica dijagnosticirala hipotireozu, nastojala me umiriti, rekla da ćemo pratiti situaciju, moram počet uzimat Euthyrox 50, kontrola za 5 tjedana, drugi hormoni joj nisu bitni, rekla je da je TSH najbolji pokazatelj...
Ja sam prestravljena, samo guglam i čitam horore o pobačajima, retardiranoj dječici i sl.
Stalno se pitam jesam li možda zakasnila, je li moj gin.prekasno dao uputnicu da to izvadim, jer sad sam na pola trudnoće, a tko zna otkad mi štitnjača ne funkcionira i beba zbog toga pati...
Molim vas, vaša iskustva i mišljenje...
Znam da si zabrinuta, ali to stvarno nije neka zabrinjavajuća vrijednost, da je iznad 20, bilo bi opasno. Štitnjača se pati jer sve ide bebi, beba je ok, ne brini . Ali zato si ti umorna.
Počni piti terapiju, za mjesec dana bi se trebala spustiti.
__________________
20.06.2009.
lavida is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 18:51   #1137
citam , ali ne mogu da nadjem sto me zanima, pa cu vas pitati...vidim imena sa vanna bee pa se nadam da imate odgovor za mene- da li smijem piti vrkutu uz Letrox? hvala i pusa

Inace, TSH je povisen 5,12 ,T3, T4 unutar ref., antitijela preko 1000 , cvorovi-4,neaktivni na scintigrafiji, terapija letrox...e sad , ciklusi ludnica,mogla bi reci nema ih i vrkuta mi je do sad pokazala pozitivne ucinke pa bi nastavila sa njom
Ines82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 11:22   #1138
Quote:
lavida kaže: Pogledaj post
Znam da si zabrinuta, ali to stvarno nije neka zabrinjavajuća vrijednost, da je iznad 20, bilo bi opasno. Štitnjača se pati jer sve ide bebi, beba je ok, ne brini . Ali zato si ti umorna.
Počni piti terapiju, za mjesec dana bi se trebala spustiti.
Hvala!
Nego, zaboravila sam pitati dr.- jednom kad se počne uzimati lijek, znači li to automatski da cu ga piti cijeli zivot? Jer u uputama piše trajanje liječenja "većina lijek uzima doživotno" :-/ Ili je hipotireoza samo prolazna u trudnoći, ako je prije nije bilo...
lukre is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 11:32   #1139
lukre, istina je da velika većina ljudi sa hipotireozom mora uzimat ljekove cili život, ali meni je doktorica rekla, s obzirom da sam euthyrox dobila zbog trudnoće, a ne pretjerano visokog tsh, da će me držat pod kontrolom i iza trudnoće postepeno skidat sa terapije, a onda ćemo vidit.

ines, nisam sigurna za vrkutu. pitaj svog endokrinologa, iako ni oni nekad ne znaju šta bi rekli.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 14:17   #1140
Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
lukre, istina je da velika većina ljudi sa hipotireozom mora uzimat ljekove cili život, ali meni je doktorica rekla, s obzirom da sam euthyrox dobila zbog trudnoće, a ne pretjerano visokog tsh, da će me držat pod kontrolom i iza trudnoće postepeno skidat sa terapije, a onda ćemo vidit.
je li tsh od 7,5 visok? vidim da ovdje svi više manje imaju tsh do 5, nitko preko toga, pa se zato brinem...
lukre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:02.